rph 1

Upload: lilly-lyana

Post on 28-Mar-2016

233 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph 1

TRANSCRIPT

RPH (PENDIDIDIKAN PEMULIHAN) 19 April 2015

RPH (PENDIDIDIKAN PEMULIHAN) 19 April 2015

Nama : AIDA ILLYANA BT JELINNO K/P : 911016-06-5026Kelas : 3KMATA PELAJARAN : BAHASA MALAYSIATARIKH : 19/4/2015HARI : AHADMASA : 11.15 PAGI 12.15 TENGAHARI

KUMPULANKUMPULAN 1KUMPULAN 2KUMPULAN 3

NAMA MURID1. Muhammad Nafis b. Mohammad Akhyar2. Muhammad Ridzuan b. Ramli1. Muhammad Syamim Irfan b. Mohd Zain1. Nur Awatif bt Mohd Zaki

KONSTRUK / KEMAHIRANKonstruk 5 :

Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata tertutup.Konstruk 5 :

Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata tertutup.Konstruk 3 :

Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata terbuka.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :1. Membaca dan menulis perkataan KVKKVK sekurang-kurangnya 5 daripada 6 dengan betul.1. Membaca dan menulis perkataan KVKVK sekurang-kurangnya 5 daripada 6 dengan betul.Membaca dan menulis perkataan KVKV sekurang-kurangnya 5 daripada 6 dengan betul.

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURIDMengenal suku kata KVKVKMengenal suku kata KVKVMengenal suku kata KV

ISI PELAJARANMembaca dan menulis perkataan suku kata tertutup.

-bantal, biskut, lompat, cerdik, jantan, hendak, rambut.Membaca dan menulis perkataan suku kata tertutup.

-nanas, betik, mulut, belon,katil, timun.Membaca dan menulis perkataan suku kata terbuka.

-titi, dahi, beca, susu,mata,kuku.

PENGGABUNGJALINAN ISI KANDUNGAN : MuzikELEMEN MERENTAS KURIKULUM : Kemahiran berfikir, nilai murniPENYERAPAN NILAI : Keberanian, kerjasama, kerajinanUNSUR TERAPI :BBM : Kad bergambar dan sahibbaKB : Membuat urutan, menghubungkaitkan

LANGKAH/KUMPULANKumpulan 1Kumpulan 2Kumpulan 3

SET INDUKSI

(11.15 pg-11.21 pg)

6 minit Guru meminta murid berdiri dan mengucap salam serta bertanyakan khabar murid. Guru menayangkan lagu video suku kata. Guru meminta murid menyanyikan lagu dengan mealakukan pergerakan. Guru menerangkan kepada murid bahawa hari tersebut pengajaran mengenai tatabahasa.

LANGKAH 1

(11.21 pg 11.37 pg)

16 minitInteraksi

Guru menerangkan isi pengajaran berkenaan dengan menulis suku kata tertutup. Guru menunjukkan kad gambar yang berkaitan dengan suku kata kvkkvk. Murid diminta menulis suku kata tertutup di papan putih.Pengukuhan

Murid diminta duduk di ruangan belajar. Guru memberikan murid permainan sahibba. Guru memberikan beberapa keping gambar kepada murid. Murid diminta mengeja perkataan berdasarkan gambar tersebut menggunakan sahibba.Aktiviti bertulis

Murid diberikan lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan tugasan yang terdapat dalam lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan soalan yang terdapat dalam lembaran kerja. Guru memantau kerja murid.

LANGKAH 2

(11.37 pg 11.53 pg)

16 minitAktiviti bertulis

Murid diberikan lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan tugasan yang terdapat dalam lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan soalan yang terdapat dalam lembaran kerja. Guru memantau kerja murid.Interaksi

Guru menerangkan isi pengajaran berkenaan dengan menulis suku kata tertutup. Guru menunjukkan kad gambar yang berkaitan dengan suku kata kvkvk. Murid diminta menulis suku kata tertutup di papan putih.Pengukuhan

Murid diminta duduk di ruangan belajar. Guru memberikan murid permainan sahibba. Guru memberikan beberapa keping gambar kepada murid. Murid diminta mengeja perkataan berdasarkan gambar tersebut menggunakan sahibba.

LANGKAH 3

(11.53 pg 12.09 tengahari)

16 minitPengukuhan

Murid diminta duduk di ruangan belajar. Guru memberikan murid permainan sahibba. Guru memberikan beberapa keping gambar kepada murid. Murid diminta mengeja perkataan berdasarkan gambar tersebut menggunakan sahibba.Aktiviti bertulis

Murid diberikan lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan tugasan yang terdapat dalam lembaran kerja. Murid diminta menyelesaikan soalan yang terdapat dalam lembaran kerja. Guru memantau kerja murid.Interaksi

Guru menerangkan isi pengajaran berkenaan dengan menulis suku kata tertutup. Guru menunjukkan kad gambar yang berkaitan dengan suku kata kvkvk. Murid diminta menulis suku kata tertutup di papan putih

PENUTUP(12.09 tengahari 12.15 tengahari)6 minit Guru berbincang mengenai isi pelajaran hari ini. Guru menerangkan pada kelas seterusnya, token ekonomi akan digunakan. Guru memuji murid kerana memberikan kerjasama yang baik.

Refleksi guru : Berdasarkan pengajaran dan pembelajaran yang telah saya jalankan pada hari ini, pengajaran yang saya telah sampaikan mudah difahami oleh murid. Bahan bantu mengajar yang saya gunakan juga menarik minat murid untuk menggunakannya sebagai aktiviti pengukuhan. Kerjasama yang diberikan oleh murid juga sangat baik. Pengawalan kelas pada hari ini juga dapat dikuasai oleh saya.Kelemahan : Terdapat beberapa kelemahan dalam pdp pada hari ini. Yang pertama, kedudukan kumpulan dalam kelas kurang efektif kerana apabila kumpulan murid membuat aktiviti pengukuhan, murid dari kumpulan lain mula hilang tumpuan kerana ingin turut serta membuat pengukuhan yang dilakukan oleh kawannya. Kelemahan kedua, perancangan masa yang kurang berkesan. Kelas bermula 15 minit lewat kerana murid lewat tiba di kelas. Kelewatan ini mengganggu pengurusan masa perancangan pdp saya.Penambahbaikan : Susun atur kumpulan perlu diperbaharui agar murid dapat mengekalkan tumpuan di semasa pdp berlangsung. Seterusnya, pengurusan masa perlu lebih efektif dan tepati waktu agar pdp pada hari tersebut berjalan dengan lancar mengikut apa yang telah dirancang oleh guru.