rph khamis

6
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tarikh : 6 September 2012 Masa : 12.00 1.00 Tengahari Tahun : 5 Dinamik Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Pertanian Tajuk : Buah Seribu Khasiat. Fokus Utama 6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus. Aras 3 (i) Mengumpul maklumat secara imbasan untuk membuat keputusan. Fokus Sampingan 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk. Aras 2 (i) Membina ayat tunggal dengan perluasan subjek dan predikat. Objektif Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Membaca pantas lirik lagu Papaya Mangga Pisang Jambu dan bernyanyi beramai-ramai. 2. Memberi maklumat mengenai buah-buahan yang pernah dimakan. 3. Membina ayat menggunakan kata antonim yang diberikan oleh guru dalam permainan Antonimkan Perkataan Sistem Bahasa : Tatabahasa : Antonim Sebutan dan intonasi Pengisian Kokurikulum: Ilmu Pendidikan Sivik, Pendidikan Muzik.

Upload: fatin-nadia-fadzil

Post on 18-Nov-2015

17 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

Tarikh: 6 September 2012Masa: 12.00 1.00 TengahariTahun: 5 DinamikMata Pelajaran: Bahasa MelayuTema: PertanianTajuk: Buah Seribu Khasiat.

Fokus Utama6.5Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus.Aras 3 (i) Mengumpul maklumat secara imbasan untuk membuat keputusan.

Fokus Sampingan8.1Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk.Aras 2 (i)Membina ayat tunggal dengan perluasan subjek dan predikat.

ObjektifPada akhir pembelajaran murid dapat :1. Membaca pantas lirik lagu Papaya Mangga Pisang Jambu dan bernyanyi beramai-ramai.1. Memberi maklumat mengenai buah-buahan yang pernah dimakan.1. Membina ayat menggunakan kata antonim yang diberikan oleh guru dalam permainan Antonimkan Perkataan

Sistem Bahasa: Tatabahasa : Antonim Sebutan dan intonasi

Pengisian Kokurikulum: Ilmu Pendidikan Sivik, Pendidikan Muzik. Nilai murni Tolong-menolong, kerjasamaKBT Kemahiran berfikir dan Pembelajaran secara konstektual, Belajar cara belajar, Fasilitator.

BBM: Video buah-buahan, Lirik lagu Papaya Mangga Pisang Jambu , video Lagu Papaya Mangga Pisang Jambu , gambar buah-buahan, slide powerpoint.

Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui buah-buahan dan khasiatnya.

Masa/LangkahIsi PelajaranAktiviti P&PCatatan

Set Induksi(5 minit)Video buah-buahan.

1- Guru memaparkan video buah-buahan.2- Guru bersoal jawab dengan murid mengenai buah-buahan.3- Guru bersoal jawab mengenai khasiat buah-buahan ini.4- Murid memberi respon mengenai video yang dipamerkan.Teknik -Sumbangsaran-Soal jawab

Nilai-Prihatin-Menjaga kesihatan.

BBM-Video buah-buahan.

KBT-Kemahiran berfik-Pembelajaran secara konstektual.

Langkah 1(20 minit)

Lagu buah-buahan tempatan.Papaya mangga pisang jambuDi bawa dari pasar mingguDi sana banyak penjualnyaDi kota banyak pembelinya.

1- Guru memaparkan lirik lagu Papaya Mangga Pisang Jambu 2- Murid dikehendaki membaca lirik lagu Papaya Mangga Pisang Jambu dengan kuat.3- Guru dan murid menyanyi bersama-sama lagu Papaya Mangga Pisang Jambu .Teknik-Menyanyi

BBM-Lirik lagu Papaya Mangga Pisang Jambu-Video lagu Papaya Mangga Pisang Jambu

Nilai -Berdisiplin-Keyakinan Kbt-Kemahiran berfikirPembelajaran secara konstektual.

Langkah 2 (10 minit)

Susun gambar

1- Guru memberikan satu sampul surat kepada setiap kumpulan.2- Guru memberikan arahan permainan.3- Murid dikehendaki menyusun gambar menjadi satu gambar yang lengkap.4- Murid harus melengkapkan maklumat gambar tersebut.5- Seorang wakil dikehendaki membaca maklumat tersebut.Teknik-Sumbangsaran-Soal jawab

Nilai-Berdisiplin-Keyakinan

Kbt-Kemahiran berfikir-Fasilitator

Langkah 3(20 minit)

Bina ayat menggunakan perkataan antonim.1- Guru memaparkan slide.2- Guru menerangkan antonim dalam Bahasa Melayu.3- Guru memaparkan beberapa perkataan dan ayat.4- Guru meminta murid memberikan perkataan antonim yang sesuai.5- Murid dikehendaki membina ayat berdasarkan perkataan antonim yang diberikan.Teknik -Permainan Bahasa

BBM-Slide Power point

Nilai-Keyakinan

Kbt-Kemahiran berfikir-Pembelajaran secara konstektual.

Penutup(5 minit)Kognitif -Merumus isi pelajaranSosial-Merumus nilai murni1- Guru merumuskan pelajaran hari ini.2- Murid memberi respon dan merumuskan juga pelajaran hari ini.6- Murid dan guru menyanyikan sekali lagi lagu Papaya Mangga Pisang Jambu .BBM-Video lagu Papaya Mangga Pisang Jambu

Nilai-Hemah tinggi-Keyakinan