rph teknologi maklumat 2013 sebenar

19
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3 ( DAN APLIKASI MODEL ASSURE ) Mata Pelajaran Pendidikan Kesihatan Tarikh / Hari : 15 Ogos 2014 / Jumaat Masa : 9.15 pagi – 9. 45 pagi Tingkatan : 3 Kasturi Umur : 9 Tahun Bilangan Murid : 35 orang Tema : Kesihatan Diri dan Keluarga Tajuk : Menjaga dan Menyayangi Diri (Hargai kesihatan sendiri – Cara-cara )membasuh tangan dengan betul Objektif / Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : 1)Kognitif : 2.1) Menyebut 5 langkah untuk mencegah penyakit. 2.2) Menyebut 7 langkah untuk membasuh tangan. 3) Afektif : 3.1) Murid menunjukkan rasa seronok semasa pengajaran dengan menyanyi Page 1

Upload: ihsan-ehh-sun

Post on 09-Nov-2015

234 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

ghfgjhnjhnjhnjhnjhnjhnjhnjhnjhnjhnjhnjhnjhnjhnydt

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3( DAN APLIKASI MODEL ASSURE )

Mata Pelajaran Pendidikan KesihatanTarikh / Hari : 15 Ogos 2014 / JumaatMasa : 9.15 pagi 9. 45 pagiTingkatan : 3 KasturiUmur : 9 TahunBilangan Murid : 35 orangTema : Kesihatan Diri dan KeluargaTajuk : Menjaga dan Menyayangi Diri (Hargai kesihatan sendiri Cara-cara )membasuh tangan dengan betul

Objektif / Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :1)Kognitif:2.1) Menyebut 5 langkah untuk mencegah penyakit. 2.2) Menyebut 7 langkah untuk membasuh tangan.3) Afektif: 3.1) Murid menunjukkan rasa seronok semasa pengajaran dengan menyanyi dan bertepuk tangansewaktu tayangan video lagu (Lifebuoy dan Washy Washy Clean

2) Psikomotor: 1.1) Membasuh tangan menggunakan 7 langkahPenerapan Nilai: BersyukurKBKK : Dapat mengenalpasti cara mencegah penyakit daripada berjangkitStrategi Utama: KonstektualKesepaduan: Bahasa Inggeris nyanyian lagu dalam Bahasa InggerisBahan sumber pengajaran dan pembelajaran :Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat dan mendengar bagaimana tip menjaga kesihatan.Bahan Bantu Mengajar : Komputer Riba dan TV LCD, Video, Tuala bBilBSPPKuantiti

1Komputer riba1

2Sabun basuh tangan1

3Video2

4Tuala bersih1

5LCD1

APLIKASI MODEL ASSUREAnalyse Learner( Analisis Pelajar )

Pada bahagian ini :1. Melibatkan murid-murid Tahun 32. Terdapat 14 orang murid perempuan dan 21 orang murid lelaki3. Umur murid di antara 9 Tahun4. Merupakan kelas terakhir daripada 3 buah kelas Tahun 3yang terdapat mana kebanyakkan muridnya tidak dapat menguasai kemahiran membaca, menulis dan mengira.5. Pengetahuan sedia ada murid : Murid pernah melihat dan mendengar bagaimana tip menjaga kesihatan.

State Objective( Menyatakan Objektif)Objektif / Hasil Pembelajaran :Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :1)Kognitif:2.1) Menyebut 5 langkah untuk mencegah penyakit. 2.2) Menyebut 7 langkah untuk membasuh tangan.3) Afektif : 3.1) Murid menunjukkan rasa seronok semasa pengajaran dengan menyanyi dan bertepuk tangansewaktu tayangan video lagu ( Lifebuoy dan Washy Washy Clean)

2) Psikomotor: 1.1) Membasuh tangan menggunakan 7 langkah

Selects methods, media and materials( Pilih kaedah, media dan bahan sumber )1. Kaedah pembelajaran dan pengajaran yang digunakan : i. kaedah perbincangan ii. kaedah aural oral ( dengar tutur ) iii. kaedah soal jawab dan sumbangsaran2. Media dan bahan sumber yang digunakan : i. Komputer riba dan LCD, Tayangan Video, ii. Tuala bersih dan sabun basuh tangan.

Langkah /Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaranCatatan

Set Induksi( 5 minit )1. Tayangan video Washy Wacshy Clean

2. Soalan :a. Apakah yang anda perhatikan?b. Cuba ceritakan .

3. Tajuk Pelajaran : Menjaga Kesihatan1. Guru menayangkan video dan meminta murid memerhati serta menyanyi bersama-sama .

2. Guru berbincang dan bersoal jawab mengenai video berkenaan.

3. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini.

