rph memukul dan menahan

16
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Tunjang : Kemahiran Tajuk : Hoki Kemahiran : Memukul dan menahan Tarikh : 7 September 2013 Masa : 8.00-8.30 (30 minit) Tahun : 4 Cemerlang Bil. Murid : 20 orang ( 10 lelaki, 10 perempuan ) Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat: a) Psikomotor

Upload: isamudin-bahrin

Post on 11-Nov-2015

280 views

Category:

Documents


33 download

DESCRIPTION

HOKI

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANIMata pelajaran

:Pendidikan Jasmani

Tunjang

:Kemahiran

Tajuk

:Hoki

Kemahiran

:Memukul dan menahan

Tarikh

:7 September 2013

Masa

:8.00-8.30 (30 minit)

Tahun

:4 Cemerlang

Bil. Murid

:20 orang ( 10 lelaki, 10 perempuan )

Objektif

:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat:

a) Psikomotor

Memukul bola hoki tepat ke sasaran dan menahan dengan teknik yang betul pada jarak 5 meter dengan 3 daripada 5 percubaan.b) KognitfMenyatakan secara lisan teknik-teknik perlakuan memukul bola dengan betul

c) Afektif

Bekerjasama dalam kumpulan dan mematuhi peraturan semasa melakukan aktiviti

Pengalaman sedia ada:Murid-murid dalam kehidupan seharian pernah mendengar tentang permainan hoki,

menonton perlawanan hoki melalui televisyen atau sumber lain dan pernah melihat

serta memegang bola dan kayu hoki.

Penerapan nilai

:Mematuhi arahan, bekerjasama dan bertanggungjawab

Penggabungjalinan

:Bahasa Melayu, Bahasa Inggeris dan MatematikBSSP

:Bola hoki (20), kayu hoki (20) & field cone (20)Strategi p&p

: Arahan dan Demonstrasi, Teori kecergasan pelbagaiBAHAGIAN /

MASAAKTIVITIBUTIRAN MENGAJAR /

FOKUS P & PORGANISASIALATAN /CATATAN

Permulaan

(4 minit)

Perkembangan

(12 minit)

Perkembangan 1

(pukul dan tahan bola)

6 minit

Perkembangan 2

(Memukul dan menahan bola bertiga)6 minit

Kemuncak

(10minit)

Penutup

(4 minit)

1. Set Induksi

2. Memanaskan badan

1. Pengenalan isi pelajaran

2. Demonstrasi

3. Latih tubi

PeganganCara berdiri

Bola

Ayunan

4. Demonstrasi

Aktiviti gerak kendur

I. Regangan

II. Tarik nafas

iii. Refleksi

Sesi soal jawab:

iv. Kerja susulan

Menceritakan satu situasi permainan hoki di mana bola yang ditolak dapat dikawal dengan baik.

- - Pegang kayu hoki setiap seorang. - Lari anak sejauh 10 meter

bersama-sama kayu hoki.

.L- - Lari pecut apabila mendengar

tiupan wisel

Bergerak secara perlahan ke

hadapan bersama dengan bola

hoki menggunakan kayu hoki.

Bergerak pantas bersama bola apabila mendengar tiupan wisel.

Ikut pelakuan guru bagi membuat regangan menggunakan kayu

dan bola hoki.

Pegang kayu hoki menggunakan kedua-dua belah tangan dan tolak

Ke atas, kiri, kanan, hadapan dan

Belakang.

. Mencangkung dan tolak kayu hoki

Ke hadapan kiri dan kanan

Menggunakan kayu hoki gerakan

Bola ke kiri dan kanan dan kawal bola tersebut.

Menerangkan keperluan kemahiran memukul dan menahan dalam permainan hoki

Berpasangan dengan jarak 3meter antara satu sama lain.

Pukul bola ke arah rakan secara perlahan

Tahan bola menggunakan muka atau hadapan kayu hoki

Lakukan perkara yang sama seperti demonstrasi guru

Pukul bola ke arah rakan secara perlahan.

Tahan bola menggunakan muka atau hadapan kayu hoki.

Pastikan kedudukan kaki dan tangan betul semasa memukul dan menahan.

Bengkokkan lutut dan rendahkan badan ke bawah semasa menahan bola dan lihat bola.

Kawal bola dan pukul semula kepada rakan.

Pastikan pegangan kayu hoki betul semasa membuat pukulan. Letakkan tangan kiri di hujung kayu dan genggam dengan longgar

Tangan kanan diletakkan di bawah tangan kiri,jari pegang batang kayu

Satu bentuk V dibentukkan dengan ibu jari dan jari telunjuk kedua-dua tangan adalah selari dengan jari kayu hoki. Kemudian, bahu kiri menghadap sasaran atau arah pukulan.

Kedudukan badan adalah seimbang

Kaki dijarakkan lebih kurang lebar bahu Kedudukan bola pula selari dengan jari kaki dan berjarak selesa. Berdiri ke sisi ke arah bola Pegang kayu dengan kedua belah tangan rapat di atas kayu hoki

Semasa kayu hoki dihayun, pindahkan berat badan dari kaki belakang ke kaki hadapan sambil bola dipukul. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan yang terdiri daripada 3 orang satu kumpulan Murid A dikehendaki memukul ke arah murid B, manakala murid B memukul ke arah C dan murid C akan memukul ke arah murid A semula.

Murid akan bergerak sambil memukul dan menahan mengikut arahan yang diberikan. Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan yang terdiri daripada 3 orang seiap kumpulan

Pasukan A dan pasukan B dikehendaki main permainan hoki seperti biasa dengan peraturan-peraturan istimewa.

Antara peraturan istimewa permainan ini adalah murid hanya dibenarkan memukul dan menahan sahaja dalam permainan ini.

Pada pusingan kedua bilangan pemain akan ditambah dan kawasan gol juga akan ditambah.

Kumpulan yang memasuki gol yang banyak dikira pemenang.

Anggota bawah

Pinggang

Anggota atas

Tarik nafas dengan menggunakan hidung dan melepaskannya dalam kiraan 3 kali.

Pelajar memberi refleksi kepada p&p permainan memukul dan menahan yang telah dilaksanakan.

1. Bagaimanakah kedudukan bahu ketika hendak melakukan pukulan?

2. Bagaimanakan teknik pegangan pada kayu hoki ketika membuat pukulan? Melayari internet bagi mendapatkan kefahaman yang kukuh bagi kemahiran yang diajar. Menonton perlawanan hoki yang disiarkan di televisyen.

Membuat pembacaan tambahan mengenai permainan hoki di pusat sumber

Dalam barisan panjang

Arah pergerakan

Berkumpulan bertiga

A

B C

- kon

--murid

-guru

wiselTunjang Kecergasan:

Daya tahan kardiovaskular meningkat

Strategi:

-TKP

Alatan:

-bola hoki

kayu hokiNilai:

-Berdisiplin-Kerjasama

-kon - murid

-guru

Alatan:

-bola

-kayu hoki

Nilai:-Bertanggung-jawab

-Mematuhi arahan

-bola-kayu hokiStrategi:

-Arahan

-Demonstrasi

Alatan:

-Bola hoki

-Kayu hoki

Alatan:

-bola hoki

-kayu hoki

-kon

-wisel

Alatan:

-Bola hoki

-Kayu hoki

-Wisel

-Kon

Kesepaduan:

-Matematik

-Bahasa Melayu