rph faktor+perdana

10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Matematik Tarikh : 25 Januari 2015 Hari : Ahad Masa : 1.10 petang – 2.30 petang (80 minit) Tingkatan : 1 Uthman Bilangan pelajar : 30 orang Bidang : Nombor Tajuk : Bab 2 : Pola dan urutan nombor Subtajuk : 2.4 Memahami ciri-ciri dan menggunakan pengetahuan tentang faktor bagi nombor bulat. 2.5 Memahami ciri-ciri dan menggunakan pengetahuan tentang faktor perdana bagi nombor bulat. Objektif pembelajaran : Murid akan diajar untuk: - Menentukan faktor-faktor bagi nombor bulat secara penerokaan dan penyiasatan. 2

Upload: siti-khadijah-muftar

Post on 23-Dec-2015

37 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

tingkatan 1

TRANSCRIPT

Page 1: RPH faktor+perdana

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Matematik

Tarikh : 25 Januari 2015

Hari : Ahad

Masa : 1.10 petang – 2.30 petang (80 minit)

Tingkatan : 1 Uthman

Bilangan pelajar : 30 orang

Bidang : Nombor

Tajuk : Bab 2 : Pola dan urutan nombor

Subtajuk : 2.4 Memahami ciri-ciri dan menggunakan pengetahuan tentang faktor bagi nombor bulat.2.5 Memahami ciri-ciri dan menggunakan pengetahuan tentang faktor perdana bagi nombor bulat.

Objektif pembelajaran : Murid akan diajar untuk:

- Menentukan faktor-faktor bagi nombor bulat secara penerokaan dan penyiasatan.

- Murid meneroka dan menyiasat untuk menentukan faktor-faktor perdana bagi nombor bulat.

- Menyatakan mana-mana nombor-nombor bulat sebagai hasil darab bagi faktor perdana

2

Page 2: RPH faktor+perdana

Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat :

(i) Menyenaraikan faktor-faktor bagi suatu nombor bulat.

(ii) Menentukan sama ada suatu nombor adalah faktor bagi suatu nombor bulat yang lain. (i) Mengenal pasti faktor-faktor perdana daripada senarai faktor-faktor. (ii) Mencari faktor-faktor perdana bagi nombor bulat. (iii) Menentukan sama ada suatu nombor adalah faktor perdana bagi suatu nombor bulat yang lain

.

Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah belajar pendaraban semasa mereka  sekolah rendah

EMK : Membanding beza, menjana idea, membuat keputusan

“Habits of Mind” : Berfikir secara fleksibel, berusaha ke arah ketepatan, saling bergantung

Bahan bantu mengajar : Komputer riba, projektor, slaid Powerpoint, papan putih, pen marker

Bahan bantu belajar : lembaran kerja,

Nilai murni : Bertanggungjawab , kerjasama dan saling membantu

3

Page 3: RPH faktor+perdana

Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran Catatan

Set induksi

5minit Guru Tanya : Jika anda mempunyai 36 kiub, berapa banyak cara anda boleh menyusun jubin ini untuk membuat segi empat tepat ?. Tanya : Adakah terdapat apa-apa cara untuk membuat segi empat tepat dengan 8 baris jubin ?

1. Berikan setiap pelajar 36 jubin atau kiub .2. Pelajar perlu mencari 4 cara untuk menyusun

jubin : 36 × 1 , 18 × 2 , 9 × 4 , 6 × 63. Guru mengaitkan dengan topic hari ini.

Langkah 1

( 15 minit) Faktor A adalah integer ( nombor bulat ) yang betul-betul membahagikan integer lain. Ex: 12 mempunyai 6 faktor. Bolehkah 5 menjadi faktor ? Mengapa ?Beberapa perdana hanya

1. Lukiskan sambungan antara cara pelbagai untuk menyusun jubin menjadi segi empat tepat dengan konsep faktor.

2. Guru member penerangan menggunakan slide power point.

Bahan Bantu Mengajar :

Batang mancis

Penerapan nilai :

kerjasama

4

Page 4: RPH faktor+perdana

mempunyai 2 faktor: 1. sendiri dan Ex: 7 , 5 , 3 , 11 , dan lain-lainKembali ke 12 : Apakah faktor-faktor utama 12 ?Apakah pemfaktoran perdana ? Mana-mana integer boleh diungkapkan sebagai hasil faktor perdananya. Jadi , 12 mempunyai faktor utama 2 dan 3. Bagaimana anda boleh menulis persamaan dengan hanya menggunakan faktor-faktor yang akan sama dengan 12 ?Cari faktor perdana bagi suatu nombor yang lebih besar : 126. 126 = 2 x 63 , atau 2 x 9 x 7 , atau 2 x 3 x 3 x 7Memperkenalkan pokok faktor . Ambil perhatian bahawa pokok faktor mempunyai banyak persamaan dengan pokok keluarga . Bincangkan ciri-ciri pokok keluarga , menggambarkan pokok keluarga di papan atau komputer diunjurkan ke skrin . Membuat kesimpulan bahawa pokok keluarga memberikan maklumat tentang apa yang orang

KBKK:

Menjana idea,

membuat perkaitan.

Kaedah:

berpusatkan pelajar

belajar berkumpulan

5

Page 5: RPH faktor+perdana

anda datang dari , atau apa yang orang digabungkan untuk membuat anda siapa anda . Pokok faktor memberi maklumat mengenai apa kombinasi nombor memenuhi bilangan yang lebih besar .Langkah-langkah untuk membuat pokok faktor :Jika jumlah yang boleh dibahagikan dengan 2 ( berakhir pada nombor genap ) , kemudian dibahagikan dengan 2 ( ex: 126 , faktor 2 dan 63 .Menilai faktor-faktor ( 2 dan 63 ) untuk melihat jika sama ada boleh lagi dipecahkan . 2 adalah perdana , tetapi 63 adalah hasil dari 7 x 9 .Menilai faktor-faktor lagi . Bilangan 7 adalah perdana , tetapi 9 adalah hasil dari 3 X 3 .Faktor-faktor 2 , 3 , dan 7. Semua orang adalah nombor perdana .

Tambahan: Apa yang kami lakukan dengan sejumlah besar seperti 1500 ? Kita tidak boleh hanya menghitung 1500 jubin dan lihat berapa banyak segi

6

Page 6: RPH faktor+perdana

empat tepat kita boleh membuat dengan mereka . Apa strategi yang kita boleh gunakan untuk mencari semua faktor 1500 ? Mendapatkan jawapan dan membincangkan .

Langkah 2Aktiviti berkumpulan:

.

1. guru mengadakan Kuiz untuk menilai pembelajaran pemfaktoran , pemfaktoran perdana , dan faktor yang sama besar .

2. pelajar diminta duduk dalam kumpulan untuk menulis langkah - langkah untuk mencari faktor perdana bagi suatu nombor

.

7

Page 7: RPH faktor+perdana

(20 minit) 3. Guru meminta salah seorang daripada kumpulan untuk berkongsi jawapan.

Langkah 3

(20 minit)

Penilaian :

PBS BAND 3

i. Mengenalpasti

factor perdana.

ii. Mencari factor

perdana

iii. Menentukan factor

perdana

1

2.Guru memberikan beberapa latihan kepada pelajar

mengenai factor nombor dan nombor perdana.

3.Murid diberi masa untuk menjawab soalan

4. Perbincangan jawapan bersama murid

.

Penutup

(5 minit)Ringkasan: 1.guru memberikan ringkasan pembelajaran hari ini

2. Guru meminta beberapa pelajar untuk memberitahu tentang murid /apa yang murid telah belajar hari ini .3. Guru memberikan kerja rumah

8