rph kemahiran hidup pendidikan khas - masakan

4
Matapelajaran : Kemahiran hidup Kelas : PKA Bil. Murid : 5 orang Tarikh/Hari : 1 Mac 2011 / Selasa Masa : 9.15 – 10.15 pagi Topik : masakan Subtopik : mengenalpasti alatan di dapur Fungsi alatan didapur Pengetahuan Sedia Ada i) Murid pernah melihat cara memasak Objektif Pengajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: i) Mengenalpasti alatan didapur ii) Melakukan amali fungsi alatan di dapur Perentasan kurikulum : Bahasa Melayu, matematik, Bahasa Inggeris Terapi : warna, pertuturan, carakerja Penerapan Nilai : kebersihan diri, berhati-hati, ikhlas BBM : keropok, kuali, papan landas, periuk nasi, dapur gas, cerek, pinggan, sos cili, minyak, piring 1 | Page

Upload: nor-maliza-mat-sulong

Post on 30-Jun-2015

5.012 views

Category:

Documents


77 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH kemahiran hidup pendidikan khas - masakan

Matapelajaran : Kemahiran hidup

Kelas : PKA

Bil. Murid : 5 orang

Tarikh/Hari : 1 Mac 2011 / Selasa

Masa : 9.15 – 10.15 pagi

Topik : masakan

Subtopik : mengenalpasti alatan di dapur

Fungsi alatan didapur

Pengetahuan Sedia Ada

i) Murid pernah melihat cara memasak

Objektif Pengajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

i) Mengenalpasti alatan didapurii) Melakukan amali fungsi alatan di dapur

Perentasan kurikulum : Bahasa Melayu, matematik,

Bahasa Inggeris

Terapi : warna, pertuturan, carakerja

Penerapan Nilai : kebersihan diri, berhati-hati, ikhlas

BBM : keropok, kuali, papan landas, periuk nasi, dapur

gas, cerek, pinggan, sos cili, minyak, piring

1 | P a g e

Page 2: RPH kemahiran hidup pendidikan khas - masakan

Langkah/Masa

Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set induksi (5 minit)

Pengenalan topik – membawa gambar keratan pandangan sisi rumah.

GURU MURID TEKNIK: soal-jawab

TERAPI: pengamatan

BBM:gambar

NILAI:menolong

1. Guru memberikan sekeping gambar kepada murid2. Guru meminta murid melihat dan mengenalpasti lokasi dapur di dalam gambar.

3. Guru mengaitkan set induksi dengan pelajaran pada hari ini.

1. murid menerima gambar .

2. murid membuat pengecaman dan menjawab mengikut pemerhatian terhadap gambar yang diberi.3. murid mendengar dan memerhati.

Langkah 1

(15 minit)

Memperkenalkan alatan memasak

1. guru memperkenalkan jenis alatan memasak kepada murid.2. guru meminta murid menyebut nama alatan satu persatu.3. guru memberikan alatan kepada murid untuk melihat dan merasai alatan.4. guru bersoal jawab tentang bentuk dan warna alatan tersebut.5. guru meminta murid menampalkan kad bergambar mengikut arahan guru.6. guru menerangkan fungsi alatan kuali dan cara menggoreng.7. guru memberi penerangan tentang cara menggoreng dan bahan yang akan digoreng.8. guru meminta murid beredar ke ruangan dapur untuk menggoreng.

1. murid mendengar dan memerhati.

2. murid menyebut bersama-sama. 3. murid memegang dan mengamati alatan memasak.

4. murid memerhati dan menjawab secara lisan.5. murid menampal alatan memasak di papan putih.

6. murid mendengar dan memerhati.

7. murid mendengar dan memerhati.

8. murid diminta beredar ke ruangan dapur.

TEKNIK: amali

NILAI:Kerjasama, sayangi ibu bapa

Langkah 2

(20 minit)Mengenalpasti fungsi alatan kuali.

1. guru meminta murid memakai apron.2. guru meminta murid

1. murid memakai apron. 2. murid mencuci

BBm Apron,kuali, keropok, pinggan dan

2 | P a g e

Page 3: RPH kemahiran hidup pendidikan khas - masakan

membasuh tangan sebelum menggoreng.3. guru menunjukkan cara menggoreng keropok.4. guru meminta setiap seorang murid memasukkan kepingan keropok dan menggoreng di dalam kuali.5. guru membantu murid menggoreng keropok.6. guru meminta murid mengangkat keropok yang telah siap digoreng.7. murid diminta beredar ke kelas.

tangan dengan bersih. 3. murid memerhati cara untuk menggoreng.4. murid mengikut arahan dan menggoreng keropok.

5. murid dibantu guru untuk menggoreng.6. murid mengangkar keropok yang telah siap.7. murid menanggalkan apron dan beredar ke kelas.

Penapis minyak.TERAPI: carakerja

NILAI:Kebersihan,

Langkah 3

(15minit)

Menghidang keropok.

1. guru menunjukkan pelbagai cara menghidang keropok di atas pinggan.2. guru memberikan pinggan dan keropok kepada setiap murid.3. guru meminta murid menghidang keropok di atas pinggan.4. guru menilai hasil dan cara hidangan yang dilakukan mengikut kreativiti murid.

1. murid memerhati cara untuk menghidang.

2. murid mengambil pinggan dan keropok.3. murid menyusun keropok mengikut kreativiti masing-masing.4. murid menunjukkan hasil hidangan keropok kepada guru.

BBM:Keropok, pinggan, sos cili

NILAI:Kerjasama, kemas

TERAPI: pengamatandan loko motor halus.

Penutup (5 minit)

Rumusan Pengajaran

1.guru bersoal jawab kembali tentang alatan yang dipelajari.2. guru bersoal-jawab tentang fungsi kuali dan cara-cara menggoreng.

1. Murid mendengar dan menjawab secara lisan.2. Murid mendengar dan menjawab secara lisan.

3 | P a g e