rph edu3105

Upload: allenwan901

Post on 07-Apr-2018

225 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/4/2019 RPH EDU3105

    1/8

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata pelajaran : Bahasa Melayu

    Tahun : 3 Merah (Tahap 1)

    Tarikh : 26 September 2011

    Masa : 0730-0830

    Bilangan murid : 33 orang

    Tema : Unit 11 : Menempa kejayaan mencipta sejarah

    Tajuk : Kenderaan keluaran Malaysia.

    Hasil pembelajaran : Fokus utama

    5.2 Aras2 (i) Membaca lancar teks bahan sastera dengan

    sebutan, intonasi dan gaya penyampaian yang

    betul.

    : Fokus sampingan

    9.2 Aras 1 (i) Merekod maklumat tentang sesuatu perkara.

    Objektif eksplisit : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran,

    1. 85% murid dapat membaca dengan sebutan, intonasi dan gaya

    penyampaian yang betul selepas bimbingan guru.

    2. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 perbezaan

    antara model kereta nasional pertama dengan model kereta

    nasional terkini melalui soal jawab dan perbincangan antara

    guru dengan murid.

    3. Murid dapat memadankan 8 daripada 10 perkataan berlawanan

    dengan betul.

  • 8/4/2019 RPH EDU3105

    2/8

    4. 80 % murid dapat melukis kereta nasional yang berkonsepkan

    futuristik mengikut pengalaman masing-masing.

    Sistem bahasa : Perkataan berlawan

    Pengisian kurikulum : Ilmu : Kajian Tempatan, Pendidikan Moral dan Pendidikan Seni

    Nilai : Semangat patriotiK, bangga dan bersyukur.

    Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) : Kajian Masa Depan

    (KMD), kecergasan pelbagai .

    KBKK : Mengelas, mengumpul dan mengkategori, membanding

    beza.

    Bahan Bantu Mengajar : Komputer, projector LCD, kad imbasan,

    lembaran kerja, buku teks.

    Pengetahuan sedia ada murid : Murid pernah melihat kereta.

  • 8/4/2019 RPH EDU3105

    3/8

    Masa /

    Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

    Set Induksi

    (5 minit)

    Tajuk : Kenderaan keluaran

    Malaysia

    Sejarah rentetan kereta nasional

    Malaysia.

    1. Guru

    menayangkan klip

    video selama 3

    minit yang

    berkaitan dengan

    kereta nasional

    Malaysia kepada

    murid.

    2. Murid dimintamelihat klip video

    yang ditayangkan

    pada skrin

    dengan teliti.

    3. Guru bersoal

    jawab dengan

    murid tentang klip

    video yang

    ditonton sambil

    menerapkan nilai

    murni.

    4. Guru mengaitkan

    jawapan murid

    dengan tajuk

    pelajaran hari ini

    iaitu kenderaan

    keluaran

    Malaysia.

    BBM:

    -Video

    Nilai:

    -Semangat

    patriotik

    -Bangga

    dengan

    pencapaiannegara.

  • 8/4/2019 RPH EDU3105

    4/8

    Langkah 1

    ( 20 minit)

    Tajuk : Kenderaan keluaran Malaysia

    (Buku teks halaman 54)

    Soalan :

    1) Apakah nama syarikat perusahaan

    kereta pertama di Malaysia?

    2) Bilakah syarikat ini ditubuhkan?

    3) Siapakan yang menubuhkan

    perusahaan ini?

    Jangkaan jawapan:

    1) Proton

    2) Ditubuhkan pada 7 Mei 1983

    3) Dr. Mahathir bin Mohamad,

    Perdana Menteri

    1) Murid diminta

    membaca

    petikan teks

    secara senyap.

    2) Murid diminta

    melakukan

    bacaan kuat

    secara kelas,

    kumpulan, danindividu dengan

    sebutan,

    intonasi dan

    gaya

    penyampaian

    yang betul.

    3) Guru

    membimbing

    dan

    membetulkan

    bacaan murid.

