rph berat

Upload: rabiah-wong

Post on 02-Apr-2018

257 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/27/2019 RPH BERAT

    1/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK PENDIDIKAN KHAS

    Kelas : Kelas Melati

    Mata Pelajaran : Matematik

    Tarikh : 25 Mac 2013

    Hari : Rabu

    Masa : 10.45 11.45 (60 minit)

    Bilangan Murid : 4 orang

    Kumpulan Lemah (3 orang Slow Learner)

    Kumpulan Sederhana (1 orang Slow Learner)

    Bidang : Sukatan dan Geometri

    Tajuk : Timbangan Berat

    Hasil pembelajaran : Murid-murid dibimbing untuk:

    11.1 Mengenal unit gram dan unit kilogram

    Objektif pelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini,

    murid-murid dapat :

    a) mengenal unit gram dan unit kilogram dengan

    memerhatikan senggatan pada alat penimbang.

    b) mengenal jisim dalam unit gram dan unitkilogramPengetahuan Sedia Ada : 1. Murid telah mengenal pasti istilah yang berkaitan

    dengan timbangan berat (berat, ringan, lebih berat,

    lebih ringan)

    Nilai : Bekerjasama, yakin diri.

    Integrasi :

    Intra : Tambah, Nombor Bulat, Perpuluhan

    Inter : Kemahiran Hidup, Bahasa Malaysia

    Sumber : Kad Gambar, Lembaran Kerja, ICT

    Pelbagai Kecerdasan : Logik Matematik, Interpersonal, Visual-Ruang

    Langkah / Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Catatan

  • 7/27/2019 RPH BERAT

    2/5

    Masa Pembelajaran

    Set induksi

    (10 minit)

    -Mengenal barang-

    barang dan berat

    Berapakah berat seekor

    kambing? (20.25 kg)

    Berapakah berat badan

    Encik

    Ali ? (60.43kg)

    Jika sampan boleh

    membawa 100kg muatan

    bolehkah Encik

    Ali membawa seekorkambing itu dengan

    sampan?

    1. Guru menjelaskan situasi

    dengan mempamerkan

    gambar situasi dan

    barang-barang.

    2. Guru menyoal murid-murid

    berdasarkan situasi dan

    gambar.

    3. Guru memberitahu murid

    mereka akan belajar

    tentang penambahan jisim.

    Bahan

    -LCD (ICT)

    Perkembanga

    n

    (20 minit)

    Langkah 1

    1.Menambah dua

    timbangan berat dalam

    unit kg yang melibatkan

    hingga 2 tempat

    perpuluhan.

    a. Jumlah muatan

    yang boleh dibawa

    oleh sampan ialah

    hanya 100kg.

    60.43kg

    +20.25kg

    80.68kg

    80 kg boleh dibawamelalui sampan

    1. Guru membimbing murid

    menulis ayat matematik

    berdasarkan soalan yang

    diberikan.

    2. Guru membimbing murid

    menambah dalam bentuk

    lazim.

    3. Guru menunjukkan 3

    pasangan kad berwarna

    yang mempunyai gambar

    barang dengan beratnya

    sekali.

    4. Guru memanggil tiga

    orang murid seorang demi

    seorang dan memintanya

    untuk memilih 3 pasangan

    kad yang berlainan warna.

    5. Murid menampal

    Bahan

    -LCD (ICT)

    -Kad

    Kemahiran

    berfikir

    -Banding

    beza

    Nilai murni

    -Tepat

    -Berhati-hati60.43kg

    20.25

    kg

    3.75 kg 2.5 kg

  • 7/27/2019 RPH BERAT

    3/5

    b)

    3.75kg

    +2.50kg6.25kg

    c)

    pasangan kad warna yang

    telah dipilih itu di papan

    putih.

    6. Guru menyuruh semua

    murid untuk mencari

    jumlah timbangan berat

    barangan yang

    ditunjukkan oleh kad

    berwarna.

    7. Guru membincang

    jawapan kepada soalan

    tersebut.

    7.50

    kg

    2.25

    kg

    20.50

    kg3.25

    kg

    1.50

    kg

    2.45

    kg

  • 7/27/2019 RPH BERAT

    4/5

    Langkah 2

    (20 minit)

    2. Menambah dua

    timbangan berat dalam

    unit gram yang

    melibatkan hingga dua

    tempat perpuluhan.

    550g + 200g = 750g

    550 g

    + 200 g750 g

    0.55 kg

    + 0.20 kg

    0.75 kg

    b)

    700g + 490g = 1190g

    700 g

    + 490 g

    1190 g

    0.70 kg

    + 0.49 kg

    1.19 kg

    c)

    620g + 390g = 1010g

    1.Guru membimbing murid

    menulis ayat matematik

    berdasarkan soalan yang

    diberikan.

    2.Guru membimbing murid

    menambah dua timbangan

    berat dalam unit gram dan unit

    kilogram (hingga 2t.p).

    3. Guru membahagikan murid

    kepada 4 kumpulan yang

    terdiri daripada 5 orang.

    4. Guru memberikan dua jenis

    pek barangan yang

    digunapakai dalam kehidupan

    harian.

    5. Guru meminta murid untuk

    mengenalpasti berat dalam

    unit gram yang terdapat pada

    kedua-dua jenis pek barangantersebut.

    6. Guru menyuruh murid

    mencari jumlah timbangan

    berat yang telah dikenalpasti

    pada pek-pek barangan.

    7. Wakil daripada setiap

    kumpulan menampal kad

    jawapan di atas papan putih.

    8. Guru membincangkan

    jawapan dengan semua murid.

    Bahan

    -LCD (ICT)

    -pek barang

    makananan

    Nilai murni :

    Berhati-Hati,

    Tepat,

    Bekerjasama

    Kemahiran

    berfikir

    -Banding

    beza

    550g 200 g

    700g 490 g

    620 g 390 g

  • 7/27/2019 RPH BERAT

    5/5

    620 g

    + 390 g

    1010 g

    0.62 kg+ 0.39 kg

    1.01 kg

    Penutup

    (10 minit)

    Rumusan pembelajaran

    Aktiviti lanjutan :

    Kerja rumah

    1. Guru membimbing murid

    membuat rumusan secara

    soal jawab.

    2. Guru memberi kerja rumah

    kepada murid.

    Bahan

    Lembaran

    kerja