hamiza rph 2.docx

11
Tarikh : 31 Mac 2015 Masa : 4.20 – 5.20 petang Tahun : 2 Zuhal Bilangan murid : 28 Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Semangat Perpaduan Tajuk : Jiran Sepakat Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mempelajari cara-cara hidup berjiran. Hasil pembelajaran :Fokus Utama 1.5 : Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul 5.1.2: Menceritakan sesuatu perkara dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat majmuk. Fokus Sampingan 2.4 : Membaca dan memahami maklumat yang tersuratdan RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA

Upload: muhammad-hariz

Post on 12-Jan-2016

295 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: HAMIZA RPH 2.docx

Tarikh : 31 Mac 2015

Masa : 4.20 – 5.20 petang

Tahun : 2 Zuhal

Bilangan murid : 28

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Semangat Perpaduan

Tajuk : Jiran Sepakat

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mempelajari cara-cara hidup berjiran.

Hasil pembelajaran :Fokus Utama

1.5 :   Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula

dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan

intonasi yang betul

 5.1.2: Menceritakan sesuatu perkara dengan tepat

menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang

betul menggunakan ayat majmuk.

Fokus Sampingan

2.4 :  Membaca dan memahami maklumat yang tersuratdan

tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi

respons dengan betul.

2.4.3: Membaca dan memahami maklumat daripada bahan

multimedia yang sesuai.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Page 2: HAMIZA RPH 2.docx

Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat

i. Membaca ayat majmuk dengan sebutan yang betul.

ii. Menyusun gambar dan maklumat mengikut urutan yang betul.

Kemahiran bahasa : Kemahiran mendengar dan bertutur, kemahiran membaca

Sistem bahasa : i. Sebutan dan intonasi – Intonasi ayat bahasa Melayu

ii. Kata tanya

Ilmu : Pendidikan Moral

Nilai : Bekerjasama

Kemahiran Bernilai : KBT-KB:- Membuat urutan, mengitlak, mengenal

Tambah pasti, membuat keputusan.

Konstruktivisme – Menghubung kaitkan

BCB – Mendengar dengan berkesan

EMK – Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, pembesar suara, LCD, petikan teks,buku

teks, papan putih, dan marker pen.

Page 3: HAMIZA RPH 2.docx

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi4.20 – 4.25

petang

(5 Minit)

i. Jiran Sepakat i. Guru menunjukkan gambar kejiranan dan berbual-bual mengenai jiran sebelah rumah guru.-Murid memberi respons.

ii. Guru bertanya tentang jiran- ketua keluarga, ahli keluarga, pekerjaan, dan sebagainya.-Murid menceritakan perihal jiran mereka.

    iii. Menulis tajuk pelajaran di papan tulis dan meminta murid membaca dengan kuat.

i. KB- Menjana idea

ii. KP- Verbal-Linguistik

iii. BBM- Gambar slaid- Marker pen- Papan putih

Langkah 14.25 - 4.35

petang

(10 minit)

i. Memadankan gambar. i.Guru meminta murid memerhatikan gambar yang ditayangkan dalam slaid.

ii.Guru meminta murid memadankan gambar yang sesuai dengan pernyataan yang diberi.-Murid memberi respon.

iii.Guru meminta muridmenceritakan secara ringkas berdasarkan gambar yang diperhatikan.

v. Guru mencatat pendapat murid di papan tulis.

i.KB-Menjana idea

ii. KP-Verbal-Linguistik

iii.BBM-LCD-Papan putih-Pen marker

Langkah 24.35 - 4.55

petang

i. Maklumat bergambarBuku Teks m/s 45

i.Murid dibahagi kepada 4 kumpulan.

i.KB-Menjana idea

Page 4: HAMIZA RPH 2.docx

(20 minit)

iii.

ii. Membaca maklumat daripada gambar dan frasa

ii.Setiap kumpulan diberi sampul yang mengandungi gambar.

iii.Setiap kumpulan diminta mengenalpasti urutan gambar yang diberi dengan betul.-Murid mengenalpasti gambar yang diberi.

ii. Murid membaca maklumat daripada gambar dan frasa yang diberi secara berkumpulan.

iv. Murid dipilih secara rawak untuk membaca frasa daripada gambar yang ditunjukkan.

ii.KP-Verbal-Linguistik

iii. BBM-Buku Teks ‘Jiran Sepakat m/s 45

Langkah 34.55 - 5.15

petang

(20 minit)

i. Latihan penulisan i.Murid mendengar penerangan guru berkaitan aktiviti penulisan.

ii. Murid memadankan ayat berdasarkan urutan gambar.

iii. Murid melengkapkan maklumat yang diberi mengikut urutan.

vi.Murid dibimbing untuk menjawab soalan tersebut.

v.Murid dan guru berbincang mengenai jawapan yang betul di hadapan kelas.

i.KB-Menjana idea

ii.KP-Interpersonal

iii.BBM- Lembaran kerja- Papan putih- Pen marker

Penutup5.15-5.20 petang

i.Rumusan isi pelajaran i.Guru merumus isi pelajaran kepada murid.

i.KB-Membuat

Page 5: HAMIZA RPH 2.docx

(5 minit)

ii.Nilai murni : Baik hati Bekerjasama

-

ii. Murid bersoal jawab bersama guru berkaitan isi pelajaran.

iii. Murid mendengar penerangan guru secara sumbang saran berkaitan nilai murni.

kesimpulan

ii.KP- Verbal-linguistik

iii.BBM

REFLEKSI:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

LAMPIRAN

Page 6: HAMIZA RPH 2.docx

Set Induksi : Gambar slaid tentang kejiranan.

Aktiviti 1: Memadankan gambar yang sesuai dengan pernyataan yang diberi.

Page 7: HAMIZA RPH 2.docx

Aktiviti 2: Menyusunkan gambar mengikut urutan yang betul.

menutup tingkap dan mengunci pintu

menutup dan mengunci pagar

berjumpa dan memberitahu jiran

melengkapkan maklumat dan menyerahkan borang

Page 8: HAMIZA RPH 2.docx

Lembaran Kerja

Lengkapkan urutan cerita berdasarkan gambar dan pernyataan yang diberi.

Mula-mula kita perlu melengkapkan maklumat dan menyerahkan borang kepada pihak polis.

Selepas itu, kita perlu menutup tingkap dan mengunci pintu rumah.

Kemudian, kita perlu menutup dan mengunci pagar.

Akhir sekali, kita perlulah berjumpa dan memberitahu jiran tentang pemergian kita.

Page 9: HAMIZA RPH 2.docx

Rajan sekeluarga hendak pergi bercuti ke PulauPinang pada cuti sekolah .Adam memberitahu

Rajan tentang nasihat polis yang didengarnya.

Mula-mula, kita perlu melengkapkan _______________ dalam borang dan _____________itu

kepada pihak polis.

Selepas itu, __________________________________________________________________

____________________________________________________________________________.

Kemudian,___________________________________________________________________

____________________________________________________________________________.

Akhir sekali,__________________________________________________________________

___________________________________________________________________________.