rancangan mengajar

Upload: yusriza-ali

Post on 09-Jan-2016

338 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

rancangan menagjar 2015

TRANSCRIPT

  • 1

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

    Nama Guru Pelatih : Yusriza Binti Ali

    Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

    Bilangan Murid : 28 orang

    Tahun : 1 Mawar

    Tarikh : 21April 2015

    Masa : 11.00 pagi -11.30 pagi (30 minit)

    Tajuk : Berhati-Hati Di Jalan Raya

    Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat :

    1. Murid dapat mengenal warna .

    2. Memahami perkataan kata adjektif.

    Hasil Pembelajaran : Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran

    Fokus Utama

    5.1.5

    Memahami dan menggunakan kata adjektif warna dengan

    betul mengikut konteks

    Fokus Sampingan

    3.4.2

    Menulis imlak frasa yang mengandungi perkataan suku

    kata terbuka dan suku kata tertutup dengan tepat.

    Kemahiran Bahasa : kata adjektif warna, suku kata terbuka dan tertutup

    Sistem Bahasa : merah, kuning, hijau, lampu, basikal,

    Pengisian Kurikulum :

    Ilmu : Keselamatan jalan raya

    Nilai : Menjaga keselamatan

    KBT : mengecam, menghubungkait

    Alat Bantu Mengajar :

    i. LCD

    ii. Laptop

  • 2

    iii. video pembelajaran,

    iv. kad imbas

    v. lembaran kerja

    vi. buku teks

    vii. buku tulis

    Pengetahuan Sedia Ada :

    i. Murid pernah melintas jalan raya,

    ii. Murid sudah mengenal warna

    Isi Pelajaran

    Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

    Catatan

    1. Lintasan

    belang

    2. Jejantas

    3. Lampu isyarat

    4. Berhenti

    a. Apakah objek yang

    mempunyai warna?

    b. Apakah nama

    simbol tersebut?

    Induksi Set (5 minit)

    1. Murid melihat video suasana di jalan raya

    2. Guru menyoal murid nama objek yang terdapat di jalan raya yang mempunyai warna.

    ABM: LCD, media bergerak, laptop, pembesar suara. Nilai: patuh kerjasama Integrasi Inovasi yang diterapkan : Media bergerak, LCD, laptop

    1. Lampu isyarat 2. Hujau 3. Merah 4. Kuning

    Soalan

    i. Sebutkan warna yang terdapat pada lampu isyarat?

    ii. Apakah fungsi setiap warna yang terdapat pada lampu isyarat?

    Langkah 1 (10minit) 1. Murid melihat buku teks. 2. Guru meminta murid menyebut warna

    yang terdapat pada lampu isyarat dan warna lain yang terdapat di dalam buku teks.

    3. Murid menyatakan fungsi setiap warna pada lampu isyarat.

    4. Guru menayangkan slaid lampu isyarat, murid melabel fungsi lampu isyarat

    ABM: LCD, laptop, media, pembesar suara, buku teks, kad imbas (m/s 67) Nilai: mendengar arahan Integrasi Inovasi yang diterapkan : Slaid lampu isyarat

  • 3

    Kata Adjektif

    1. hijau 2. kuning 3. merah

    Frasa

    1. lampu 2. basikal 3. berhenti 4. bersedia

    Langkah 2 (10 minit) 1. Murid melihat buku teks (ms 67. 2. Guru menerangkan tentang kata

    adjektif yang terdapat dalam buku teks.

    3. Guru menyebut frasa suku kata terbuka dan tertutup.

    4. Murid menyalin perkataan kata adjektif dan frasa di dalam buku tulis.

    ABM: Buku teks (ms67), kad imbas, buku tulis Nilai: mendengar arahan Integrasi Inovasi yang diterapkan :

    Penutup (5 minit)

    1. Murid melihat slaid kata adjektif warna

    Menjelaskan sesuatuobjek.

    Keretaitu

    berwarna biru

    Bunga rayame rah

    Bunga matahari

    ku ning

    Nilai: mendengar arahan, ABM: LCD, laptop, slaid

  • 4

    lalang

    hi jau

    Refleksi:

    PdP hari ini berjalan seperti berjalan seperti biasa, murid teruja melihat penayangan

    video tentang keselamatan jalan raya. Murid dapat memberi tindak balas yang positif apabila

    guru menyoal tentang lampu isyarat. Murid dapat menjawab latihan yang guru berikan

    menggunakan slaid. Walaupun terdapat murid yang tidak member kerjasama, murid suka

    melihat video yang guru tunjukkan.

  • 5

    Tugasan : Warnakan dan labelkan lampu isyarat di bawah mengikut urutan yang betul.

    Lampu Isyarat

  • 6

    Penggayaan/Penilaian: Lengkapkan silang kata di bawah.

    Ke kanan 1. Warna lampu isyarat bersedia untuk berhenti, adalah ______________.

    2. Pemandu kenderaan mesti berhenti apabila lampu isyarat bertukar

    warna _______________.

    3. Terdapat _______________ warna pada lampu isyarat.

    4. Pemandu kenderaan boleh bergerak apabila lampu isyarat bertukar

    warna _________________.

    1

    4

    2

    3

  • 7

    Integrasi Inovasi yang diterapkan:

    1. Penggunaan media bergerak seperti video

    2. Menggunakan slaid sebagai latihan di dalam kelas.

    Alat Bantu Mengajar

  • 8

    Kad Imbas

    berhenti bersedia untuk berhenti

    bergerak