rph kata nama

4
Rancangan Pengajaran Amali Tugasan BMM 3117 Kaedah Pengajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah Tarikh/ Hari : 22 Februari 2011 Hari : Selasa Tahun : 4 Delima Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tajuk : Mengajar Kata Nama Hasil Pembelajaran : Fokus utama : 1. Memberikan respons yang sesuai terhadap soalan yang dikemukakan. 2. Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul. Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat : i) Membaca dengan lancar dan sebutan dengan intonasi yang betul. ii) Mengenal pasti jenis-jenis kata nama yang terdapat dalam bahasa Melayu. iii) Memberikan contoh kata nama berdasarkan jenis-jenis kata nama yang terdapat dalam bahasa Melayu. iv) Menulis contoh-contoh kata nama yang terdapat dalam bahasa Melayu dengan betul. Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis. KBT : Kemahiran berfikir Kemahiran belajar

Upload: ahmad-nazri

Post on 14-Apr-2017

599 views

Category:

Education


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph kata nama

Rancangan Pengajaran Amali Tugasan BMM 3117 Kaedah Pengajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah

Tarikh/ Hari : 22 Februari 2011

Hari : Selasa

Tahun : 4 Delima

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tajuk : Mengajar Kata Nama

Hasil Pembelajaran : Fokus utama :

1. Memberikan respons yang sesuai terhadap soalan

yang

dikemukakan.

2. Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera

dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat :

i) Membaca dengan lancar dan sebutan dengan

intonasi yang betul.

ii) Mengenal pasti jenis-jenis kata nama yang

terdapat dalam bahasa Melayu.

iii) Memberikan contoh kata nama berdasarkan jenis-

jenis kata nama yang terdapat dalam bahasa

Melayu.

iv) Menulis contoh-contoh kata nama yang terdapat

dalam bahasa Melayu dengan betul.

Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.

KBT : Kemahiran berfikir

Kemahiran belajar

Kecerdasan pelbagai

Page 2: Rph kata nama

Langkah Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set induksi( 5 minit )

Menyanyikan lagu

sambil

menyebutkan

perkataan

1. Guru menayangkan video

nyanyian lagu ‘Bangau Oh

Bangau’.

2. Guru bersoal jawab

dengan murid

Adakah murid berasa

seronok menyanyi

lagu tersebut?

Apakah yang dapat

dilihat di dalam video

nyanyian tersebut?

3. Guru mengaitkan jawapan

murid dengan tajuk

pembelajaran hari ini.

Kemahiran Belajar :1. Menyoal

Kemahiran Berfikir :2. Menghubung

kait

Kemahiran Kecerdasan Pelbagai :1. Muzik.

2. Kinestetik.

Langkah 1(15 minit)

Definisi kata nama

Jenis-jenis kata

nama

1. Guru menjelaskan kepada

pelajar tentang definisi dan

maksud kata nama.

2. Guru menerangkan jenis-

jenis kata nama yang

terdapat dalam bahasa

Melayu.

3. Guru memberikan contoh-

contoh daripada jenis-jenis

kata nama yang terdapat

dalam bahasa Melayu.

4. Guru bertanya kepada

murid untuk memberikan

contoh-contoh lain jenis-jenis

kata nama yang terdapat

Kemahiran Belajar :1. Menyoal.

2. Mendengar

aktif.

Kemahiran Berfikir :1. Pemikiran

Kreatif.

2. Pemikiran

konstruktif.

Page 3: Rph kata nama

dalam bahasa Melayu.

Langkah 2(15 minit)

Langkah 3(15 minit )

Membezakan kata

nama am dan kata

nama khas

Membuat ulasan

kata nama

Membezakan jenis-

jenis kata nama

1. Guru memulakan aktiviti

menggunakan alat bantu

mengajar yang telah

disediakan. Langkah aktiviti

adalah seperti berikut :

Menyediakan jadual

pada papan tulis

dengan menyediakan

dua ruang kepada

kata nama am dan

khas. Cth :

Kata

Nama

Am

Kata

Nama

Khas

Guru menunjukkan

beberapa keping

gambar contoh bagi

setiap jenis kata nama

yang terdapat dalam

bahasa Melayu.

Guru bertanya kepada

murid apakah yang

dapat dilihat di dalam

gambar dan

mengelaskan kepada

jenis kata nama yang

tepat.

Guru meminta murid

Kemahiran Belajar :1. Menyoal.

2. Mendengar

aktif.

Kemahiran Kecerdasan Pelbagai :.1. Visual Ruang

Kemahiran Belajar :1. Menyoal.

2. Mendengar

aktif.

Kemahiran Kecerdasan Pelbagai :.1. Visual Ruang

Page 4: Rph kata nama

menulis kata nama

tersebut pada jadual

yang telah disediakan

pada papan tulis.

Guru memberi ulasan

tentang hasil kerja

yang diberikan oleh

murid.

Penutup( 10 minit )

Kesimpulan aktiviti

⁻ Membuat

rumusan

⁻ Menyanyikan

semula lagu

pada awal

pengajaran

1. Guru meminta murid

membuat rumusan tentang

tajuk pelajaran dengan

bantuan guru.

2. Guru memberikan

rumusan pengajaran dan

pembelajaran yang telah

berlangsung pada hari ini.

3. Sebelum mengakhiri sesi

pengajaran dan

pembelajaran pada hari ini,

guru sekali lagi membawa

pelajar menyanyi

berpandukan video lagu

‘Bangau Oh Bangau’ pada

awal pengajaran.

⁻ Murid

dibimbing

merumuskan

kemahiran

yang di ajar

hari ini.

⁻ Murid

digalakkan

mengumpul

maklumat

tambahan

yang terdapat

dalam

beberapa

contoh lain.