rph kt t5 faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim.docx

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Kajian Tempatan Kelas : 5 Aman Bil Murid : / 42 orang Masa : 7.40 pagi – 8.40 pagi (1 jam) Tarikh : 4 Mac 2014 Tema : Mengenal Negara Kita Tajuk : Unit 2 Geografi Fizikal (B. Cuaca dan Iklim di Malaysia) -Faktor yang Mempengaruhi Cuaca dan Iklim -Pengaruh Iklim terhadap Kegiatan Ekonomi Penduduk Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat : 1.Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 4 faktor-faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim 2.Menerangkan faktor-faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim dalam bentuk peta minda 3.Membina kad penanda buku kedudukan Malaysia di garisan lintang. Isi Pelajaran : 1. Faktor-faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim di Malaysia. Penerapan Nilai Murni : Keberanian tampil ke hadapan serta berbangga dan bersyukur dengan cuaca dan iklim di Malaysia Unsur-unsur Patriotisme : Berbangga dan bersyukur dengan cuaca dan iklim di Malaysia

Upload: farahdila-asaad

Post on 20-Oct-2015

43 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

kt t5 faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Kajian TempatanKelas : 5 AmanBil Murid : / 42 orangMasa : 7.40 pagi 8.40 pagi (1 jam)Tarikh : 4 Mac 2014Tema : Mengenal Negara KitaTajuk : Unit 2 Geografi Fizikal (B. Cuaca dan Iklim di Malaysia) -Faktor yang Mempengaruhi Cuaca dan Iklim-Pengaruh Iklim terhadap Kegiatan Ekonomi Penduduk

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 4 faktor-faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim 2. Menerangkan faktor-faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim dalam bentuk peta minda3. Membina kad penanda buku kedudukan Malaysia di garisan lintang.

Isi Pelajaran : 1. Faktor-faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim di Malaysia. Penerapan Nilai Murni : Keberanian tampil ke hadapan serta berbangga dan bersyukur dengan cuaca dan iklim di Malaysia

Unsur-unsur Patriotisme : Berbangga dan bersyukur dengan cuaca dan iklim di Malaysia

Pengetahuan sedia ada : Murid tahu beberapa jenis cuaca yang dipelajari dalam matapelajaran Kajian Tempatan Tahun 4

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran:

BahanJumlah

Lembaran kerja42 set

kertas warna dan riben42 set

gambar peta kedudukan Malaysia di garisan lintang42 set

glob1

kad perkataan1set

Prosedur PelaksanaanAlam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ SumberP&P/Isi PelajaranElemen PengurusanPembelajaranBestari/ KemahiranGenerik

Catatan (PenerapanNilai Murni/ NilaiAlam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ SumberP&P/Isi Pelajaran

Set Induksi (5 Minit)

1. Murid ditunjukkan dengan glob bumi.2. Murid ditanya oleh guru tentang apakah kegunaan dan kedudukan Malaysia di glob.3. Murid diminta untuk memberikan pendapat mereka tentang glob.4. Berdasarkan jawapan murid, guru mengaitkan buku peta Atlas dengan pembelajaran iaitu Faktor yang mempengaruhi Cuaca dan Iklim.

KBKK :- Menghubungkait

Kecerdasan Pelbagai:- Visual ruang- Verbal Linguistik

Strategi : pemerhatian

BSPP: glob

Soalan guru:1. di manakah kedudukan negara kita di glob?

Langkah 1 (15 Minit)

1. Murid diminta untuk membaca buku teks di halaman 21-23.2. Selepas membaca, murid dipanggil secara rawak ke hadapan kelas.3. Murid ditunjukkan dengan peta minda gergasi di papan putih.4. Murid diminta untuk menyenaraikan faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim menggunakan kad perkataan yang disediakan.5. Murid melakukan perbincangan ringkas bersama guru.

KBKK :- Menghubungkait- Mengaplikasi

Kecerdasan Pelbagai:- Visual ruang- Verbal Linguistik- Kinestetik

Strategi : berpusatkan murid

Isi pelajaran:Faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim(kedudukan, angin dan hujan, ketinggian dan aras laut, kepulauan)

BSPP: kad perkataan

Nilai:Bekerjasama

Langkah 2 (15 minit)

1. Berpandukan buku teks, murid dipanggil secara rawak untuk menerangkan pengarui cuaca dan iklim di terhadap kegiatan ekonomi dalam peta minda yang dibina guru. 2. Murid diminta untuk melengkapkan lembaran kerja yang disediakan guru dan perbincangan dijalankan.

KBKK :Mengenal pasti danmenghubungkait

KecerdasanPelbagai :- Kinestatik- visual ruang

Strategi : berpusatkan bahan

Isi pelajaran:- Pengaruh iklim Terhadap Kegiatan Ekonomi Penduduk(Pertanian, Perikanan, Perlancongan, Pembalakan.BSPP:-peta gergasi Asia Tenggara-lembaran kerja

Nilai murni:Berani

Langkah 3 (20 minit)

1. Murid diedarkan dengan kertas warna dan gambar peta kedudukan Malaysia di Garisan Lintang setiap seorang.2. Murid diarahkan untuk membina penanda buku mengikut kreativiti masing-masing kedudukan arah mata angin yang betul.3. Murid juga diminta untuk menanda arah mata angin monsun dan taburan hujan di atas peta tersebut.4. Murid yang menyediakan penanda buku yang kemas dan cantik akan diberikan token..

KBKK :-Mengenalpasti-Mengaplikasi

Kemahiran Generik:-Koperatif

Kecerdasan pelbagai:-Interpersonal,-intrapersonal,-kinestetik

Isi pelajaran:Faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim(kedudukan, angin dan hujan, ketinggian dan aras laut, kepulauan)

BSPP: peta kertas warna dan riben

Nilai:Bekerjasama,hormat- menghormati,berani, bersyukur.

Penutup (5 minit)

1. Murid secara rawak diminta untuk menyenaraikan faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim di Malaysia.2)Guru menerapkan perasaan beryukur dan berbangga dengan kedudukan Malaysia yang strategik.3) Guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini.

KBKK :Menyenarai danMenghubungkait

Kecerdasan pelbagai :kinestatik danverbal linguistik

Nilai :Bersyukur, patriotisme

Soalan guru :1. Berikan 3 faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim di Malaysia.

Unsur Patriotisme:-Berbangga dengan lokasi negara Malaysia yang strategik.