rph pbm 25 julai

14
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN PEMULIHAN 4 TAHUN RPH 4 1 BAHASA MELAYU TAHUN 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN PEMULIHAN TARIKH: 25 JULAI 2013 HARI:KHAMIS MASA : 1040-1140

Upload: harzilia

Post on 22-Nov-2015

36 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

rph pemulihan

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN PEMULIHAN 4TAHUNRPH 4

BAHASA MELAYU TAHUN 4RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN PEMULIHAN

TARIKH: 25 JULAI 2013 HARI:KHAMISMASA : 1040-1140

KUMPULANKUMPULAN AKUMPULAN B

NAMA GURU: NOOR HARZILIA BINTI HALIMSEKOLAH : SK ABANG ABDUL RAHMAN, SARATOKTAHUN: 4BILANGAN MURID: 5 ORANGTARIKH :25 JULAI 2013HARI : KHAMISMASA :1040-1140 (1JAM)MATA PELAJARAN: BAHASA MELAYUKUMPULANKami BolehKami Hebat

Nama Murid Hakim danial Suhairil Siti Nur Shalizah Rizuwan Naszyrie

Tajuk / TemaPersekitaran Saya

Kemahiran: Kemahiran 20: KVK+KVKKKemahiran 24:KV+KV+KVKK

Hasil Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Memadankan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 kad suku kata dan perkataan KVK+KVKK berdasarkan gambar Membentuk 3 daripada 5 perkataan KVK+KVKK melalui permainan tikam sampul raya dan pancing ajaib yang disediakan oleh guru dengan betul. Memadankan sekurang-kurangnya 4 daripada 6 kad suku kata dan perkataan KV+KV+KVKK berdasarkan gambar Membentuk 4 daripada 6 perkataan KV+KV+KVKK melalui permainan tikam sampul raya dan pancing ajaib yang disediakan oleh guru dengan betul

Pengetahuan Sedia Ada:Murid telah menguasai kemahiran mengeja dan membaca perkataan kvk+kvkk berdasarkan gambar pada interaksi lepas (22 julai 2013)Murid telah menguasai kemahiran mengeja dan membaca perkataan kv+kv+kvkk berdasarkan gambar pada interaksi yang lepas (22 julai 2013)

Strategi Pengajaran Pembelajaran Pemusatan guru (kaedah kinestatik) Pemusatan bahan Aktiviti permainan Permainan pancing ajaib dan tikam sampul raya Aktiviti pengajaran-kereta api selit Pemusatan murid (lembaran kerja, aktiviti permaian dan pengajaran) Pemusatan guru ( kaedah kinestatik) Pemusatan bahan Aktiviti permainan Permainan pancing ajaib dan tikam sampul raya. Aktiviti pengajaran-kereta api selit Pemusatan murid (lembaran kerja, aktiviti permaian dan pengajaran)

Bahan Bantu Belajar/Sumber Pengajaran Pembelajaran1. Taman mini, teropong dan kanta pembesar1. Kereta api selit1. Kad gambar, suku kata dan perkataan1. Pancing ajaib1. Sampul raya,getah1. Lembaran kerja 1. Carta lirik lagu1. Topeng binatang belalang dan kumbang1. Taman mini, teropong dan kanta pembesar1. Kereta api selit1. Kad gambar, suku kata dan perkataan1. Pancing ajaib1. Sampul raya,getah1. Lembaran kerja 1. Carta lirik lagu1. Topeng binatang belalang dan kumbang

Nilai MurniKerajinan, keberanian, kerjasama, baik hati, bertolak ansur, hormat menghormati

Kemahiran berfikirMenyusun atur, menyelesaikan masalah, membuat kaitan, menghubungkait

LANGKAH PENGAJARANLANGKAHKUMPULAN KAMI HEBATKUMPULAN KAMI BOLEH

Set Induksi(5 minit)1. Guru membawa satu plastik hitam yang berisi taman mini.1. Guru bersoal jawab dan meminta murid untuk meneka isi plastik tersebut terlebih dahulu sebelum guru membuka isi plastik.1. Murid diminta untuk meneropong atau melihat menerusi kanta pembesar isi taman mini iaitu kumbang dan belalang.1. Guru menampal carta lagu mari teropong dan memperdengarkan lagu mari teropong kepada murid.1. Murid diajar untuk menyayikan lagu mari teropong sambil bertepuk tangan.1. Guru mengaitkan isi pelajaran pada hari tersebut dengan meminta murid untuk mengeja perkataan belalang dan kumbang.

