rph menendang bola

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI (KSSR) (60 MINIT) Tarikh : 12 September 2012 Kelas : K11 Mata pelajaran: Pendidikan Jasmani Masa : 8.10 - 9.10 pagi Bilangan Murid: 6 orang (3 lelaki, 3 perempuan) Tajuk : 1.0 Kemahiran Pergerakan Tunjang Utama : Kemahiran Standard Kandungan : 1.1 Pergerakan Asas Lokomotor Standard Pembelajaran :1.1.1 Melakukan Aktiviti Pergerakan Lokomotor Menendang Bola Tunjang lain yang disepadukan: Perkembangan Fizikal dan Estetika Nilai : Keseronokan, Berusaha, Kerjasama, Keyakinan Diri, Kerajinan. Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat aktiviti menendang bola pada minggu lepas. Elemen Merentas Kurikulum : Berorientasikan Pencapaian. Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: I. Psikomotor: a. Menendang bola ke arah gol sekurang-kurangnya dua kali percubaan. b. Menendang bola ke arah pin untuk menjatuhkan pin sekurang- kurangnya dua kali percubaan. II. Kognitif: 1

Upload: johnny-lee

Post on 19-Dec-2015

66 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

bola sepak

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Menendang Bola

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI (KSSR) (60 MINIT)

Tarikh: 12 September 2012

Kelas : K11

Mata pelajaran: Pendidikan Jasmani

Masa : 8.10 - 9.10 pagi

Bilangan Murid: 6 orang (3 lelaki, 3 perempuan)

Tajuk : 1.0 Kemahiran Pergerakan

Tunjang Utama : Kemahiran

Standard Kandungan : 1.1 Pergerakan Asas Lokomotor

Standard Pembelajaran :1.1.1 Melakukan Aktiviti Pergerakan Lokomotor Menendang

Bola

Tunjang lain yang disepadukan: Perkembangan Fizikal dan Estetika

Nilai : Keseronokan, Berusaha, Kerjasama, Keyakinan Diri, Kerajinan.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat aktiviti menendang bola pada minggu

lepas.

Elemen Merentas Kurikulum : Berorientasikan Pencapaian.

Objektif:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

I. Psikomotor:

a. Menendang bola ke arah gol sekurang-kurangnya dua kali percubaan.

b. Menendang bola ke arah pin untuk menjatuhkan pin sekurang-kurangnya dua

kali percubaan.

II. Kognitif:

a. Menyambung titik-titik gambar menendang bola dengan kemas dengan

separa bantuan guru.

b. Mewarna gambar menendang bola dengan kemas dengan separa bantuan

guru.

1

Page 2: Rph Menendang Bola

III. Afektif:

a. Bekerjasama dengan guru semasa mengambil dan menyimpan alatan.

b. Berkerjasama dengan rakan dan mematuhi arahan guru semasa aktiviti

menendang bola dilaksanakan.

Bahan Bantu Mengajar : Kon, skitel, bola, pin boling, gelung.

BIL SPESIFIKASI

ALATAN

JUMLAH

1. Kon 4

2. Gelung 6

3. Pin boling 12

4. Skitel 6

5. Bola 6

2

Page 3: Rph Menendang Bola

Langkah Aktiviti BBB Catatan

Set induksi

(10 minit)

Memanas-

kan badan

dan

Regangan

Memanaskan badan:

1. Guru memasangkan video lagu ‘Sesuka

Hati’.

2. Guru menunjukkan pergerakan yang

akan dilakukan.

3. Murid-murid diminta mengikut

pergerakan guru.

Regangan:

1. Guru membuat regangan anggota badan

bersama-sama murid.

2. Murid-murid diminta mengira bersama-

sama guru.

3. Guru membimbing murid membuat

regangan bersama-sama.

Spesifikasi Alatan

Alatan Jumla

h

Kon 4

Lagu ‘Sesuka Hati’

Jalan3x,

ke sana ke sini,

Lari3x,

dengan riang hati,

lompat2x tinggi2x,

Sesuka hati..

Petik3x,

petiklah begini,

Tepuk3x,

ikutlah melodi,

ha4x hi4x sesuka

hati…

Gaya A:

Arahan

Terapi:

Muzik dan

Pergerakan

Nilai:

Keseronokan

Langkah 1

(5 minit)

Menendang

bola dalam

bulatan

1. Skitel disusun mengikut bilangan murid

dalam formasi bulatan.

2. Murid-murid dibimbing untuk berdiri di

hadapan skitel.

3. Guru berada di tengah-tengah bulatan.

4. Murid-murid diberikan arahan aktiviti

menendang bola yang akan

dilaksanakan.

5. Guru menunjukkan cara menendang

bola.

6. Guru menendang bola ke arah murid.

7. Murid-murid dibimbing menendang bola

ke arah guru.

8. Murid bertukar posisi dengan guru dan

menendang bola ke arah rakan.

