rph internship.doc

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Kelas : Pemulihan Tahun 2 Tarikh : 1 April 2015 Hari : Rabu Masa : 8.30 - 9.30 pagi ( 60 minit ) Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kemahiran : Kemahiran 1 Huruf-huruf kecil a-z Kemahiran 1.4 Menulis huruf kecil diudara, di dulang, di atas pasir,di belakang kawan dan sebagainya. Kemahiran 1.6 Menekap atau melukis kad-kad huruf daripada kad- kad tebuk mengikut urutan. Kemahiran 1.8 Menyalin huruf kecil daripada kad-kad huruf kecil. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1. Murid dapat menulis bentuk abjad mengikut arah dan warna yang ditetapkan dengan 50% betul. 2. Murid dapat menulis abjad mengikut kedudukan bentuk abjad dengan 80 peratus betul. Pengisian KK : Ilmu : Pendidikan Muzik, Pendidikan Jasmani, Pendidikan Seni Nilai : Kerjasama, ketekunan, kepatuhan, rajin KBKK : Memadan, mencantum BBB : Whiteboard, kad gambar, kad nama, dan lembaran kerja. : Nama Murid 1. Muhammad Al-Hasyir 2. Muhammad Qaish 3. Muhammad Afiq 4. Muhammad Hadeef Langkah Isi Pelajaran Catatan Sei Induksi 5 Minit Membantu Murid Mengingat Kembali Kemahiran Sedia Ada -Imbas kembali pelajaran lalu Guru minta murid melakukan pergerakan motor halus iaitu mengenggam tangan dan memicit bahu rakan. 1. Guru minta murid ingat kembali abjad yang dipelajari. 2. Guru bertanya soalan dan menunjukkan kad nama. 3. Guru sebut huruf dan murid tunjukkan. 4. Guru tunjuk, murid sebut. Memperkenalkan Pelajaran Hari Ini Kepada Murid Soaljawab Koordinasi motpr halus Pendidikan kesihatan Kad huruf Nilai Bekerjasama MINGGU PERTAMA

Upload: puanyana

Post on 10-Dec-2015

28 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

RPH INTERNSHIP

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Internship.doc

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : Pemulihan Tahun 2 Tarikh : 1 April 2015Hari : RabuMasa : 8.30 - 9.30 pagi ( 60 minit )Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kemahiran :  Kemahiran 1Huruf-huruf kecil a-zKemahiran 1.4Menulis huruf kecil diudara, di dulang, di atas pasir,di belakang kawan dan sebagainya.Kemahiran 1.6Menekap atau melukis kad-kad huruf daripada kad-kad tebuk mengikut urutan.Kemahiran 1.8Menyalin huruf kecil daripada kad-kad huruf kecil.

Objektif :  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :1. Murid dapat menulis bentuk abjad mengikut arah dan warna

yang ditetapkan dengan 50% betul. 2. Murid dapat menulis abjad mengikut kedudukan bentuk abjad

dengan 80 peratus betul.

Pengisian KK : Ilmu : Pendidikan Muzik, Pendidikan Jasmani, Pendidikan SeniNilai : Kerjasama, ketekunan, kepatuhan, rajin

KBKK : Memadan, mencantumBBB : Whiteboard, kad gambar, kad nama, dan lembaran kerja.

:Nama Murid 1. Muhammad Al-Hasyir

2. Muhammad Qaish3. Muhammad Afiq4. Muhammad Hadeef

Langkah Isi Pelajaran CatatanSei Induksi5 Minit

Membantu Murid Mengingat Kembali Kemahiran Sedia Ada-Imbas kembali pelajaran lalu

Guru minta murid melakukan pergerakan motor halus iaitu mengenggam tangan dan memicit bahu rakan.

1. Guru minta murid ingat kembali abjad yang dipelajari.

2. Guru bertanya soalan dan menunjukkan kad nama.

3. Guru sebut huruf dan murid tunjukkan.

4. Guru tunjuk, murid sebut.

Memperkenalkan Pelajaran Hari Ini Kepada Murid

1. Guru menunjukkan kad huruf 'a',

Soaljawab

Koordinasi motpr halus

Pendidikan kesihatan

Kad huruf

NilaiBekerjasama

MINGGU PERTAMA

Page 2: Rph Internship.doc

'l', 'n' dan 't'.2. Guru memberitahu murid yang

mereka akan belajar cara menulis huruf tersebut.