    4) Guru bersoal

    jawab dengan

    murid

    berdasarkan

    soalan yang

    terdapat

    didalam buku

    teks.

    BMM:

    Buku teksjilid 2

    halaman 54

    KBKK (KBT):

    Menjana idea

    Nilai:

    -Semangatpatriotik

    -Bangga dengan

    pencapaian

    negara

    Pencapaian

    objektif 1

  • 8/4/2019 RPH EDU3105

    5/8

    Langkah 2

    (10 minit)

    Kenderaan keluaran Malaysia (buku

    teks halaman 54)

    Perbezaan:

    1) Proton Saga (1985-2007)

    1) Guru

    menayangkan

    slaid gambar-

    gambar kereta

    keluaran awal

    Malaysia

    dengan kereta

    terkini kepada

    pelajar.

    2) Murid diminta

    melihat gambar

    pada paparan

    BBM:

    -Buku teksjilid

    2 halaman 54

    -Slide gambar

    kereta.

    - Jadual

    perkembangan

    automobil di

    Malaysia.

    KBKK:

    -Membanding

    5) Guru mengulas

    dan

    memberikan

    penerangan

    lanjut

    mengenai

    jawapan murid

    sambil

    menerapkan

    nilai.

    6) Guru mengulas

    isi-isi penting

    keseluruhan

    petikan sambil

    menerapkan

    nilai.

  • 8/4/2019 RPH EDU3105

    6/8

    2) Proton Persona (2007-KINI)

    Contohjawapanmurid:

    Jadual :

    Keluaranawal Keluaran

    terkini

    - Transmisi

    manual

    - Pilihan warna

    yang terhad

    - Ada bentuk

    dan jenis

    yang terhad.

    - Tranmisi

    automatik

    - Banyak

    pilihan warna

    - Pelbagai

    bentuk dan

    jenis.

    skrin sambil

    menyatakan

    perbezaan

    antara kedua-

    dua buah

    kenderaan

    tersebut.

    3) Guru mengulas

    jawapan murid-

    murid sambil

    menerapkan

    nilai.

    beza

    -Menjana idea

    Pencapaian

    objektif 2

    Nilai:

    -Bangga dengan

    barangan buatan

    Malaysia.

    Langkah 3

    (5 minit)

    Sistem bahasa:

    Perkataan berlawan

    1) Pertama X terakhir

    2) Baru X lama

    3) Besar X kecil

    4) Cantik X hodoh

    5) Dulu X kini

    1) Guru

    menerangkan

    mengenai

    perkataanberlawan.

    2) Guru

    menayangkan

    kad imbasan

    BBM:

    -Kadimbasan

    Elektronik

    Pencapaian

    objektif 3

  • 8/4/2019 RPH EDU3105

    7/8

    elektronik dan

    meminta murid

    memadankan

    jawapan.

    3) Jawapan murid

    ditulis dibuku

    latihan.

    4) Guru dan murid

    bersama-sama

    menyemak dan

    membincangka

    n jawapan

    murid

    Langkah 4

    (15 minit)

    Latihan/ tugasan:

    Tugasan dalam bentuk lukisan yang

    berkonsepkan futuristik.

    1) Guru

    menerangkan

    latihan yang

    perlu disiapkan

    oleh murid iaitu

    tugasan

    melukis kereta

    pada masa

    akan datang.

    2) Murid diminta

    menyiapkan

    tugasan.

    KBT:

    Kajian Masa

    Depan

    Pencapaian

    objektif4

  • 8/4/2019 RPH EDU3105

    8/8

    Penutup

    (5 minit)

    Rumusan isi P&P:

    Kenderaan keluaran Malaysia

    Penerapan nilai:

    Semangat patriotik, bangga dan

    bersyukur

    Lagu : kereta Merah

    1) Guru

    merumuskan

    pelajaran hari

    ini sambil

    menerapkan

    nilai.

    Nilai:

    Semangat

    patriotik, bangga

    dan bersyukur.

    KBT:

    Kecerdasan

    pelbagai

    Catatan refleksi:

    Catatan guru/ pensyarah pembimbing: