rph kolaj

6
TARIKH : 10 Ogos 2014 MASA : 9.45 PAGI SUBJEK TAHUN : PENDIDIKAN SENI VISUAL : 4 Competent BILANGAN MURID : 23 ORANG BIDANG : MENGGAMBAR TAJUK SUB TAJUK MASA : KOLAJ : RAMA-RAMA : 60 MINIT OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Mengenali teknik kolaj bagi menghasilkan gambar. 2. Menjelaskan cara-cara menghasilkan gambar rama-rama menggunakan teknik kolaj. 3. Menghasilkan kolaj bertajuk ’Rama-rama’. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

Upload: syazami-sabri

Post on 03-Oct-2015

113 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

k

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

TARIKH

: 10 Ogos 2014

MASA

: 9.45 PAGI

SUBJEK

TAHUN: PENDIDIKAN SENI VISUAL

: 4 Competent

BILANGAN MURID: 23 ORANG

BIDANG : MENGGAMBAR

TAJUK

SUB TAJUK

MASA

: KOLAJ

: RAMA-RAMA

: 60 MINIT

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

: Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Mengenali teknik kolaj bagi menghasilkan gambar. 2. Menjelaskan cara-cara menghasilkan gambar rama-rama menggunakan teknik kolaj.3. Menghasilkan kolaj bertajuk Rama-rama.

ALAT DAN BAHAN1. Alat: Gam 2. Bahan: kertas warna, kertas lukisan, gambar rama-rama

PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid telah mengetahui rupa bentuk rama-rama.

KEMAHIRAN GENERIK:

Kemahiran Belajar mendengar, melihatKemahiran Berfikir menjana idea, merumusTKP verbal lingusitik, visual ruang, interpersonal, kinestetik, Muzik, intrapersonalPendekatan Konstruktivisme

NILAI

: Menghargai,bekerjasama dan patuh arahan

LANGKAH \ MASAISI / KANDUNGANAKTIVITI P&PCATATAN / STRATEGI

Set Induksi (5 minit)

Lagu : Rama-rama

Dari ulat jadi kepompong,Duduk tidur dalam kelongsong,Sampai masa kepompong pecah, pom!Jadi rama-rama yang indah.

Rama-rama terbang merata, Sungguh cantik aneka warna,Hisap madu di taman bunga,Tapi sayang hidup tak lama.

1. Murid diperdengarkan lagu Rama-rama.2. Murid ditunjukkan demonstrasi pergerakan mengikut lirik oleh guru.3. Murid diminta menyanyi sambil meniru pergerakan yang dilakukan guru.

Kemahiran Belajar-Mendengar-Melihat

TKP-Verbal linguistik-Kinestetik-Interpersonal-Muzik

Nilai-Menghargai-Kerjasama-Patuh arahan

ABM-Lirik lagu -Gambar rama-rama

Langkah 1(10 minit)Aras 1-Murid dapat menerangkan tentang aktiviti menggambar rama-rama dengan teknik kolaj.-Murid dapat menyenaraikan alat dan bahan yang diperlukan untuk menghasilkan kolaj rama-rama. 1. Murid diterangkan tentang aktiviti yang akan dilakukan iaitu menggambar dengan teknik kolaj serta ditunjukkan contoh karya kolaj yang telah siap.2. Murid diberi gambar rama-rama yang kosong.3. Murid diterangkan alat dan bahan yang diperlukan untuk melakukan aktiviti.4. Murid bersoal jawab dengan guru.

TKP-Interpersonal-Verbal linguistik

Kemahiran Belajar-Mendengar-Melihat

Nilai-Menghargai-Kerjasama-Patuh arahan

ABM-Gambar kolaj rama-rama-Kertas warna-Gam

Langkah 2(20 minit)Aras 2

-Murid dapat menjelaskan langkah-langkah untuk membuat kolaj rama-rama.

1. Murid ditunjukkan cara untuk melakukan melakukan kolaj rama-rama di hadapan kelas.2. Murid dibimbing oleh guru untuk menyiapkan kolaj rama-rama dengan menekankan aspek kekemasan semasa menjalankan aktiviti.3. Murid dipilih secara rawak dan diminta menjelaskan semula langkah-langkah membuat kolaj rama-rama di hadapan kelas.TKP-Interpersonal-Kinestetik-Visual ruang-Verbal linguistik

Kemahiran Belajar -Mendengar-Melihat

Kemahiran Berfikir-Menjana idea

Nilai-Menghargai-Kerjasama-Patuh arahan

Langkah 3(20 minit)Aras 3-Murid dapat menghasilkan kolaj rama-rama.-Murid dapat menjalankan aktiviti dengan lancar di bawah penyeliaan guru.

1. Murid dibimbing untuk menyiapkan kolaj rama-rama.2. Murid bersoal jawab dengan guru.

Sesi Apresiasi dan Refleksi1.Membuat apresiasi hasil kerja murid.2. Seni rupa3.Bentuk4.Kemasan hasil kerja

TKP-Visual ruang-Interpersonal

Konstruktivisme

Nilai-Menghargai-Kerjasama-Patuh arahan

Penutup(5 minit)

-Murid dapat menyanyi mengikut pergerakan dan nyanyian guru.-Murid menghargai hasil kerja masing-masing1. Guru menjalankan sesi penutup dengan menyanyikan semula lagu Rama-rama.

Kemahiran Berfikir-Merumus

TKP-Muzik-KinestetikNilai-Menghargai-Kerjasama-Patuh arahan