rph kebudayaan

7
Tarikh : 29 April 2015 Hari : Rabu Masa : 8.30 – 9.30 (60 Minit) Kelas :Tahun 6 Bil Murid : 36 Orang Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Kebudayaan Topik/ Tajuk : Perayaan di Malaysia - Penulisan Hasil Pembelajaran Fokus Utama : 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa, ayat yang tepat dan laras bahasa yang sesuai. Aras 2 (ii) Menyusun dan menyampaikan maklumat dengan menggunakan laras bahasa yang sesuai. Fokus Sampingan : 11.2 Mengulas karya bukan sastera dari aspek penggunaan perkataan, idea, ayat, wacana, nilai dan pengajaran. Aras 1 (ii) Menyatakan pendapat mengenai penggunaan ayat yang menarik serta nilai dan pengajaran yang terdapat dalam karya yang dibaca. Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat: a. Berinteraksi dengan pelajar lain berkaitan dengan perayaan

Upload: hana-farhunyto

Post on 29-Sep-2015

257 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

RPH Tahun 6

TRANSCRIPT

Tarikh : 29 April 2015

Hari : Rabu

Masa : 8.30 9.30 (60 Minit)

Kelas :Tahun 6

Bil Murid : 36 Orang

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Kebudayaan

Topik/ Tajuk : Perayaan di Malaysia

- Penulisan

Hasil Pembelajaran

Fokus Utama: 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa, ayat yang tepat dan laras bahasa yang sesuai.Aras 2 (ii) Menyusun dan menyampaikan maklumat dengan menggunakan laras bahasa yang sesuai.

Fokus Sampingan : 11.2 Mengulas karya bukan sastera dari aspek penggunaan perkataan, idea, ayat, wacana, nilai dan pengajaran.Aras 1 (ii) Menyatakan pendapat mengenai penggunaan ayat yang menarik serta nilai dan pengajaran yang terdapat dalam karya yang dibaca.

Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat:

a. Berinteraksi dengan pelajar lain berkaitan dengan perayaanb. Membaca ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.c. Membina lima ayat menggunakan ayat majmuk dan tunggal berpandukan gambar.d. Menghuraikan nilai dan pengajaran yang terdapat dalam cerita.

Pengetahuan sedia ada: Murid sudah mempunyai pengetahuan jenis-jenis perayaan yang terdapat di Malaysia.

Sistem bahasa : Tatabahasa ayat majmuk, ayat tunggal.

Kosa kata -perayaan, kaum , estetik, unik, meriah.

Pengisian Kurikulum : Ilmu Kajian Tempatan/ Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan/ Pendidikan Moral

Nilai : Semangat patriotik, Semangat bermasyarakat, Kasih Sayang

KBT- Kontekstual mengalipakasi, menghubungkait

Media Pengajaran : Media (video), Realia, Lembaran kerja, Laptop dan LCD.

Refleksi : ( Berdasarkan penilaian guru selepas pengajaran dan pembelajaran)

Langkah / MasaIsi PelajaranAktiviti Pembelajaran dan PengajaranCatatan

Aktiviti GuruAktiviti murid

Set Induksi5 MinitBacaan Doa

Penyampaian video

Mencungkil pengetahuan sedia ada.

Murid diminta bersedia untuk membaca doa penerang hati.

Guru memasang video tentang perayaan di Malaysia.

Guru bertanya kepada murid tentang perayaan yang mereka sambut dan disambut di Malaysia.Murid membaca doa penerang hati secara serentak.

Murid memberikan perhatian terhadap video yang dipasang.

Murid bercerita tentang perayaan yang mereka sambut di Malaysia. (individu)

KBT Menjana Idea

Langkah 1(10 minit)Memperlihatkan beberapa jenis pakaian tradisional yang dipakai ketika waktu perayaan di Malaysia.

Guru mengajukan soalan: Apakah nama pakaian tradisional yang ditunjukkan? Adakah kita perlu mengekalkan cara perayaan kita disambut? Apakah cara mengekalkan kemeriahan setiap perayaan di Malaysia?Murid-murid akan memberi reaksi ke atas soalan-soalan yang diajukan.

Beberapa orang murid secara individu diberi peluang untuk menyatakan jawapan atau pendapat.KBT Menjana idea Membuat kajian dan perhubungan menganalisa menyatakan sebab Merumus

Langkah 2(15 minit)Merangka karangan berpandukan gambar yang diberi oleh guru.Guru mengarahkan murid untuk bekerja secara berpasangan.

Murid diarah menulis sekurang-kurangnya 5 ayat daripada gambar yang diberikan (pasangan) di atas kertas kajang yang diberikan.

Murid bersedia menurut arahan.KBT:-Menjana idea

KBT:-Pembelajaran Kontekstuan

-Pembelajaran Konstruktivisme

-Perbincangan

Langkah 3(10 minit)Melapor hasil kerja kumpulanSeorang wakil kumpulan akan melaporkan kerja mereka.

Pujian diberikan.Wakil kumpulan dengan diiringi oleh ahlinya melaporkan hasil kerja kumpulan masing-masing.KBT:-Mengenalpasti idea utama

-Mencirikan

-Mengumpul maklumat

-Membuat analogi

Langkah 4(15 minit)Menulis 5 nilai dan pengajaran daripada gambar yang diberikan.Murid diminta menulis 5 nilai daripada gambar sama yang diberikan sebelum ini di dalam buku penulisan masing-masing

Guru memberikan bimbingan.

Catatan:Murid yang gagal menyiapkan kerja mereka di dalam kelas diberi peluang untuk menyiapkannya di rumah. Murid menyiapkan kerja secara individu.

Murid berhenti menulis. Murid yang telah menyiapkan kerja mereka akan menghantar hasil kerja mereka untuk penilaian guru.KBT

-Membuat gambaran mental

-Belajar cara belajar

Penutup(5 minit)Merumus isi pelajaran.Guru merumus isi pelajaran sebagai penutup.Murid memberi perhatian.-Peneguhan