rph semantik

14
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Aspek Tatabahasa Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4 Giga Bil Murid : 25 orang Tarikh /Hari : 30 September (Rabu) Masa : 8.10 9.10 pagi Tema : Amalan Kesihatan dan Kebersihan Tajuk : makanan berkhasiat STANDARD KANDUNGAN 1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan tepat secara bertatasusila. STANDARD PEMBELAJARAN 1.6.2 berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersirat dengan tepat tentang sesuatu perkara Secara bertatasusila OBJEKTIF Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Menyenaraikan SISTEM BAHASA Tatabahasa : - Kosa kata : berkhasiat PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Muzik dan Sains Nilai Murni : Bertanggungjawab, kebersihan diri Pendidikan Alam Sekitar : Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Tutoriol pembelajaran Kreativiti : Elemen Keusahawanan KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, merancang masa depan KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang imej yang dilihat Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan keubersihan dalam kehidupan seharian. Pembelajaran konstruktivisme : Mengumpul idea untuk membentuk idea baharu. BAHAN BANTU BELAJAR Bil Jenis Bilangan 1 Komputer riba 1 2 LCD 1 3 Pembesat suara 1 4 Sampul surat 6 5 Bahan permainan bahasa 4 6 Gambar makanan 6 7 Lembaran kerja 25 PENGETAHUAN SEDIA ADA :

Upload: fatin-athirah

Post on 23-Dec-2015

45 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

.......

TRANSCRIPT

Page 1: rph semantik

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Aspek Tatabahasa

Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 4 GigaBil Murid : 25 orangTarikh /Hari : 30 September (Rabu)Masa : 8.10 – 9.10 pagiTema : Amalan Kesihatan dan Kebersihan Tajuk : makanan berkhasiat

STANDARD KANDUNGAN1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber

dengan tepat secara bertatasusila.

STANDARD PEMBELAJARAN1.6.2 berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersirat dengan tepat tentang sesuatu perkara Secara bertatasusila

OBJEKTIFPada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menyenaraikan

SISTEM BAHASA Tatabahasa : - Kosa kata : berkhasiat

PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Muzik dan Sains Nilai Murni : Bertanggungjawab, kebersihan diri Pendidikan Alam Sekitar :

Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Tutoriol pembelajaran Kreativiti : Elemen Keusahawanan

KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK

KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, merancang masa depan KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang imej yang dilihat Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan keubersihan dalam kehidupan

seharian. Pembelajaran konstruktivisme : Mengumpul idea untuk membentuk idea baharu.

BAHAN BANTU BELAJAR

Bil Jenis Bilangan1 Komputer riba 12 LCD 13 Pembesat suara 14 Sampul surat 65 Bahan permainan bahasa 46 Gambar makanan 67 Lembaran kerja 25

Page 2: rph semantik

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

Murid telah didedahkan menjaga kebersihan diri dalam kehidupan harian sejak kecil.

LANGKAH/MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi (5 minit)

-Teka-teki” Sungguh enak

dimakan begitu sahaja Makanan ruji

masyarakat Malaysia Sejenis sayuran

berwarna hijau dan dimakan bersama nasi lemak dan sate

Menguatkan tulang dan memberikan kalsium

a)Murid diberi teka-teki oleh gurub)murid mendengar teka teki tersebut dengan telitic)seorang wakilmurid dipanggil di hadapan kelas untuk menjawab soalan teka teki tersebutd)murid cuba mencari jawapan di dalam peti simpanan yang mengandungi gambar pelbagai makanan.e)murid dan guru bersoal jawab mengenai makanan tersebutf)guru mengaitkan isi pelajaran pada hari ini

BBB:Gambar makanan, kotak

Nilai:Bertanggungjawab, bersyukur

Pembelajaran Konstektual:Mengaitkan pengalaman diri dengan pelajaran hari ini

Langkah 1 (10 minit)

-tayangan video “Pemakanan Seimbang”

Soalan?Apakah kategori tembikai?Apakah kategori timun?Apakah kategori bendi?Apakah kategori jus limau

