rph kata adjedtif
TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Harian
Bahasa Melayu Tahun 2
Tarikh : 09 April 2009
Hari : Khamis
Masa : 60 minit
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : 2 Anggerik
Tajuk : kata Adjedtif
Subtajuk : mengenal kata Adjedtif
Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid dapat:-
Membaca petikan dengan intonasi yang betul.
Menyatakan kata Adjedtif dengan betul.
Menulis dan melengkapkan ayat dengan perkataan
yang sesuai.
Hasil Pembelajaran:-
Fokus Utama:
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan yang betul dan
memahami perkara yang dibaca.
Aras 3
i- Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
menarik.
1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan
menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan nada yang
sesuai.
Aras 1
i- Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa
yang sesuai.
ii- Melafazkan ucapan secara bertatasusila dalam perbualan.
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 1
i- Menulis perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang betul dan
tulisan yang cantik.
Sistem Bahasa :-
Tatabahasa :- Kata adjektif, Kata Dasar, Ayat Penyata, Ayat Tunggal dan Ayat
Majmuk.
Pengisian Kurikulum :-
Ilmu - phothografi
Nilai - Keberanian, rasional, hemah tinggi, hormat-menghormati.
KBT - Kemahiran Berfikir, Kemahiran Kajian Masa Depan.
BBM - teks, dank ad gambar( kereta,salji,dll)
Isi Aktiviti P&P Guru dan Murid Catatan
Pelajaran
Kereta
Bunga
Kucing
Rama-
rama
Bagunan
Samapah-
sarap
salji
Set Induksi (5 minit)
Guru menunjukkan gambar-gambar.
Guru menyuruh murid menyatakan nama
gambar.
Kemahiran
lisan
Pendekatan
komunikatif
Putih
Comel
Cantik
Tinggi
Panjang
Kotor
Hitam
laju
Langkah 1 (15 minit)
Guru menerangkan tentang kata sifat.
Murid mendengar dengan teliti kata sifat
tersebut.
Guru menampal gambar yang berkaitan di
hadapan. Guru menyuruh murid menyebut
kata sifat yang ada pada setiap gambar.
Murid menyatakan kata sifat yang ada pada
setiap gambar.
Kaedah
Natural
Kaedah ajuk-
hafaz
Strategi
pembelajaran
berpusatkan
bahan
Langkah 2 (15 minit)
Guru menyuruh murid membina ayat Kaedah Kod
daripada kata sifat yang ada pada setiap
gambar
Murid menulis ayat kata sifat di dalam buku.
Guru menyuruh murid membaca ayat yang
dibina
Murid membaca ayat yang dibina.
Kognitif
Pendekatan
deduktif
Pendekatan
komunikatif
Langkah 3 (20 minit)
Guru mengedarkan sebuah petikan dan
membacanya bersama murid
Murid mengikut bacaan guru.
Guru menyuruh murid mencari kata sifat
didalam petikan tersebut.
Murid mencari kata sifat yang terdapat di
dalam petikan tersebut.
Guru mengedarkan latihan menyambung
ayat dengan menggunakan kata sifat yang
betul
Murid membuat latihan tersebut
Strategi
berpusatkan
bahan,
Teknik latih-
tubi,
Kemahiran
membaca,
Kemahiran
menulis,
Penutup (5 minit)
Guru bertanya kepada murid tentang kata
sifat yang mereka telah pelajari.
Murid menyatakan kata sifat dengan tepat.
Kemahiran
lisan