tool kit plc

Upload: julia

Post on 08-Mar-2016

946 views

Category:

Documents


91 download

DESCRIPTION

The tool kit contains the forms for PLC activities

TRANSCRIPT

TO

KANDUNGAN

1. LESSON STUDY 2. PEER COACHING 3.TEACHER SHARING SESSION 4. LEARNING WALKS5. VIDEO CRITIQUE

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

SekolahTarikh

Tingkatan/KelasWaktu

Saiz kelasTempoh (minit)

Mata PelajaranBidang Pembelajaran

Topik

Objektif / hasil Pembelajaran

Kemahiran Saintifik / Kemahiran Berfikir

Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai Patriotisme

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran(1) Rujukan

(2) (3) Alat

(4) (5) Bahan

Pendekatan Pengajaran

Perkembangan PengajaranKandungan / KonsepProses Pengajaran dan Pembelajaran (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)Jangkaan Pemikiran MuridCatatan/Nota

Fasa 1

SET INDUKSI / PENGENALAN( minit)

Fasa 2

PERKEMBANGAN (Penerokaan)( minit)

Fasa 3

PERKEMBANGAN (Penerangan)( minit)

Fasa 4

PERKEMBANGAN (Aplikasi / Penelitian)( minit)

Fasa 5

PENUTUPAN (Pentaksiran)( minit)

Nota: Template ini adalah sebagai panduan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian [RPH] / Lesson Plan. Ia boleh diubahsuai mengikut kesesuaian. Tool Kit LS 2

BORANG PEMERHATIAN

Refleksi:

1. Penjelasan hasil pembelajaran PdP dalam pengajaran: :_____________________________________________________________

2. Pemilihan Aktiviti :

3. Penguasaan Pengetahuan dan Kemahiran dalam kalangan murid:

4. Pencapaian hasil pembelajaran PdP:

5. Penglibatan murid dalam PdP:

6. Adakah ciri-ciri berikut diperhatikan? (sila tandakan dalam ) Penglibatan aktif ; Perbincangan antara rakan; Pembelajaran berpusatkan murid; Pemupukan kemahiran berfikir

Komen: 7. Sejauh manakah soalan yang dikemukakan oleh guru mampu mencabar minda murid?

_________________________________________________________________________________

8. Sejauh manakah penyoalan guru dapat mengukur kefahaman murid?

9. Sejauh manakah aktiviti penutup dapat merumus dan memperkukuhkan PdP?

Secara Keseluruhan:

10. Apakah kekuatan PdP?

11. Apakah kelemahan PdP?

12. Apakah yang perlu diubahsuai/diperbaiki dalam RPH?

_________________________________ ( )Tandatangan/Nama Guru/Pemerhati

Nota: Dapatan data ini akan digunakan sebagai panduan bahan perbincangan dalam sesi refleksi kumpulan selepas pengajaran.

BORANG REFLEKSI LESSON STUDYSEKOLAH :TINGKATAN / KELAS :MATA PELAJARAN :TAJUK :TARIKH :ASPEKKOMENCADANGAN UNTUK MENAMBAHBAIK RPH

1. Rancangan Mengajar / Lesson Plan

2. Isi Kandungan / Konten

3. Soalan-soalan yang dikemukakan : Aras dan kesesuaian

4. Keberkesanan Bahan Bantu Mengajar

5. Penglibatan Murid

6. Respon/Jawapan Murid

7. Teknik Pengajaran dan Hasil Pembelajaran Murid

8. Lain-lain

Nama ahli kumpulan Lesson Study :1. 5.2. 6.3. 7.4. 8.Nama Pakar Rujuk (Knowledgeable Others) : Nama Pemerhati :

PC 4BORANG PELAKSANAAN MODEL 1COACH SEBAGAI PEMERHATI DAN MEMBERI MAKLUM BALASBILAKTIVITISTATUS (YA/TIADA)CATATAN

1.Pra-Konferensi

a)Topik

b)Matlamat

c)Fokus

d)Data Dikumpul

e)Rumusan

2.Pemerhatian

a)Skrip

b)Rakaman

c)Senarai Semak

d)Rajah/Jadual/Carta

e)Gambar/Visual

3.Pasca-Konferensi

a)Penilaian Kendiri

b)Menyatakan semula bidang fokus

c)Berkongsi data

d)Mengemukakan cadangan

e)Tindakan alternatif untuk dilaksanakan

f)Rumusan

KOMEN :..

..BORANG PELAKSANAAN MODEL 2

COACH SEBAGAI GURU (MENGAJAR) - MODEL LESSONSBILAKTIVITISTATUS(YA/TIDAK)CATATAN

1.Menjelaskan proses PdP oleh Coach

a)Fokus pengajaran

b)Objektif pengajaran

c)Penggunaan strategi instruksional

d)Jangkaan pencapaian murid

e)Langkah alternatif

2.Bentuk Pemerhatian yang diperlukan

a)Beri perhatian kepada perlakuan coach

b)Beri perhatian kepada perlakuan murid.

c)Maklum balas yang diperlukan.

d)Cara merekod

3.Sesi Pengajaran dilaksanakan

a)Coach mengajar

b)Guru memerhati pengajaran dalam kelas dan merekodkan maklumat yang diperlukan.