4. Guru mengedarkan nota berkaitan topik yang diajar supaya boleh membantu menyediakan minda murid untuk berfikir. BBM :- Video- LCD- Nota

Teknik :- Perbincangan- Soal jawab- Penerangan

KBKK- Menjana idea- Menghubung kait

Nilai :- Bersyukur

Pada set induksi ,aplikasi model ASSURE ialah :1. Utilize media, materials and method ( Penggunaan media, bahan dan kaedah ) : i. Media - Komputer riba dan LCD, tayangan video ii. Bahan - Nota iii. Kaedah - Perbincangan, penerangan, soal jawab

2. Require Learner Participant ( Penglibatan Aktif Murid ) i. Murid memerhati tayangan video dan menyanyi bersama-sama ii. Murid bersoaljawab dengan guru tentang isi kandungan video yang ditayangkan. Pada set indukisi ini :saya memilih tayangan video ini sebab ia sesuai dengan topik pembelajaran dan pengajaran ( p & p ) yang hendak diajar pada kelas hujung iaitu kelas Tahun 3 Kasturi yang rata-rata kebanyakkannya tidak pandai membaca dan menulis. Saya memilih kelas ini kerana p & p Pendidikan Kesihatan mereka dijalankan sepenuhnya secara teori.video yang ditayangkan boleh menarik minat murid untuk belajar di samping dapat meningkatkan motivasi mereka untuk belajar.pada pendapat saya, walaupun murid dalam kelas 3 Kasturi sangat lemah, mereka tetap menunjukkan keinginan belajar yang baik lebih-lebih lagi jika kita menggunakan saya amat bertuah kerana kemudahan Tenologi di sekolah saya iaitu SK Kampung Bahagia Jaya adalah cukup lengkap bagi mengajar menggunakan Teknolgi Maklumat.

Bahagian/ MasaAktivitiFokus Pembelajaran Catatan

Perkembangan(20 minit)

Langkah 1( 5 minit )

Tayangan video Washy Washy Clean

1)Murid-murid menonton video seimbas lalu2)Kemudian murid-murid akan menyanyi bersama-sama lagu Washy Washy Clean sambil melakukan gaya.

BBM :- Video- LCD

Teknik :- Sumbangsaran

KBKK :

-Murid dapat melihat kaitan antara pencegahan penyakit dan membasuh tangan

Pada Langkah 1, aplikasi kepada model ASSURE :1. Utilize Media, Materials and Method ( Penggunaan Media, Bahan dan Kaedah ) i. Komputer riba ii. Video Washy Washy Clean2. Require Learner Participant ( Penglibatan AktifMurid ) i. Murid berbincang dan bersoaljawab dengan guru tentang kesihatan ii. Beberapa orang murid member respon berpandukan tayangan video Pada Langkah 1 ini :saya menggunakan tayangan video untuk memulakan isi pelajaran kerana ia dapat meningkatkan pemahaman murid secara visual.Guru dan murid sama-sama dapat membuat penyemakan dengan mudah dan cepat juga.penggunaan Video dan nota bergambar membantu meningkatkan minat dan keseronokan murid untuk belajar di samping dapat memperkukuhkan lagi istilah pengeluar dan pengguna.murid juga berpeluang melibatkan diri secara aktif dan bekerjasama sesama diri.

Langkah 2( 5 minit )Demonstrasi cara membasuh tangan di dalam kelas. 1) Guru akan memainkan video secara gerak perlahan.

2) Di setiap gerak perlahan ialah cara membasuh tangan.

3) Guru akan menerangkan kepada murid dan mereka akan mengikut perlakuan guru.

BBM :-Komputer Riba-Tayangan Video

Teknik :- Penerangan- Sumbangsaranperbincangan

KBKK :- Murid dapat mengalami apa yang mereka lihat dalam video lagu yang telah ditayangkan.

Pada Langkah 2 ini, aplikasi model ASSURE ialah :1. Utilize Media, Materials and Method ( Penggunaan Media, Bahan dan Kaedah ) i. Tayangan Video ii. Video Washy Washy Clean2. Require Learner Participant ( Penglibatan Aktif Murid ) i. Murid-murid memerhati dengan teliti Tayangan video ii. Murid mengikut perlakuan guru semasa melakukan cara membasuh tangan iii. Guru menerangkan kepada murid-murid da murid mengikuti perlakuan guru Pada Langkah 2 ini :Pengajaran diteruskan dengan menggunakan tayangan video. Tenik menggunakan tayangan video ini memudahkan sesi pengajaran dan pembelajran di samping menjimatkan masa.Guru memberi peneguhan kepada setiap orang murid semasa melakukan aktiviti cara membasuh tangan agar ia dapat menaikkan semangat murid untuk terus belajar dengan tekun dan dapat menumpukan perhatian sehingga ke akhir sesi p & p.

