rancangan pelajaran harian 2

14
Rancangan Pelajaran Harian 2 Tarikh : 06.10.2011 Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi Tahun : 6F Bilangan Murid : 42 orang Mata Pelajaran : Kajian Tempatan Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar a) Kesan ii. Pencemaran Air Bunyi Udara Tanah Pendekatan : Pembelajaran Konstruktivisme Kaedah : Penggunaan Teknologi Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat : 1) Menyatakan punca berlakunya pencemaran akibat daripada kegiatan ekonomi. 2) Mengenal pasti kesan pencemaran terhadap tumbuhan, hidupan laut, haiwan dan manusia dalam kumpulan. Pengabung jalinan kemahiran : Fokus Utama Fokus Sampingan 5.4 (1) Menyatakan punca berlakunya pencemaran akibat daripada 5.4.1 Berdasarkan gambar, menjelaskan pencemaran yang

Upload: ling-anniesia

Post on 03-Aug-2015

334 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pelajaran harian 2

Rancangan Pelajaran Harian 2

Tarikh : 06.10.2011

Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi

Tahun : 6F

Bilangan Murid : 42 orang

Mata Pelajaran : Kajian Tempatan

Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar

a) Kesan

ii. Pencemaran

Air

Bunyi

Udara

Tanah

Pendekatan : Pembelajaran Konstruktivisme

Kaedah : Penggunaan Teknologi

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :

1) Menyatakan punca berlakunya pencemaran akibat daripada

kegiatan ekonomi.

2) Mengenal pasti kesan pencemaran terhadap tumbuhan, hidupan

laut, haiwan dan manusia dalam kumpulan.

Pengabung jalinan kemahiran :

Fokus Utama Fokus Sampingan

5.4 (1)

Menyatakan punca berlakunya pencemaran

akibat daripada kegiatan ekonomi.

5.4 (3)

Menghubungkaitkan kesan pencemaran

terhadap tumbuhan, hidupan laut, haiwan

dan manusia.

5.4.1

Berdasarkan gambar, menjelaskan

pencemaran yang berlaku.

5.4.2

Mengenal pasti kesan pencemaran dalam

kumpulan.

5.4.3

Memberikan rangsangan yang baru terhadap

alam sekitar.

Pengetahuan Sedia Ada :

Page 2: Rancangan pelajaran harian 2

1) Murid mengetahui pencemaran yang berlaku daripada media massa kini.

2) Murid pernah melihat dan mendengar kesan pencemaran.

Unsur Patriotisme : Menjaga alam sekitar merupakan tanggungjawab

bersama.

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :

1) Kemahiran Berfikir : Membanding beza, mencirikan, mengelaskan, mengumpul

dan mengelaskan, menganalisis dan membuat kesimpulan.

2) Pembelajaran Konstruktivisme : Murid mendapat pengetahuan yang baru

daripada punca dan kesan pencemaran.

Alat Bantu Mnegajar ( ABM ) :

1) Gelas

2) Air

3) Dakwat

4) Slaid PP

5) Kotak

6) Gambar

7) Radio

8) Sampul surat

9) Kad tajuk

10) Tayangan video

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah

/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set Induksi

( 5 minit )

Air jernih

1. Guru membuat

demonstrasi : satu

gelas air yang bersih

dititikkan beberapa

titik dakwat.

2. Guru menyoalkan

soalan :

a) Mengapakah air

berubah warna?

b) Adakah anda boleh

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

menjawab

soalan :

a) Titik dakwat

yang mengubahi

warna air.

b) Tidak boleh.

ABM :

Gelas, Air,

Dakwat

KBKK :

Membanding

Page 3: Rancangan pelajaran harian 2

Air yang telah

dititik dakwat

minum air yang telah

berubah warna?

