rph 11
TRANSCRIPT
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA RPH 11
TAHUN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH :21FEBRUARI 2013 (KHAMIS)
MASA : 1135 - 1235(60 MINIT)
TEMA : SEKOLAHKU BERJASA
TAJUK : 1 MURID 1 SUKAN
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA RPH 11
TAHUN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh :21 Februari 2013(Rabu)
Masa : 1135 - 1235(60 minit)
Tahun : Tahun 4 A
Tema : Sekolahku Berjasa
Tajuk Pelajaran : 1 Murid 1 Sukan
Bilangan Murid : 38 orang
Fokus Utama
1.1 :Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan dengan kehidupan seharian dengan menggunakan kata
ungkapan, ayat, sebutan, intonasi, dan nada yang sesuai.
Aras 1(i) :Berbual tentang sesuatuperkara yang dialami atau yangdilihat atau yang dibaca.
Fokus Sampingan
5.1 :Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (i) :Membaca perkataan, frasa danayat yang mengandungi ayattunggal dan ayat majmukdengan sebutan dan
intonasi yang betul.
10.3 :Membuat ringkasan daripada bahan yang didengar dan dibaca.
Aras 2 (i) :Mencatat idea yang terdapatdalam petikan yang dibaca ataudidengar.
Pengetahuan Sedia Ada
i) Murid-murid pernah menyertai program Satu Murid Satu Sukan.
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA RPH 11
TAHUN
ii) Murid-murid telah menguasai kemahiran membaca dan menulis peringkat awal.
Objektif Eksplisit
Pada akhir pelajaran murid dapat :
i) Membaca empat daripada enam rangkap lagu dengan sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan lirik lagu ‘1 Murid 1
Sukan’ yang diberikan.
ii) Berbualtiga daripada empat mengenai kebaikan Program 1 Murid 1 Sukan berdasarkan kad manila yang diberikan.
iii) Menulis tiga daripada lima idea yang terdapat pada lirik lagu ‘1 Murid 1 Sukan’ di dalam lembaran kerja yang diberikan.
Sistem Bahasa
i) Tatabahasa :Imbuhan ber-
i) Kosa kata :Imej, Wawasan, Mutu, Makmur
Pengisian Kurikulum
i) Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan dan Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
ii) Nilai murni :Patriotisme, berdisiplin, hormat-menghormati , kerjasama
Kemahiran Bernilai Tambah
i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal,Intrapersonal,Verbal Linguistik, Kinestetik.
ii) Kemahiran berfikir : Menjana idea, menghubungkait dan menerangkan sebab.
iii) Belajar Cara Belajar :Bacaan mekanis.
iv) Kemahiran Belajar : Kemahiran komunikasi, kemahiran membaca, kemahiran mencatat nota.
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA RPH 11
TAHUN
Isi Pelajaran :
ii) Video‘1 Murid 1 Sukan’
iii) Lirik Lagu ‘1 Murid 1 Sukan’
iv) Sukan Kegemaran Saya
v) Mesej Lagu Lagu ‘1 Murid 1 Sukan’
vi) Kosa kata: Imej, Wawasan, Mutu, Makmur
vii) Tatabahasa: Imbuhan ber-
Bahan Sumber Mengajar
i. Lagu ‘1 Murid 1 Sukan’
ii. Gambar‘1 Murid 1 Sukan’
iii. Lirik lagu ‘1 Murid 1 Sukan’
iv. Kad Arahan
v. Kad Manila
vi. Pen Marker
vii. Permainan Cari Kata
i. Laptop dan LCD
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA RPH 11
TAHUN
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set induksi
(5 minit)
Lagu
‘1 Murid 1 Sukan’
Contoh Soalan :
1. Apakah yang sedang dilakukan oleh mereka?
2. Apakah program yang sedang dijalankan?
- Guru memperdengarkan lagu kepada murid.
- Murid bersoal jawab dengan guru mengenai
lagutersebut.
- Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran.
TKP
- Interpersonal
- Verbal linguistik
BSM
- Lagu 1 Murid 1 Sukan
Teknik:
- Soal jawab
Perkembangan
Langkah 1
(15 minit)
Lirik Lagu 1 Murid 1
Sukan
- Guru mengedarkanlirik lagu 1 Murid 1
Sukankepada murid.
- Murid diminta untuk membaca lirik lagu
tersebutsecara mekanis.
