rancangan pengajaran harian psv

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2 Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : Tahun 2 Masa : 8.00 9.00 pagi Bilangan Murid : 24 orang Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan Tajuk : Muka Haiwan Aktiviti : Topeng Muka Pengetahuan sedia ada : Murid-murid mengetahui kewujudan topeng muka melalui televisyen, pengalaman sendiri dan sumber asas lain seperti buku cerita, atau pernah mempunyai topeng muka mainan. Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat : 1 : Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan topeng muka. 2 : Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya. 3 : Mengetahui kewujudan topeng muka sebagai hiasan muka untuk tujuan parti dan keramaian atau sebagai alat mainan untuk kanak-kanak. Bahan bantu mengajar : Papan tulis, pensel warna, magic pen (jika perlu), gunting, getah, penebuk lubang, contoh gambar topeng muka dan contoh hasil rekaan topeng muka yang telah siap. Strategi pengajaran dan pembelajaran: Pendekatan Kontekstual Menggunakan pengetahuan sedia ada seperti cerita haiwan dalam buku cerita untuk menghasilkan topeng muka yang menarik. Penerapan Nilai : Bekerjasama (perbincangan secara kelas), berdisiplin ketika guru memberi penerangan dan menghargai hasil karya seni yang dihasilkan (apresiasi seni).

Upload: zur-aliff-aliff

Post on 21-Dec-2015

309 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

contoh

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Psv

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : Tahun 2

Masa : 8.00 – 9.00 pagi

Bilangan Murid : 24 orang

Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan

Tajuk : Muka Haiwan

Aktiviti : Topeng Muka

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid mengetahui kewujudan topeng muka melalui

televisyen, pengalaman sendiri dan sumber asas lain seperti buku cerita, atau

pernah mempunyai topeng muka mainan.

Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat :

1 : Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses

dan teknik dalam penghasilan topeng muka.

2 : Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya.

3 :  Mengetahui kewujudan topeng muka sebagai hiasan muka untuk tujuan parti dan

keramaian atau sebagai alat mainan untuk kanak-kanak.

Bahan bantu mengajar : Papan tulis, pensel warna, magic pen (jika perlu),

gunting, getah, penebuk lubang, contoh gambar topeng muka dan contoh hasil

rekaan topeng muka yang telah siap.

Strategi pengajaran dan pembelajaran: Pendekatan Kontekstual

Menggunakan pengetahuan sedia ada seperti cerita haiwan dalam buku cerita untuk

menghasilkan topeng muka yang menarik.

Penerapan Nilai : Bekerjasama (perbincangan secara kelas), berdisiplin

ketika guru memberi penerangan dan menghargai hasil karya seni yang dihasilkan

(apresiasi seni).

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Psv

Langkah/Masa Isi pelajaran Aktiviti/ Kaedah Catatan

Permulaan

(2 minit)

Doa memulakan pelajaran dan

pembelajaran

Murid membaca doa bersama

guru

Nilai :

Khusyuk

Set induksi

( 5 minit)

Gambar kartun & topeng muka. 1.Guru mempamerkan gambar

arnab dan kura-kura (cetakan

komputer) dan contoh topeng

muka.

2.Guru memainkan video aksi

arnab dan kura-kura.

3.Guru bertanya sama ada murid

pernah mendengar cerita haiwan

berjudul ‘arnab dan kura-kura’.

4.Guru mengaitkan jawapan

murid dengan aktiviti

pembelajaran.

Nilai : Ingin

tahu,

bekerjasama

(Perbincangan

secara kelas)

BBM :

Gambar

haiwan,

topeng muka,

Langkah 1

(8 minit)

Penerangan setiap langkah.

1.Penjelasan kepada setiap

langkah yang betul dalam

membuat topeng muka.

2.Penekanan kepada kreativiti

murid-murid membuat rekaan

topeng muka.

1.Guru menjelaskan kepada

murid-murid bahawa mereka

akan membuat topeng muka

bertemakan watak haiwan

berdasarkan cerita haiwan yang

dipilih.

2.Guru menerangkan bahan-

bahan yang akan digunakan dan

langkah yang betul dalam

membuat topeng muka.

3.Guru menunjukkan contoh

hasil topeng muka yang telah

siap kepada murid-murid.

Nilai : Tekun,

berdisiplin.

BBM : Contoh

topeng muka

haiwan.

Langkah 2 1.Murid-murid mewarna muka 1.Murid diberikan helaian BBM: Helaian

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Psv

(33 minit)

haiwan.

2.Murid mengaplikasikan

kemahiran mewarna dan

membentuk topeng muka.

cetakan muka haiwan.

2.Murid-murid mewarna muka

haiwan.

3.Murid menggunting dan

menampal muka haiwan yang

sudah diwarnakan pada kad

manila.

cetakan muka

haiwan.

Kemahiran :

Mewarna,

menggunting

dan

menampal.

Langkah 3

(10 minit)

Apresiasi hasil seni 1.Guru memilih beberapa

pasangan untuk melakonkan

watak haiwan berdasarkan hasil

karya yang paling kreatif.

2.Murid menggunakan topeng

muka untuk melakonkan watak

haiwan berdasarkan cerita

‘arnab dan kura-kura’.

3.Guru memberi pandangan

tentang hasil persembahan

murid.

4.Penilaian ke atas hasil kerja

dan persembahan murid.

Nilai : sabar,

tekun,

bersungguh-

sungguh,

penghargaan

hasil kerja

seni yang

dilakukan.

Penutup

(2 minit)

Rumusan keseluruhan isi

pelajaran dan bacaan doa

penutup.

-Guru membuat rumusan

mengenai hasil kerja murid dan

tajuk pembelajaran hari ini.

- Murid membaca doa penutup.

Nilai :

Bersungguh-

sungguh,

penghargaan

hasil kerja

seni yang

dilakukan