rph-perdagangan

11
1.1.4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (1 MINGGU) Mata Pelajaran : Perdagangan Tingkat an : 4 Perdagangan 1 Tarikh : 20-Feb-09 Masa : 9.00 - 9.40 pagi Bil. Pelajar : 40 orang Tema/ Tajuk : Unsur Perdagangan Sub Tajuk : (i) Maksud Perdagangan : (ii) Maksud Perniagaan Objektif Pembelajar an (eksplisit ) : (i) Pelajar akan dapat menerangkan maksud perdagangan : (ii)Pelajar dapat menerangkan maksud perniagaan : (iii) Pelajar dapat mengetahui unsure-unsur perdagangan dan jenis-jenis perniagaan Strategi : Strategi pemusatan guru dan pelajar – Kaedah perbincangan kumpulan Pengetahua n Lalu : ( i ) Pelajar mengetahui keperluan dan kehendak ( ii) Pelajar mengetahui konsep perniagaan melalui pengalaman hidup. Alat Bantu : Kad manila, Carta aliran, kad imbasan 15

Upload: badromeo03

Post on 14-Jun-2015

8.841 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH-perdagangan

1.1.4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (1 MINGGU)

Mata Pelajaran

: Perdagangan Tingkatan : 4 Perdagangan 1

Tarikh : 20-Feb-09 Masa : 9.00 - 9.40 pagi

Bil. Pelajar : 40 orang

Tema/ Tajuk : Unsur Perdagangan

Sub Tajuk: (i) Maksud Perdagangan

: (ii) Maksud Perniagaan

Objektif Pembelajaran

(eksplisit)

: (i) Pelajar akan dapat menerangkan maksud perdagangan

: (ii)Pelajar dapat menerangkan maksud perniagaan

: (iii) Pelajar dapat mengetahui unsure-unsur perdagangan dan jenis-jenis perniagaan

Strategi : Strategi pemusatan guru dan pelajar – Kaedah perbincangan kumpulanPengetahuan

Lalu: ( i ) Pelajar mengetahui keperluan dan kehendak

( ii) Pelajar mengetahui konsep perniagaan melalui pengalaman hidup.

Alat Bantu : Kad manila, Carta aliran, kad imbasan

Penerapan Nilai

: Rasional, hormat-menghormati dan produktif

Kaedah 1 : Model Objektivitis (Kaedah Pembelajaran Masteri)

15

Page 2: RPH-perdagangan

Langkah/

masaIsi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Strategi/Kaedah

ABM/KBKK/ NilaiAktiviti Guru Aktiviti Pelajar

Set induksi

5 minitMencungkil pengetahuan semasa pelajar.

1) Guru menunjukkan beberapa gambar penjual dan pembeli kepada pelajar

2) Guru mengaitkan gambar dengan tajuk yang akan dipelajari.

3) Guru meminta pelajar membentuk satu kumpulan untuk setiap aktiviti yang dijalankan.

Pelajar cuba memberi jawapan dan maklum balas dengan menjawab soalan yang dikemukakan guru secara spontan

Pelajar membina kumpulan seperti yang diarahkan guru

Strategi: Pemusatan guru dan pelajar

Kaedah:Kaedah bersoal jawab

ABM:Gambar

KBKK:Membuat gambaran dan mengaitkan tentang persekitaran

Langkah 1(15 minit)

Maksud Perdagangan dan maksud perniagaan

1) Guru meminta pelajar duduk dalam kumpulan masing-masing

2) Guru menampal peta minda dan menerangkan dengan lebih jelas tentang maksud perdagangan, perniagaan dan unsur-unsurnya.

3) Guru mengaitkan unsur

1)Pelajar mendengar dengan teliti.

2) Pelajar menyalin nota ringkas.

3)Pelajar menyoal.

Strategi: Pemusatan guru

Kaedah:Penerangan

ABM:Kad manila (peta minda)

KBKK:Mencirikan

16

Page 3: RPH-perdagangan

perdagangan dengan keperluan dan kehendak.

4) Guru membuka sesi soal jawab untuk setiap kumpulan.

Nilai:Kerjasamadan hormat menghormati

Langkah 2(15 minit)

Aktiviti kumpulan 1) Guru menerangkan tentang

aktiviti kumpulan. Guru menyediakan 4 sampul surat yang berwarna dan meminta ahli kumpulan memilih sampul surat berkenaan yang mengandungi soalan pada aras-aras tertentu.

2) Guru meminta pelajar berbincang dengan ahli kumpulan tentang jawapan bagi soalan yang telah diberikan.

3) Guru menyuruh pelajar memilih ahli dalam kumpulan untuk membaca jawapan yang dibincangkan.

1) Pelajar mendengar dengan teliti dan ketua kumpulan memilih sampul surat.

2) Pelajar berbincang dengan ahli kumpulan dan menjawab soalan yang diberikan.

3) Pelajar membacakan jawapan dan mendengar jawapan daripada kumpulan lain.

4) Pelajar mendengar dan menyoal

Strategi: Pemusatan pelajar

Kaedah:Pembelajaran Koperatif

ABM:Sampul surat berwarna yang mengandungi soalan

KBKK:Menjana idea

Nilai:Kerjasama kumpulan dan teliti

17

Page 4: RPH-perdagangan

Langkah 3(5 minit)

Merumuskan topik

1) Guru menyoal beberapa pelajar tentang pelajaran hari ini

2) Guru menerangkan topik pembelajaran hari itu secara ringkas berdasarkan carta unsur-unsur perdagangan.

3) Guru mengedarkan lembaran kerja sebagai pengukuhan sebagai kerja rumah.

1) Pelajar menjawab soalan

2) Pelajar mendapat keseluruhan pelajaran.

Strategi: Pemusatan guru

Kaedah:Induktif

ABM:Carta dan lembaran kerja

KBKK:Membuat rumusan, mencirikan

Refleksi : Pelajar telah memberi tumpuan dan kerjasama dengan baik semasa proses P&P dijalankan. Pelajar juga memperolehi 85%

pengetahuan berkaitan topik pemilikan perniagaan milikan tunggal dan perkongsian.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (1 MINGGU)

18

Page 5: RPH-perdagangan

Mata Pelajaran

: Perdagangan Tingkatan : 4 Perdagangan 1

Tarikh : 21-Feb-09 Masa : 10.40 – 12.00 pagi

Bil. Pelajar : 40 orang

Tema/ Tajuk : Unsur Perdagangan

Sub Tajuk: (i) Bantuan Perniagaan- Perbankan, Insurans,Pengangkutan, Pergudangan, Komunikasi, Promosi

:

Objektif Pembelajaran

(eksplisit)

: (i) Pelajar akan dapat mengelaskan dan mempelajari bantuan-bantuan perniagaan

: (ii)Pelajar dapat menerangkan kepentingan bantuan perniagaan kepada perniagaan.

:(iii) )Pelajar dapat mempelajari nilai-nilai seperti amanah, rajin,berdaya usaha dalam menjalankan perniagaan serta meningkatkan keyakinan diri mereka.

Strategi : Strategi pemusatan guru dan pelajar – Kaedah SumbangsaranPengetahuan

Lalu: ( i ) Pelajar mengetahui maksud perniagaan dan perniagaan

( ii) Pelajar mengetahui fungsi bantuan perniagaan secara umum.

Alat Bantu : Kertas mahjong, gambar-gambar, lembaran kerja, pen marker.

Penerapan Nilai

:Rasional, hormat-menghormati, mematuhi peraturan, produktif, berjimat cermat, berdaya usaha, jujur, kerajinan dan amanah.

Kaedah 2: Model Konstruktivis ( Kaedah Pembelajaran Berasaskan Masalah)

19

Page 6: RPH-perdagangan

Langkah/

masaIsi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Strategi/Kaedah

ABM/KBKK/ NilaiAktiviti Guru Aktiviti Pelajar

Set induksi

5 minitMencungkil pengetahuan semasa pelajar.

