rph

34
Rancangan Pengajaran Harian Produksi Multimedia KPD3016 - Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1 AT46 Ijazah Sarjana Muda Pendidikan Multimedia NAMA : KHAIREE BAHAROM BIN DZULBAHRAIN NO.MATRIK : D20102039859 PENSYARAH : DR. CHE SOH BIN SAID

Upload: khai-sparrow

Post on 27-Jun-2015

489 views

Category:

Education


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph

Rancangan Pengajaran Harian

Produksi Multimedia

KPD3016 - Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1

AT46Ijazah Sarjana Muda Pendidikan Multimedia

NAMA : KHAIREE BAHAROM BIN DZULBAHRAIN

NO.MATRIK : D20102039859

PENSYARAH : DR. CHE SOH BIN SAID

Page 2: Rph

Rancangan Pengajaran Harian Berpusatkan Murid

Produksi Multimedia : Teks

Page 3: Rph

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )

Tarikh/Hari                           : 14/05/2013

Masa                                       : 9.00 pagi – 10.20 pagi

Tempat                                   : Makmal Komputer Sekolah

Kelas/Kumpulan                   : 4 Maju

Bilangan Murid                     : 30 orang

Mata pelajaran                      : Produksi Multimedia

Tajuk/Topik                           : Memahami Elemen Multimedia

Isi pelajaran                           : Teks

Pengetahuan Sedia ada       :   1. Murid berpengalaman melihat jenis-jenis teks yang terdapat

dalam sesuatu  produksi multimedia contohnya poster dan banner

2. Murid berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft office dan

Paint                               

 

Objektif Pembelajaran         :

Di akhir pengajaran pelajar dapat:

1.      Menyatakan ciri-ciri teks

2.      Membandingkan jenis-jenis teks

3.      Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks

4.   Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian  photoshop.

5.      Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop

Bahan Bantu Mengajar        : Komputer, LCD ,Video, Perisian Photoshop.

Page 4: Rph

Langkah Kandungan Strategi (aktiviti ) P&P

Bahan/NotaAktiviti Guru Aktiviti Murid

Set

induksi

(5 minit )

Paparan poster

Objektif

pembelajaran.

Guru membahagikan

murid kepada 3

kumpulan yang terdiri

dari 10 orang murid

mengikut kedudukan

murid didalam kelas.

Guru menunjukkan

video kepada murid.

Guru Menunjukkan

beberapa contoh

produk multimedia

(poster) kepada murid

melalui paparan skrin

putih.

Guru mengaitkan isi

kandungan slide

tersebut dengan

pengetahuan sedia ada

murid.

Guru menerangkan

objektif pembelajaran

hari ini.

Murid telah

masuk ke

kumpulan

masing-masing.

Murid melihat

paparan video

yang

ditayangkan oleh

guru.

Murid melihat

poster yang

ditunjukkan oleh

buru

Murid mencatat

kandungan yang

boleh dikaitkan

dengan

pengalaman

sedia ada murid.

ABM

Komputer

LCD

BBM

Video, poster

KEMAHIRAN  

Mendengar, menilai,

mematuhi

arahan,kerjasama

Page 5: Rph

Langkah 1

(10 minit)

Teks merupakan

elemen paling asas

serta luas

penggunaannya

dalam

membangunkan

sesebuah aplikasi

multimedia.

Format

teks

Teks

bitmap

Teks boleh

disunting.

Jenis-jenis

teks

Guru membahagikan

satu kumpulan

menerangkan jenis-

jenis teks , satu

kumpulan

menerangkan format

teks dan satu

kumpulan

menerangkan  fungsi

teks.

Guru menerangkan

terlebih dahulu kepada

setiap kumpulan

mengikut tajuk

masing.

Guru mengarahkan

setiap kumpulan

menerangkan tajuk

masing-masing kepada

kumpulan lain.

Setiap kumpulan

mencatat tajuk

yang mereka

telah dapat.

Ahli kumpulan

mencatat

penerangan guru

mengikut tajuk

masing-masing.