Ramalan jawapan:Sayur-sayuran/buah-buahan/minuman

1. Murid ditayangkan video mengenai “pemakanan seimbang” oleh guru.

2. Murid melihat tayangan video tersebut dengan teliti.

3. Murid bersoal jawab mengenai jenis-jenis makanan berkhasiat yang terdapat dalam video tersebut

4. berdasarkan jenis-jenis makanan

BBB:LCD, audio, laptop Ilmu: Pendidikan Kesihatan

KP: interpersonal, verbal linguistik

BCB: mendengar dan memproses maklumat

Nilai: Bekerjasama

Page 3: rph semantik

yang disebut, murid dikehendaki makanan tersebut berada di dalam kategori apa

Langkah 2 (15 minit) Penerangan guru

Tayangan slaid power point

Contoh perkataan hiponim

Melur,mawar,seroja, orkid

{bunga-bungaan}

Tembikai, betik, epal{buah-buahan}

Timun, petola, cili{sayur-sayuran)

1. Murid ditayangkan slaid power point mengenai hiponim oleh guru.

2. Murid memahami kelas-kelas hiponim yang terdapat di dalam slaid tersebut.

3. Wakil seorang murid dikehendaki untuk tampil ke hadapan dan menerangkan hiponim-hiponim yang terdapat dalam slaid tersebut.

4. Murid dan guru bersoal jawab mengenai tayangan slaid tersebut.

BBB:LCD,Komputer ribaPembesar suaraIlmu: Pendidikan Moral Nilai: Kerjasama KBT: Kemahiran Berfikir (Mengumpul dan mengelas) Kinestatik

Langkah 3 Permainan bahasa:“Siapa Hebat”

Soalan tugasan:

Lukisa satu rajah hiponim berdasarkan kategori yang berikut:

Kumpulan 1: makanan berkhasiat

Kumpulan 2: makanan tidak berkhasiatKumpulan 3: sayur-sayuran

Kumpulan 4: buah-buahan

1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan

2. Murid di dalam setiap kumpulan dikehendaki untuk mencari satu sampul surat yang dilekatkan di bawah meja.

3. Setiap kumpulan akan dibekalkan dengan kertas mahjung dan pen marker.

4. sampul surat

BBB:Kad Kata Nama AmIlmu:Pendidikan Moral Nilai:Berdikari, Kebersihan, Tanggungjawab

Page 4: rph semantik

Kumpulan 5: bijirin

Kumpulan 6:minuman

tersebut mengandungi satu tugasan dan setiap kumpulan dikehendaki menyelesaikan tugasan tersebut.

5. wakil setiap kumpulan di minta untuk membentangkan hasil kumpulan mereka di hadapan kelas.

6. kumpulan yang berjaya menyiapkan tugasan paling awal dikira sebagai pemenang.

Langkah 4 -Lembaran kerja

……….

1) murid mengedarkan lembaran kerja kepada murid

2) murid ikehendaki menyiapkan lembaran kerja yang diberikan.

BBBLembaran kerja

Ilmu: PSK,

Nilai: Bekerjasama, Berdikari

Penutupan(5 minit)

Kognitif :

Sosial :

Murid diminta menyebut kembali jenis-jenis makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat

Guru memuji penglibatan murid dalam aktiviti nyanyian

Kecerdasan pelbagai: Verbal

Nilai:kerajinan. berdikari, bertanggungjawab

REFLEKSI

ULASAN PENSYARAH/ GURU PEMBIMBING

Page 5: rph semantik

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Kemahiran Menulis

Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 2 UsahawanBil Murid : 25 orangTarikh /Hari : 2 Oktober 2013 (Rabu)Masa : 8.10 – 9.10 pagiTema : PertanianTajuk : Ayam

STANDARD KANDUNGAN3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa, dan ayat dengan betul

STANDARD PEMBELAJARAN3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan betul

OBJEKTIF Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1. Murid dapat membina dan menulis ayat tunggal berdasarkan gambar bersiri dengan struktur ayat tunggal yang betul.2. Menjawab soalan secara bertulis berdasarkan gambar.

