rph-alamsekitar

Upload: hafizul-syarafi

Post on 05-Apr-2018

234 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/2/2019 RPH-AlamSekitar

    1/8

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    1

    Tarikh : 20 September 2010

    Hari : Isnin

    Waktu : 8:00 am Hingga 9:00 am

    Masa : 60 Minit

    Mata Pelajaran : Kajian Tempatan

    Darjah : 6

    Bilangan Pelajar : 30 Orang

    Tajuk/Tema : Kesan kegiatan mendapatkan sumber kepada alam

    sekitar

    Topik : Sumber Negara

    Objektif Hasil Pembelajaran:

    Di akhir pembelajaran, murid dapat:

    1. Mengetahui dan menyedari pemerolehan sumber boleh mengakibatkan

    pencemaran.

    2. Menyatakan jenis pencemaran.

    3. Menghuraikan punca berlakunya pencemaran.

    4. Menjelaskan kesan pencemaran terhadap tumbuhan, hidupan laut, haiwan

    dan manusia.

    Pengetahuan sedia ada:

    Pelajar telah mengenali pelbagai sumber di Malaysia dan cara-cara pemerolehan

    sumber-sumber tersebut.

    Penggabungjalinan Kemahiran:

    Sains dan Bahasa Melayu.

    KBKK (Kemahiran Berfikir Kritis dan Kreatif):

    Menjanakan idea, membuat gambaran mental, menilai

    Nilai: Ketekunan, dan sentiasa menghargai keunikan ciptaan Tuhan

  • 8/2/2019 RPH-AlamSekitar

    2/8

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    2

    Alat/ Bahan dan Sumber: Video Clip Pencemaran, Power Point Slaid, Gambarajah

    Langkah/

    Masa

    Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan

    Set Induksi

    ( 6 minit)

    Gambar Keindahan:

    Gambar Pencemaran:

    1. Guru memaparkan

    gambar keindahan

    Malaysia.

    2. Guru (G) menjalankan

    sesi soal-jawab

    dengan murid (M):

    a. (G): Adakahpermandangan

    dalam gambar-

    gambar ini cantik

    atau tidak?

    (M): Cantik

    3. Guru memaparkan

    gambar pencemaranMalaysia.

    4. Guru(G) menjalankan

    sesi soal-jawab

    dengan murid (M):

    a. (G): Apakah

    pandangan kamu

    pula dengan

    gambar-gambar

    ini?

    b. (M): Hodoh, tidak

    cantik, kotor

    5. Guru menjelaskan

    kaitan antara gambar-

    gambar yang

    Bahan Bantu

    Mengajar :

    Gambarajah,

    Power Point

    Slaid

    Kemahiran :Memikir,

    Bertutur,

    Membanding

    dan Membeza

    Nilai:

    MenghargaiCiptaan Tuhan

  • 8/2/2019 RPH-AlamSekitar

    3/8

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    3

    dipaparkan.

    Kaitan = Akibat

    Pencemaran

    Langkah 1

    (6 minit)

    Pencemaran:

    Pembuangan bahan-

    bahan buangan secara

    tidak terkawal boleh

    mengakibatkan

    pencemaran alam sekitar.

    Pencemaran

    ialah pengumpulan bahan-bahan yang tidak sesuai

    kepada kehidupan di

    persekitaran kita.

    Jenis Pencemaran:

    1. Pencemaran Udara

    2. Pencemaran Air3. Pencemaran Tanah

    1. Guru menerangkan

    konsep pencemaran.

    2. Guru menerangkan

    jenis-jenis

    pencemaran yang

    berlaku di Malaysia.

    3. Membuat

    perbincangan melaluitayangan video.

    Bahan Bantu

    Mengajar :

    Video

    Kemahiran :

    Membuat

    Inferens

    Nilai:

    Kesedaran

    Diri

    Langkah 2

    (12 minit)

    Punca Pencemaran

    Udara:

    1. Pembakaran bahan

    api kilang.

    2. Keluaran asap

    daripada enjin

    kenderaan bermotor.

    3. Pembakaran sampah

    sarap & hutan

    Penyemburan racun

    serangga & bahan-

    bahan kimia.

    Punca Pencemaran Air:

    1. Guru menerangkan

    punca-punca

    pencemaran udara.

    2. Guru menerangkan

    punca-punca

    pencemaran air.

    3. Guru menerangkan

    punca-punca

    pencemaran tanah.

    Bahan Bantu:

    Papan Tulis

    Kemahiran:

    Menaakul,

    menafsir dan

    menganalisis

  • 8/2/2019 RPH-AlamSekitar

    4/8

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    4

    1. Pembuangan bahan-

    bahan sisa kilang.

    2. Tumpuhan minyak dari

    kapal.

    3. Pembuangan sampah-

    sarap dan najis.

    4. Pemendapan daripada

    hakisan akibat

    pembalakan dan

    pembinaan berleluasa.

    Punca PencemaranTanah:

    1. Pembuangan sampah-

    sarap di merata-rata

    tempat.

    2. Penyemburan racun

    serangga.

    3. Aktiviti pembinaan,

    perlombongan dan

    pembalakan.

    Langkah 3

    (10 minit)

    Sajak:

    Lampiran 1

    Maksud Rangka Sajak:

    Rangka 1:

    Kemajuan yang dicapai

    oleh sains dan teknologi,

    manusia kini menganalisis

    bulan melalui komputer,

    buku dan data-data yang

    dikumpul, sehingga

    manusia dapat menguasai

    1. Guru nenjelaskan

    kesan pencemaran

    terhadap tumbuhan,

    hidupan laut, haiwan

    dan manusia.

    2. Meneliti sajak yang

    bertemakan

    alam sekitar.

    3. Bincangkan jenis dan

    kesan pencemaran

    dalam sajak tersebut.

    Bahan Bantu:

    Power Point

    Slide

    Kemahiran:

    Memerhati,

    menyebut,

  • 8/2/2019 RPH-AlamSekitar

    5/8

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    5

    angkasa luas dan

    meneroka bulan yang

    selama ini tidak pernah

    terimpikan.

    Rangka 2:

    Penyair memaparkan

    segala macam kesan

    daripada penerokaan

    hutan sehingga

    menerbitkan pelbagaipencemaran termasuk

    kejadian yang meragut

    nyawa manusia yang tidak

    bersalah.

    Rangka 3:

    Disimpulkan bahawa

    fungsi alam seperti bulan

    dan bintang yang asal

    ialah sebagai simbol kasih

    sayang tetapi kini telah

    hilang.

    Langkah 4

    ( 20 minit )

    Jangkaan jawapan bagi

    langkah-langkah

    mengatasi masalah

    pencemaran:

    1) Mengetatkan akta atau

    undang-undang

    2) Kesedaran masyarakat

    3) Aktiviti pembalakan

    1) Guru membahagikan

    murid-murid kepada

    beberapa kumpulan.

    2) Guru menyuruh

    kumpulan masing-

    masing untuk

    berbincang dan

    menuliskan sekurang-

    kurangnya lima

    Bahan Bantu:

    Power Point

    Slide,

    Keindahan

    Alam.mp3

    Kemahiran:

    Memahami,

    mensintesis

  • 8/2/2019 RPH-AlamSekitar

    6/8

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    6

    dikawal

    4) Merawat semula

    sumber air yang

    tercemar

    5) Meningkatkan

    penyelidikan R&D

    6) Sampah-sarap diurus

    dengan teratur

    7) Larangan

    menggunakan bahan

    api plumbum8) Melarang masyarakat

    membakar sampah-

    sarap secara terbuka

    9) Pemuliharaan semula

    kawasan tercemar.

    10)

    langkah-langkah

    mengatasi masalah

    pencemaran.

    3) Guru berjalan sambil

    membimbing murid-

    murid.

    4) Guru menyuruh murid-

    murid membentangkan

    hasil perbincangan

    tersebut kumpulan

    demi kumpulan.

    Nilai:

    Sayang

    kepada Alam

    Sekeliling,

    menghargai

    Penutup(6 minit)

    Lagu: Keindahan AlamAngin pagi berlalu

    meresap jiwaku.

    Burung-burung menyanyi

    berkicauan.

    Desir ombak berlalu

    memukul ke pantai.

    Kanak-kanak berlari

    berkejaran.

    Suasana yang indah dan

    permai.

    Pohon nyiur pun melambai

    Suara alam mendayu

    menyanyi lagu ku.

    1. Guru bersoal jawabdengan murid tentang

    kepentingan menjaga

    alam sekitar.

    2. Guru memainkan lagu

    yang

    berjudul Keindahan

    Alam.

    3. Murid menyanyi

    lagu Keindahan Alam

    dengan iringan muzik.

    Bahan Bantu:Power Point

    Slide,

    Keindahan

    Alam.mp3

    Kemahiran:

    Memahami,

    mensintesis

    Nilai:

    Sayang

    kepada Alam

    Sekeliling,

    menghargai

  • 8/2/2019 RPH-AlamSekitar

    7/8

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    7

    Bagai hati yang pilu yang

    merayu.

    Suria pagi menyinar

    megah di angkasa.

    Embun di hujung rumput

    mula pudar.

    Desir ombak berlalu

    memukul ke pantai.

    Kanak-kanak berlari

    berkejaran.

    Bagai hati yang pilu yang

    merayu!

    Bagai hati yang pilu yang

    merayu !

    Lampiran 1:

    Orang bicara bulan bintang di makmal

    pada buku, data dan komputer

    lalu bulan dan cakerawala bisa diteroka

    bisa kembara di planet dan angkasa.

    Undan patah sayap gugur bulunya bertaburan

    Suara siapa parau mendera di malam lara

    Kali tenang tiba-tiba airnya bengis melanda

    Kepada siapa anak-anak kota desa berhutang nyawa?

    Bulan kini bukan menara kasih jernih

  • 8/2/2019 RPH-AlamSekitar

    8/8

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    Mesra-alam-yapchin.blogspot.com

    8

    bintang-bintang bukan lagi saksi sumpah kekasih.