Setelah faham

isi kandungan,

murid

menerangkan

tajuk mereka

kepada

kumpulan lain.

ABM

LCD,

Komputer.

KEMAHIRAN

mendengar,

mencatat,kerjasama

Langkah 2

(20 minit)

Perisian untuk

sunting teks

-          Microsoft

Office (Microsoft

Word)

-        Paint

-        Photoshop

Guru membahagikan

perisian mengikut

kumpulan.

Satu kumpulan satu

perisian sahaja.

Setiap kumpulan

yang telah dapat

perisian masing-

masing.

Setiap ahli

kumpulan perlu

eksplore dan

ABM

Komputer

LCD

BBM

Perisian untuk

sunting teks.

Page 6: Rph

masteri perisian

tersebut. KEMAHIRAN

Mendengar,

menghubungkait,sifat

ingin tahu,rajin

Langkah 3

(20 minit)

Perisian Photoshop

Menu-menu text

yang terdapat di

dalam perisian

Photoshop:

-present picker

-text orientalition

-font stay

-font family

-font saiz

-anti-aliasing

method

-warped text

-text color

Guru menjelaskan

tentang jenis dan

fungsi menu-menu

yang terlibat dalam

menghasilkan text. 

Guru meminta setiap

kumpulan untuk

mencuba semua jenis

menu yang terdapat

dalam antaramuka

photoshop.

Guru akan menanya

ahli dalam setiap

kumpulan secara

rawak tentang fungsi

beberapa menu dalam

perisian.

Murid mencatat

menu-menu

yang terdapat

pada skrin

paparan.

Murid mencuba

menekan setiap

butang menu

yang telah

disuruh oleh

guru untuk

mengetahui

fungsi dan

kegunaannya.

Murid yang

dipilih akan

menjawab

pertanyaan.

ABM

Komputer

LCD

BBM

Perisian photoshop

KEMAHIRAN

Mendengar,

Berinteraksi

Langkah 4

(10 minit)

Kaedah

menghasilkan teks

menggunakan

perisian

photoshop.

Guru menunjukkan

kaedah menghasilkan

teks menggunakan 

perisian photoshop.

Guru menggunakan

Murid mencatat

demontrasi yang

ditunjukkan oleh

guru.

ABM

Komputer, LCD

BBM

Perisian photoshop

Page 7: Rph

meminta pelajar

menghasilkan teks

dengan

menggunakan

perisian adobe

photosop mengikut

langkah yang telah

ditunjukkan.

butang-butang yang

terdapat pada skrin

photoshop.

Guru menunjukkan

cara untuk menyimpan

hasil produksi

multimedia

dengan pelbagai

format yang betul

Guru meminta pelajar

menghasilkan sebuah

poster yang

mengandungi elemen

multimedia  teks.

Guru meminta pelajar

menggunakan semua

jenis butang menu

yang telah telah

ditunjukkan.

KEMAHIRAN

Komunikasi,

Kepimpinan

Langkah 5

(10 minit)

Hasil kerja pelajar

( poster ) .

Jenis-jenis menu

yang digunakan

oleh pelajar

-saiz teks

-jenis teks

-warna teks

-stile teks

Guru memilih secara

rawak  kumpulan

untuk membentangkan

hasil kerja yang telah

mereka buat di

hadapan kelas.

Guru meminta pelajar

lain memberi pendapat

dan kritikan tentang

suntingan teks yang

Murid tampil ke

hadapan kelas

untuk

menerangkan

poster yang telah

dihasilkan.

Pelajar menberi

komen dan

pendapat poster

yang dihasilkan

ABM

LCD

Komputer

KEMAHIRAN

Menilai, Memberi

pendapat

Page 8: Rph

-sudut letak teks. telah dihasilkan oleh

sahabat mereka.

Guru memberi komen

tentang poster yang

telah dihasilkan oleh

murid.

oleh rakan

mereka.