Langkah 3( 10 minit )Amali membasuh tangan menggunakan sabun pencuci tangan.

Lets Go Washy Washy

1) Semua murid beratur dan berjalan menuju ke paip air.

2) Murid-murid beratur di setiap paip air untuk bergilir membasuh tangan.

3)Guru akan memerhati dan melihat teknik murid samaada betul ataupun salah.4)Setelah semua selesai, murid berbaris pulang ke kelas.

BBM1)Sabun basuh tangan2)Tuala bersih

Catatan:Murid-murid dapat mengaplikasikan teknik yang diajar di dalam kelas sekaligus mengaitkan aktiviti tersebut dalam kehidupan seharian

Pada Langkah 3 ini, aplikasi model ASSURE ialah :1. Utilize Media, Materials and Method ( Penggunaan Media, Bahan dan Kaedah ) i. Sabun basuh tangan ii. Tuala bersih

2. Require Learner Participant ( Penglibatan Aktif murid ) i. Murid dalam Di dalam kelas berbaris di setiap paip air untuk membasuh tangan ii. Murid bersama guru membasuh tangan. Pada Langkah 3 ini :Pada langkah ini, penggunaan tayangan video diguna kerana ia mudahkan guru memberi penerangan manakala murid-murid dapat menangkap isi pelajaran dengan mudah.Penggunaan teknologi mamlumat dalam sesi pengajaran dan pembelajaran dikenalpasti dapat meningkatkan pemahaman murid untuk lebih mudah mengetahui bagaimana membasuh tangan dengan betul.Kaedah seperti ini membantu mendedahkan murid kepada penggunaan pelbagai media dan memberi peluang kepada mereka untuk mengetahui bidang teknologi maklumat.

Penutup( 5 minit ) 1. Pengukuhan

2. Perisian Hot Potatoes Soalan Kuiz1)Guru bersoal jawab dengan murid :a)Sebutkan 7 langkah membasuh tangan yang betulb)Selain membasuh tangan, apakah cara lain untuk mencegah penyakit?-Mandi-Bershampu-Menukar pakaian secara berkala terutama pakaian dalam.

2)Murid-murid bersama-sama menyanyikan lagu Washy Washy Clean sambil membuat gaya sambil melihat tayangan video membasuh tangan Washy Washy Clean

Teknik :- Perbincangan- Soal jawab- Sumbangsaran

KBKK :- Murid dapat mengenalpasti cara-cara untuk mencegah penyakit

Pada bahagian Penutup ini, aplikasi model ASSURE ialah :1. Utilize Media, Materials and Method ( Penggunaan Media, Bahan dan Kaedah ) i. Video Washy Washy Clean2. Require Learner Participant ( Penglibatan Aktif Murid ) i. murid semua Bersama sama guru menyanyikan lagu Washy Washy Clean3. Evaluation ( Penilaian ) i. Guru bersoal jawab dengan murid :a)Sebutkan 7 langkah membasuh tangan yang betulb)Selain membasuh tangan, apakah cara lain untuk mencegah penyakit?-Mandi-Bershampu-Menukar pakaian secara berkala terutama pakaian dalam.

Pada bahagian Penutup ini, Guru membuat rumusan tentang topik yang diajar dengan menunjukkan semula video bagaimana mencuci tangan di samping dapat memaparkan isi pelajaran dari mula hingga akhir dengan luas, mudah dan jelas dan mampu menarik minat murid untuk belajar.ini bertujuan mengimbau kembali isi kandungan pelajaran hari ini. Guru berharap dengan cara ini, murid dapat membina ingatan yang tajam tentang apa yang sudah dipelajari.sebagai langkah penilaian, guru memberi peluang kepada murid-murid untuk bertanya soalan tentang apa yang sudah difahami dan apa yang belum dapat dikuasai.teknik bersoal jawab antara guru dan murid dapat membentuk suatu interaksi yang aktif dan berkesan sebagai memupuk semangat bekerjasama dan bertolak ansur serta saling membantu sesama sendiri.

APLIKASI MODEL ASSUREDALAM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3Analyse Learners( Analisis Pelajar )Pada bahagian ini :1. Melibatkan murid-murid Tahun 32. Terdapat 14 orang murid perempuan dan 21 orang murid lelaki3. Umur murid di antara 9 Tahun4. Merupakan kelas terakhir daripada 3 buah kelas Tahun 3yang terdapat mana kebanyakkan muridnya tidak dapat menguasai kemahiran membaca, menulis dan mengira.5. Pengetahuan sedia ada murid : Murid pernah melihat dan mendengar bagaimana tip menjaga kesihatan.