1) Guru menunjukkan beberapa gambar bank, logo syarikat insurans, gambar pengangkutan dan telefon. 2) Nama pelajar dipanggil secara rawak untuk menjawab soalan guru.

3)Guru mengaitkan gambar dengan tajuk pelajaran hari ini..

1) Pelajar cuba memberi jawapan dan maklum balas dengan menjawab soalan yang dikemukakan guru secara spontan

2) Pelajar membina kumpulan seperti yang diarahkan guru

Strategi: Pemusatan guru dan pelajar

Kaedah:Kaedah bersoal jawab

ABM:Gambar

KBKK:Membuat gambaran dan mengaitkan tentang persekitaran

Langkah 1(40 minit)

Bantuan perniagaan 1) Guru menampal gambar rajah

menerangkan dengan lebih jelas tentang setiap bantuan perniagaan..

2) Guru meminta pelajar menulis nota.

3) Guru mengaitkan unsur perdagangan dengan persekitaran pelajar.

1)Pelajar mendengar dengan teliti.

2) Pelajar menyalin nota ringkas.

3)Pelajar menyoal.

Strategi: Pemusatan guru

Kaedah:Penerangan

ABM:Kertas mahjong

KBKK:MencirikanMenghubungkaitNilai:

20

Page 7: RPH-perdagangan

Kerjasama, rasional, hormat menghormati

Langkah 2(15 minit)

Aktiviti kumpulan

1) Guru mengadakan kuiz untuk menguji kefahaman pelajar tentang bantuan-bantuan perniagaan

2) Guru meminta pelajar menjawab soalan kuiz secara berkumpulan.

3) Guru mengedarkan kertas soalan untuk dijawab oleh pelajar.

4) Guru mengutip kertas jawapan setiap kumpulan dan mengedarkan semula kepada kumpulan yang lain untuk disemak.

5) Guru memberikan jawapan yang betul kepada pelajar.

1) Setiap ketua kumpulan mengambil kertas soalan yang diedarkan oleh guru di dalam kelas.

2) Pelajar dilihat duduk dalam kumpulan dan memulakan sesi brainstorming secara berkumpulan.

3) Pelajar menyemak jawapan yang betul yang diberikan oleh guru dan menyerahkan semula kertas soalan kepada guru.

Strategi: Pemusatan guru dan pelajar

Kaedah:Pembelajaran Koperatif

ABM:Lembaran kerja

KBKK:Menjana idea

Nilai:Usaha, tekun dan kerjasama.

Langkah 3 Membuat 1) Guru membahagikan pelajar 1) Pelajar duduk dalam kumpulan Strategi:

21

Page 8: RPH-perdagangan

(15 minit) gambaran mental tentang aktiviti-aktiviti setiap bantuan perniagaan.

kepada 4 kumpulan.

2) Guru meminta pelajar mengaitkan topik bantuan perniagaan dengan aktiviti perniagaan serta contoh-contoh badan awam atau swasta yang terlibat berdasarkan pengalaman yang mereka ketahui.

3) Guru memberikan kertas mahjong kepada setiap kumpulan untuk membuat peta minda.

4) Guru meminta pelajar untuk membentangkan peta minda hasil perbincangan mereka.

masing-masing

2) Pelajar membincangkan tugasan yang diberikan guru dan membuat peta minda.

3) Pelajar membentang tugasan yang telah disiapkan,

Pemusatan pelajar

Kaedah:Sumbangsaran

ABM:Kertas mahjongPen marker

KBKK:Membuat rumusan, mencirikan, menghubungkaitkan.

Langkah 4(5 minit)

Membuat rumusan 1) Guru membuat rumusan tentang

tajuk yang dipelajari.2)Guru mengedarkan lembaran kerja kepada pelajar.

1) Pelajar mendengar rumusan yang diterangkan guru

2) Pelajar menerima lembaran kerja untuk disiapkan di rumah.

Strategi: Pemusatan pelajarKaedah:Penerangan

ABM:Lembaran kerja

KBKK:Merumus

22