Penutup

(5 minit)

Merumuskan

keseluruhan

kandungan

pembelajaran.

Maksud

Ciri

Fungsi

Perisian sepunya

Perisian photoshop

Menu-menu

berkaitan teks.

Guru mengulang

semula tajuk-tajuk

utama sebagai

rumusan.

Guru memilih

kumpulan secara

rawak dan bertanyakan

beberapa soalan bagi

menguji kefahaman

mereka.

Guru membuat

kesimpulan bahawa

murid telah memahami

apa yang sudah diajar.

Guru meminta pelajar

menghasilkan poster

menggunakan elemen

teks yang telah diajar.

Dan perlu dihantar

pada kelas akan

datang.

Murid

menjawab 

soalan yang

diberikan oleh

guru.

Murid bangun

dan menjawab

soalan yang

ditanya oleh

guru.

Murid mencatat

arahan yang

diberikan oleh

guru.

BBM

LCD

Komputer

KEMAHIRAN

Mencatat, berani

bertanya.

Refleksi:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Page 9: Rph

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

______________________________________________________________

Page 10: Rph

Rancangan Pengajaran Harian Berpusatkan Guru

Produksi Multimedia : Teks

Page 11: Rph

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )

Tarikh/Hari                           : 14/05/2013

Masa                                       : 9.00 pagi – 10.20 pagi

Tempat                                   : Makmal Komputer Sekolah

Kelas/Kumpulan                   : 4 Maju

Bilangan Murid                     : 30 orang

Mata pelajaran                      : Produksi Multimedia

Tajuk/Topik                           :Memahami Elemen Multimedia

Isi pelajaran                           : Teks

Pengetahuan Sedia ada       :   1. Murid berpengalaman melihat jenis-jenis teks yang terdapat dalam    

sesuatu  produksi multimedia contohnya poster dan banner      

2. Murid berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft office dan

Paint                               

 

Objektif Pembelajaran         :

Di akhir pengajaran pelajar dapat:

1.      Menyatakan ciri-ciri teks

2.      Membandingkan jenis-jenis teks

3.      Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks

4.   Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian  photoshop.

5.      Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop

Bahan Bantu Mengajar        : Komputer, LCD ,Video, Perisian Photoshop.

Page 12: Rph

Langkah Kandungan Strategi (aktiviti ) P&P

Bahan/NotaAktiviti Guru Aktiviti

Murid

Set induksi

(5 minit )

Contoh video menghasilkan teks

menggunakan Photoshop

http://www.youtube.com/watc

h?v=-9SYPuZex8A

Paparan poster

Objektif pembelajaran.

Guru

menunjukkan

video kepada

pelajar.

Guru

Menunjukkan

beberapa

contoh produk

multimedia

(poster)

kepada pelajar

melalui

paparan skrin

putih.

Guru

mengaitkan isi

kandungan

slide tersebut

dengan

pengetahuan

sedia ada

murid.

Guru

menerangkan

objektif

pembelajaran

hari ini.

Pelajar

melihat

paparan

video yang

ditayangkan

oleh guru.

Murid

melihat

poster yang

ditunjukkan

oleh buru

Murid

mencatat

kandungan

yang boleh

dikaitkan

dengan

pengalaman

sedia ada

murid.

ABM

Komputer

LCD

BBM

Video, poster

KEMAHIRAN  

Mendengar,

menilai

Page 13: Rph

Langkah 1

(5 minit)

Teks merupakan elemen paling

asas serta luas penggunaannya

dalam membangunkan sesebuah

aplikasi multimedia.

Jenis-jenis teks

Teks bitmap

Teks boleh disunting

Guru

menerangkan

maksud, ciri, 

fungsi teks.

Guru menyoal

murid tentang

pemahaman

sedia ada

murid

terhadap 

maksud teks.

Guru

menjelaskan

kepada murid

tentang ciri-

ciri teks.

Guru

menjelaskan

fungsi teks

Murid

mencatat

penerangan

guru.

ABM

LCD,

Komputer.

KEMAHIRAN

mendengar,

mencatat

Langkah 2

(10 minit)

Perisian untuk sunting teks

-          Microsoft Office

(Microsoft Word)

-        Paint

-        Photoshop

-     Illustrator

Guru

menerangkan

tentang

perisian yang

boleh

digunakan

Murid

mencatat

penerangan

daripada

guru.

ABM

Komputer

LCD

BBM

Perisian untuk

Page 14: Rph

untuk

menyunting

dan mengedit

teks.

sunting teks.

KEMAHIRAN

Mendengar,

menghubungkait

dan mencatat.

Langkah 3

(20 minit)

Perisian Photoshop

Menu-menu text yang terdapat di

dalam perisian Photoshop:

-present picker

-text orientalition

-font stay

-font family

-font saiz

-anti-aliasing method

-warped text

-text color

Guru

menjelaskan

tentang jenis

dan fungsi

menu-menu

yang terlibat

dalam

menghasilkan

text. 

Guru meminta

pelajar untuk

mencuba

semua jenis

menu yang

terdapat dalam

antaramuka

photoshop.

Guru meminta

pelajar

menekan

butang-butang

menu dalam

paparan

antaramuka.

Murid

mencatat

menu-menu

yang terdapat

pada skrin

paparan.

Murid

mencuba

menekan

setiap butang

menu yang

telah disuruh

oleh guru

untuk

mengetahui

fungsi dan

kegunaannya.

ABM

Komputer

LCD

BBM

Perisian

photoshop

KEMAHIRAN

Mendengar,

Berinteraksi

Page 15: Rph

Langkah 4

(25 minit)

Kaedah menghasilkan teks

menggunakan perisian

photoshop.

meminta pelajar menghasilkan

teks dengan menggunakan

perisian adobe photosop

mengikut langkah yang telah

ditunjukkan.

Guru

menunjukkan

kaedah

menghasilkan

teks

menggunakan 

perisian

photoshop.

Guru

menggunakan

butang-butang

yang terdapat

pada skrin

photoshop.

Guru

menunjukkan

cara untuk

menyimpan

hasil produksi

multimedia

dengan

pelbagai

format yang

betul

Guru

menunjukkan

poster yang

mengandungi

elemen

multimedia 

teks.

Murid

mencatat

demontrasi

yang

ditunjukkan

oleh guru.

ABM

Komputer, LCD

BBM

Perisian

photoshop

KEMAHIRAN

Mendengar,

Fokus.

Page 16: Rph

Langkah 5

(10 minit)

Hasil kerja pelajar

( poster ) .

Jenis-jenis menu yang dipelajari

-saiz teks

-jenis teks

-warna teks

-stile teks

-sudut letak teks.

Guru

menerangkan

jenis-jenis

menu yang

ada didalam

poster

tersebut.

Guru meminta

pelajar

mencuba

menu-menu

seperti yang

ada di dalam

poster yang

ditunjukkan

Guru memberi

komen tentang

poster yang

telah

dihasilkan

oleh murid.

Murid tampil

ke hadapan

kelas untuk

menerangkan

poster yang

telah

dihasilkan.

Pelajar

memberi

komen dan

pendapat

poster yang

dihasilkan

oleh rakan

mereka.

ABM

LCD

Komputer

KEMAHIRAN

Menilai,

Memberi

pendapat

Penutup

(5 minit)

Merumuskan keseluruhan

kandungan pembelajaran.

Maksud

Ciri

Fungsi

Perisian sepunya

Guru

mengulang

semula tajuk-

tajuk utama

sebagai

rumusan.

Guru memilih

beberapa

orang pelajar

Murid

menjawab 

soalan yang

diberikan

oleh guru.

Murid

bangun dan

menjawab

ABM

LCD

Komputer

KEMAHIRAN

Mencatat

Page 17: Rph

Perisian photoshop

Menu-menu berkaitan teks.

secara rawak

dan

bertanyakan

beberapa

soalan bagi

menguji

kefahaman

mereka.

Guru

membuat

kesimpulan

bahawa murid

telah

memahami

apa yang

sudah diajar.

Guru meminta

pelajar

menghasilkan

poster

menggunakan

elemen teks

yang telah

diajar. Dan

perlu dihantar

pada kelas

akan datang.

soalan yang

ditanya oleh

guru.

Murid

mencatat

arahan yang

diberikan

oleh guru.

Refleksi:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Page 18: Rph

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

______________________________________________________________

Page 19: Rph

Rancangan Pengajaran Harian Berpusatkan Koperatif

Produksi Multimedia : Teks

Page 20: Rph

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK

Kelas : 4 Multimedia

Tarikh : 22 Mei 2013

Masa  : 8.00 pagi -9.20 pagi ( 1 jam 20 minit)

Bilangan Pelajar : 30 (17 lelaki, 13 perempuan)

Tajuk/Bidang Pelajaran  : Pengenalan Kepada Rekabentuk Grafik

Topik  : Elemen Rekabentuk

Sub Topik  : Prinsip Rekaan

Standard Pembelajaran  : 

1. Mendengar dan memberi respon terhadap perbualan

2. Mengemukakan soalan yang sesuai dan mudah difahami

Objektif Pembelajaran :  Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :

1. Membina kemahiran menghuraikan elemen reka bentuk

Hasil Pembelajaran  :  Mencipta karya grafik mengikut jenis.

Pengetahuan sedia ada  : 

1. Pengetahuan melalui persekitaran contohnya daripada 

keluarga, kawan-kawan dan sekolah.

2. Pelajar-pelajar telah mempelajari teknik menghasilkan

grafik semasa di Tingkatan 1, 2, 3

Page 21: Rph

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, mencirikan, mengenalpasti, menkategorikan,

menilai sikap positif dan negatif.

Alat Bantuan Mengajar:

1. Komputer Sekolah

2. Projektor

3. Printer

4. Board

Bahan Bantuan Mengajar  :

1. Powerpoint

2. Bahan bacaan: Majalah, surat khabar

3. Perisian Adobe Photoshop

4. Poster

5. Google Search

Langkah Pengajaran:

Masa /

Langkah

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

(BBM,

Kesepaduan,

Kemahiran

Berfikir, Nilai)

Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

Permulaan

Set Induksi

( 3 - 5 minit)

Pengenalan

kepada reka

bentuk grafik

(Keseimbangan)

Menunjukkan

contoh video

grafik

Guru memberi

penerangan

terperinci

kepada pelajar 

Guru

menunjukkan

contoh video

Pelajar

mendengar dan

mengambil

catatan

Pelajar memberi

respon dengan

cuba menjawab

soalan guru

Teknik : Syarahan

BBM :

1.Bahan bacaan

( majalah, surat

khabar )

2. ‘Board ‘

3.http://

Page 22: Rph

http://www.youtub

e.com/watch?

v=TlG18XOsbeI

Guru bertanyakan

soalan kepada

pelajar jika

pernah melihat

contoh poster,

ciri-ciri poster

dan sumber untuk

menghasilkannya.

berkaitan grafik.

Guru

menerangkan

tentang ciri-ciri

dan

elemen grafik

yang diperlukan

bagi

menghasilkan

poster

Guru

menerangkan

dimana perlu

mendapatkan

sumber-sumber

bagi

menghasilkan

poster 

www.youtube.com/

watch?

v=TlG18XOsbeI

Kemahiran

Berfikir :

1. Menjana idea

2. Mencirikan

Kemahiran

Belajar :

1.Mencatat

Nilai :

1. Mengikut

giliran

2. Berani mencuba

Langkah 1

( 10 minit )

Guru memberikan

satu tema iaitu

“Cuti-cuti

Malaysia” sebagai

garis panduan

bagi pelajar

menghasilkan

poster

Guru

membahagikan

pelajar kepada

Guru

menyatakan

tema yang perlu

dihasilkan

adalah tema

“Cuti-cuti

Malaysia” dan

poster yang

ingin dihasilkan

mestilah

mengikut

kreativiti setiap

Pelajar bergerak

ke kumpulan

masing-masing

Kemahiran

Berfikir :

1. Menjana idea

Nilai :

1. Mengikut

arahan

2. Bekerjasama

Page 23: Rph

beberapa

kumpulan kecil

mengikut senarai

nama yang

dibaca.

Setiap kumpulan

terdiri daripada 5

orang pelajar

kumpulan

Guru menyuruh

pelajar masuk di

dalam kumpulan

masing-masing

yang telah

ditetapkan

Langkah 2

(15 minit)

Setiap kumpulan

perlu menyunting

bahan yang

diperolehi dari

internet

menggunakan

perisian Adobe

Photoshop

Guru

memberikan

sekeping

“board”,

surat khabar,

koleksi majalah

dan gambar

kepada setiap

kumpulan

Guru

memberitahu

pelajar juga

boleh mencari

gambar

berdasarkan

tema dari

sumber lain

( internet )

Salah seorang

wakil dari

kumpulan pergi

mengambil

bahan yang telah

disediakan oleh

guru

Pelajar mencari

gambar

menggunakan

media elektronik

( internet )

berdasarkan

tema yang telah

ditetapkan

Bahan dari

internet perisian

Adobe

Photoshop

BBM :

1. Bahan bacaan

( majalah, surat

khabar )

2. “Board”

Kemahiran

Berfikir :

1. Menjana idea

2. Mengkategori

Kemahiran

Belajar :

1. Mengumpul

maklumat

Nilai :

1. Bekerjasama

2.

Bertanggungjawab

Langkah 3

(15 minit)

Menyunting dan

mereka letak

Guru

membimbing

pelajar mencari

Pelajar memilih

gambar

gambar yang

BBM :

1. Komputer

2. Gambar

Page 24: Rph

gambar gambar

yang sesuai

mengikut tema

poster yang

ingin dihasilkan

Guru menyuruh

pelajar

menyunting

gambar

mengikut

kreativiti

menggunakan

perisian

“Adobe

Photoshop”

Guru menyuruh

pelajar

menyimpan

gambar di dalam

satu fail dan

mencetak

gambar yang

telah siap

disunting

sesuai dari

internet

mengikut tema

Pelajar

menyunting

gambar yang

dipilih

menggunakan

perisian

“Adobe

Photoshop”

mengikut

kreativiti

masing-masing

Pelajar

menyimpan

gambar yang

disunting di

dalam satu fail

Kemahiran

Berfikir :

1. Mengkategori

Kemahiran

Belajar :

1. Mengumpul

maklumat

2. Memproses

maklumat

Langkah 4

(15 minit)

Menyunting,

menyusun atur

bahan.

Guru memberi

arahan supaya

pelajar

menyunting,

menyusun atur

bahan dan

gambar

Pelajar

menyunting

gambar

menggunakan

perisian

Pelajar

BBM :

Komputer

Kemahiran

berfikir :

1. Mengenalpasti

Page 25: Rph

mengikut

kreativiti

kumpulan

masing-masing

Guru membuat

pemantauan dari

semasa ke

semasa

menyusun atur

gambar

Pelajar berusaha

menyiapkan

poster dengan

kreativiti yang

tersendiri

Kemahiran

Belajar :

1. Mengumpul

maklumat

2. Memproses

maklumat

Page 26: Rph

Penutup

( Refleksi )

5 minit

Penutup kognitif

:

1. Membuat

rumusan isi

pelajaran

Penutup sosial :

1. Memberi

pujian dan

motivasi

Guru memilih

hasil poster

yang paling

kreatif dan

terbaik

Pelajar

mendapat

input dengan

berjaya

menghasilkan

poster

Pelajar

bertepuk

tangan dan

mengucapkan

terima kasih

kepada rakan

sekumpulan

atas

kerjasama

yang

diberikan

Refleksi:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

______________________________________________________________