rancangan mengajar harian plc

3
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (RPH) Tarikh : 05 Mac 2015 Masa : 03.15-04.15 petang Tajuk : Sihat Dan Cergas Unit : Makanan bersih dan berkhasiat Tahun : 2 Intan Standard kandungan : 3.3 / 5.1 Standard pembelajaran : 3.3.1 / 5.1.1 Asas literasi : konsturk 4 keupayaan membaca dan menulis suku kata tertutup Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat i. membaca dan melengkapkan teks sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan kata adjektif pancaindera dengan baik. ii. membina ayat menggunakan kata adjektif pancaindera sekurang-kurangnya 2 daripada 4 dengan betul BBB : Slaid powerpoint, komputer, LCD, sampul warna, pembesar suara EMK : KB – Menjana idea Kontekstual - menghubungkaitkan NILAI MURNI : Kerjasama PENGABUNGJALINAN : Pend. Kesihatan dan Dunia Sains dan teknologi LANGKAH/ MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN Set Induksi Video : tiga sahabat 1. Guru menunjukkan video 2. Murid disoal oleh guru tentang video yang ditayangkan - Apakah peristiwa yang terjadi dalam cerita tersebut? - Mengapakah Suriati seorang yang cergas? - Apakah pengajaran yang dapat diperolehi? BBB : Komputer LCD Pembesar Suara Teknik : Soal jawab Langkah 1 Cuba teka rasa Masam Masin Tawar Pahit Pedas Kata adjektif pancaindera Pandang, rasa, bau, 1. Murid memerhati gambar yang ditunjuk oleh guru dan murid menyebut rasa bagi setiap gambar yang diperhatikan. 2. Murid disoal semula setiap rasa dan menyatakan jenis makanan yang sama dengan rasa itu. 3. Murid diberi penerangan oleh guru tentang kata adjektif pancaindera menggunakan “powerpoint” 4. Murid bersoal jawab bersama guru semasa penerangan diberikan. BBB : Komputer LCD Teknik : Soal jawab

Upload: cheyana

Post on 17-Nov-2015

82 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

subjek bahasa melayu tahun 2

TRANSCRIPT

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (RPH)

Tarikh : 05 Mac 2015

Masa : 03.15-04.15 petang

Tajuk: Sihat Dan Cergas

Unit: Makanan bersih dan berkhasiat

Tahun: 2 Intan

Standard kandungan: 3.3 / 5.1

Standard pembelajaran: 3.3.1 / 5.1.1

Asas literasi: konsturk 4 keupayaan membaca dan menulis suku kata tertutup

Objektif pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat

i. membaca dan melengkapkan teks sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan kata adjektif pancaindera dengan baik.

ii. membina ayat menggunakan kata adjektif pancaindera sekurang-kurangnya 2 daripada 4 dengan betul

BBB: Slaid powerpoint, komputer, LCD, sampul warna, pembesar suara

EMK: KB Menjana idea Kontekstual - menghubungkaitkan

NILAI MURNI: Kerjasama

PENGABUNGJALINAN: Pend. Kesihatan dan Dunia Sains dan teknologi

LANGKAH/MASAISI PELAJARANAKTIVITI P&PCATATAN

Set InduksiVideo : tiga sahabat1. Guru menunjukkan video2. Murid disoal oleh guru tentang video yang ditayangkan Apakah peristiwa yang terjadi dalam cerita tersebut? Mengapakah Suriati seorang yang cergas? Apakah pengajaran yang dapat diperolehi?BBB :KomputerLCDPembesar SuaraTeknik :Soal jawab

Langkah 1Cuba teka rasaMasamMasinTawar Pahit Pedas

Kata adjektif pancainderaPandang, rasa, bau, sentuh,dengar

1. Murid memerhati gambar yang ditunjuk oleh guru dan murid menyebut rasa bagi setiap gambar yang diperhatikan.2. Murid disoal semula setiap rasa dan menyatakan jenis makanan yang sama dengan rasa itu.3. Murid diberi penerangan oleh guru tentang kata adjektif pancaindera menggunakan powerpoint4. Murid bersoal jawab bersama guru semasa penerangan diberikan.BBB :KomputerLCD

Teknik :Soal jawab

Langkah 2Lengkapkan Jawapan1.basi2.ditutup3. berkhasiat4.gula-gula5. manis1. Murid membaca petikan sambil dibimbing oleh guru sambil memerhati beberapa kata adjektif yang diwarnakan. Murid mendengar penerangan daripada guru2. Murid diminta melengkapkannya petikan menggunakan kata adjektif yang bersesuaian3. Murid kemudian membaca semula secara berkumpulan dan secara individu yang dipilih guru secara rawak.4. Murid menerima edaran lembaran kerja tentang kata adjektif. Setelah selesai menjawab murid menghantarnya kepada guruBBB :Buku teks

Teknik :Soal jawab

Langkah 3contoh sampul :

Contoh ayat yang perlu disusun dalam sampul :1. Air minuman dalam tin sangat manis2. Buah oren yang baru dibeli sangat masam.3. Masakan di restoran sangat masin4. Minuman itu menjadi tawar kerana tidak dibubuh gula5. Lauk itu sangat masin kerana terlebih garam6. Semua makanan yang dihidangkan sangat sedap7. Semua makanan yang terlalu manis perlu dikurangkan.8. Limau muda itu terlalu masam untuk dimakan.1. Murid kemudian bergerak dan berada di dalam kumpulan.2. Murid dipilih seorang secara rawak bagi setiap kumpulan untuk kehadapan kelas dan mengambil satu sampul warna daripada guru.3. Murid kemudian kembali semula ke kumpulan dan diminta membina semula ayat yang lengkap menggunakan perkataan yang diberikan.4. Murid perlu menampal di dalam kertas yang disediakan dalam sampul tersebut menggunakan gam5. Kumpulan yang berjaya diminta menghantar wakil kumpulan kehadapan kelas6. Murid kemudian akan bersoal jawab dan memeriksa setiap jawapan bagi semua kumpulan

BBB :Sampul warnakertas

Teknik :Soal jawabPerbincangan /berkumpulan

PenutupJawapan :1.Ais krim2.masam 3.ubat 4.Tawar5.manis 6.Pedas

1. Guru menayangkan silang kata di papan putih2. Murid mendengar pernyataan daripada guru3. Murid angkat tangan dan menjawabnya.4. Kemudian, murid diminta kehadapan kelas dan mengaris jawapan pada silang kata tersebut. Ulangi langkah ini.5. Murid mendengar rumusan daripada guru tentang p&p hari ini.BBB :KomputerLCD