rph immersive ( 40 minit)
DESCRIPTION
RPH IMMERSIVE (40MINIT)-RAFEAHTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Tingkatan : 5 ICT Tempat : Makmal Komputer 1
Tarikh : 18 Desember 2012 Masa : 11.00 hingga 11.40 pm
Topik 4.4 : PERKEMBANGAN SEMASA DAN MASA DEPAN 4.4.1: Multimedia Immersif
4.4.4.1: Memberikan contoh multimedia immersif dalam bidang pendidikan, perniagaan dan hiburan.
HASIL PEMBELAJARAN :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat :
1.
Memahami maksud multimedia immersif
2. Memberikan contoh multimedia imersif dalam bidang pendidikan, perniagaan dan
hiburan 3. Menghasilkan buku skrap yang berkisar kepada multimedia immersif
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1. E-bahan atau modul2. Buku skrap
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1. Mengenali semua fasa dalam produksi multimedia
PELAKSANAAN PENGAJARAN
Isi kandungan Pengetahuan/Kemahiran yang perlu dikuasai Set Induksi a. Memaparkan GRAFIK "Hari Ini Dalam a. Murid dapat menyatakan tarikh-tarikh yang Sejarah" terlibat
b. Kemahiran mengaitkan tarikh tersebut sehinggalah dengan tarikh semasa
Subtopik 4.4.4.1 :Memberikan contoh multimedia a. Pelajar mengetahui maksud multimedia imersif immersif dalam bidang pendidikan, b. Murid membezakan setiap bidang yang terlibat perniagaan dan hiburan beserta contoh bagi memudahkan penghasilan
buku skrap.
b) Multimedia immersif akan diterangkan berbentuk persembahan video dan penerangan Membuat buku skrap berpandukan modul.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran CatatanPengenalan: Set induksi 5 minit
1. Guru menayangkan GRAFIK bertajuk “Hari Ini Dalam Sejarah” dan bertanya kepada pelajar tentang apa yang mereka faham tentang medium, multi dan multimedia
Perkembangan Pengajaran: Aktiviti 1: 15 minit
1. Guru menayangkan slaid berbentuk modul supaya pelajar dapat merujuk BBM : nota dan memberikan panduan untuk menggunakannya -Slaid powerpoint
1. Guru meminta pelajar untuk memberikan pendapat tentang contoh lain yang memberikan kaitan dengan slaid tersebut KBKK :
2. Guru menceritakan betapa pentingnya maklumat tersebut dipaparkan secara - Berinteraksi menarik dan cuba mengaitkan dengan elemen-elemen multimedia iaitu - Kenalpasti TGAVA (teks, grafik, audio, video dan animasi) agar mereka mempunyai
pemahaman yang kuat
Aktiviti 2: 15 minit1. Guru menayangkan video berkisar tentang multimedia imersif dan meminta BBM :
pendapat para pelajar apa yang mereka boleh tafsirkan setelah selesai -Slaid powerpoint menontonnya -Video2. Guru menjelaskan perkaitan topik dengan isi pelajaran iaitu Multimedia
Imersif dengan memberikan gambaran yang paling senang untuk difahami oleh pelajar dengan merasai pengalaman meneroka Realiti Maya Nilai Murni: pada laman web http://www.globalvision360.com/en/immersive- -Bekerjasama
picture.html -Yakin bersuara3. Guru memberikan tips-tips yang baik untuk mencari maklumat di Internet
agar para pelajar mendapat bimbingan yang sepatutnya KBKK :4. Setiap pelajar akan merujuk kepada contoh buku skrap yang ditunjukkan - Melihat
sebagai panduan - Menganalisis5. Setiap pelajar akan merujuk kepada modul yang disediakan oleh guru dalam
penghasilan buku skrap
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan Penutup: 3 minit
1. Guru memilih 2 pelajar supaya merumuskan semua hasil pembelajaran yang diingini dan memberikan sedikit komen dan peringatan agar para pelajar dapat merasai sendiri penghasilan buku skrap walaupun dengan menggunakan perisian MS PowerPoint sahaja.
2. Sekurang-kurangnya pelajar mampu menghasilkan buku skrap tersebut tidak lebih 5 muka surat secara interaktif.
Tugasan: 2 minit
1. Buku skrap hendaklah disiapkan dan dihantar kepada guru pada sesi kelas yang akan datang
Refleksi Kendiri:
Catatan/Tugas-tugas lain: Masa Aktiviti Pengesahan