rancangan mengajar sains tahun 5

30
Pengenalan Teori konstruktivisme menekankan pembinaan konsep yang asas sebelum konsep itu dibangunkan dan kemudiannya diaplikasikan apabila diprlukan ,Brooks (1998), manusia membentuk pemikiran dan membina pemahaman berdasarkan peristiwa yang mereka alami sebelum ini . Teori konstruktivisme yang menekankan pembinaan konsep melalui pengetahuan lepas. Berdasarkan pengetahuan lepas, pelajar akan juga menyesuaikan dengan pembelajaran yang dipelajari ketika itu. Teori konstruktivisma juga akan dipraktikkan oleh pelajar kerana mereka dapat menghubungkaitkan pengetahuan dan pemahaman konsep yang lepas untuk membentuk pemahaman baru. Pelajar dapat menentukan corak pembelajaran mereka sendiri dan melalui beberapa aktiviti yang disediakan dapat menggalakkan pelajar berfikir dan mencuba. Ini tentunya dapat mencabar pemikiran seseorang pelajar. Jones (1997 Penggunaan teori konstruktivisme dalam proses pengajaran dan pembelajaran ini dapat dilihat melalui aktiviti-aktiviti berikut iaitu pelajar berpeluang mengemukakan pandangannya tentang sesuatu konsep. Pelajar juga berpeluang berkongsi persepsi antara satu sama lain. Aktiviti berasaskan hands-on dan minds –on . Mementingkan kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir. Ini menjadikan 1

Upload: darmahussin

Post on 26-Jul-2015

577 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

Pengenalan

Teori konstruktivisme menekankan pembinaan konsep yang asas sebelum konsep

itu dibangunkan dan kemudiannya diaplikasikan apabila diprlukan ,Brooks (1998),

manusia membentuk pemikiran dan membina pemahaman berdasarkan peristiwa yang

mereka alami sebelum ini . Teori konstruktivisme yang menekankan pembinaan konsep

melalui pengetahuan lepas. Berdasarkan pengetahuan lepas, pelajar akan juga

menyesuaikan dengan pembelajaran yang dipelajari ketika itu. Teori konstruktivisma

juga akan dipraktikkan oleh pelajar kerana mereka dapat menghubungkaitkan

pengetahuan dan pemahaman konsep yang lepas untuk membentuk pemahaman baru.

Pelajar dapat menentukan corak pembelajaran mereka sendiri dan melalui beberapa

aktiviti yang disediakan dapat menggalakkan pelajar berfikir dan mencuba. Ini tentunya

dapat mencabar pemikiran seseorang pelajar. Jones (1997

Penggunaan teori konstruktivisme dalam proses pengajaran dan pembelajaran ini

dapat dilihat melalui aktiviti-aktiviti berikut iaitu pelajar berpeluang mengemukakan

pandangannya tentang sesuatu konsep. Pelajar juga berpeluang berkongsi persepsi

antara satu sama lain. Aktiviti berasaskan hands-on dan minds –on . Mementingkan

kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir. Ini menjadikan murid berminat dan seronok

mengkaji konsep asas sains ,kemahiran sains dan proses asas sains .

1

Page 2: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

RANCANGAN MENGAJAR SAINS TAHUN 5

1. Tarikh 26.10. 2009

2 .Masa 90 minit

3. Tingkatan / Tahun Tahun 5

4. Bilangan Murid 35 orang

5.Tema Pelajaran/Topik(Lesson Theme/ Topik)

Menyiasat Bumi dan alam semesta

Bumi dan fenomena alam (Gunung Berapi)

6. Liputan Kurikulum/Learning outcomes

1. Topik ini meliputi Bumi dan Fenomena alam

2. Kejadian gunung berapi dan kesan kejadian gunung berapi.

7 .Objektif pembelajaran/learning objectives

Di akhir pengajaran pelajar dapat,

1. Membina model gunung berapi menggunakan kertas

( paper mache )dengan betul dalam kumpulan dalam

masa yang ditetapkan.

2. Menerangkan secara lisan bagaimana gunung berapi

terbentuk.

3. . Menjawab dengan betul 4 daripada 6 soalan latihan

kendiri berkaitan gunung berapi secara bertulis dalam

kertas edaran dalam masa 6 minit

2

Page 3: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

8. Pengetahuan Sedia Ada Pelajar telah mempelajari tentang bumi dan fenomena alam

dan mengetahui ujudnya gunung berapi..

9.Penerapan Nilai :i. Ketabahan

ii. Kerjasama

iii. Berani

10. Kemahiran

Generik KBKK: 1. Menjana minda

2. Menghubungkait

11. Media

Pengajaran :

i. Surat khabar lama ii. Warna

iii. cuka iv. soda baikarbonat

v. Gam vi video gunung berapi

vii lembaran kerja

http://www.youtube.com/watchhttp://www.yahoo.com/valcanohttp://www.valcanoes.usgs.gov.http://www.youtube.com/watchmount saint helens

12. Sains proses skil 1.memerhati

2. Membuat inferens

3. meramal

4. mengeksperimen

Langkah /

Masa

(Peristiwa

Pengajaran)

Isi

Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran Media/alatan

Guru Pelajar

3

Page 4: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

LANGKAH

1

(5 minit)

Mengenali

gunung berapi

1. Guru

menunjukkan

video tentang

gunung berapi.

2.Mengenali

lapisan gunung

berapi.

2. Bersoaljawab

untuk mencetus

idea

Pelajar melihat

tayangan video

Mount saint

Helens(laman

web

diseertakan)

2. bersoal jawab

video

internet

Langkah 2

(10 minit)

Pembentukan

model gunung

berapi

Guru menunjuk

cara bagaimana

membina model

gunung berapi

berpandukan

video .Papa Tom

builds an erupting

valceno

Diorama(laman

web disertakan)

Murid melihat

video dan

mendengar

Penerangan

guru

video

internet

Langkah 3

(50 minit)

Projek model

gunung berapi

1. Guru

membahagikan

murid kepada lima

kumpulan

2.Guru

mengedarkan

kertas arahan

kepada setiap

1.Pelajar

membentuk

lima kumpulan.

2.murid

membuat model

i. Surat khabar

lama

ii. Warna

iii. cuka

iv. soda

baikarbonat

v.Botol

4

Page 5: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

kumpulan(lampiran

1)

3. Guru meminta

murid melakukan

aktiviti

berpandukan

arahan yang

diberikan .

4.Guru meminta

murid membina

model gunung

berapi berdasarkan

kreativiti masing-

masing dalam

kumpulan.

gunung berapi

dalam

kumpulan

berpandukan

arahan yang

diberikan .

vi .gam

salotape

vii.bandege/tisu

Langkah 4

(15minit)

Pembentangan

hasil kerja

1. Murid diminta

melaporkan hasil

kerja yang telah

dilakukan dalam

kumpulan dan

mempamirkan

model gunung

berapi yang telah

siap.

1. Murid

membuat

pembentangan

hasil kerja yang

telah disiapkan.

2. murid

menerangkan

tentang

bagaimana

gunung berapi

terbentuk

2.Murid

5

Page 6: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

membuat

eksperimen

tentang letusan

gunung berapi.

Penutup

(10 minit)

Pengukuhan 1. Guru meminta

murid melayari

laman web yang

berkaitan dengan

kejadian gunung

berapi.

2.Guru

mengedarkan

lembaran kerja

1. murid

melayari

internet

2.Murid

menjawab

lembaran kerja

yang diberikan

Komputer

Pautan internet

Lembaran kerja

6

Page 7: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

Perbincangan Rancangan Pelajaran

Rancangan Pengajaran yang dirancang ini adalah menepati prinsip Pengajaran

Konstruktivisme. Konstruktivisme pada asasnya merupakan proses pembelajaran

menerangkan bagaimana pengetahuan sedia ada disusun semula dalam minda pelajar

untuk membentuk pengetahuan baru yang selaras dengan pemahaman ahli sains.

Teori konstruktivisme diasaskan kepada amalan penggunaan hands-on yang

membolehkan pelajar-pelajar menemui dengan sendiri konsep-konsep dan model yang

menghuraikan tentang dunia sekeliling mereka(Esler and Esler 2004).

Projek pula merupakan satu teknik pengajaran dan pembelajaran yang melibatkan

murid-murid secara individu atau kumpulan dalam sesuatu situasi pembelajaran. Melalui

kaedah ini murid didedahkan kepada satu cara penyelesaian kepada satu masalah yang

memerlukan mereka menghasilkan satu laporan tinjauan mudah ataupun membina

sasuatu yang berbentuk kekal (konkrit ) sebagai satu hasil usaha kumpulan.

Pembelajaran melalui satu projek menggalakkan murid-murid menggunakan dan

memantapkan kemahiran belajarnya. Projek adalah satu teknik pembelajaran yang

memerlukan murid-murid mengaplikasikan kemahirannya dari segi kognetif,psikomoto

dan afaktif.

Penghuaraian rancangan pengajaran ini adalah berasaskan lima fasa yang telah dicirikan

Needham dalam proses pembelajaran berasaskan konstruktivisme.Dan melalui teknik

pembelajaran projek.

Justru itu melalui perancangan pengajaran ini pengetahuan dikembangkan secara

aktif oleh pelajar itu sendiri dan tidak diterima secara pasif daripada persekitarannya.

Pelajar membina pengetahuan mengikut pengalaman masing-masing dan pengetahuan

sedia ada mereka . Ini menjadikan pelajar yang mengikuti sesi pengajaran dan

pembelajaran ini menjadi lebih seronok dan berminat untuk belajar kerana pengetahuan

yang dibina adalah hasil usaha pelajar sendiri. Ini dapat dilihat pada langkah ke 3 apabila

teknik projek digunakan.Teknik projek ini akan menjadikan murid dapat

mengembangkan pengetahuan mereka secara aktif .mereka melakukan aktiviti ini

mengikut pengalaman masing-masing . Semasa melakukan aktiviti ini mereka

7

Page 8: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

mengubahsuai idea dahulu melalui perbandingan dengan idea saintifik atau menyiasat

dengan menggunakan kemahiran saintifik.Ini menjadikan sesi pengajaran bermakna dan

seronok.

Perancangan pengajaran ini juga mengambil kira pengalaman sedia ada murid

iaitu menepati konsep konstruktivisme .Konstruktivisme adalah satu fahaman bahawa

murid membina sendiri secara aktif pengetahuan atau konsep berasaskan kepada

pengetahuan atau pengalaman yang sedia ada dan tidak menerima pengetahuan secara

pasif dari persekitaran. Ilmu adalah satu entiti yang dibina oleh setiap pelajar melalui

proses pembelajaran(Briner 1999). Melalui pembelajaran konstruktivisme ilmu adalah

sesuatu yang realitif dan berubah mengikut masa. Pengetahuan sedia ada murid yang

telah mengetahui tentang bumi dan fenomena alam menjadikan murid mudah membina

konsep pembentukan gunung berapi ini dan dengan mudah mengaitkan kejadian gunung

berapi yang baru dipelajari ,tambahan lagi dengan penayangan slide power point yang

menunjukkan gambar gunung berapi dan aktiviti-aktiviti gunung berapi sebagai set

induksi . Ini bertujuan supaya menarik perhatian dan minat murid serta memotivasikan

murid agar mereka terus berminat dalam pengajaran yang diberikan.

Pembelajaran adalah mengikut kesesuaian yang dilalui oleh pelajar pada ketika

itu. Proses pembelajaran bertindak sebagai fungsi penyesuaian. Pembelajaran bukan

merupakan tempat simpanan maklumat tetapi merupakan pengetahuan pribadi yang

berguna.Oleh itu murid akan mudah dapat gambaran bagaimana sebuah gunung berapi

dan seterusnya dapat membina model sebuah gunung berapi itu.Apabila mereka telah

memahami apa yang ingin dilaksanakan ini akan menjadikan mereka lebih berminat dan

bermotivasi untuk melakukan aktiviti yang telah dirancangkan.

Aktiviti pembelajaran yang mengabungkan tiga domain iaitu kognitif ,domin

afaktif dan domin psikomotor dalam prinsip konstruktive juga menjadikan murid lebih

seronok apabila mereka dapat menggunakan pengalaman meraka semasa berfikir untuk

membentuk model gunung berapi yang cantik,mengadun warna supaya nampak natural,

bekerjasama dalam menyiapkan projek yang memerlukan penyertaan semua

murid ,berbincang secara kolabratif dan seterusnya bertolak ansur dalam membina

8

Page 9: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

keputusan yang jitu ,oleh itu ini akan menambahkan lagi penajaman domin efektif

mereka. Melalui perancangan pengajaran ini juga mereka akan menggunakan kemahiran

psikomotor mereka terutama semasa meramas kertas ,serta memberikan penumpuan

dalam membentuk model yang menyebabkan mereka menggunakan secara maksimum

motor halus dan motor kasar.

Refleksi juga membantu membentuk pengetahuan dan

pemahaman,menggalakkan pelajar berfikir dan mencuba idea baru dan menyokong dan

mencabar pemikiran seseorang pelajar.ini dapat dihuraikan dalam sesi pembentangan

hasil kerja murid yang mana murid akan membentuk pengetahuan dan pemehaman

sendiri dengan menceritakan atau memberi penerangan kepada rakan-rakan. Disini

keyakinan diri juga dapat dipupuk apabila murid berani membuat pembentangan hasil

kerja dihadapan kelas.Apabila mereka dapat menghasilkan satu model gunung berapi

yang baik secara tak langsung mereka akan merasa seronok dan puas kerana mereka

dapat melaksanakan tugasan yang diberikan dengan sempurna oleh itu penulis

mengadakan langkah ke-2 iaitu tunjuk cara untuk memberikan arahan yang jelas kepada

pelajar dan sekaligus mereka mendapat pengalaman melalui melihat. Oleh itu pelajar

akan mencuba idea baru untuk membuat gunung berapi ciptaan mereka sendiri

menggunakan paper mache ataupun surat khabar .Tentu sekali mereka akan merasa puas

dan seronok serta bermotivasi apabila mereka berjaya melakukan apa yang ditugaskan.Ini

akan menambah kan kebranian dan keyakinan diri pelajar.

Pelajar membina pengetahuan mengikut pengalaman masing-masing dan

pengalaman sedia ada . Ini menjadikan pelajar lebih seronok dan berminat untuk belajar

kerana pengetahuan yang dibina adalah hasil usaha pelajar sendiri. Selain itu gaya

pengajaran guru adalah setara dengan gaya pembelajaran yang terdapat pada setiap

pelajar bagi memastikan mereka termotivasi untuk mengikuti pengajaran yang

disampaikan. Ini untuk memastikan pertukaran idea berlaku secara optimum.Guru juga

akan selalu menggalakkan dan merangsang pelajar sepanjang sesi pengajaran dan

pembelajaran.Ini akan menjadikan sesi pengajaran dan pembelajaran menjadi lebih

bermakna , menarik dan dapat memotivasikan murid.

Berdasarkan huraian-huraian yang telah diberikan diatas tidak dapat dinafikan

lagi sesi pengajaran ini bukan sahaja lebih bermakna, lebih menarik dan menjadikan

9

Page 10: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

murid lebih bermotivasi malah akan juga menjadikan murid lebih berfikir, lebih

faham,lebih ingat,lebih yakin,lebih berkemahiran sosial dan lebih seronok.

Soalan 2

GUNUNG BERAPI

10

Page 11: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

Sebagaimana getaran atau goncangan bumi yang disebabkan oleh gerakan atau retakan

secara tiba-tiba yang dikenali sebagai gempa bumi yang menyebabkan kemusnahan

lapisan atasnya, letusan gunung berapi adalah bentuk bencana alam lain yang

spektakuler. Terdapat sekitar 1500 gunung berapi aktif di seluruh dunia hari ini; 550 di

antaranya berada di daratan sementara sisanya berada di bawah lautan. Gunung berapi ini

dapat meletus bila-bila saja dalam bentuk yang sangat drastik yang tak seorang pun dapat

menduganya. Letusan gunung berapi ini dapat membinasakan penghuni kota-kota

terdekat di samping menghancurkan tanaman dan menutupi tanah pertanian dengan

debu.

Beberapa letusan yang membawa bencana besar yang terjadi pada abad ini sebagaimana

yang tercatit dalam sejarah membawa kesan yang mendalam dalam ingatan manusia.

Letusan-letusan ini menyapu banyak kota dari peta dan membinasakan banyak

komuniti.Contohnya Gunung Vesuvius di Itali, misalnya, menengelamkan Pompei,

sebuah kota dengan penghuninya ,di bawah badai lava panas. Sungguh mengejutkan

bagaimana 20.000 warga kota yang makmur ini mengalami sesak nafas oleh aliran

piroklastis yang menyapunya pada 24 Ogos 79.

Walaupun sekarang gunung berapi tidak aktif namau mereka dapat meletus bila-bila

masa saja tanpa diduga dan menyemburkan wap dan abu ribuan kaki ke angkasa.

Sementara itu, aliran piroklastis mengalir menyebabkan kerosakan yang dasyat. Kesan

lain dari letusan adalah awan gas dan abu yang berbahaya yang dibawa angin ke kawasan

berpenduduk. Angin yang mengerikan ini, beredar sekitar 90 batu per jam, membakar

segala sesuatunya dan menelan kota-kota seperti kanopi penutup cahaya matahari.

11

Page 12: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

(Atas) Sebuah gunung berapi yang sedang meletus. (Bawah)

Bas di tengah lautan lava mengingatkan akan bencana

Pompei.

Salah satu bencana terburuk dalam sejarah terjadi pada tahun 1883 ketika Krakatau di

Hindia Timur meletus dengan dahsyat, menimbulkan gelombang suara yang terdengar

hingga 3000 batul jauhnya dan menciptakan gelombang tsunami yang tingginya lebih

dari 125 kaki. Gelombang meratakan 165 desa pantai dan membunuh 36.000 orang .4

12

Page 13: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

Menutupi seluruh horison pada bulan Jun 1991, awan gas

bercampur abu yang membakar sebuah gelombang piroklastis

yang mematikan manusia ,dimuntahkan dari Gunung Pinatubo

dalam salah satu letusan eksplosif terhebat di abad ke-20.

Penduduk sekitar Gunung Pinatubo menggunakan payung

untuk berlindung dari hujan abu.5

Gunung berapi dikenang tidak hanya kerana korban yang tinggi tetapi juga karena

letusannya yang luar biasa destruktif dan tak dapat digambarkan. Letusan Nevado Del

Ruiz misalnya. Letusannya kecil secara intensitas. Jika dibandingkan, intensitasnya hanya

3% dari letusan Gunung St. Helena. Setelah pendam selama 150 tahun, Nevado Del Ruiz

meletus di tahun 1985 dan melelehkan salju dan ais di puncaknya. Dan memuntahkan

lahar, yang mengalir ke sungai dan lumpur, yang mengalir dari tebing gunung ke

13

Page 14: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

lembah Sungai Lagunille, membuinuh seramai 20.000 penduduk di Armero, Columbia

Mereka terbunuh dalam lumpur panas saat mereka sedang tidur. Peristiwa ini adalah

bencana gunung berapi terburuk semenjak Gunung Pelee menghancurkan kota St. Pierre

pada tahun 1902. Gunung Pelee memakan 30.000 korban ketika ia meletus dan

mengalirkan aliran piroklastis, ke kota St. Pierre.

Fenomena alam ini berlaku akibat kejadian gunung berapi yang meletus dan

memuntahkan laharnya dan gunung berapi ini adalah satu bentuk mukabumi yang

terdapat pada permukkan bumi iaitu lapisan teras bumi. Selain itu terdapat juga

fenomena yang lain seperti gaiser, gempabumi dan kesan-kesan pergerakan matahari,

bumi dan bulan .

Melalui kejadian-kejadian ini murid-murid boleh mengaitkan apa yang mereka pelajari

dengan pengalaman sediaada dan saterusnya membina konsep mereka sendiri.

Struktur gunung berapi

Letusan gunung berapi yang masih aktif

14

Page 15: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

15

Page 16: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

Isu semasa bencana gunung berapi yang memusnahkan penduduk dan harta benda

16

Page 17: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

17

Page 18: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

http://www.youtube.com/watch

http://www.yahoo.com/valcano

http://www.valcanoes.usgs.gov.

http://www.youtube.com/watchmount saint helens

http://www.smkdds.tripod.com/geografi/magma.htm

www.belajar.graties.com/bulletin/?id Bul=1

www.geocities.com/buahoren/bahtera.htm/

http://images.search.yahoo/search/view?back:htt

http://www.markedbrewer.com/spring-pics

.http://www.harcourtsschool.com/glossary/math2/define

http://pinkurocks.typepad.com/photo

18

Page 19: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

Lampiran 1

Cara membuat model gunung berapi

1. Buatkan gumpalan suratkhabar.

2. Susun supaya menjadi bentuk gunung

3. Letakkan botol ditengah-tengah. Kemudian lekatkan suratkhabar tadi

dengan selotape .