9. Aktiviti menendang bola diteruskan

sekurang-kurangnya dua kali percubaan.

Spesifikasi Alatan

Alatan Jumla

h

Skitel 6

Bola 1

Gaya B:

Latihan

Terapi:

Psikomotor

Kasar

Nilai:

Berusaha

3

Page 4: Rph Menendang Bola

Langkah 2

(5 minit)

Menendang

bola secara

berpasangan

1. Murid-murid dibahagikan secara

berpasangan.

2. Murid-murid diminta untuk menendang

bola ke arah rakan.

3. Murid-murid dibimbing untuk menendang

bola ke arah rakan secara berpasangan.

4. Murid-murid menendang bola mengikut

keupayaan sendiri.

Butiran mengajar:

a. Kaki dibuka seluas bahu.

b. Mata pandang hadapan.

c. Kaki kanan dibawa ke belakang dan

dihayunkan ke hadapan untuk

menendang bola.

d. Bola ditendang ke arah rakan.

Spesifikasi Alatan

Alatan Jumla

h

Skitel 4

Gelun

g

5

Gaya C:

Berpasangan

(Reciprocal)

Terapi:

Pergerakan

dan

Psikomotor

Kasar

Nilai:

Kerjasama

Langkah 2

(10 minit)

Menendang

bola ke

dalam gol

1. Murid-murid dibimbing untuk beratur di

belakang skitel.

2. Guru menunjukkan cara menendang bola

ke dalam palang gol.

3. Murid-murid dibimbing untuk menendang

bola dalam jarak yang dekat dahulu.

4. Skitel dijarakkan dari palang gol.

5. Murid-murid dibimbing menendang bola

dengan jarak yang semakin jauh dan

kedudukan yang berbeza.

6. Murid-murid menendang bola mengikut

keupayaan sendiri.

7. Aktiviti diteruskan sekurang-kurangnya

tiga kali percubaan.

Spesifikasi Alatan

Alatan Jumlah

Skitel 1

Bola 1

Palang

gol

1

Gaya B:

Latihan

Terapi:

Main dan

Psikomotor

Kasar

Nilai:

Keseronokan

dan

Keyakinan

Diri

4

Page 5: Rph Menendang Bola

Variasi permainan:

a. Menendang bola ke dalam gol dari arah

kiri.

b. Menendang bola ke dalam gol dari arah

kanan.

Langkah 4

(5 minit)

Menendang

bola untuk

menjatuhkan

pin

1. Skitel disusun secara dua barisan.

2. Pin boling disusun di dalam gelung

dihadapan skitel.

3. Murid-murid dibahagikan kepada dua

kumpulan.

4. Murid-murid dibimbing untuk beratur di

belakang skitel.

5. Guru memberi arahan dan menunjuk

cara aktiviti menendang bola untuk

menjatuhkan pin.

6. Murid-murid diberikan sebiji bola bagi

setiap kumpulan.

7. Murid dikehendaki menendang bola ke

arah pin untuk menjatuhkan pin.

8. Murid-murid menendang bola mengikut

keupayaan sendiri.

Butiran mengajar:

a. Kaki dibuka seluas bahu.

b. Mata pandang hadapan.

c. Bola diletakkan di hadapan kaki.

d. Kaki kanan dibawa ke belakang dan

dihayunkan ke hadapan.

e. Bola ditendang ke arah pin.

Spesifikasi Alatan

Alatan Jumla

h

Skitel 2

Gelun

g

2

Pin 6

Bola 2

Gaya B:

Latihan

Terapi: Main

dan

Pengamatan

Nilai:

Berusaha

Langkah 5

(10 minit)

1. Skitel dan pin boling disusun dihadapan

setiap murid.

2. Murid-murid dibimbing untuk berbaris di

belakang skitel.

Spesifikasi Alatan

Alatan Jumla

h

Gaya A:

Arahan

Terapi:

5

Page 6: Rph Menendang Bola

Permainan

Kecil

3. Murid-murid dikehendaki menendang

bola untuk menjatuhkan pin boling.

4. Guru membimbing murid menendang

bola untuk menjatuhkan pin.

5. Murid-murid menendang bola untuk

menjatuhkan pin mengikut keupayaan

sendiri.

6. Murid-murid diberikan token jika dapat

menjatuhkan pin.

Skitel 6

Pin 12

Gelun

g

6

Bola 6

Psikomotor

Kasar dan

Pengamatan

Nilai:

Keseronokan

dan Berusaha

Penutup dan

Lembaran

Kerja

(15 minit)

1. Guru menyanyikan lagu bersama-sama

murid.

2. Guru bersoal jawab dengan murid

tentang aktiviti yang dilaksanakan.

3. Murid diedarkan lembaran kerja.

4. Guru menyemak hasil kerja murid.

Lembaran Kerja Gaya A:

Arahan

Terapi:

Pertuturan

dan

Psikomotor

Halus

Nilai:

Kerajinan

6

Page 7: Rph Menendang Bola

7