rph bertema cuaca
TRANSCRIPT
PEMBELAJARAN BERASASKAN PROJEK (PBL)
KURSUS DALAM PERKHIDMATAN
14 MINGGU PENINGKATAN PROFESIONALISME
(TEATER DALAM PENDIDIKAN BAHASA MELAYU)
PEMBELAJARAN BERASASKAN PROJEK (PBL)
BAHASA MELAYU
PRASEKOLAH
TEMA : CUACATAJUK : HUJAN
RANCANGAN PELAJARAN HARIANKelas : Prasekolah
Masa : 60 minit
Tema : Cuaca
Tajuk : Hujan
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat :- i) menyatakan secara lisan 2 ciri-ciri terjadinya hujan ii) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kebaikan dan keburukan hujan iii) mewarnakan gambar dengan kemas simbol hujan
Fokus Utama : Mengenalpasti apa yang didengar dan dapat menceritakan apa yang didengar.
Fokus Sampingan: 2.1.1 Berbual dalam bahasa mudah dengan sebutan yang betul.
Kemahiran Bahasa: mendengar dan bertutur, membaca dan menulis
Sistem Bahasa : sebutan
Pengisian Kurikulum
a)Ilmu : Kajian Tempatan , Pendidikan Jasmani, Pendidikan Moral
b)Nilai Murni : Kerjasama , bersyukur,berdikari, keberanian
c)Kemahiran Bernilai Tambah i) Kemahiran Berfikir : mengelaskan , menentukan urutan, menerangkan sebab, menjana idea. ii) Kemahiran belajar : mendengar, membaca dan menulis iii) Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, logik Matematik , interpersonal, intrapersonal iv) Kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi : video, grafik(powerpoint) v) Pengetahuan sedia ada : vi) Strategi : kontekstualBahan Bantu Belajar : Radio, pentas boneka boneka matahari dan boneka hujan.Pengetahuan Sedia Ada : murid pernah melihat hujan
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
1. Aksi guru dengan berpayung.
2. Adakah kamu tahu mengapa?
SET INDUKSI(5 minit)
1.Guru bersoal jawab dengan murid mengenai aktiviti yang guru lakukan.2.Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk tema.
BBB : Gambar aksi berpayung
TMK :
Nilai : bersyukur Keberanian
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
1. Bagaimanakah bunyi hujan?
2. Apakah perasaan anda apabila hujan turun?
3. Apakah yang akan berlaku jika hujan turun dengan lebat?
LANGKAH 1 (15 minit)
1.Pentas boneka dibuka, sesi dialog diantara Matahari Dan Awan.( Rujuk Lampiran dialog )2.Bersoal jawab dengan murid3.Kebaikan dan keburukan hujan.( Rujuk lampiran jadual perbezaan)
BBB : Pentas bonekaBoneka matahari dan Awan
KBT : kemahiran berfikir, menjana idea, interpersonal, intrapersonal, mencirikan, menerangkan sebab.KP : verbal linguistik visual ruang
Nilai Murni : kerjasama, keberanian
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
4. Apakah yang akan berlaku jika hujan turun tidak berhenti-henti?
4. Murid memberikan pelbagai jawapan
6. Guru memberi penerangan tentang akibat hujan yang turun tidak berhenti-henti.
Menyebabkan banjir
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
1. Bagaimana hujan terjadi?
2. Buat bunyi hujan mengikut aras rendah hingga tinggi.
3. Membuat pergerakan meningkatkan moto kasar
4. Mendengar lagu bertajuk Hujan Oh Hujan
5. Menayangkan lirik lagu hujan oh hujan.
LANGKAH 2 (20 minit)
1.Guru mengemukakan soalan. Kitaran Hujan
2.Murid diminta membuat pergerakan hujan turun.3.Murid membuat bunyi hujan dari aras rendah hingga tinggi.
4.Murid menyanyi lagu hujan dengan bimbingan guru5.Murid menyanyi sambil diikuti dengan pergerakan.
BBB : Radio CD, Lagu Hujan
KBT : menjana idea interpersonal intrapersonal
KP : kecerdasan verbal-linguistik
Nilai Murni : Keberanian
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Latihan Pengukuhan
Lembaran kerja1. Mewarna
simbol gambar hujan
LANGKAH 3 ( 15 minit)
1.Bersoal jawab dengan murid tentang perasaan pada hari ini.2.Murid mewarna simbol gambar-gambar hujan.3. Menilai hasil kerja murid4. Murid bertepuk tangan beramai-ramai mengikut aras yang telah dipelajari.
BBB: lembaran kerja
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Menamakan watak yang ada dalam cerita Hujan Oh Hujan
Si Matahari Dan Si Awan
PENUTUP ( 5 minit )
1.Murid diminta menyebut nama watak yang telah dilihat semasa sesi boneka dipentaskan.2.Memberi pujian dan nasihat kepada murid3.Ucapan terima kasih
BBM :
KBT : Menerangkan sebab.
Nilai Murni :Kerjasama, keberanian