rph pengiraan kos
DESCRIPTION
ini adalah contoh Rancangan Pengajaran Harian bagi tajuk pengiraan kos dalam subjek RBT. RPH ini lengkap dan mengikut format penulisan yang betul.TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Reka Bentuk Dan Teknologi
Bidang : Teknologi pertanian
Unit :
Kelas : 5 Inisiatif
Tarikh : 26 Ogos 2015
Masa : 8.00 – 11.00 pagi
Bilangan murid : 30 orang
Tajuk : Alatan Pertanian
Standard Kandungan : 5.1 Menanam benih di dalam bekas.
Standard Pembelajaran : 5.1.1 Memilih biji benih yang baik berdasarkan ciri-
ciri seperti cukup matang, bernas, berbentuk normal dan
tidak diserang perosak.
5.1.2 Menyatakan nama dan fungsi alatan seperti
sudip tangan, serampang tangan dan penyiram.
51.3 menyediakan alatan iaitu sudip tangan,
serampang tangan dan penyiram.
Hasil Pembelajaran : Diakhir pembelajara murid akan dapat:
1. Menyatakan dua ciri biji benih yang baik.
2. Menerangkan nama dan fungsi dua alatan
3. Menyediakan alatan pertanian dalam kumpulan.
Pengetahuan Sedia Ada : murid pernah melihat dan menggunakan alatan
pertanian di rumah masing-masing.
Elemen Merentas Kurikulum : keusahawanan
(
Kreativiti - mendapat maklumat dari pelbagai sumber
Nilai murni - kejujuran, kerajinan, tolong menolong,
berkerjasama
Bahan bantu mengajar : 1. Bahan Sebenar
2. Komputer Riba dan LCD
3. Kad Manila
4. Pen Marker
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan
Set induksi
(5 minit )
Teknik Teka Barang
Soalan :
1. Apakah barang
yang dibawa saya
ini?
2. Apakan yang kamu
rasa dalam kotak
ini?
3. Boleh kamu beri ciri
fizikal objek yang
berada di dalam
kotak ini?
1 guru meminta murid meneka
apa yang ada dalam kotak di
atas meja guru.
2 Guru meminta murid bangun
dan dating kehadapan untuk
merasai brang dalam kotak
tersebut dan meneka apa
barang yang dibawa.
3 Murid yang mempu
menjawab dengan betul,
markah akan diberikan
kepada kumpulan tersebut.
4 Guru mengaitkan set induksi
dengan aktiviti pembelajaran.
BBM :
kotak misteri.
Bahan
sebenar
EMK :
menjana idea
Langkah 1
(10 minit)
Mengenal jenis-jenis biji
benih. 6. Guru melekatkan gambar BBm:
1. Kacang bendi
2. Jagung
3. Kacang panjang
4. Kacang buncis
5. Kangkung
pokok dan gambar biji benih
dihadapan.
7. Guru meminta murid dari
setiap kumpulan untuk
memadankan pokok dan biji
benih.
8. Guru menerangkan ciri-ciri
biji benih yang baik.
9. Guru menunjuk contoh biji
benih secara maujud.
Bahan
maujud(biji
benih)
Lembaran
perbentangan
Kaedah
Penerangan
Langkah 2
(10 minit )
Mengenal nama dan fungsi
alatan.
1. Sudip tangan
2. Serampang tangan
3. Alat penyiram
4. Guru menerangkan nama
dan fungsi alatan pertanian
tersebut dengan bantuan
lembaran perbentangan.
5. Guru menunjukan video
fungsi alatan kepada murid.
Bbm :
Lembaran
perbentangan.
Video fungsi
alatan
pertanian
Kaedah :
penerangan
Langkah 3
( 10 minit)
Menyenaraikan fungsi
alatan secara peta minda
(10 minit)
1. Guru mengedarkan kad
manila dan pen marker.
2. Guru memberi arahan
kepada murid.
3. Guru memberi tekas
berkaitan fungsi alatan yang
lebih terperinci.
4. Murid dibenarkan berbincang
BBM :
Kad manila.
Marker pen
EMK :
Kreativiti
Kerajinan
Tolong
dalam kumpulan
5. Guru memberi masa kepada
murid untuk membina peta
minda dalm kumpulan
masing-masing.
menolong
Bekerjasama.
Membentangkan hasil
perbincangan dihadapan.
(10 minit)
1. Wakil kumpulan diminta
untuk tampil ke hadapan
untuk menerangkan fungsi
alatan yang dicari dalam teks
2. Setiap isi yang dikeluarkan
akan mendapat satu mata
untuk kumpulan tersebut.
3. Guru memberi markah
terhadap kebolehan murid
menerangka fungsi alatan.
4. Murid yang gagal
menerangkan fungsi dengan
lebih lanjut, kumpulan
tersebut akan dikenakan
denda.
( melakonkan cara pertanian
yang murid tahu)
Bbm :
Kad manila,
marker pen,
Bahan
sebenar
Nilai murni :
Kejujuran dan
ketelusan
Keberanian
Kerjasama
Penilaian
( 10 minit)
Mengaplikasikan bahan di
luar kelas.
1. Murid diminta menuju ke tapak
semaian.
2. Guru memberi arahan yang
jelas kepada murid
BBM :
Bahan
sebenar.
3. Murid diminta memilih biji benih
masing-masing berpandukan ciri
yang diterangkan guru tadi dan
dikumpulkan dalam satu bekas.
4. Murid akan mengambil alatan
pertanian sama ada sudip
tangan, serampang tangan dan
penyiram.
5. Setiap orang murid perlu
menujukan cara penggunaan
alatan dengan cara yang betul.
6. Guru akan mengisi markah
mengikut tahap penguasaan
individu dalam borang markah.
Nilai murni:
kebijaksanaan
Penutup
( 5 Minit )
Rumusan 1. Masih lagi di tapak semaian
guru menyoal murid secara
rambang.
2. Murid diminta untuk
menjelaskan cara
penggunaan alatan yang
betul
3. Guru membuat rumusan
tentang aktiviti pengajaran
hari ini.
BBM:
Bahan
sebenar
Penutup
kognitif.
Nilai:
Kebijaksanaan
Kerajinan
Ketekunan
Menghargai
masa
Refleksi :