State Objective( Menyatakan objektif )Objektif / Hasil Pembelajaran :Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :1)Kognitif:2.1) Menyebut 5 langkah untuk mencegah penyakit. 2.2) Menyebut 7 langkah untuk membasuh tangan.3) Afektif : 3.1) Murid menunjukkan rasa seronok semasa pengajaran dengan menyanyi dan bertepuk tangansewaktu tayangan video lagu ( Lifebuoy dan Washy Washy Clean)

2) Psikomotor: 1.1) Membasuh tangan menggunakan 7 langkah

Select Media, Materials and Method( Memilih Media, Bahan dan Kaedah )Media Dipilih - Komputer riba dan TV LCD dan Penutup ) - Video ( diguna pada Set induksidan langkah 1 hingga 3 dan penutup)sepanjang proses p & p )Tayangan Video Washy Washy Clean

Bahagian Penutup sebagai pengukuhan )Bahan-Bahan Tayangan Video ( diguna pada Langkah 3 )Kaedah - penerangan ( pengenalan, maksud perkataan tertentu, contoh-contoh ) - perbincangan ( memberi pendapat dan cadangan ) - soal jawab ( penegasan dan kepastian )

Utilize Media, Materials and Method( Penggunaan Media, Bahan dan Kaedah ) a. penayangan video pada set induksi dan pada langkah 1,2 dan penutup membantu murid memahami gambaran sepenuhnya tentang isi pelajaran supaya murid lebih bersedia dan berminat untuk belajar serta mewujudkan suasana belajar yang menyeronokkan. b. nota ( pada Langkah 1 ) diberikan untuk membantu minda murid yang lemah ini untuk berfikir. murid untuk belajar.

Require Learner Participant( Penglibatan Aktif Murid )

1. Pada Set Induksi : a. murid memerhati tayangan video dan menyanyi bersama-sama b. murid bersoal jawab dengan guru tentang isi kandungan video yang ditayangkan.2. Pada Langkah 1 : a. Murid berbincang dan bersoaljawab dengan guru tentang kesihatan b. 1)Murid-murid menonton video seimbas lalu 2)Kemudian murid-murid akan menyanyi bersama-sama lagu Washy Washy Clean sambil melakukan gaya.

3. Pada Langkah 2 :1) Guru akan memainkan video secara gerak perlahan.2) Di setiap gerak perlahan ialah cara membasuh tangan3) Guru akan menerangkan kepada murid dan mereka akan mengikut perlakuan guru.

4. Pada Langkah 3 :3) Semua murid beratur dan berjalan menuju ke paip air.4) Murid-murid beratur di setiap paip air untuk bergilir membasuh tangan.3)Guru akan memerhati dan melihat teknik murid samaada betul ataupun salah.4)Setelah semua selesai, murid berbaris pulang ke kelas.

6. Pada bahagian Penutup :1)Guru bersoal jawab dengan murid :a)Sebutkan 7 langkah membasuh tangan yang betulb)Selain membasuh tangan, apakah cara lain untuk mencegah penyakit?-Mandi-Bershampu-Menukar pakaian secara berkala terutama pakaian dalam.

2)Murid-murid bersama-sama menyanyikan lagu Washy Washy Clean sambil membuat gaya..

Evaluation( Penilaian )1. Pencapaian Murid : a. murid telah dapat mengikut bagaimana guru membasuh tangan berpandukan tayangan video.. c. murid dapat mengetahui bagaimana membash tangan dengan betul d. murid dapat mengalaami sendiri bagaimana mencuci tangan. e. murid boleh berinteraksi secara aktif semasa semasa sesi perbincangan dan sesi soal jawab. g. murid dapat memberi tumpuan dan perhatian penuh sepanjang proses pembelajaran dan pengajaran. h. murid sentiasa memberi kerjasama yang baik kepada guru rakan-rakan sepanjang aktiviti p & p berlangsung.2. Pencapaian guru : a. proses p & p yang dirancang berjalan lancar dan memberi kesan yang positif b. guru mendapat respon yang baik daripada murid-murid. c. guru berupaya mengawal keadaan kelas dan emosi diri apabila berhadapan dengan murid yang sangat lemah ini. d. guru mengajar murid dengan sistematik agar p & p dapat diajar dalam cara mudah ke susah. e. objektif pembelajaran dan pengajaran telah berjaya dicapai melalui jawapan yang diterima daripada murid sepanjang tempoh p & p berlangsung serta hasil pencapaian daripada murid sendiri yang membasuh tang mengikut cara yang betul dengan mengikut perlakuan guru.3. Keberkesanan Media : a. bahan-bahan bantu mengajar seperti komputer dan LCD, untuk menyampaikan apa yang dipelajari dan sangat membantu dalam proses p & p ini. Ia telah dapat menggalakkan interaksi dan perbincangan dalam kalangan murid selain dapat menyediakan murid suasana belajar yang sebenar.

Page 2