Catatan nilai murni: Nilai kerajinan dan keberanian diterapkan di mana murid akan berusaha untuk menjawab dan meneka pertanyaan guru.

Sebelum memulakan Langkah 1, guru menjelaskan aktiviti P&P yang akan dilaksanakan oleh murid-murid di dalam kumpulan masing-masing dengan penerangan yang ringkas

Langkah 1(20 minit)INTERAKSI P&P1. Guru menunjukkan kad gambar benda yang melibakan perkataan KVK+KVKK2. Murid diminta untuk menyebut gambar apa yang diunjuk oleh guru.3. Guru menyelit kad gambar di kereta api selit, Setelah itu, guru ajar murid mengeja nama benda yang ditunjukkan di kereta api selit dengan menggunakan kad suku kata.4. Contohnya, kad gambar bintang diselit di papan selit, jadi suku kata bin dan tang juga akan diselit sambil disebut oleh murid, kemudian apabila kad suku kata telah lengkap diselit, kad perkataan bintang pula akan diselit.5. Setelah kesemua kad telah disusun, guru memberi peluang kepada murid untuk mencari padanan suku kata dan perkataan yang sesuai dengan gambar yang di tunjukkan bagi melihat tahap kefahaman murid terhadap sesi P&PPENGUKUHAN/PERMAINAN1.Guru menerangkan cara permainan tikam sampul raya dan pancing ajaib kepada murid.2. Murid diminta untuk menikam sampul raya yang telah diletakkan di lantai terlebih dahulu menggunakan getah.3. Kemudian kad gambar yang ada di dalam sampul raya yang telah ditikam akan dipegang oleh murid kerana murid perlu bergerak ke tempat pancing ajaib untuk memancing dua suku kata yang berkaitan dengan gambar. Contohnya gambar belalang, murid perlu pancing suku kata be dan la.4. Setelah memperoleh dua suku kata di tempat pancing, murid perlu pergi ke papan suku kata dan mengambil suku kata terakhir iaitu lang untuk disusun bersama kad gambar yang diperolehi.4. Langkah 2 sehingga 4 diulang sehingga kad-kad gambar dan suku kata habis disusun di atas papan suku kata.5. Setelah kesemua kad gambar dan suku kata siap disusun, murid perlu menulis semula apa yang telah disusun di atas kertas yang disediakan oleh guru.5. Murid perlu melakukan aktiviti ini bersama-sama agar sesi permainan berjalan dengan lancar serta menyeronokkan

Catatan KBKK:Kemahiran berfikir dan menyusun atur diterapkan semasa murid belajar menyusun atur suku kata menjadi perkataan yang betul seperti yang diajar oleh guru.Catatan nilai murni : Nilai kerajinan diterapkan di mana murid akan diberi galakan apabila membaca dengan betul dan bersemangat dalam pembelajaran.Catatan KBKK: Kemahiran berfikir menyelesaikan masalah diterapkan apabila murid menyelesaikan aktiviti permainan Catatan nilai murni:Nilai baik hati dan kerjasama diterapkan di mana murid-murid saling bertolak ansur ,bantu membantu dan hormat menghormati semasa sesi permainan dijalankan.

