rph sdp tol2.docx
TRANSCRIPT
1.0Rancangan Pengajaran HarianMata pelajaran: MatematikTarikh: 16 Mei 2013 (Khamis)Masa : 60 minit (11.15 a.m-12.15p.m)Kelas: 3 BestariBilangan Pelajar: 25 orangTema / Tajuk: Nombor dan Operasi DarabStandard Pembelajaran : Murid berupaya untuk: i. Menulis ayat matematik tambah berulang:a) Tiga-Tigab) Enam-Enamc) Tujuh-Tujuhii.Menulis ayat matematik darab apabila diberi kumpulan tiga- tiga,enam-enam, tujuh-tujuh berbantukan:a) Objekb ) Gambar
iObjektif Pembelajaran : Murid dibimbing untuk:Menulis ayat matematik bagi Operasi darab
iiPengetahuan Sedia Ada : i.Murid telah belajar konsep penambahanMurid berupaya menyebut kumpulan sama banyak menggunakan objek
Nilai :Bekerjasama, patuh arahan, jujur, bertanggungjawabBahan Bantu Mengajar : Gambar objek, papan darab, lembaran kerjaElemen Merentas kurikulum: Menyelesaikan masalah,kemahiran berfikir, membuat perkaitan, menjana idea
RLangkahIsi KandunganAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan
Set Induksi(3 minit)
-Konsep kumpulan sama banyak diperkenalkan kepada pelajar, menggunakan gambar seperti di bawah:
= Tiga kumpulan dua-dua .Guru menunjukkan gambar belon di papan hitam (gambar belon dalam kumpulan dua-dua)
Guru menyoal murid berapakah bilangan belon dalam kumpulan itu?
Murid menjawab soalan yang ditujukan oleh guru.
Guru menunjukkan contoh yang lain menggunakan kumpulan tiga-tiga
Guru mengimbas kembali tentang konsep kumpulan sama banyak.
BBM: kad imbas yang mempunyai gambar kumpulan dua-dua, tiga-tiga
KBKK: -Kemahiran berfikir-Imbas kembali
Langkah 1
(20 minit)
- Konsep penambahan berulang diperkenalkan
-Menambahkan jumlah objek daripada kumpulan yang diberi:
Contoh :
Soalan : ada 3 ekor kumbang. Setiap kumbang ada 6 kaki. Kira jumlah kaki kumbang.
6 + 6 + 6 + = 18
-Memperkenalkan konsep darab daripada penambahan berulang
6+6+6=18 3 6= 18
-Menambahkan kefahaman murid dengan menyatakan 3 adalah kumpulan yang ada, dan 6 adalah isi dalam satu kumpulan tersebut.
Guru menunjukkan gambar 3 ekor kumbang di papan hitam.
Guru menyoal murid berapakah bilangan kaki pada seekor kumbang?
Guru meminta murid mengisi bilangan kaki dalam petak yang disediakan di papan hitam, kemudian menjumlahkannya.
.Hasil penambahan berulang guru membimbing murid menulis ayat matematik dalam bentuk darab ke dalam petak yang disediakan.
Guru menerangkan mengenai kosep darab (penambahan berulang) dengan mengaitkan aktiviti yang telah dijalankan.
Guru meminta murid mencuba beberapa contoh lain yang di buat di papan hitam.BBM:Kad imbas gambar lebah, rama-rama
Nilai:-Hormat, patuh arahan
KBKK:-Menjana idea
Langkah 2
(15 minit)
-Menggunakan unsur muzik dalam pembelajaran untuk mengukuhkan ingatan Guru meminta murid melihat lirik lagu yang ditulis di papan hitam, sambil mendengar lagu yang akan dinyanyikan oleh guru.
Guru meminta murid menyanyi bersama dengan mengulang lagu tersebut.
Guru meminta murid perempuan menyanyikan lagu perenggan pertama
Murid lelaki diminta menyanyikan lagu untuk perenggan ke-2.
Guru meminta murid tukar peranan. Murid lelaki akan menyanyikan perenggan pertama dan murid perempuan perenggan ke-2.
Guru menyoal apa itu darab?
Guru meminta murid menghuraikan maksud 2 x 3
Murid menentukan 2 adalah kumpulan dan tiga adalah isinya BBM : Lagu mengenai darab, melodi; chan mali chan
Nilai:-Hormat-Bekerjasama-Berani-Persaingan
KBKK:-Menjana idea- Kreatif dan inovatif
Langkah 3(7 minit)
- Memperkukuhkan kemahiran murid dengan aktiviti berkumpulan menggunakan papan darab.
Papan Darab
Guru memberi papan darab dan beberapa biji bola kecil kepada setiap kumpulan.
Guru memberi arahan kepada murid untuk mencari nilai darab menggunakan konsep penambahan berulang. Contoh:Berapakah nilai 5 x 2?
Murid memasukkan dua biji bola ke dalam lima kotak.
Murid menulis ayat matematik dalam bentuk penambahan berulang.
Murid menjumlahkan semua bilangan biji bola tersebut.
Murid menulis daripada ayat matematik penambahan berulang ke dalam bentuk darab.
Murid menjawab soalan guru nilai 5x2 adalah sepuluh.
Guru menguji murid dengan soalan lain.
BBM:-Papan darab-bola kertas kecil b
Nilai:-Hormat-Kerjasama-Persaingan
KBKK:-Menjana idea-Kemahiran mengklasifikasikan
Langkah 4(10 minit)
Latihan Pengukuhan
-Lembaran Kerja di edarkan
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
Guru membimbing murid yang lemah dalam menjawab soalan
Lembaran kerja yang siap dihantar pada guru
BBM: Lembaran kerja
Nilai :-Hormat-Kerjasama
Langkah 5(5 minit)Penutup Guru menguji murid dengan menanya murid kalau 5 X 2 = 10, bagaimana cara menulis penambahan berulang dalam bentuk ayat matematik .
Jawapan murid : ayat matematik
2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 10
Murid merumus pembelajaran hari ini apa itu konsep penambahan berulang
Nilai:-Hormat
KBKK:-Membuat perkaitan
5