3. Guru

memperkenalkan tajuk

pengajaran hari ini :

Pencemaran

beza

Langkah 1

( 15 minit )

Pencemaran Air

Punca :

a) Pembuangan

sisa toksik dan

sampah sarap.

b) Bahan

buangan

daripada

kegiatan

melombong

bijih timah.

c) Kegiatan

melombong

petroleum.

d) Tumpahan

minyak ke laut.

1. Guru menayang

pelbagai jenis

pencemaran seperti

pencemaran air,

pencemaran bunyi,

pencemaran udara dan

pencemaran tanah.

2. Guru menyoalkan

soalan :

a) Apakah yang

dapat dilihat daripada

gambar ini?

b) Apakah

pencemaran yang

berlaku?

c) Mengapakah

pencemaran ini

berlaku?

1. Murid

memerhatikan

gambar.

2. Murid

menjawab dan

memberi respon.

Nilai :

Menjaga alam

sekitar

merukan

tanggungjawa

b bersama.

ABM :

Slaid PP

KBKK :

Mencirikan

Page 4: Rancangan pelajaran harian 2

Pencemaran

Bunyi

Punca :

A ) Bunyi

jentera

perkilangan dan

pembinaan.

B) Bunyi

kenderaan

bermotor.

Pencemaran

Udara

Punca :

a) Kegiatan

pemecahan batu

di kuari.

b) Pengeluaran

asap daripada

kegiatan

industri.

c) Pembakaran

terbuka.

d) Asap

Page 5: Rancangan pelajaran harian 2

kenderaan

Pencemaran

Tanah

Punca :

a) Bahan-bahan

toksik daripada

semburan.

b) Penyemburan

racun ke

tumbuhan.

Langkah 2

( 10 minit )

Gambar-gambar

did ala kotak,

sila rujuk

lampiran 1.

1. Guru bersedia

sebuah kotak dan

beberapa keping

gambar di letak ke

dalam kotak.

2. Guru member

arahan kepada murid.

1. Murid

menjalankan

satu permainan.

2. Murid

bergilir-gilir

menghantar

kotak bersama

iringan muzik.

3. Apabila

muzik berhenti,

murid yang

sedang

memegang

kotak akan

mencabut

sekeping

gambar dan

menyatakan

jenis

ABM :

Gambar,

Kotak, Radio

KBKK :

Mengelaskan

Page 6: Rancangan pelajaran harian 2

pencemaran.

4. Permainan

ini diteruskan

sehingga semua

gambar dijawab.

Langkah 3

( 15 minit )

Murid duduk

dalam kumpulan

dan berbincang

kesan-kesan

jenis

pencemaran

a) Air

b) Bunyi

c) Udara

d) Tanah

1. Guru

membahagikan murid

kepada 4 kumpulan.

2. Guru memberi

setiap kumpulan satu

sampul surat.

3. Guru meminta

murid keluarkan tajuk

masing-masing dan

berbincang.

4. Guru

membimbing.

5. Guru meminta

ketua kumpulan

membentang

maklumat.

1. Murid duduk

mengikut

kumpulan

masing-masing.

2. Murid

mendapat

sampul surat.

3. Murid

keluarkan bahan

yang terdapat

dalam sampul

surat itu.

4. Murid

berbincang.

5. Ketua

kumpulan

membentang

maklumat.

Nilai :

Bekerjasama,

Kesyukuran

ABM :

Sampul surat,

Kad Tajuk

KBKK :

Mengumpul

dan

mengelaskan

Langkah 4

( 10 minit )

Laman web untuk tayangan video daripada “Youtube ” http://www.youtube.com/watch?v=71iswpZHdWQ&feature=related

1. Guru

menayangkan video

yang mengenai “

Cintai Alam Sekitar ”.

2. Guru menyoalkan

soalan :

a) Mengapakah

keadaan ini berlaku?

b) Apakah perasaan

anda selepas

1. Murid

memerhatikan

video.

2. Murid

menjawab

soalan dengan

pendapat

masing-masing.

