rancangan pengajaran harian muzik tahun 5

Upload: siti-norfadhilatul-maryam-razali

Post on 14-Apr-2018

229 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/30/2019 Rancangan Pengajaran Harian Muzik Tahun 5

    1/3

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MUZIK TAHUN 5

    Tarikh : 26 Februari 2013

    Hari : Selasa

    Masa : 7.45 8.45 pagi

    Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

    Tahun : 5 Pintar

    Bilangan Murid : 22 orang

    Aspek : Pengalaman Muzikal (Nyanyian)

    : Persepsi Estetik (Pengetahuan dan kefahaman bahasa Muzik)

    Item : 2.1.1 Teknik dalam nyanyian : Aplikasi teknik sebutan

    : 1.1 Irama

    1.1.3 Tempo

    Hasil Pemelajaran : Aras 1: Mempraktikkan teknik nyanyian yang betul ketika

    menyanyi.

    : Aras 1 (a) Mengenal pasti jenis tempo pada lagu-lagu yang

    diperdengarkan dengan betul

    Penegtahuan sedia ada : Murid pernah mendengar pelbagai jenis lagu kanak-kanak

    Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

    1. Membuat latihan-latihan nyanyian dengan memberi tumpuan

    kepada teknik-teknik yang dipelajari.

    2. Murid dapat mendengar dan menyanyikan lagu dalam

    pelbagai tempo

    Strategi : Kemahiran berfikir

    Nilai : Kerjasama

    BBM : Laptop, speaker, lirik lagu, joran, bot, pendayung, topeng

    Matahari

    Penerapan nilai murni : Bekerjasama, berdisiplin dan berusaha.

  • 7/30/2019 Rancangan Pengajaran Harian Muzik Tahun 5

    2/3

    Langkah Item/Isi Pelajaran

    Aktiviti Pengajaran danPembelajran

    Catatan

    Set

    induksi

    (5 minit)

    Gaya mendayung

    sampan dan

    memancing ikan

    1.Murid melihat aksi yang

    ditunjukkan oleh guru.

    2.Guru membuat gaya sambil

    humming lagu.

    3.Murid meneka gaya tersebut.

    BBM:PendayungJoran

    Langkah 1

    (minit)

    Teknik nyanyian

    -Sebutan : vokal

    a,e,I,o,u,e

    1.Murid mendengar penerangan

    guru mengenai teknik sebutan yang

    betul.

    2.Murid bersoal jawab mengenaiteknik nyanyian yang betul.

    3.Murid melihat kertas edaran yang

    menunjukkan cara untuk

    membentuk mulut.

    4.Murid cuba untuk menyebut

    beberapa perkataan dengan betul

    dengan bimbingan guru.

    BBM:GambarLembaran

    S.P:Pembelajaranberpusatkanmurid

    Langkah 2

    (minit)

    Nyanyian

    (Tempo)

    Row Row RowYour Boat

    1.Murid mendengar lagu yang

    dipasang oleh guru.

    2.Murid diedarkan lembaran liriklagu.

    3.Murid membaca lirik secara

    mentalis.

    4.Murid mendengar guru menyanyi

    dengan sebutan yang betul.

    5.Murid menyanyi dengan

    bimbingan guru.

    6.Murid menyanyi dalam kumpulan

    BBM:Lirik lagu

    Row RowRow YourBoat

    S.P:P.Koperatif

    Nilai:Bekerjasama

    Langkah 3(minit)

    NyanyianHumming

    Lalalalala

    Nananana

    1.Murid dikehendaki menyanyi lagutanpa lirik menggunakan humming.

    2.Murid menyanyi lagu secara

    berkumpulan.

    3.Murid menyanyi satu rangkap dan

    disambung oleh kumpulan lain dan

    seterusnya sehingga lagu habis.

    BBM:Lirik laguRow RowRow YourBoat

    Nilai:Berdisiplin

  • 7/30/2019 Rancangan Pengajaran Harian Muzik Tahun 5

    3/3

    Langkah 4

    ( minit)

    Nyanyian dan

    pergerakan kreatif

    -gaya memancing

    -gaya dayung boat

    -gaya ikan-gaya burung

    -jadi matahari

    (kaitkan dengan

    pergerakan harian)

    1.Murid berada dalam kumpulan.

    2.Murid perlu mencipta gaya yang

    sesuai dengan lagu tersebut.

    3.Guru memasang semula lagu bagi

    membantu murid mencari idea.4.Murid diberi masa untuk berlatih

    dalam kumpulan.

    5.Secara berkumpulan,murid

    menyanyi sambil membuat

    pergerakan berdasarkan kreativiti

    masing-masing.

    6.Kumpulan yang terbaik, perlu

    membuat persembahan di hadapan

    kelas.

    S.P:P.Koperatif

    Nilai:Bekerjasama

    Berusaha

    Kemahiranberfikirsecara kreatif

    Penutup

    (5 minit)

    Kesimpulan isi

    pelajaran.

    1.Murid menyanyi dengan gembira. Nilai:DisiplinKesungguhan

    Refleksi : ____________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________

    Komen pensyarah: ____________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________