rancangan mengajar

4
RANCANGAN MENGAJAR Subjek:pendidikan Jasmani dan pendidikan kesihatan Tajuk: penyalahgunaan bahan 1. Tema Pelajaran / Topik / Konsep ( Lesson Theme / Topic / Concept) Penyalahgunaan bahan a. Definisi dadah dan ubat i. Dadah ii. Ubat b. Klasifikasikan dadah dan ubat 2. Objektif Pembelajaran ( Learning Objectives ) Pada akhir pengajaran pelajar dapat: 1. Menyatakan maksud dadah dan ubat 2. Menyatakan perbezaan dadah dengan ubat 3. Membincangkan kesan penyalahgunaan dadah kepada individu dan negara 3. Hasil Pembelajaran ( Learning Outcomes ) Pada akhir pengajaran pelajar dapat: Aras 1 Menyatakan definisi penyalahgunaan bahan iaitu dadah dan ubat. Aras 2 Mengklasifikasikan dadah dan ubat Aras 3- Membincangkan bahaya dadah kepada individu dan negara 4. Penilaian / Refleksi ( Evaluation / Reflection) 1. Paparan slaid Ms Power Point menarik perhatian murid. 2. Aktiviti melayari internet dapat menambahkan pengetahuan sedia ada murid 3. Penggunaan power point dapat menggalakkan murid menyertai aktiviti yang diadakan

Upload: noor-aziraniza-aziz

Post on 30-Jul-2015

36 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan mengajar

RANCANGAN MENGAJAR Subjek:pendidikan Jasmani dan pendidikan kesihatanTajuk: penyalahgunaan bahan

1. Tema Pelajaran / Topik / Konsep ( Lesson Theme / Topic / Concept)

Penyalahgunaan bahan

a. Definisi dadah dan ubati. Dadahii. Ubatb. Klasifikasikan dadah dan ubat

2. Objektif Pembelajaran ( Learning Objectives )

Pada akhir pengajaran pelajar dapat:

1. Menyatakan maksud dadah dan ubat

2. Menyatakan perbezaan dadah dengan ubat

3. Membincangkan kesan penyalahgunaan dadah kepada individu dan negara

3. Hasil Pembelajaran ( Learning Outcomes )

Pada akhir pengajaran pelajar dapat:

Aras 1

Menyatakan definisi penyalahgunaan bahan iaitu dadah dan ubat.

Aras 2 Mengklasifikasikan dadah dan ubat

Aras 3- Membincangkan bahaya dadah kepada individu dan negara

4. Penilaian / Refleksi ( Evaluation / Reflection)

1. Paparan slaid Ms Power Point menarik perhatian

murid.2. Aktiviti melayari internet dapat menambahkan

pengetahuan sedia ada murid3. Penggunaan power point dapat menggalakkan murid

menyertai aktiviti yang diadakan4. Mewujudkan suasana yang menyeronokkan

(nyanyian)

5. Peruntukan Masa ( Time Allocation )

40 minit

Page 2: Rancangan mengajar

6. Ciri-Ciri Kelas ( Class Characteristics )

a) Tingkatan / Tahun( Form / Year )

b) Pengetahuan Sedia Ada( Prior Knowledge )

Tingkatan satu

Pelajar telah tahu tentang penyalahgunaan dadah sama ada daripada media cetak atau elektronik.

7. Liputan Kurikulum ( Curriculum Coverage )

Topik ini merangkumi pengelasan ubat dengan dadah, Penyalahgunaan dadah, kesa-kesan penyalahgunaan dadah kepada individu dan negara.

8. Persediaan Guru Bukan TMK ( Teacher’s Preparation )

1. Gambar dan poster antidadah2. Buku-buku rujukan3. Carta

9. Penerapan TMK ( ICT Integration )

1. Penggunaan Ms word dan Ms power point.2. Penggunan internet untuk mengakses maklumat

berkaitan tajuk pelajaran3. Penggunaan e-mail untuk menghantar tugasan kepada

guru.4. Pengintegrasian Ms power Point, , internet.

10. Persediaan TMK ( ICT Preparation )

1. Menempah bilik komputer2. Memastikan sistem rangkaian dan internet berfungsi

dengan baik.3. Soalan-soalan interaktif dalam Ms Powerpoint.4. Ms Power Point berkenaan pengelasan dadah dengan ubat

dan kesan penyalahgunaan dadah.5. Program Media Player lagu pemadam

11. Aktiviti Pelajaran ( Learning Activities )

1. Guru menayangkan klip video berkaitan dengan dadah2. Soal-jawab mengenai tayangan .3. Menyaksikan persembahan powerpoint berkenaan punca

dan kesan penyalahguaan dadah4. Pelajar melengkapkan peta minda mengenai kesan

penyalahgunaan dadah5. Perbincangan antara kumpulan melalui aktiviti

pembelajaran koperatif.6. Mengakses internet dan membuat tugasan

12. Aktiviti Guru ( Teacher’s Activity )

13. Aktiviti Pelajar ( Student’s Activity )

Page 3: Rancangan mengajar

1. Menayangkan mengenai MS powerpoint definisi dadah

2. Mengadakan sesi soal-jawab berkaitan tayangan dan meminta pelajar memberi definisi dan persembahan powerpoint mengklasifikasikan dadah dan ubat

3. Membuat persembahan powerpoint tentang punca penyalahgunaan dadah dan kesan penyalahgunaan dadah kepada individu dan negara.

4. Melengkapkan peta minda menggunakan MS word/powerpont secara kumpulan

5. Membimbing pelajar mengakses internet6. Meminta pelajar menjawab soalan interaktif

dalam MS Powerpoint secara individu.7. Membimbing pelajar menghantar tugasan

secara e-mail.8. Memantau kerja murid9. Menerima dan menyemak e-mail murid.

1. Murid memerhatikan tayangan Ms powerpoint oleh guru dan menjawab soalan guru .

2. Murid menyaksikan persembahan MS Powerpoint berkenaan punca dan kesan penyalahgunaan dadah

3. Murid secara individu menjawab soalan interaktif dalam MS Powerpoint.

4. Murid secara pembelajaran koperatif melengkapkan peta minda kesan penyalahgunaan dadah kepada individu dan negara.

5. Mengakses internet untuk mendapatkan maklumat dan sumber

6. Menghantar tugasan melalui e-mail kepada guru.

6. Nyanyian lagu pemadam sebagai penutup

14. Keperluan Khusus ( Special Needs )

1. Keimanan yang tinggi supaya terhindar daripada penyalahgunaan dadah.

2. Mempunyai sikap sayangi diri.

15. Laman Web ( Web Sites )

1. Agensi dadah kebangsaan 2. Kesan penagihan dadah.

http://www.adk.gov.my/st.htmlMaklumat Dadah

16. Literasi ( Literacy )

Murid membaca maklumat yang dilayari dalam internet

17. Numerasi ( Numeracy )

Statik penagih dadah di Malaysia seramai

18. Bahan Rujukan TMK dan bukan TMK ( ICT and Non-ICT Referals )

Bahan rujukan bukan TMK

1. Poster-poster antidadah2. Buku-buku rujukan3. Carta

Page 4: Rancangan mengajar

Bahan rujukan TMK

1. Slaid MS PowerPoint sebagai BBM 3. Laluan Internet.4. Komputer dan Projektor LCD

19. Penerapan Nilai Murni ( Integration of Good Values )

1. Mendengar2. Bekerjasama3. Berhati-hati4. Sayangi diri

20. Kemahiran Berfikir / KBKK ( Thinking Skill )

1. Mengorganisasi dan membuat perkaitan antara data dalam peta minda

2. Kemahiran mengintegrasi dan kesimpulan3. Menjana idea melalui aktiviti sumbangsaran semasa sesi

soal-jawab.4. ICT.

NOTA: Jika anda membina Rancangan Mengajar dalam Bahasa Inggeris, sila gunakan ciri-ciri yang ada di dalam tanda kurungan ( )