panduan rph

12

Click here to load reader

Upload: don-adeng

Post on 23-Dec-2015

224 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: Panduan RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 173

BAHASA MALAYSIA TAHUN 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 13 MAC 2014 (RABU)

MASA : 840-940PAGI (60 MINIT)

TEMA : PERPADUAN

TAJUK : BERGOTONG-ROYONG

1

Page 2: Panduan RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 173

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)(SENI BAHASA)

Tarikh /Hari : 13. 03. 2014Hari : RabuTahun : 3 MawarBil Murid : 34 orangMasa : 8.40 – 9.40 pagiMata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTema : PerpaduanTajuk : Bergotong-royong

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur.

4.4.1 Melafazkan dan memahami pantun empat kerat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas menggunakan bahas yang indah secara didik hibur

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Melafazkan pantun empat kerat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas secara didik hibur

iii dan menyatakan maksud pantun yang menggunakan bahasa yang indah.

Sistem Bahasa

Kosa kata: nakhoda, menyusur, mufakat, menjerat

2

TOSHIBA, 03/12/14,
boleh dijadikan, ii.
Page 3: Panduan RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 173

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Nilai Murni : Saling menghormati, bekerjasama, kesyukuran Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativiti : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi Elemen Keusahawanan

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : Memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea

Kemahiran Bernilai Tambah

KB : Menghubung kait, menjana idea KP : Verbal linguistik, Interpersonal, intrapersonal, muzik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait , Menjana idea

Bahan bantu mengajar

Jenis Bilangan1 Klip video “ Bergotong-royong” 12 Pantun empat kerat “ Gotong-royong” 13 Borang penilaian 344 Lembaran kerja 345 Latihan pengayaan 26

6 LCD Projektor 1

7 Klip video berlagu “ Bergotong-royong” 1

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah mengikut kegiatan gotong-royong untuk membersihkan sekolah.

3

Page 4: Panduan RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 173

4

Langkah

/masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Induksi Set

(5 minit)

Soalan:

Video Bergotong-royong

1. Apakah yang dapat anda faham tentang klip video ini?

2. Di manakah kita selalu akan menjalankan aktiviti gotong-royong?

3. Mengapakan kita perlu melakukan aktiviti bergotong-royong?

Cadangan jawapan:

1. Gotong-royong

2. sekolah, rumah, taman

3. Untuk membersihkan sesuatu tempat.

Isi pelajaran

“Bergotong-royong”

Guru menayangkan sebuah klip video yang

bertajuk “ Bergotong-royong”.

Guru bersoal jawab dengan murid.

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk

pelajaran pada hari ini.

BBM

Klip video “ Bergotong-royong”

KB

Menghubung kait, menjana idea

BCB

Memproses maklumat

Pembelajaran Kontekstual

Menghubungkaitkan dengan pengalaman dalam kehidupan

Nilai Murni

Saling menghormati

Langkah 1

(15 minit)

Tajuk pantun

“Gotong-royong”

Bila nakhoda angkat kemudiPerahu menyusur dilaut tenangJika kita bersatu hatiSegala kerja menjadi

Guru menunjukkan sebuah pantun empat kerat

yang bertajuk “ Gotong-royong”

Murid-murid diminta untuk membaca pantun

tersebut secara senyap.

Guru menayangkan sebuah klip video bagi

menunjukkan cara melafazkan pantun dengan

betul.

Guru membimbing murid membaca dan

BBM

Pantun empat kerat

“Gotong-royong”

KP

Verbal lingustik

Nilai Murni

Saling menghormati

Penilaian Objektif:

TOSHIBA, 12/03/14,
Set induksi
Page 5: Panduan RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 173

Aktiviti Susulan: ????

Penyemakan dan pengesahan RPHDisemak oleh pensyarah pembimbing/guru pembimbing

Catatan:

Tandatangan :Nama :Tarikh :

Disemak oleh Guru Besar:

Catatan:

Tandatangan :Nama :Tarikh :

5

TOSHIBA, 12/03/14,
?
TOSHIBA, 12/03/14,
nyatakan sama ada secara kelas/kumpulan/ind. Perlu spesifik sbb ini adalah obj pb
Page 6: Panduan RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 173

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

ISU BUKTI TINDAKAN SUSULANKekuatan:

Kelemahan:

6

Page 7: Panduan RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 173

Disemak oleh Guru Pembimbing Disemak oleh Pensyarah PembimbingCatatan: Catatan:

Tandatangan : Tandatangan :Nama : Nama :Tarikh : Tarikh :

7

Page 8: Panduan RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 173

8