rph bahasa melayu sekolah rendah untuk guru-guru praktikum

6
PISMP SEM 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS IPG KSAH 11 2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 Tarikh : 17 Mac 2013 (Ahad) Masa : 8.30 9.30 (60 minit) Tajuk Pelajaran : Keluarga Harmoni Hidup Diberkati Tahun : 5 Anggerik (Lelaki: 20 orang dan perempuan: 21 orang) Fokus Utama : 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk. Aras 1 (i): Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat. Fokus Sampingan : 1.3 Memberi dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara. Aras 2 (i): Mendengar dan menerima arahan dengan betul untuk bertindak balas. 6.2 Membaca dan mengenal pasti pelbagai genre penulisan. Aras 1 (i): Mengenal pasti penggunaan kata, frasa, ayat dan pribahasa dalam sesuatu genre. Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 1. Menulis dua (2) daripada tiga (3) perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan petikan teks Cuti Hujung Tahun Bersama Keluarga” dengan tepat dan betul. 2. Membaca dan mengenal pasti 2 daripada 3 penggunaan kata, frasa dan ayat berdasarkan petikan teks “Cuti Hujung Tahun Bersama Keluargadengan tepat dan betul. Aktiviti P & P : 1. Bersoal jawab tentang gambar-gambar yang ditayangkan. 2. Membaca teks yang disediakan.

Upload: shafiq-subahir

Post on 30-Nov-2015

697 views

Category:

Documents


51 download

DESCRIPTION

RPH Bahasa Melayu Sekolah Rendah untuk guru-guru praktikum

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Bahasa Melayu Sekolah Rendah untuk guru-guru praktikum

PISMP SEM 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS IPG KSAH

11

2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Tarikh : 17 Mac 2013 (Ahad)

Masa : 8.30 – 9.30 (60 minit)

Tajuk Pelajaran : Keluarga Harmoni Hidup Diberkati

Tahun : 5 Anggerik (Lelaki: 20 orang dan perempuan: 21 orang)

Fokus Utama : 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan

ayat majmuk.

Aras 1 (i): Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat.

Fokus Sampingan : 1.3 Memberi dan memahami arahan serta pesanan tentang

sesuatu perkara.

Aras 2 (i): Mendengar dan menerima arahan dengan

betul untuk bertindak balas.

6.2 Membaca dan mengenal pasti pelbagai genre

penulisan.

Aras 1 (i): Mengenal pasti penggunaan kata, frasa, ayat

dan pribahasa dalam sesuatu genre.

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Menulis dua (2) daripada tiga (3) perkataan dan

pelbagai jenis ayat berdasarkan petikan teks “Cuti

Hujung Tahun Bersama Keluarga” dengan tepat dan

betul.

2. Membaca dan mengenal pasti 2 daripada 3

penggunaan kata, frasa dan ayat berdasarkan

petikan teks “Cuti Hujung Tahun Bersama Keluarga”

dengan tepat dan betul.

Aktiviti P & P : 1. Bersoal jawab tentang gambar-gambar yang

ditayangkan.

2. Membaca teks yang disediakan.

Page 2: RPH Bahasa Melayu Sekolah Rendah untuk guru-guru praktikum

PISMP SEM 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS IPG KSAH

12

3. Bersoal jawab tentang teks yang disediakan.

4. Permainan bahasa.

5. Mencari makna perkataan dihitamkan berdasarkan

teks.

6. Menulis ayat berdasarkan perkataan dihitamkan.

Sistem Bahasa

Sintaksis (membina ayat)

Kosa kata (makna perkataan)

Sebutan dan intonasi

Pengisian Kurikulum

Kemahiran Bernilai Tambah : Kecerdasan Pelbagai (Interpersonal, Intrapersonal,

Verbal Linguistik, & Kinestetik)

: Kemahiran Berfikir (Menghubungkait & meramal)

Strategi Pengajaran : Berpusatkan murid

Kemahiran Generik

Kemahiran Belajar : Menjana idea, menyatakan sebab & menilai

Penekanan Konsep 5P

Penggabungjalinan : 1. Kemahiran Menulis

2. Kemahiran Membaca

Penyerapan : Ilmu: Pendidikan Sivik & Kewarganegaraan.