- Murid dipilih secara rawak untuk membaca lirik
lagu tersebut dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
- Murid dibimbing untuk membaca lirik lagu tersebut
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Kemahiran Berfikir:
- Menjana idea
- Menghubungkait
Kemahiran Belajar:
- Kemahiran
Membaca
TKP:
- Verbal linguistik
- Interpersonal
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA RPH 11
TAHUN
Sistem Bahasa
Kosa kata:
1. Imej 2. Wawasan 3. Mutu 4. Makmur
Penerapan Tatabahasa:
Imbuhan ber-
1. Berdisiplin 2. Bersukan 3. Beramal
- Murid berbual dengan guru mengenai mesej yang
terdapat dalam lirik lagu tersebut.
- Murid menggariskan kosa kata yang terdapat
dalam petikan teks.
- Guru menerangkan makna kosa kata yang
terdapat dalam petikan teks.
- Guru menerangkan imbuhan ber-.
- Murid dikehendaki mencari imbuhan ber- yang
terdapat dalam petikan teks tersebut.
- Murid diminta untuk memberi imbuhan ber-
selain yang terdapat dalam petikan.
Ilmu:
- Pendidikan Sivik & Kewarganegaraan
- Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
BSM:
- Lirik Lagu 1 Murid 1 Sukan
Nilai murni:
- Patriotisme
Penilaian HP
FS 5.1 Aras 1 (i)
FU 1.1 Aras 1 (i)
Langkah 2
(20 minit)
Kebaikan Program 1 Murid 1 Sukan
- Guru menayangkan gambar kepada murid.
- Murid dibahagikan kepada 7 kumpulan dan setiap
kumpulan diberikan kad arahan, kad manila dan
pen marker.
- Guru menerangkan mengenai aktiviti yang akan
dijalankan.
Kemahiran Belajar:
- Kemahiran
Komunikasi
Kemahiran Berfikir:
- Menjana Idea
- Menerangkan
Sebab
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA RPH 11
TAHUN
- Murid dikehendaki untuk berbincang mengenai
kebaikan Program 1 Murid 1 Sukan.
- Murid dikehendaki untuk mencatat hasil
perbincangan mereka di dalam kad manila yang
disediakan.
- Murid dipilih secara rawak untuk membentangkan
hasil kerja murid.
- Guru membuat perbincangan dengan murid
mengenai hasil kerja yang telah dibentangkan.
TKP:
- Verbal linguistik
- Interpersonal
- Kinestetik
Ilmu:
- Pendidikan Sivik &
Kewarganegaraan
- Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
Nilai:
- Kerjasama - Hormat-
menghormati
BSM:
- Kad Arahan
- Kad Manila
- Pen Marker
Penilaian HP
FU 1.1 Aras 1 (i)
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA RPH 11
TAHUN
Langkah 3
(15 minit)
Mesej Lagu 1 Murid 1
Sukan
Pengayaan
Kumpulan A dan B
Cari Kata
Pemulihan
Kumpulan C
Bimbingan daripada guru
- Guru mengedarkan borang pengurusan grafik
kepada murid.
- Murid diminta untuk mengisi borang tersebut
berdasarkan lirik lagu 1 Murid 1 Sukan.
Kumpulan A dan B
Mencatat idea yang terdapat dalam lirik lagu 1
Murid 1 Sukan.
Kumpulan C
Pilih idea yang sesuai berdasarkan lirik lagu 1
Murid 1 Sukan.
Pengayaan
Murid diminta untuk membuat permainan cari kata
yang diberikan.
Pemulihan Guru membimbing murid untuk menceritakan tentang
sukan kegemaran mereka.
Kemahiran Belajar:
- Kemahiran
Mencatat Nota
TKP : - Intrapersonal
Ilmu:
- Pendidikan Sivik &
Kewarganegaraan
- Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
Kemahiran Berfikir - Menjana Idea - Menghubungkait
BSM
Borang Pengurusan Grafik Permainan Cari Kata Penilaian HP
FS 10.3 Aras 1 (i)
FU 1.1 Aras 2 (i)
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA RPH 11
TAHUN
Penutup
(5 minit)
Rumusan isi pelajaran Soal jawab Penerapan nilai-nilai murni Nyanyian Lagu Malaysia Cergas.
- Murid dibimbing oleh guru untuk merumuskan isi
pengajaran.
- Guru menerapkan nilai-nilai murni dalam kalangan
murid sepanjang aktiviti pengajaran dan
pembelajaran dilakukan.
- Guru mengakhiri pengajaran dengan nyanyian
lagu Malaysia Cergas.
TKP:
- Verbal linguistik
- Interpersonal
Nilai murni:
- Kerjasama - Hormat-
menghormati - Patriotisme
- Berdisiplin
BSM - Lagu Malaysia
Cergas
Aktiviti susulan: Murid diminta untuk membuat peta minda mengenai sukan yang mereka gemari.
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA RPH 11
TAHUN
PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH
(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :
Catatan
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
Disemak oleh Guru Besar :
Catatan
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :