8. lampiran 2 (rph 1 dan rph terbaik.doc

9
Tarikh&Hari: 07.04.14 Masa: 8.45 – 9.45 am Matapelajaran: Bahasa Malaysia Kelas: Tahun 5 Komposisi Kelas: 6 Tajuk/Tema: Aktiviti Sekolah Sub-Tajuk/ Kemahiran: 6.2 Mengenalpasti pelbagai genre penulisan. - Mengenalpasti penggunaan kata, frasa ayat dan peribahasa dalam sesuatu genre Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah mempelajari tentang kata nama Miskonsepsi yang dijangka: Bagaimana memotivasi murid: Memberi ganjaran atau token Masalah tingkah laku yang dijangka dan cara tangani: Tiada Hasil pembelajaran domain kognitif:Dalam masa tiga minit murid tahun 5 akan menyenaraikan frasa nama yang terdapat dalam petikan. Dikesan dengan: Ujian tulis Hasil pembelajaran KBKK: Mencirikan penggunaan kata dan frasa ayat Situasi kemahiran berfikir digunakan: Mencirikan jenis tanah yang sesuai boleh digunakan untuk menanam pokok herba Dikesan dengan : Ujian lisan dan bertulis Hasil pembelajaran kemahiran sosial: - Dikesan dengan: -

Upload: thivya-narayasamy

Post on 16-Jan-2016

77 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 8. LAMPIRAN 2 (RPH 1 DAN RPH TERBAIK.doc

Tarikh&Hari: 07.04.14 Masa: 8.45 – 9.45 am Matapelajaran: Bahasa

Malaysia

Kelas: Tahun 5 Komposisi Kelas: 6 Tajuk/Tema: Aktiviti Sekolah

Sub-Tajuk/ Kemahiran: 6.2 Mengenalpasti pelbagai genre penulisan.

- Mengenalpasti penggunaan kata, frasa ayat dan peribahasa

dalam sesuatu genre

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah mempelajari tentang kata nama

Miskonsepsi yang dijangka:

Bagaimana memotivasi murid: Memberi ganjaran atau token

Masalah tingkah laku yang

dijangka dan cara tangani:

Tiada

Hasil pembelajaran domain kognitif:Dalam masa tiga minit

murid tahun 5 akan menyenaraikan frasa nama yang terdapat

dalam petikan.

Dikesan dengan: Ujian tulis

Hasil pembelajaran KBKK: Mencirikan penggunaan kata dan

frasa ayat

Situasi kemahiran berfikir digunakan: Mencirikan jenis tanah

yang sesuai boleh digunakan untuk menanam pokok herba

Dikesan dengan : Ujian lisan

dan bertulis

Hasil pembelajaran kemahiran sosial: - Dikesan dengan: -

Hasil pembelajaran penerapan nilai: - Dikesan dengan: -

Hasil pembelajaran kemahiran generik: - Dikesan dengan: -

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (1)

Page 2: 8. LAMPIRAN 2 (RPH 1 DAN RPH TERBAIK.doc

1 2 3 4 5

Page 3: 8. LAMPIRAN 2 (RPH 1 DAN RPH TERBAIK.doc

Fasa-fasa

Model Hunter

Fasa-fasa

Model Swartz

Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Justifikasi

1 Set induksi FASA 1-

Memperkenalkan

kepada isi pelajaran

dan kemahiran

berfikir

Guru menanya khabar dengan

murid.

Guru memperkenalkan tajuk

pembelajaran hari ini- Frasa Nama

Guru sedarkan murid akan

pengalaman mereka berkaitan

kemahiran berfikir (mencirikan).

-Teknik menyoal

-Penglibatan murid

yang aktif

- Bbm: Gambar

2 Maklumkan

hasil

pembelajaran

3 Input FASA 2- Berfikir

dengan aktif

Murid membaca teks dengan

sebutan dan intonasi yang sesuai.

Guru memaparkan frasa nama

yang terdapat dalam petikan

dengan menggunakan peta minda.

Murid menjawab soalan-soalan

yang dikemukakan secara lisan.

Murid menyenaraikan ciri-ciri

frasa nama.

-Penglibatan murid

yang aktif

-Bbm: Buku teks

-Teknik : mind

map

4 Permodelan

5 Semak

Kefahaman

6 Pantau dan

ubahsuai

7 Praktis

terbimbing

FASA 3 –

Thinking about

Thinking.

Guru menjelaskan kepada murid

jenis kemahiran berfikir yang

mereka lakukan.

Guru menjelaskan kepentingan

kemahiran berfikir tersebut dalam

pengajaran hari ini.

Murid menjelaskan bagaimana

mereka mengenalpasti frasa nama

dalam petikan dengan bimbingan

guru.

Guru bertanya dalam situasi mana

murid boleh gunakan kemahiran

berfikir.

Murid menjawab soalan guru.

Murid diberi latihan kumpulan

dan individu

-Kemahiran

menyelesaikan

masalah

- Bbm: Peta

Konsep

- pembelajaran

koperatif dan

kendiri

Page 4: 8. LAMPIRAN 2 (RPH 1 DAN RPH TERBAIK.doc

8 Praktis

bertempoh

FASA 4 –

Mengaplikasikan

berfikir

Guru memberikan satu senario

kepada murid.

Guru menerangkan situasi

kemahiran berfikir.

Berdasarkan senario tersebut

murid diminta untuk menjawab

soalan tersebut dengan

mengaitkan kemahiran berfikir

yang telah dipelajarinya tanpa

bimbingan guru.

Murid diminta untuk memberi

justifikasi jawapan mereka.

Guru memberi ujian bertulis

kepada murid. (Ujian Pra)

-Kemahiran

menyelesaikan

masalah situasi

harian.

-Penilaian Individu

9 Penutup

REFKELSI: 6 daripada 6 murid murid dapat menguasai isi pelajaran. Objektif pembelajaran

tercapai. Murid dapat menjawab semua soalan dengan betul. Murid memberi komitmen yang

baik. Sesi pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan berkesan. Guru akan menambahkan

bahan bantu pengajaran dalam pengajaran pada kelas yang akan datang.

Page 5: 8. LAMPIRAN 2 (RPH 1 DAN RPH TERBAIK.doc

Tarikh&Hari: 30.04.14 Masa: 11.05 – 12.05 pm Matapelajaran: Bahasa

Malaysia

Kelas: Tahun 5 Komposisi Kelas: 6 Tajuk/Tema: Selamatkan

Alam Sekitar

Sub-Tajuk/ Kemahiran: 6.6 Membuat ramalan berdasarkan sesuatu cerita atau maklumat

yang diberikan dalam bahan ilmu.

Mengumpul maklumat daripada bahan yang dibaca untuk

membuat ramalan.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah mendengar atau menonton cerita dan meramal

kesudahan ceritanya.

Miskonsepsi yang dijangka:

Bagaimana memotivasi murid: Memberi ganjaran atau token

Masalah tingkah laku yang

dijangka dan cara tangani:

Tiada

Hasil pembelajaran domain kognitif:Dalam masa tiga minit

murid tahun 5 akan meramal sesuatu peristiwa.

Dikesan dengan: Ujian tulis

Hasil pembelajaran KBKK: Membuat ramalan berdasarkan

situasi yang diberikan

Situasi kemahiran berfikir digunakan: Ramalkan apakah

kegunaan pembinaan taman herba untuk masa hadapan.

Dikesan dengan : Ujian lisan

dan bertulis

Hasil pembelajaran kemahiran sosial: - Dikesan dengan: -

Hasil pembelajaran penerapan nilai: - Dikesan dengan: -

Hasil pembelajaran kemahiran generik: - Dikesan dengan: -RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TERBAIK)

Page 6: 8. LAMPIRAN 2 (RPH 1 DAN RPH TERBAIK.doc

1 2 3 4 5

Fasa-fasa

Model Hunter

Fasa-fasa

Model Swartz

Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Justifikasi

1 Set induksi FASA 1-

Memperkenalkan

kepada isi pelajaran

dan kemahiran berfikir

Guru menanya khabar dengan

murid.

Guru memperkenalkan tajuk

pembelajaran hari ini iaitu membuat

ramalan.

Guru sedarkan murid akan

pengalaman mereka berkaitan

kemahiran berfikir (Meramal)

-Penglibatan

murid yang aktif

-Teknik bersoal

jawab

- memberi

motivasi intrinsik

2 Maklumkan

hasil

pembelajaran

3 Input FASA 2- Berfikir

dengan aktif

Murid membaca teks cerpen secara

mekanis dengan sebutan dan

intonasi yang sesuai.

Guru membetulkan kesilapan

sebutan dan intonasi murid.

Guru memaparkan plot cerita

dengan menggunakan peta aliran.

Murid menjawab soalan guru

secara lisan.

-Penglibatan

murid yang aktif

-Bbm: Buku teks

-Teknik: I-Think

-Pembelajaran

koperatif

4 Permodelan

5 Semak

Kefahaman

6 Pantau dan

ubahsuai

7 Praktis

terbimbing

FASA 3 –

Thinking about

Thinking.

Guru menjelaskan kepada murid

jenis kemahiran berfikir yang

mereka lakukan.

Guru menjelaskan kepentingan

kemahiran berfikir tersebut dalam

pengajaran hari ini.

-Penglibatan aktif

murid

-Pembelajaran

koperatif

-Kemahiran

menyelesaikan

Page 7: 8. LAMPIRAN 2 (RPH 1 DAN RPH TERBAIK.doc

Murid berbincang dalam kumpulan

untuk membuat ramalan dan

membentangkan hasil kerja di

dalam kelas.

Guru bertanya dalam situasi mana

murid boleh gunakan kemahiran

berfikir.

Murid menjawab soalan guru.

Murid diberi aktiviti kumpulan dan

individu.

masalah

-Penilaian kendiri

8 Praktis

bertempoh

FASA 4 –

Mengaplikasikan

berfikir

Guru memberikan satu scenario

kepada murid.

Guru menerangkan situasi

kemahiran berfikir.

Berdasarkan senario tersebut murid

diminta untuk menjawab soalan

tersebut dengan mengaitkan

kemahiran berfikir yang telah

dipelajarinya tanpa bimbingan

guru.

Murid diminta untuk memberi

justifikasi jawapan mereka.

Guru memberi ujian bertulis

kepada murid. (Ujian Pasca)

-Penglibatan aktif

murid.

-Kemahiran

menyelesaikan

masalah

-Memberi

ganjaran

9 Penutup

REFKELSI: 6 daripada 6 murid murid dapat menguasai isi pelajaran. Objektif pembelajaran

tercapai. Murid dapat menjawab semua soalan dengan betul. Murid memberi komitmen yang

baik. Sesi pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan berkesan. Guru akan menambahkan

bahan bantu pengajaran dalam pengajaran pada kelas yang akan datang. Guru juga akan

memberikan latihan atau projek sebagai kerja rumah.