: Nilai Murni: Semangat kekeluargaan, bekerjasama &

bertanggungjawab.

Pemulihan : Meminta murid mencari makna perkataan dalam teks

Pengayaan : Membina ayat dengan perkataan yang dihitamkan.

Penilaian : Murid membina satu ayat.

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

Bahan bercetak : Petikan

: Kad ayat

: Kad perkataan

Page 3: RPH Bahasa Melayu Sekolah Rendah untuk guru-guru praktikum

PISMP SEM 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS IPG KSAH

13

Bahan elektronik : LCD, Slaid, komputer riba.

Pengetahuan Sedia Ada :

1. Murid-murid telah menguasai kemahiran bersoal-jawab, menulis dan kemahiran

membaca peringkat awal.

2. Murid-murid biasa/pernah menerima arahan dan pesanan yang disampaikan oleh

ibu bapa, guru atau rakan mereka.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah /

Masa Isi Kandungan

Aktiviti

Pengajaran & Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 Minit)

1. Tayangan gambar

tentang keluarga.

a. Guru bertanya murid apa

yang telah dipelajari

semalam.

b. Guru bersoal-jawab dengan

murid-murid tentang gambar

yang telah dipaparkan.

c. Seterusnya, guru

memperkenalkan tajuk yang

baharu kepada murid, iaitu

“Cuti Hujung Tahun Bersama

Keluarga”.

TKP:

Kecerdasan Pelbagai

- Verbal linguistik

- Interpersonal

- Intrapersonal

- Kinestetik.

Pendekatan:

Komunikatif

Strategi:

Berpusatkan murid

BSM:

Komputer riba, LCD &

Slaid

Langkah 1

(15 Minit)

1. Petikan

“Cuti Hujung Tahun

Bersama Keluarga”

Contoh petikan:

Cuti sepatutnya

dirancang supaya kita

a. Guru mengedarkan petikan

kepada murid-murid.

b. Guru meminta semua murid

membaca petikan secara

mentalis (bacaan senyap).

c. Seterusnya, guru meminta

semua murid membaca 1

perenggan terlebih dahulu.

Kemahiran Belajar:

- Menjana idea

- Menilai

Nilai:

Semangat

kekeluargaan,

BSM :

Page 4: RPH Bahasa Melayu Sekolah Rendah untuk guru-guru praktikum

PISMP SEM 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS IPG KSAH

14

mendapat

memanfaatkannya

dengan baik. Salah

satu perkara yang patut

dipertimbangkan ialah

bagaimana masa cuti

ini boleh mengeratkan

ikatan kekeluargaan.

d. Kemudian, seorang demi

seorang murid membaca

satu perenggan.

e. Guru membimbing murid

membaca teks petikan.

f. Murid yang telah membaca

diberikan penghargaan /

peneguhan daripada guru.

g. Seterusnya, guru bersoal-

jawab dengan murid untuk

memastikan mereka faham

tentang apa yang dibaca.

h. Kemudian guru meminta

murid mengenal pasti

penggunaan kata, frasa, ayat

dan peribahasa berdasarkan

petikan teks “Cuti Hujung

Tahun Bersama Keluarga”

- Petikan teks

“Cuti Hujung

Tahun Bersama

Keluarga”

Penilaian HSP:

F S : 6.2 Aras 1 (i)

Langkah 2

(10 Minit)

1. Arahan berantai

Contoh arahan:

i) Ayah bertugas

sebagai seorang

guru.

ii) Ibu mengajar adik

membaca Al Quran.

iii) Abang dan saya

suka bermain bola

sepak.

a. Guru menerangkan arahan

tentang aktiviti yang akan

dilakukan oleh murid-murid.

b. Kemudian, guru meminta

murid-murid membentuk 2

kumpulan antara lelaki dan

perempuan.

c. Guru menunjukkan kad ayat

kepada setiap kumpulan.

d. Apabila murid telah bersedia,

murid dihadapan akan

berbisik kepada rakan

dibelakang tentang kad yang

ditunjukkan oleh guru.

e. Proses pesanan (arahan)

dilaksanakan sehingga

kepada murid yang terakhir.

