rph-kssr contoh en razman (2)

Upload: zaini-md-saad

Post on 01-Mar-2016

24 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph seni

TRANSCRIPT

CONTOH PENULISAN RPH KSSR

MEMBUAT CORAK DAN REKAANTahun :4Bidang:Membuat Corak dan RekaanAktiviti:PualamanTema :Objek buatan manusiaTajuk:Topi Hari JadiMasa:07.35 8.35 ( 60 minit)Jenis-jenis:Alatan: besen, lidi, plastic hitam, gam, tali.alatan lain yang sesuai Media Bahan: Kertas lukisan, cat minyak dan turpentin.Bahan Bantu: Contoh topi hari jadi dan contoh corak pualamanMengajar corak tidak terancang.Elemen Merentas: 1.Elemen Kreatif Dan InovatifKurikulum2.Elemen Teknologi Maklumat dan Komunikasi3.Elemen Keusahawanan Sikap Keusahawanan Pemikiran Keusahawanan Kreativiti dan Inovasi Aplikasi Teknologi dan Vokasional Keusahawanan Mengamalkan nilai moral danetika yang baik dalam keusahawanan(EK1,EK2,EK3,EK4 & EK5)

Nilai & Sikap : Kerjasama, ketekunan, kekemasan, kebersihan

Standard Kandungan1. Bahasa Seni Visual yang terdapat pada alam ciptaan Tuhan, objek buatan manusia dan karya seni.2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasaSeni Visual.3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam karya seni.4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukanbahasa Seni Visual.

Objektif Pembelajaran2.1Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa Seni Visual yang terdapat pada karya seni.(Kognitif)2.2Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa Seni Visual dalam menghasilkan karya seni . (Kognitif)2.3Murid dapat menghasilkan karya seni hiasan bekas serba guna (Psikomotor)2.4 Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa Seni Visual.(Afektif) (Penulisan objek pembelajaran mesti ada 3 elemen iaitu kognitif, psikomotor dan afektif.)Standard Pembelajaran2.1 Persepsi Estetik:2.1.1Unsur Seni 2.1.1.1 Warna-primer dan sekunder. 2.1.1.3 Jalinan-tampak2.1.2Prinsip Rekaan 2.1.2.1 Kontra warna (kepelbagaian warna) 2.1.2.2 Ritma dan Pergerakan corak pualaman

2.2Aplikasi Seni:2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media. 2.2.1.1 Alatan - Alatan: besen, lidi, plastic hitam, gam, tali.alatan lain yang sesuai 2.2.1.2 Bahan- Kertas lukisan, cat minyak dan turpentin2.2.2Memahami teknik yang sesuai dalam penghasilan karya 2.2.2.1 Teknik - pualaman (corak tidak terancang )

2.3Ekspresi Kreatif:2.3.1Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif2.3.2Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya.2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan corak teknik pualaman.

2.4 Apresiasi Seni2.4.1Mempamerkan hasil karya yang dihasilkan.2.4.2Menceritakan pengalam sendiri dalam proses penghasilan karya. 2.4.3Menghargai karya sendiri dan rakan.

LANGKAH/MASAISI PELAJARANSTANDARD PEMBELAJARANILUSTRASI AKTIVITI

SET INDUKSI00.00 00.00(00 minit)1.0Lagu Hari Lahir"

1.

2.

3.

4.

5.

Guru meminta murid yang lahir pada hari dan bulan ini keluar ke hadapan kelas.

Murid-murid di berikan setiap orang topi hari lahir.

Guru memasang Video Lagu Hari lahir dan menyuruh muird berdiri dan menyanyikan lagu tersebut bersama-sama. sambil bertepuk tangan.

Murid yang lahir pada hari tersebut memotong kek hari lahir.

Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran pada hari ini dan pelajar mendengar

BBM : Cont :VCD Lagu Hari lahir.

NILAI : Cont : kasih sayang

KBKK :STRATEGI : Cont :Berpusatkan bahan

PENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN : Muzik

TEKNIK :KP : TMK : EMK : keusahawanan

Lirik lagu: Guna Semula

Gunalah barangan terpakai sajaMembuat bekas pelbagai gunaMudah saja untuk kita memilikinyaMarilah sama kita cuba

Marilah mari rakan semuaMarilah kita mencubaBekas pelbagai guna

Gunakan barang terpakai sajaTanpa banyak belanjaMari kita mencuba

LANGKAH 100.00 00.00(00 minit)1. 0

2. 1

2.2Corak Hiasan Bekas Serba Guna

.Unsur Seni- Warna : primer dan sekunder.- Jalinan : tampak

Prinsip Rekaan- Kontra : warna- Ritma dan Pergerakan :Corak Pualaman

1.

2.

3.

PERSEPSI ESTETIK

Guru bersoal jawab dengan murid tentang topi hari lahir yang mereka pakai semasa sambutan hari lahir.

Guru menunjukkan beberapa contoh topi hari lahir bercorak pualaman dan bersoaljawab dengan murid tentang bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip rekaan) yang terdapat pada contoh tersebut.

Guru menyatakann definisi pualaman

BBM : Cont :Hasil Topi Hari lahir.

NILAI : Keberanian

KBKK :STRATEGI : Cont :Berpusatkan bahanTEKNIK : Cont : SoaljawabPENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN :KP :TMK : EMK :

LANGKAH 200.00 00.00(00 minit)

1.0

2.0Alatan dan Bahan Penghasilan

Langkah Penghasilan

1.

2.APLIKASI SENIGuru menayangkan slaid alat dan bahan yang digunakan untuk membuat corak untuk topi hari lahir dengan menggunakan teknik pualaman..Guru dan murid bersoal jawab mengenainya.

Guru menayangkan slaid cara menghasilkan corak dengan menggunakan teknik pualaman dan menyuruh murid melihatnya dengan teliti.

BBM : Alat : Bahan :

LANGKAH/MASAISI PELAJARANSTANDARD PEMBELAJARANILUSTRASI AKTIVITI

Bancuh warna yang hendak digunakan (warna-warna asas)

Renjiskan warna air pada permukaan kertas lukisan dengan menggunakan jari

Ulang langkah ke dua menggunakan warna yang berlainan untuk mendapatkan corak yang tidak terancang secara percikan

Karya yang telah siap dikeringkan dan hasilan tersebut digunting mengikut saiz botol minuman atau cawan kertas yang dipotong.

Hasilan tadi digulung dan dimasukkan ke dalam botol minuman dan digamkan/ dilekatkan pada bahagian luar cawan kertas.

Murid boleh menghias bekas mengikut kreativiti masing-masing. ( Contoh : membuat tapak, tambah kolaj)

Langkah 1

Langkah 2

Langkah 3

Langkah 4

Langkah 5

NILAI : diiplinKBKK :STRATEGI : Cont :Berpusatkan bahanTEKNIK : Cont : SoaljawabPENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN :KP :Interpersonal:EMK : TMK

LANGKAH/MASAISI PELAJARANSTANDARD PEMBELAJARANILUSTRASI AKTIVITI

LANGKAH 300.00 00.00(00 minit)

1.0Penghasilan Corak Topi hari lahir1.

2.

3.

4.EKSPRESI KREATIFGuru mengedarkan alat dan bahan kepada murid.

Guru menyuruh murid menghasilan corak untuk topi hari lahir dengan menggunakan teknik pualaman secara individu berdasarkan langkah-langkah pengahsilan yang ditunjukkan sebelum ini.

Murid menghasilan corak masing-masing.

Guru membimbing murid

BBM : NILAI : KBKK :STRATEGI : TEKNIK :PENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN :KP :TMK :EMK :

LANGKAH 400.00 00.00(00 minit)

1.0Karya Corak Hiasan Bekas Serbaguna Murid1.

2.

3.APRESIASI SENIGuru menyuruh beberapa orang murid ke hadapan untuk mempamerkan dan memberi pendapat tentang hasil kerja mereka.

Murid membuat penilaian terhadap hasil murid lain dan berbincang tentang nilai harga.

Guru membimbing murid.

BBM : NILAI : KBKK :STRATEGI : TEKNIK :PENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN :KP :TMK :EMK

PENUTUP00.00 00.00(00 minit)

1.0Kreativiti dan Manfaat Mengitar semula Bahan Buangan.1.

2.

3.Murid berbincang apakah hasilan lain yang boleh dihasilkan daripada teknik renjisan (pembalut buku, penanda buku, frem gambar dan lain-lain).

Guru berbincang dengan murid

bahawa menghasilkan barangan sendiri dapat menjimatkan kos. Bahan buangan masih boleh digunakan semula. Mengetahui kaitan seni visual dengan nilai-nilai komersil.

Guru memaklumkan kepada murid yang mempunyai facebook dan blog untuk mempromosikan hasil karya untuk dijual kepada rakan-rakan dan kenalan .BBM : NILAI : KBKK :STRATEGI : TEKNIK : PENGGABUNGJALINAN :PENYERAPAN :KP :TMK :EMK :

IMPAK/ REFLEKSI:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________