pendidikan khas rph-baik pulih dan penyelenggaraan alat

7
INSTITUT PENDIDIKAN GURU MALAYSIA KAMPUS BATU LINTANG JALAN KOLEJ 93200 KUCHING RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP (PENGAJARAN MIKRO) Topik : Baik pulih dan penyelenggaraan penyimpanan bahan dan peralatan. Sub Topik : 1. Mengenalpasti alatan dan bahan pertukangan. 2. Cara merekod peralatan dan bahan. 3. Cara menyimpan dan menyusun peralatan. DISEDIAKAN OLEH Kumpulan 1 (KPLI 2009: PENGAJIAN PENDIDIKAN KHAS - MASALAH PEMBELAJARAN)

Upload: wiss99

Post on 12-Jun-2015

2.347 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Kemahiran Hidup Pendidikan Khas

TRANSCRIPT

Page 1: Pendidikan Khas RPH-Baik Pulih Dan Penyelenggaraan Alat

INSTITUT PENDIDIKAN GURU MALAYSIA KAMPUS BATU LINTANGJALAN KOLEJ93200 KUCHING

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANKEMAHIRAN HIDUP

(PENGAJARAN MIKRO)

Topik : Baik pulih dan penyelenggaraan penyimpanan bahan dan

peralatan.

Sub Topik : 1. Mengenalpasti alatan dan bahan

pertukangan.

2. Cara merekod peralatan dan

bahan.

3. Cara menyimpan dan menyusun

peralatan.

DISEDIAKAN OLEH

Kumpulan 1

(KPLI 2009: PENGAJIAN PENDIDIKAN KHAS - MASALAH PEMBELAJARAN)

Page 2: Pendidikan Khas RPH-Baik Pulih Dan Penyelenggaraan Alat

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIANMATA PELAJARAN KEMAHIRAN HIDUP MASALAH PEMBELAJARAN

Kelas : 5 ( Lima )

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Tarikh : 08 Oktober 2008 ( Khamis )

Masa : 0730 – 0830 pagi ( 60 minit )

Bilangan murid : 18 orang

Tajuk : Pertukangan

Kemahiran : Baik pulih dan penyelenggaraan penyimpanan bahan dan peralatan.

Penggabungjalinan : 1. Mengenalpasti alatan dan bahan pertukangan.Isi Kandungan 2. Cara merekod peralatan dan bahan.

3. Cara menyimpan dan menyusun peralatan.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat :-

i) Menyebut sekurang-kurangnya 3 daripada 5 peralatan pertukangan.

ii) Merekod 3 daripada 5 peralatan pertukangan yang digunakan.

iii) Menyebut 3 daripada 5 cara menyimpan alatan pertukangan dengan betul.

Perentasan Kurikulum : Matematik, Pendidikan Moral dan Pendidikan Seni

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat peralatan pertukangan di bengkel.

Penyerapan Nilai : Tertib, mendengar arahan, bekerjasama dan keyakinan.

Unsur Terapi : Pertuturan, pergerakan dan cara kerja.

Bahan Bantu Mengajar : Benda Maujud (model rak penyimpanan),video, borang rekod penyimpanan, gambar dan Lembaran Kerja.

Page 3: Pendidikan Khas RPH-Baik Pulih Dan Penyelenggaraan Alat

LANGKAH/MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

SET INDUKSI

( 5 MINIT )

Guru memaparkan satu situasi di bengkel melalui tayangan slaid powerpoint.

1. Guru memaparkan gambar bengkel dan peralatan pertukangan.

2. Murid dan guru bersoaljawab tentang apa yang dilihat oleh mereka.

3. Guru menunjukkan alatan pertukangan yang tidak disusun dengan betul dan kemas.

4. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pada hari ini.

Teknik : Mengenalpasti

Terapi : Pertuturan Penglihatan

Nilai : mendengar

arahan yakin bekerjasama

BBM : benda maujud tayangan slaid gambar

LANGKAH 1

( 10 MINIT )

Memperkenalkan berberapa jenis peralatan pertukangan kepada murid: 

1. Guru menunjukkan gambar peralatan petukangan kepada murid.

2. Murid diminta menamakan semula peralatan pertukangan berdasarkan apa yang mereka lihat:

1. Tukul2. Gergaji3. Pemutar skru4. Pemahat5. Sesiku L6. Playar7. Kayu8. Paku

3. Guru menampal gambar alatan pertukangan di papan tulis.

4. Murid membaca alatan tersebut sambil dibimbing oleh guru.

Teknik : Pemerhatian Mengenalpasti

Terapi : Pertuturan Penglihatan

Nilai : mendengar

arahan yakin bekerjasama

BBM : benda maujud papan tulis gambar

LANGKAHISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

Page 4: Pendidikan Khas RPH-Baik Pulih Dan Penyelenggaraan Alat

/MASA

LANGKAH 2

( 15 MINIT )

Memperkenalkan maklumat baru kepada murid.

Cara Merekod penggunaan peralatan.

Contoh Borang:

Alat Keluar

Masuk

Tukul

Gergaji

Pemutar Skru

Pemahat

Sesiku L

Jumlah

1 Guru memberikan borang rekod penggunaan peralatn kepada setiap pelajar.

2 Guru menerangkan fungsi dan cara menggunakan borang tersebut (demonstrasi oleh guru).

3 Guru membimbing murid untuk mengisi borang rekod pengunaan peralatan pertukangan.

4 Guru menyemak borang rekod pengunaan peralatan pertukangan yang telah diisi oleh murid.

Teknik : Tunjuk cara

Terapi : Pertuturan Penglihatan Pergerakan

Nilai : mendengar

arahan yakin ketelitian

BBM : Benda maujud Borang rekod

penggunaan.

LANGKAH 3

( 15 MINIT )

Cara menyimpan dan menyusun.Belum Disusun

Sudah Disusun

1. Guru menunjukkan model rak penyimpanan peralatan kepada murid.

2. Guru membuat demonstrasi cara membersih dan menyimpan dengan betul alatan pertukangan yang telah digunakan.

3. Murid dipilih secara rawak untuk tampil ke depan untuk membersih dan menyimpan dengan betul alatan pertukangan yang telah digunakan.

Teknik : Tunjuk cara

Terapi : Pertuturan Penglihatan Pergerakan

Nilai : mendengar

arahan yakin diri bekerjasama

BBM : benda maujud

ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

Page 5: Pendidikan Khas RPH-Baik Pulih Dan Penyelenggaraan Alat

LANGKAH/MASA

PENUTUP( 5 MINIT )

Rumusan 1. Guru merumuskan pelajaran hari ini iaitu tindakan yang patut dilakukan oleh pelajar sebelum dan selepas menggunakan peralatan.

2. Guru memberikan lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan.

Aktiviti LanjutanGeneralisasi/Aplikasi Kepada Kehidupan Seharian/Pelajaran Lanjutan: 

Murid tahu kaedah penyelenggaraan peralatan yang mereka gunakan.

Teknik : soaljawab

Nilai : yakin bekerjasama

BBM : lembaran kerja

Refleksi Guru Pelatih :

Page 6: Pendidikan Khas RPH-Baik Pulih Dan Penyelenggaraan Alat

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

Ulasan Pensyarah/ Guru Pembimbing :

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………….

……

………………………………………………………………………………………………………………….……

………………………………………………………………………………………………………………….……

………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………….Tandatangan

Pensyarah/ Guru Pembimbing