4. Buat bentuk gunung dengan menambahkan suratkhabar di sekeliling botol.

5. Kemudian tutupkan dengan kain gause yang dipotong dan dicelipkan dalam

gam.

6. Jemur sampai kering.

7. Warnakan gunung berapi mengikut kreativiti masing-masing.

8. Masukkan cuka dan soda bikarbanat ke dalam lubang botol di permukaan

gunung berapi

9. Perhatikan apa yang berlaku.

10. Setiap kumpulan dikehendaki membentangkan hasil kerja masing-masing

di depan kelas.

19

Page 20: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

Soalan.

1. Lebalkan gambar keratan rentas gunung berapi

A:....................................................

B:....................................................

C:....................................................

D:....................................................

2. Magma merupakan batuan lebur yang amat panas . Magma terdapat dalam

lapisan x bumi. Lapisan X adalah

A. Kerak

B. Mantel

C. Teras dalam

D. Teras Luar

20

Page 21: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

3. P,Q,R,S adalah peringkat kejadian letusan gunung berapi

P – Magma ditolak ke atas dengan kuat

Q- Tekanan lapisan mantel amat tinggi

R- Larva mengalir di permukaan kerak bumi

S- Permukaan kerak bumi Meletus.

Antara berikut yang manakah menunjukkan susunan peringkat yang betul

A. P,Q,S,R

B. Q,P,S,R

C. S,Q,P,R

D. R,P,Q,S

21

Page 22: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

RUJUKAN

Hafshah Muhammad(2009)HBSC 3203 Teaching of Science: Earth and Universe

Primary school.OUM Kuala Lumpur.

HBSC 4103(2008) Teaching of Science:Physical Earth and Universe lower

secondary school.OUM Kuala Lumpur.

HBSC 2103(2007) Teaching of Science:Living world and Material World for

Primary School.OUM Kuala Lumpur.

Hbsc 2203(2007) Teaching of Science:Materials and physical for Primary

School.OUM Kuala Lumpur.

Hbsc 3103(2007) Teaching of Science: physical world for Primary

School.OUM Kuala Lumpur.

HBSC 1103(2006) Intriduction to science,.OUM Kuala Lumpur.

Lim Yean Chin & Low Swee Neo(2005) Fokus UPSR sains,Penerbitan Pelangi Sdnm

Bhd,Selangor.

. Siti Sarah Shahril(2007) UPSR Sains Year 4,Shah Alam:Arah Pendidikan

Sdn.Bhd.

Suhana Shahrel& Monalisa Yeoh(2006): Genius Science : Petaling Jaya : Graphic

Technology Sdn Bhd.

Yeap Tok Kheng (2008)Essential Science form 2: Selangor

Sopia binti Md Yasin,Mohd yatim b Dolir (2006)

SainsText Book Year Five,Dewan bahasa dan Pustaka,Kuala Lumpur.

1. http://images.search.yahoo/search/view?back:htt

2. http://www.markedbrewer.com/spring-pics

3.http://www.harcourtsschool.com/glossary/math2/define

22

Page 23: Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

4.http://pinkurocks.typepad.com/photo

5.http://issues.tigweb.org/edtech?gclid

6. http://www.issues.org/20.4/franklin.html

http://www.youtube.com/watch

http://www.yahoo.com/valcano

http://www.valcanoes.usgs.gov.

http://www.youtube.com/watchmount saint helens

http://www.smkdds.tripod.com/geografi/magma.htm

www.belajar.graties.com/bulletin/?id www.geocities.com/buahoren/bahtera.htm/

http://images.search.yahoo/search/view?back:htt

http://www.markedbrewer.com/spring-pics

.http://www.harcourtsschool.com/glossary/math2/define

http://pinkurocks.typepad.com/photo

23