SISTEM BAHASASintaksis : Ayat TunggalKosa kata: telur, ayam,menetas, anak

PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Sains Nilai : Bersyukur ENT : Kemahiran Berfikir :menjana idea EMK : Kreativiti dan inovasi Elemen Keusahawanan EK 1:1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati

dengan bertujuan dan menghasilkan idea EK 1:1.10 Berorientasikan pencapaian

EK 2:2.2 Menganalisis dan menyatakan kebaikan /keburukan sesuatu EK 5:5.1 Prinsip tanggungjawab sosial : menjaga persekitaran

KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, sebab akibat menjaga kebersihan KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang gambar Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait denganamalan kebersihan dalam kehidupan

seharian. Pembelajaran konstruktivisme

BAHAN BANTU BELAJAR

Bil Jenis Jumlah1 Gambar Slaid 52 Komputer 13 Carta alir 1

Page 6: rph semantik

4 LCD 15 Kertas Manjung 16 Gambar Ayam 17 Lembaran kerja pemulihan 5

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :

Murid telah mengenali ayam secara umum.

LANGKAH/MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi(5 minit)

Tayangan klip video Lagu ’Ayam’ nyanyian Jalil Hamid

1. Guru mengemukakan soalan tentang klip video dan meminta murid menjawab.

2. Murid meneka dan guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.

Kemahiran Berfikir: Menjana idea

Pembelajaran KontekstualMenghubungkait kan dengan pengalaman dalam kehidupan

Langkah 1(10 minit)

Rajah kitaran kehidupan ayam:

Contoh Ayat Tunggal 1. Ini telur ayam.2. Ayam mengeramkan

telurnya.3. Telur ayam itu menetas.4. Ini anak ayam.

Struktur Ayat Tunggal:1 Subjek + 1Predikat

1. Murid meneliti rajah yang ditunjukkan oleh guru.

2. Guru menerangkan tentang rajah tersebut.

3. Murid membina ayat tunggal berdasarkan rajah tersebut secara lisan.

4. Guru membimbing murid semasa membina ayat tersebut.

5. Murid menulis ayat yang dibina berdasarkan rajah

kitaran kehidupan ayam.

6. Guru membimbing dan membetulkan struktur ayat murid.7. Guru menerangkan

BBB:rajah

KB :Berfikir secara kreatif

mengeram

menetas

anak ayamayam

telur

Page 7: rph semantik

struktur ayat tunggal berdasarkan ayat tersebut.

Langkah 2(15 minit)

1. Ini gambar apa?2. Berapakah biji telur ayam?3. Apakah makanan ayam?4. Apa yang dilakukan oleh ibu ayam?5. Bagaimana suasana tempat ayam tinggal?

1. Guru mempamerkan gambar.

2. Murid dikehendaki meneliti gambar yang ditunjukkan.

3. Murid diminta menjawab soalan berdasarkan gambar secara bertulis.

BBB: gambar

Strategi: Induktif

KB :menjana idea

Nilai Murni Kebersihan

Pembelajaran kontekstual

Menghubungkaitkan dengan kebersihan diri

Langkah 3(15 minit)

Pentaksiran :Ayat tunggal1. Ayah membeli ayam.2. Ayam ada di pasar.3. Ayam dijual di pasar.

1. Murid membina ayat tunggal berdasarkan gambar (slaid) dan carta tukar ganti yang di sediakan pada komputer.

2. Murid menyalin ayat yang dibina ke dalam buku tulis.

BBB :Gambar tentang proses jual beli ayam.ENT : TMK

EMK : Sedar tentang peluang perniagaan

Langkah 4(10 minit)

Ayat tunggal

PengayaanMurid membina lima ayat tunggal yang lain.

PemulihanMurid menyusun perkataan yang diberi supaya menjadi ayat tunggal.

ENT: Kem Berfikir: menjana idea

Penutupan(5 minit)

Kognitif :

Sosial:

Secara rawak murid diminta menceritakan kitaran hidup ayam.

Menyedarkan murid tentang nikmat ciptaan

Page 8: rph semantik

Allah.

REFLEKSI:

ULASAN PENSYARAH/ GURU PEMBIMBING:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Page 9: rph semantik

Aspek Seni Bahasa

Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 4 BiruBil Murid : 30 orangTarikh /Hari : 30 September / Isnin Masa : 8.10 – 8.40 pagi (30 minit)Tema : PertanianTajuk : Mari Kita ke Ladang

STANDARD KANDUNGAN:4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.

STANDARD PEMBELAJARAN:4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu yang mengandungi nilai dan pengajaran yang dipersembahkan melalui nyanyian secara didik hibur.