BSM:

- Kad ayat

TKP:

- Verbal linguistik

- Interpersonal

- Intrapersonal

- Kinestatik

Kemahiran berfikir:

- Menghubungkait

Nilai:

- Bekerjasama

- Bertanggungjawab

Penilaian HP

Page 5: RPH Bahasa Melayu Sekolah Rendah untuk guru-guru praktikum

PISMP SEM 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS IPG KSAH

15

f. Murid yang terakhir akan

menyatakan secara lisan

pesanan (arahan) yang

terdapat dalam kad ayat.

g. Aktiviti dibimbing oleh guru

dan memberi peneguhan /

penghargaan kepada murid

jika memberikan jawapan

yang rasional / betul.

F S : 1.3 Aras 2 (i)

Langkah 3

(15 minit)

1. Pelbagai jenis

ayat.

- Ayat penyata

- Ayat Tanya

- Ayat perintah

Contoh perkataan:

i) hadir

ii) maklum

iii) tugas

a. Guru menerangkan arahan

tentang aktiviti yang akan

dilakukan oleh murid-murid.

b. Kemudian, guru meminta

murid memberikan contoh

secara lisan ayat yang

hendak dibina berdasarkan

perkataan (kad perkataan)

yang diberi.

c. Aktiviti ini akan dilaksanakan

secara berpasangan oleh

murid-murid.

d. Pasangan akan dipilih oleh

guru untuk membacakan

ayat yang telah dibina.

e. Aktiviti ini juga dibimbing oleh

guru dan memberi

peneguhan / penghargaan

kepada murid jika

memberikan jawapan yang

rasional / betul.

BSM:

- Kad perkataan

TKP:

- Verbal linguistik

- Interpersonal

- Intrapersonal

- Kinestatik.

Nilai:

- Bekerjasama

Penilaian HP

F U : 8.1 Aras 1 (i)

Langkah 4

(10 minit)

Pengayaan

Aktiviti penulisan: Bina

ayat (perkataan

dihitamkan) dalam

Pengayaan

a. Murid menulis perkataan

(perkataan dihitamkan) yang

terdapat dalam petikan.

BSM:

- Petikan

TKP:

Page 6: RPH Bahasa Melayu Sekolah Rendah untuk guru-guru praktikum

PISMP SEM 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS IPG KSAH

16

petikan berdasarkan

petikan teks.

Pemulihan

Membimbing murid-

murid mencari makna

perkataan dihitamkan

dalam petikan teks

“Cuti Hujung Tahun

Bersama Keluarga”

b. Kemudian guru meminta

murid membina ayat

berdasarkan perkataan

tersebut.

c. Aktiviti dibimbing oleh guru

dan memberi peneguhan /

penghargaan kepada murid

jika memberikan jawapan

yang rasional / betul.

Pemulihan

a. Guru membimbing murid

mencari makna perkataan

dihitamkan.

b. Guru meminta murid menulis

makna perkataan yang telah

dicari.

c. Guru membimbing murid-

murid mencari nilai murni

yang terdapat dalam isi

pelajaran.

- Verbal linguistik,

- Interpersonal,

- Intrapersonal

- Kinestatik.

Penutup

(5 Minit)

1. Kognitif

Rumusan:

- Rumusan isi

pelajaran.

- Penerapan nilai

murni.

Soalan

- Nyatakan perkara

yang telah anda

pelajari,

- Tajuk,

- Aktiviti yang telah

dilakukan.

a. Guru membimbing murid

membuat rumusan dan

menerapkan nilai murni.

TKP:

- Verbal linguistik –

- Interpersonal

- Intrapersonal

- Kinestatik

Nilai Murni:

i) Semangat

bermasyarakat

ii) Bekerjasama

iii) Bertanggung-

jawab