rph 1.4.2013
DESCRIPTION
tahun 1TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Dan Kesihatan
Mata Pelajaran: Pendidikan Jasmani
Tunjang : Kecergasan
Tajuk : Pergerakan Bukan Lokomotor
Sub Tajuk : Membongkok Dan Mengayun
Tarikh : 1 April 2013
Hari Isnin
Masa : 8.45-9.45 Pagi
Tahun : Tahun 1 Arif
Bilangan Murid : 30 Orang
Fokus Berkebolehan Melakukan Aktiviti Membongkok Dan Mengayun DenganLakuan Yang Betul.
Pengalaman Sedia Ada : Murid Pernah Melakukan Aktiviti Membongkok Dan Mengayun Dalam
Kehidupan Seharian
Standard pembelajaran :
1.3.1 Melakukan pergerakan membongkok dan mengayun.1.3.2 Melakukan pergerakan bukan lokomotor dalam pelbagai satah, aras, aliran dan daya dengan rakan dan alatan.2.2.1 Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.5.3.1 Berkomunikasisecara berkesan semasa melakukan aktiviti fizikal.
Hasil pembelajaran : pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Psikomotor : murid dapat membengkok dan menyentuh lutut sekurang-kurangnya 2 daripada 3 percubaan semasa
melakukan aktiviti satu.
Kognitif : menyatakan aktiviti yang memerlukan kita membengkokkan badan.
Afektif : berkomunikasi secara berkesan semasa melakukan aktiviti
Penerapan nilai : bekerjasama dan bertanggungjawab
Penggabungjalinan : matematik , muzik
Alatan :
.
Bahagian Aktiviti Butiran Mengajar Organisasi Kelas Alatan /
Catatan
1.0 Permulaan
(5 Minit)
Set induksi
- Nenek tua
Lirik lagu nenek tua
-nenek, nenek
sibongkok tua,
-Siang mengantuk
Malam berjaga
-Mencari cucu di mana
ada
-Nenek ku kawen
dengan anan raja.
-Cucu, cucu tak dapat
lari,
-nenek tua banyak
saksi,
-sekarang nenek nak
cari laki.
- Sapa yang dapat dia
yang jadi.
- Seorang akan
menjadi nenek
- Bongkok seperti
nenek tua.
- Nenek tua perlu
menyentuh rakan
yang berada dalam
bulatan dan teka
siapa yang telah
nenek tangkap.
- Tekaan yang betul
akan menjadi nenek.
- Sambil menyanyi
lagu nenek si
bongkok tua.
- Murid berada dalam 2
kumpulan- Berada dalm bentuk
bulatan
Strategi pnp-kontekstual-visual ruang
Nilai-fokus
Alatan-kon (4)
2.0 Perkembangan
Langkah 1
I) Pengenalan
(5 Minit)
Gerak Kerja Kelas
Aktiviti 1: Membongkok
Aktiviti 2: Mengayun
- Melakukan aktiviti
secara static- Berdiri dengan kaki
dibuka seluas bahu sambil membongkok, sentuh lantai didepan, sisi kiri, sisi kanan dan meledingke belakang.
- Ayunkan kedua belah tangan ke kiri dan ke kanan seperti bandul jam. - Ayunkan sebelah kaki ke kiri dan ke kanan seperti bandul jam. - Tukar kaki. UNIT - Duduk di atas lantai,
membengkokkanlutut dan cuba ayunkan badan ke depandan belakang.
Langkah 2
Aktiviti 3: Cermin
Ajaib.
Aktiviti 4 : sentuh
tangan rakan
- Meniru pergerakan rakan seperti balikan
di cermin.
Langkah 3
(5 Minit)
Gerak Kerja Kumpulan
- Sentuh pundi
kacang
- Berdiri dengan kaki dibuka seluas bahu sambil membongkok, sentuh lantai didepan, sisi kiri, sisi kanan dan meledingke belakang.
- Murid dalam empat
Kemuncak
(5 Minit)
Permainan Kecil
Bola Atas dan Bawah- Berdiri dengan kaki
dibuka seluas bahu- Sambil membongkok
pas bola kepada rakan.
Variasi - Sisi kanan, kiri- Atas- Bawah- Bawak kaki
barisan.
- Dalam kumpulan
masing-masing