OBJEKTIF:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. menyebut lirik lagu ‘Mari Kita ke Ladang’ dengan sebutan yang jelas melalui nyanyian.

ii. menyatakan nilai yang terdapat dalam lagu ‘Mari Kita ke Ladang’

SISTEM BAHASA Kosa kata : anugerah, keringat, khazanah, menguning, pusaka

PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Kajian Tempatan Nilai murni : Kerajinan, kesyukuran, menghargai, kerjasama, semangat

bermasyarakat Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap persekitaran Kreativiti : Pergerakan kreatif - imaginasi dan visualisasi Elemen Keusahawanan

EK 1.2 Peka kepada peluang

KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK KB : menghubung kait dengan pengalaman, menjana idea KP : Verbal linguistik, interpersonal dan kinestatik Kajian Masa Depan

BAHAN BANTU BELAJAR

Jenis Bilangan1 Komputer riba 12 LCD 13 Lirik lagu : Mari Hidupkan Bumi Hijau 14 Gambar tunggal 5

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid pernah melihat aktiviti pertanian di kaca televisyen.

Page 10: rph semantik

LANGKAH/ MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Set induksi(5 minit) Tayangan Klip Video

Keratan Lagu ‘Mari ke Ladang’

.

Guru memberi arahan untuk murid menonton klip video yang akan ditayangkan dan mengenal past isi kandungan klip video tersebut

BBB:Klip Video

Ilmu:Kajian Tempatan

Nilai: Kerajinan

Pembelajaran Kontekstual:Menghubungkaitkan pengalaman dengan pelajaran pada hari ini

Pendidikan Alam Sekitar:-bertanggungjawab terhadap persekitaran

Langkah 1(12 minit)

Menyebut Lirik Lagu ‘Mari Kita ke Ladang’ melalui nyanyian.

Pertanian: Mari Kita ke Ladang

Kosa kata: anugerah keringat khazanah pusaka

Maksud kosa kata kurniaan peluh harta benda warisan

Semua murid menyebut lirik lagu ‘Mari Kita ke Ladang’ yang dipaparkan

Guru memperdengarkan rakaman lagu ‘Mari Kita ke Ladang’

Semua murid dikehendaki menyanyi lagu tersebut dengan sebutan yang jelas secara didik hibur

Murid diminta menyatakan maksud kosa kata yang terdapat dalam lirik lagu,

BBB:Komputer riba, LCD, Lirik lagu Mari Hidupkan Bumi Hijau

Sistem bahasa:Kosa kata

Kecerdasan Pelbagai:Verbal linguistik, muzik, kinestetik

Kreativiti : Pergerakan kreatif - imaginasi dan visualisasi

Elemen keusahawanan:EK 1.2 Peka kepada peluang

Langkah 2(8 minit)

Perbincangan nilai berdasarkan lirik lagu ‘Mari Kita ke Ladang’

Secara berpasangan murid diminta untuk berbincang tentang nilai

BBB:Komputer riba, LCD,

Page 11: rph semantik

Kau lihatlah di sekelilingSawah juga ladangmu

Usah dibiarkan layuNilai : kerajinan

Anugerah Maha KuasaTersimpan sejuta rahsiaNilai : Kesyukuran/menghargai

Kau lihatlah di sekelilingSawah juga ladangmu

Usah dibiarkan layuAyuh maju

Nilai : kerjasama/semangat bermasyarakat

yang terdapat dalam lagu ‘Mari Kita ke Ladang’

Secara rawak murid diminta menyatakan lima nilai yang terdapat lagu tersebut.

Lirik lagu ‘Mari Kita ke Ladang’

Kajian masa depan:-Sektor pertanian perlu terus dimajukan-Menggunakan teknologi moden dalam bidang pertanian

Kecerdasan Pelbagai:Verbal linguistik

Nilai:Kesyukuran,menghargaikerajinan,kerjasama, semangat bermasyarakat

Penutupan(5 minit)

Rumusan:

Kognitif

Sosial

Murid diminta menyatakan maksud sebutan yang jelas.

Murid menyatakan nilai yang dipelajari pada hari ini.

Guru memuji penglibatan murid dalam aktiviti nyanyian.

Kecerdasan Pelbagai:Verbal linguistik

Nilai:Kesyukuran,menghargaikerajinan,kerjasama, semangat bermasyarakat

REFLEKSI :

ULASAN PENSYARAH/ GURU PEMBIMBING: