rancangan pelajaran harian.docx

8
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 1. Kelas : 2 Gemilang 2. Tarikh / Hari : 21 Mei 2013 (Selasa) 3. Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi 4. Mata Pelajaran : Pendidikan Moral 5. Tajuk : Sayangi Keluarga Kita 7. Bilangan Murid : 28 Orang 8. Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui rentak lagu ”1 2 3 Sayang Semuanya” dan mengetahui membaca dan menulis. 9. Standard Kandungan : 7.1 Menyayangi ahli keluarga 10. Standard Pembelajaran : 7.1.1 Menceritakan cara menyayangi ahli keluarga 7.1.2 Menyenaraikan kepentingan menyayangi ahli keluarga 7.1.4 Menunjukkan kasih sayang kepada ahli keluarga 11. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat : i) Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua cara menyayangi ahli keluarga dengan betul secara lisan. ii) Menyatakan sekurang-kurangnya dua kepentingan menyayangi ahli keluarga dengan betul dan tepat secara bertulis. iii) Menunjukkan satu cara kasih sayang kepada keluarga dengan menghasilkan satu kad ucapan yang kemas dan menarik. 12. Penerapan Nilai : bersemangat, kerajinan, kasih sayang 13. KBKK : menghubungkait, membanding beza, mengenal pasti 14. Pendekatan : Pemupukan Nilai 15. Strategi : Berpusatkan murid, berpusatkan guru, dan berpusatkan bahan

Upload: fara-mohd-lazim

Post on 29-Nov-2015

15 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN PELAJARAN HARIAN.docx

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Kelas : 2 Gemilang

2. Tarikh / Hari : 21 Mei 2013 (Selasa)

3. Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi

4. Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

5. Tajuk : Sayangi Keluarga Kita

7. Bilangan Murid : 28 Orang

8. Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui rentak lagu ”1 2 3 Sayang Semuanya”

dan mengetahui membaca dan menulis.

9. Standard Kandungan : 7.1 Menyayangi ahli keluarga

10. Standard Pembelajaran : 7.1.1 Menceritakan cara menyayangi ahli keluarga

7.1.2 Menyenaraikan kepentingan menyayangi ahli keluarga

7.1.4 Menunjukkan kasih sayang kepada ahli keluarga

11. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat :

i) Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua cara

menyayangi ahli keluarga dengan betul secara lisan.

ii) Menyatakan sekurang-kurangnya dua kepentingan

menyayangi ahli keluarga dengan betul dan tepat secara

bertulis.

iii) Menunjukkan satu cara kasih sayang kepada keluarga

dengan menghasilkan satu kad ucapan yang kemas dan

menarik.

12. Penerapan Nilai : bersemangat, kerajinan, kasih sayang

13. KBKK : menghubungkait, membanding beza, mengenal pasti

14. Pendekatan : Pemupukan Nilai

15. Strategi : Berpusatkan murid, berpusatkan guru, dan berpusatkan

bahan

14. Bahan Bantu Belajar : tayangan video, slaid popwerpoint, gambar keluarga, manila

kad, petikan mudah, lembaran kerja, pensel warna, gunting,

Page 2: RANCANGAN PELAJARAN HARIAN.docx
Page 3: RANCANGAN PELAJARAN HARIAN.docx

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN

DAN PENGAJARAN

CATATAN

Set

Induksi

(5 minit)

Tayangan video ‘123

Sayang Semuanya’

Soalan :

Siapa yang terdapat dalam

video?

Siapa nama ibu?

Siapa nama ayah?

Berapa bilangan adik

beradik?

Siapa sayang mereka?

1) Guru menunjukkan

tayangan video, ‘123 Sayang

Semuanya’ kepada murid-

murid.

2) Murid menonton dan

menyanyi bersama-sama

dengan guru.

3) Guru bertanya soalan

kepada murid.

4) Murid memberi respon.

5) Murid perlu menulis nama

bapa dan ibu di atas sehelai

kertas.

6) Guru mengaitkan tayangan

video dengan tajuk yang akan

dipelajari.

Nilai :

Kasih Sayang

BBM :

Tayangan video

‘ 123 Sayang

Semuanya’

KMD:

Verbal,linguistik,

muzik dan

kinestetik.

KBKK :

Menghubung-

kait

Langkah 1

(20 minit)

Ini Keluarga Saya 1) Guru mengeluarkan

gambar mengenai cara

menyayangi keluarga.

2) Guru menerangkan

berkenaan gambar yang

dipaparkan kepada murid

3) Murid mendengar

penerangan guru berkaitan

dengan gambar yang

ditayangkan

3) Murid memberi pendapat

tentang cara menyayangi ahli

keluarga secara individu.

4) Guru menampal

penerangan bersebelahan

dengan gambar yang

Nilai :

Kasih Sayang,

Keyakinan

BBB :

Kad Gambar

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PDP CATATAN

5) Guru menerangkan cara

menyayangi ahli keluarga.

6) Murid dibahagikan kepada

1 (2x) saya sayang ibu

2 (2x) saya sayang ayah

3 (3x) sayang adik kakak

1 2 3 sayang semuanya

Page 4: RANCANGAN PELAJARAN HARIAN.docx

7. Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran:

i. Guru dan murid membincangkan beberapa bacaan doa yang boleh digunakan oleh

murid bersama-sama keluarga.

ii. Murid membacakan doa yang selalu mereka gunakan bersama keluarga.

iii. Murid mencipta bacaan doa sendiri.

iv. Bacaan doa yang dicipta akan di tulis di atas templet penanda buku yang diberikan

guru.

v. Murid menceritakan hasil mereka.

vi. Guru dan murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran.

vii.

8.EMK:

i. Kreativiti – menjana idea

9.Bahan Bantu Belajar:

Contoh penanda buku, kertas warna, pensel warna, gam dan gunting

10. Penilaian P dan P:

i. Penanda buku yang dihasilkan oleh murid bagi yang mempunyai doa kepada

keluarga.

111.Refleksi/ Impak

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________