3.Pasca-Konferensi

a)Apa yang diperhatikan?

b)Adakah pengajaran berlaku seperti yang diharapkan?

c)Apakah strategi pengajaran yang dilaksanakan?

d) Apakah perubahan yang akan dibuat oleh coachee jika diberi peluang untuk mengajar pelajaran yang sama?

e)Apakah yang dipelajari dari pengajaran coach tersebut?

f)Apakah cadangan untuk penambahbaikan?

g)Ada soalan lain?

KOMEN :..

..BORANG PELAKSANAAN MODEL 3MERANCANG PENGAJARAN DAN BERSAMA-SAMA MENGAJAR (CO TEACHING)BILAKTIVITISTATUS(YA/TIDAK)CATATAN

1.Pra-Konferensi (Sebelum Pengajaran)

a)Matlamat Pengajaran

b)Rancangan Pelajaran Harian

c)Pengalaman pengajaran yang dikehendaki

d)Bentuk bantuan yang diperlukan daripada coach

e)Bahan-bahan PdP

f)Indikator pencapaian

g)Mengenal pasti pengetahuan sedia ada murid

g)Masalah yang mungkin dihadapi

h)Cara mengenal pasti murid telah capai matlamat

2.Pengajaran Bersama

a)Peranan coach dipelbagaikan mengikut yang dipersetujui :- mengajar- pemerhati- demonstrasi

b)Perlu faham coach ialah seorang rakan yang membantu, bukan pengkritik

3.Pasca-Konferensi (Selepas Pengajaran)

a)Apa yang diperhatikan?

b)Adakah andaian yang dibuat betul atau tidak ?

c)Apakah pandangan coachee tentang pengajaran yang berlaku?

a)Apakah masalah yang timbul?

b)Adakah murid belajar apa yang sepatutnya?

c)Adakah pengajaran tersebut boleh mencapai matlamat dan sesuai?

d)Bagaimanakah menambah baik proses?

e)Apakah tindakan seterusnya yang perlu dilaksanakan?

KOMEN :

..

..

.

Sesi Perkongsian Guru

Nama Ahli Kumpulan:

Tempat/Tarikh/Masa:

Fokus: Nyatakan fokus perkongsian yang dijalankan

Interpretasi: Apakah aspek yang paling penting/menarik/relevan yang dibincangkan? Adakan perkongsian ini boleh memberi impak kepada pembelajaran murid? Bagaimana?

Hasil: Apa yang saya pelajari? Bagaimanakah perbincangan ini boleh memberi kesan kepada profesionalisme saya?

BORANG PEMERHATIAN LEARNING WALKSFOKUS yang dipersetujui dan diperhati: _____________________________________________________Bil.Aspek yang dipelajari/diperhatiBukti Pemerhatian P & PTindakan seterusnyaRumusan / Kesimpulan(Diisi oleh Ketua)

Pemerhatian 1i.ii.iii.iv.v.i.ii.iii.iv.v.i.ii.iii.iv.v.

Pemerhatian 2i.ii.iii.iv.v.i.ii.iii.iv.v.i.ii.iii.iv.v.

Pemerhatian 3i. ii.iii.iv.v.i. ii.iii.iv.v.i. ii.iii.iv.v.

Nama-nama ahli Walking Team:i.ii.iii.iv.v.

.......................Tandatangan Ketua (Lead Walker)

NAMA :.................................................

.............Tandatangan Penyelaras PLC

NAMA :..................................................

TEMA:PELAKSANAAN KOMUNITI PEMBELAJARAN PROFESIONAL 2015KANDUNGAN :VIDEO KRITIKMASA : 1JAMOBJEKTIF

ISI KANDUNGANSTRATEGIMASABAHAN

Pada akhir sesi, peserta dapat memahami konsep dan pelaksanaan VIDEO KRITIK di sekolah.

Pada akhir kursus, peserta dapat menggunakan Kaedah Video Kritik sebagai satu pendekatan perkembangan profesional guru di sekolah.

Pengenalan dan konsep Video Kritik dalam konteks perkembangan profesional guru

Melaksanakan perbincangan kumpulan tentang video yang ditayangkan. Galeri walk diadakan untuk kumpulan mengikut arahan yang diberikan iaitu: 1. Teknik PdP guru 2. BBB yang digunakan 3. Keadaan dan suasana kelas

Membuat rumusan Video Kritik untuk lebih kefahaman.Syarat video kritik

Kitaran Video Kritik Guru merancang rakaman PdP dalam bilik darjah Guru merakam PdP dalam bilik darjah Guru melaksanakan Video CritiqueKuliah / Perbincangan / tayangan video

Tayangan video / Kerja berkumpulan / Galeri Walk

Tayangan Video / Perbincangan / Rumusan

20 minit

30 minit

10 minit

Video / Powerpoint Video Kritik

Kertas maajungTool kit

Powerpoint Video Kritik / Tayangan Video

1

2