3) Murid

membuat

Nilai :

Menjaga

Alam Sekitar

ABM :

Tayangan

Video

Page 7: Rancangan pelajaran harian 2

menonton video ini?

c) Apakah yang anda

perlu lakukan sebagai

salah seorang warga

bumi?

perbincangan

keseluruhan

kelas.

KBKK :

Menganalisis

Penutup

( 5 minit )

Soalan kuiz

spontan :

1. Jenis

pencemaran

Air

Bunyi

Udara

Tanah

2. Punca

berlaku

pencemaran

3. Kesan

daripada

pencemaran

1. Guru menjalankan

kuiz spontan.

2. Guru menyeru

murid-murid

bertanggungjawab

dengan keadaan bumi

untuk mengelakkan

pencemaran.

1. Murid

menjawab

soalan kuiz.

KBKK :

Membuat

kesimpulan

Nilai :

Menjaga alam

sekitar

merupakan

tanggungjawa

b bersama.

Lampiran 1

Gambar-gambar di dalam kotak

Page 8: Rancangan pelajaran harian 2

Pencemaran Udara Pencemaran Air

Pencemaran Tanah Pencemaran Bunyi

Pencemaran Udara Pencemaran Bunyi

REFLEKSI RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 2

Perkara Yang Boleh Saya Pembaikan

Page 9: Rancangan pelajaran harian 2

Saya perasan bahawa contoh gambar jenis pencemaran yang diberi itu berkurangan,

semasa saya merancang P&P ini, saya rasa contoh gambar tersebut adalah mencukupi.

Kemungkinan murid-murid minat terhadap gambar-gambar yang diberi.

Saya dapati pembahagian murid kepada 4 kumpulan kurang memuaskan. Ini adalah

kerana lebih daripada 10 orang murid dalam satu kumpulan. Apabila mereka berkumpulan,

suara mereka semakin besar dan tidak terkawal. Selain itu, sebahagian murid pula berdiam

diri dan langsung tidak memberi pendapatnya.

Bisikan hati / Emosi / Perasaan

Saya berasa seronok dalam pengajaran dan pembelajaran ini. Murid-murid

menonjolkan minat pembelajaran yang tinggi. Mereka berminat dalam langkah 2, iaitu

menghantar kotak bersama iringan muzik. Saya telah memilih muzik yang bersesuaian

dengan murid-murid dan saya dapati semua murid pun melibatkan diri dalam aktiviti ini.

Oleh itu, aktiviti ini dijalankan dengan lancar dan berjaya.

Saya merangsang murid-murid kurang menonton filem dokumentari. Apabila saya

menayangkan video “ Cintai Alam Sekitar ”, suasana menjadi diam kerana murid-murid

menumpukan perhatian pada isi kandungan video. Saya rasa murid-murid akan lebih

merangsang terhadap alam sekitar selepas ini.

Kefahaman Baru / Kesedaran

Saya sedar bahawa memahami semua rumus dan mengajarkannya dengan cara yang

menarik dan berkesan adalah satu cabaran kepada saya. Melalui pengajaran dan pembelajaran

ini, saya sedar bahawa murid-murid lebih berminat dalam pengajaran melalui teknologi.

Cadangan

Saya ingin meningkatkan pengetahuan terhadap penggunaan teknologi supaya

menambah ilmu dan berpeluang lagi menjalankan pengajaran saya melalui teknologi dengan

sewajarnya. Selain itu, Saya juga boleh menonton video dokumentari pada masa lapang,

maka boleh memperkenalkan dan menayangkan tajuk video yang sesuai kepada murid-murid.

Tindakan

Saya akan melayari internet supaya mendapat maklumat terkini yang boleh

menerapkan dalam pengajaran dan pembelajaran saya. Selain itu, saya juga boleh menambah

Page 10: Rancangan pelajaran harian 2

ilmu dalam penggunaan teknologi dengan bertanya kepada guru ICT sekolah saya. Selepas

itu, maklumat yang saya kumpulkan dan ilmu pengetahuan ini akan digunakan pada

pengajaran yang akan datang.