Langkah 110 Minit

Mengenal bentuk melalui warna dan imej.Mengenal dan mengecam bentuk melalui imej dan warna.

1. Guru minta murid mengingat kembali.

2. Guru tunjuk cara tulis arah yang betul seperti; Garis menegak - dari atas

ke bawah. Garis melengkung ke kiri-

dari atas ke bawah secara melengkung ke kiri.

Garis melintang – dari kiri ke kanan.

Garis melengkung ke atas – dari bawah kiri ke atas kemudian ke bawah kanan.

Guru minta murid lakukan di udara.

3. Guru tayangkan slaid show mengenal dan mengecam bentuk melalui warna dan imej.

Slaid power point

Tunjuk cara

TMK

Langkah 220 minit

-

Menulis bentuk lengkungan, garis menegak dan melintang.

1. Guru tunjuk cara menulis bentuk lengkungan, garis menegak dan melintang mengikut warna dan arah yang betul seperti; garis menegak warna hitam. garis melengkung ke kiri

warna biru. garis melintang warna oren. garis melengkung ke atas

warna kuning.2. Murid tunjuk cara menulis bentuk

lengkungan,garis menegak dan melintang di udara.

3. Kemudian, murid menulis di lembaran kerja dengan bimbingan daripada guru

Kad huruf

Lembaran kerja

Langkah 320 minit

1. Menulis gabungan bentuk lengkungan, garis menegak,melintang seperti; Abjad ‘ a ’ – Gabungan garis

melengkung ke kiri dan garis menegak.

Abjad ‘ t ’ – Gabungan garis menegak dan garis melintang.

Abjad ‘ n ’ – Gabungan garis menegak dan garis melengkung ke atas.

Lembaran kerja

Tunjuk cara

Kad gambar

Kad huruf

Page 3: Rph Internship.doc

Abjad ‘ l ’ – Garis menegak sahaja.

2. Guru hendaklah menunjukkan setiap gabungan mengikut arah yang betul kepada murid. Sementara murid tunjuk setiap gabungan tersebut di udara.

3. Murid menulis di lembaran kerja dengan bimbingan guru

Penutup5 minit

Guru merumuskan pelajaran hari ini.

Page 4: Rph Internship.doc

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : 2 Tarikh : 8 April 2015Hari : RabuMasa : 8.30 – 9.30 pagiMata Pelajaran : Bahasa MelayuPenggabungjalinan mata pelajaran : Dunia Muzik, Pendidikan Jasmani, Dunia Seni VisualPenyerapan Nilai : Kerjasama, ketekunan, kepatuhan, rajinKBKK : Memadan, mencantum

Nama Murid 1. Muhammad Al-Hasyir2. Muhammad Qaish3. Muhammad Afiq4. Muhammad Ammar5. Muhammad Hadeef

Tajuk Suku kata KVKVKemahiran Mengenal perkataan, membaca dan menulisBahan Sumber Tayangan slaid Power Point, rakaman audio, papan selit, kad gambar, kad

suku kataPengetahuan Sedia Ada

Murid telah mengenal suku kata KVKV

Objektif :Pada akhir p&p murid dapat :

1. Mengenal dan membaca perkataan KVKV2. Menyebut 9 daripada 12 perkataan bersuku kata KVKV berdasarkan

gambar yang diberi oleh guru.Set Induksi(±5 minit)

Video Lagu Huruf Vokal

Aktiviti Pengajaran1. Guru memasang lagu huruf vokal.2. Murid diminta menyanyi mengikut lagu bunyi huruf vokal.3. Murid menyebut bunyi huruf vokal berdasarkan kad huruf yang

ditunjukkan oleh guru.Langkah 1(±15 minit)

1. Murid diberi penerangan tentang bunyi huruf vokal.dan perkataan bersuku kata KVKV.

2. Murid diminta mengambil satu huruf konsonan dan mencantumkan dengan huruf vokal dan membunyikannya.Contoh ba, ca, da

3. Kemudian murid dibimbing untuk membatangkan dan mengeja perkataan bersuku kata KVKV.

MINGGU KEDUA

Page 5: Rph Internship.doc

Langkah 2(±10 minit)