Langkah 2(15 minit)PERMAINAN/PENGUKUHAN1.Guru menerangkan cara permainan tikam sampul raya dan pancing ajaib kepada murid.2. Murid diminta untuk menikam sampul raya yang telah diletakkan di lantai terlebih dahulu menggunakan getah.3. Kemudian kad gambar yang ada di dalam sampul raya yang telah ditikam akan dipegang oleh murid kerana murid perlu bergerak ke tempat pancing ajaib untuk memancing suku kata yang berkaitan dengan gambar. Contohnya gambar bintang, murid perlu pancing suku kata pertama iaitu bin4. Setelah memperoleh suku kata pertama di tempat pancing, murid perlu pergi ke papan suku kata dan mengambil suku kata terakhir iaitu tang untuk disusun bersama kad gambar yang diperolehi.4. Langkah 2 sehingga 4 diulang sehingga kad-kad gambar dan suku kata habis disusun di atas papan suku kata.5. Setelah kesemua kad gambar dan suku kata telah siap disusun, murid perlu menulis semula apa yang telah disusun di atas kertas yang disediakan oleh guru.6. Murid perlu melakukan aktiviti ini bersama-sama agar sesi permainan berjalan dengan lancar serta menyeronokkan INTERAKSI P&P1. Guru menunjukkan kad gambar benda yang melibakan perkataan KV+KV+KVKK2.Murid diminta untuk menyebut gambar apa yang diunjuk oleh guru.3.Guru menyelit kad gambar di kereta api selit, Setelah itu, guru ajar murid mengeja nama benda yang ditunjukkan di kereta api selit dengan menggunakan kad suku kata.4.Contohnya, kad gambar belalang diselit di papan selit, jadi suku kata be,la dan lang juga akan diselit sambil disebut oleh murid, kemudian apabila kad suku kata telah lengkap diselit, kad perkataan belalang pula akan diselit.5. Setelah kesemua kad telah disusun, guru memberi peluang kepada murid untuk mencari padanan suku kata dan perkataan yang sesuai dengan gambar yang di tunjukkan bagi melihat tahap kefahaman murid terhadap sesi P&P

Catatan KBKK:Kemahiran berfikir menyelesaikan masalah diterapkan apabila murid menyelesaikan aktiviti permainan Catatan nilai murni : Nilai baik hati dan kerjasama diterapkan di mana murid-murid saling bertolak ansur bantu membantu dan hormat menghormati semasa sesi permainan dijalankanCatatan KBKK:Kemahiran berfikir dan menyusun atur diterapkan semasa murid belajar menyusun atur suku kata menjadi perkataan yang betul seperti yang diajar oleh guru.Catatan nilai murni : Nilai kerajinan diterapkan di mana murid akan diberi galakan apabila membaca dengan betul dan bersemangat dalam pembelajaran.

Langkah 3(15 minit)LEMBARAN KERJA0. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. (Rujuk lampiran lembaran B)0. Lembaran susulan diberi sekiranya kerja murid telah siap sebelum waktunya. Rujuk lembaran BLEMBARAN KERJA1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. (Rujuk lampiran lembaran A)2. Lembaran susulan diberi sekiranya kerja murid telah siap sebelum waktunya. Rujuk lembaran A

Catatan KBKK: Kemahiran berfikir menyelesaikan masalah diterapkan apabila murid menyelesaikan soalan-soalan di dalam lembaran kerja.

Catatan nilai murni:Nilai baik hati dan kerjasama diterapkan di mana murid-murid akan peka dan membantu rakan-rakannya dalam latihan lembaran kerja.Catatan KBKK: Kemahiran berfikir menyelesaikan masalah diterapkan apabila murid menyelesaikan soalan-soalan di dalam lembaran kerja.

Catatan nilai murni:Nilai baik hati dan kerjasama diterapkan di mana murid-murid akan peka dan membantu rakan-rakannya dalam latihan lembaran kerja.

Penutup(5 minit)Penutup Kognitif1. Murid diminta untuk memakai topeng belalalang dan kumbang yang diedarkan oleh guru.1. Guru dan murid bersama-sama menyanyikan lagu mari teropong berserta dengan tepukan dan gaya .Penutup Sosial1. Guru memberi pujian dan galakan seperti sangat bagus, baik dan teruskan usaha kepada murid-murid yang belajar dengan tekun dan menjalankan aktiviti dengan baik.1. Selain itu, guru juga memberikan ganjaran iaitu hadiah kepada semua murid kerana telah berjaya melaksanakan aktiviti pada hari tersebut.

Catatan nilai murni: Nilai kerjasama diterapkan di mana murid belajar dengan tekun dan mengikut arahan guru.

Disemak dan disahkan oleh Guru PembimbingCatatan

Tandatangan :Nama :Tarikh :Disemak dan disahkan oleh Guru BesarCatatan

Tandatangan :Nama :Tarikh :

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIAISUBUKTITINDAKAN SUSULAN

Kekuatan :

Penambahbaikan :

Kelemahan :

Tindakan Susulan :

Disemak oleh pensyarah pembimbing/ Guru Pembimbing :Catatan :

Tandatangan :

Nama :Tarikh : Disahkan oleh Gru Besar:Catatan

Tandatangan:

Nama:

Tarikh:

2