PPT Sukukata KVKV

1. Murid diminta melihat tayangan slaid Power Point yang mengandungi gambar-gambar dan perkataan bersuku kata KVKV.

2. Murid diminta menamakan perkataan tersebut.3. Kemudian murid dibimbing untuk membatangkan dan mengeja

perkataan bersuku kata KVKV.4. Murid diberikan gambar dan mereka diminta mengisi tempat kosong

dengan bantuan guru.

to _ _

Langkah 3(±25 minit) Boneka lidi

1. Murid mendengar arahan guru untuk membina boneka lidi. Murid dikehendaki mendengar dengan teliti.

2. Seterusnya murid diminta mengambil bahan-bahan untuk membuat boneka.

3. Guru membimbing murid untuk membuat boneka.4. Murid mengecat cengkerang telur dengan pelbagai warna.5. Murid mengambil huruf sukukata kv dan dilekatkan pada cengerang

telur tadi.6. Murid mengambil lidi dan melekatkan pada cengkerang telur.7. Murid membuat latih tubi menyebut bunyi sukukata KVKV

menggunakan boneka lidi.Penutup(±5 minit)

1. Guru mengumpulkan boneka-boneka yang dihasilkan oleh murid murid-murid.

2. Guru mengucapkan terima kasih dan tahniah kepada murid-murid yang berjaya membuat boneka lidi sukukata KVKV dengan betul.

3. Murid diberitahu tentang persembahan boneka lidi yang dihasilkan akan dipersembahkan pada P&P minggu hadapan

4. Harap agar murid lebih bersedia.

Page 6: Rph Internship.doc

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : 2 Tarikh : 15 April 2015Hari : RabuMasa : 8.30 - 9.30 pagiMata Pelajaran : Bahasa MelayuPenggabungjalinan mata pelajaran : Dunia Muzik, Pendidikan Jasmani, Dunia Seni VisualPenyerapan Nilai : Kerjasama, ketekunan, kepatuhan, rajinKBKK : Memadan, mencantum

Nama Murid 1. Muhammad Al-Hasyir2. Muhammad Qaish3. Muhammad Afiq4. Muhammad Ammar5. Muhammad Hadeef

Tajuk Suku kata KVKVKemahiran Mengenal perkataan, membaca dan menulisBahan Sumber Tayangan slaid Power Point, rakaman audio, papan selit, kad gambar, kad

suku kataPengetahuan Sedia Ada

Murid telah mengenal suku kata KVKV

Objektif :Pada akhir p&p murid dapat :

1. Mengenal dan membaca perkataan KVKV2. Menyebut 9 daripada 12 perkataan bersuku kata KVKV berdasarkan

gambar yang diberi oleh guru.Set Induksi(±5 minit)

Video Lagu Huruf Vokal

Aktiviti Pengajaran1. Guru memasang lagu huruf vokal.2. Murid diminta menyanyi mengikut lagu bunyi huruf vokal.3. Murid menyebut bunyi huruf vokal berdasarkan kad huruf yang

ditunjukkan oleh guru.Langkah 1(±15 minit)

1. Murid diberi penerangan tentang bunyi huruf vokal.dan perkataan bersuku kata KVKV.

2. Murid diminta mengambil satu huruf konsonan dan mencantumkan dengan huruf vokal dan membunyikannya.Contoh ba, ca, da

3. Kemudian murid dibimbing untuk membatangkan dan mengeja perkataan bersuku kata KVKV.

MINGGU KETIGA

Page 7: Rph Internship.doc

Langkah 2(±10 minit)

PPT Sukukata KVKV

1. Murid diminta melihat tayangan slaid Power Point yang mengandungi gambar-gambar dan perkataan bersuku kata KVKV.

2. Murid diminta menamakan perkataan tersebut.3. Kemudian murid dibimbing untuk membatangkan dan mengeja

perkataan bersuku kata KVKV.4. Murid diberikan gambar dan mereka diminta mengisi tempat kosong

dengan bantuan guru.

to _ _

Langkah 3(±25 minit) Boneka lidi

1. Murid mendengar arahan guru untuk membina boneka lidi. Murid dikehendaki mendengar dengan teliti.

2. Seterusnya murid diminta mengambil bahan-bahan untuk membuat boneka.

3. Guru membimbing murid untuk membuat boneka.4. Murid mengecat cengkerang telur dengan pelbagai warna.5. Murid mengambil huruf sukukata kv dan dilekatkan pada cengerang

telur tadi.6. Murid mengambil lidi dan melekatkan pada cengkerang telur.7. Murid membuat latih tubi menyebut bunyi sukukata KVKV

menggunakan boneka lidi.Penutup(±5 minit)

1. Guru mengumpulkan boneka-boneka yang dihasilkan oleh murid murid-murid.

2. Guru mengucapkan terima kasih dan tahniah kepada murid-murid yang berjaya membuat boneka lidi sukukata KVKV dengan betul.

3. Murid diberitahu tentang persembahan boneka lidi yang dihasilkan akan dipersembahkan pada P&P minggu hadapan

4. Harap agar murid lebih bersedia.

Page 8: Rph Internship.doc

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : 2 Tarikh : 1 April 2015Hari : RabuMasa : 9.00 - 10.00 pagiMata Pelajaran : Bahasa MelayuPenggabungjalinan mata pelajaran : Dunia Muzik, Pendidikan Jasmani, Dunia Seni VisualPenyerapan Nilai : Kerjasama, ketekunan, kepatuhan, rajinKBKK : Memadan, mencantum

Nama Murid 6. Muhammad Al-Hasyir7. Muhammad Qaish8. Muhammad Afiq9. Muhammad Ammar10. Muhammad Hadeef

Tajuk Suku kata KVKVKemahiran Mengenal perkataan, membaca dan menulisBahan Sumber Tayangan slaid Power Point, rakaman audio, papan selit, kad gambar, kad

suku kataPengetahuan Sedia Ada

Murid telah mengenal suku kata KVKV

Objektif :Pada akhir p&p murid dapat :

3. Mengenal dan membaca perkataan KVKV4. Menyebut 9 daripada 12 perkataan bersuku kata KVKV berdasarkan

gambar yang diberi oleh guru.Set Induksi(±5 minit)

Video Lagu Huruf Vokal

Aktiviti Pengajaran4. Guru memasang lagu huruf vokal.5. Murid diminta menyanyi mengikut lagu bunyi huruf vokal.6. Murid menyebut bunyi huruf vokal berdasarkan kad huruf yang

ditunjukkan oleh guru.Langkah 1(±15 minit)

4. Murid diberi penerangan tentang bunyi huruf vokal.dan perkataan bersuku kata KVKV.

5. Murid diminta mengambil satu huruf konsonan dan mencantumkan dengan huruf vokal dan membunyikannya.Contoh ba, ca, da

6. Kemudian murid dibimbing untuk membatangkan dan mengeja perkataan bersuku kata KVKV.

MINGGU KEEMPAT

Page 9: Rph Internship.doc

Langkah 2(±10 minit)

PPT Sukukata KVKV

5. Murid diminta melihat tayangan slaid Power Point yang mengandungi gambar-gambar dan perkataan bersuku kata KVKV.

6. Murid diminta menamakan perkataan tersebut.7. Kemudian murid dibimbing untuk membatangkan dan mengeja

perkataan bersuku kata KVKV.8. Murid diberikan gambar dan mereka diminta mengisi tempat kosong

dengan bantuan guru.

to _ _

Langkah 3(±25 minit) Boneka lidi

8. Murid mendengar arahan guru untuk membina boneka lidi. Murid dikehendaki mendengar dengan teliti.

9. Seterusnya murid diminta mengambil bahan-bahan untuk membuat boneka.

10. Guru membimbing murid untuk membuat boneka.11. Murid mengecat cengkerang telur dengan pelbagai warna.12. Murid mengambil huruf sukukata kv dan dilekatkan pada cengerang

telur tadi.13. Murid mengambil lidi dan melekatkan pada cengkerang telur.14. Murid membuat latih tubi menyebut bunyi sukukata KVKV

menggunakan boneka lidi.Penutup(±5 minit)

5. Guru mengumpulkan boneka-boneka yang dihasilkan oleh murid murid-murid.

6. Guru mengucapkan terima kasih dan tahniah kepada murid-murid yang berjaya membuat boneka lidi sukukata KVKV dengan betul.

7. Murid diberitahu tentang persembahan boneka lidi yang dihasilkan akan dipersembahkan pada P&P minggu hadapan

8. Harap agar murid lebih bersedia.