rancangan pengajaran psv tahun 3.docx psv
TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran PSV
Nama Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tahun : 4 A
Masa : 60 minit
Bil murid : __ orang
Bidang kegiatan : Membentuk dan membuat binaan
Jenis kegiatan : Boneka span
Teknik : Membentuk, mengikat, menampat, mewarna dan
Melukis.
Tarikh :
Hasil Pembelajaran:
Aras 2:
Mempertingkatkan kemahiran menggunakan alat, bahan dan teknik dalam
membentuk dan membuat binaan boneka span.
Aras 3: Membuat pernyataan perasaan tentang hasil kerja boneka span
sendiri dan rakan secara kritis.
Objektif:
Pada akhir pengajaran murid dapat:
i) mengenal jenis- jenis dan bentuk boneka
ii) Murid dapat menghasilkan boneka span yang menarik serta
mempertingkatkan kemahiran menggunakan peralatan dan teknik.
iii) Murid dapat ketahui fungsi boneka.
Pengetahuan Sedia Ada Murid:
i) Murid mempunyai boneka sendiri
ii) Mereka juga mahir dalam menggunakan peralatan tulis dan
melakar perhiasan pada boneka.
Nilai murni:
i) Keseronokkan, keyakinan, keberanian, kepatuhan kepada arahan,
menghormati guru, kekemasan, kreativiti, inovatif,
kebersihan,bertanggungjawab, berkerjasama.
Strategi:
- Konstruktivism. belajar cara belajar, kecerdasan pelbagai, ( verbal-
linguistic, visual –ruang, intrapersonal)
KBKK:
- Sumbangsaran, menjana idea, mengenal pasti, menyenaraikan
Alat dan Bahan:
-Pen marker, gunting, span, gam UHU, kertas warna, kain perca manic,
benang bulu.
Bahan bantu mengajar:
- Contoh hasi karya boneka
Contoh Boneka Span:
LANGKAH
PENGAJARAN
MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI P & P CATATAN, STRATEGI,
KBKK, NILAI, ABM
Set induksi
(5 minit)
Langkah 1
( 10 minit)
Persembahan boneka.
Teks Dialog:
Si Kucing: salam sejahtera, nama
saya kucing. Saya berbunyi meow
meow meow. Jom kita sama- sama
membunyikan bunyi saya.
( murid membunyikan bunyi kucing)
Si kucing: bagus kawan- kawan
semua. Baiklah jom kita sama-
sama membunyikan bunyi binatang
lain seperti singa, harimau dan
burung.
Bunyi binatang:
(arghh, arghh)
(chit, chit,chit,chit)
Si kucing: baik, kawan – kawan
saya balik dulu. Bye.
Pengenalan tajuk.
Pengertian boneka .
- Boneka merupakan
objek rekaan yang
berbentuk seperti
manusia, haiwan
lembaga fantasi yang
digunakan untuk
tujuan menyampaikan
mesej atau pun
perhiasan.
- Menunjukan contoh –
contoh boneka span
-Guru memangil seorang
pelajar untuk memainkan
watak si kucing bersama
dengan teks.
-Guru menyampaikan
persembahan dan
memperkenalkan watak dan
bunyi binatang.
-Pelajar lain mengikut watak
si kucing dan membunyikan
bunyi- bunyi binatang lain.
-Guru memuji pelajar- pelajar
yang memberikan komitmen.
-Murid mendengar
penerangan dengan teliti.
-Guru member penerangan
tentang pengertian boneka.
-Murid mendengar
penerangan guru.
-Murid melihat hasil karya
boneka hasilan guru.
Strategi: simulasi, memain
peranan, , kecerdasan
pelbagai.
KBKK: mengenal pasti
watak.
Nilai : Keyakinan, berani,
keseronokan
ABM:
1) teks dialog
2) boneka span
Strategi: kecerdasan
pelbagai, kontektual.
KBKK: sumbangsaran,
menjana idea
Nilai: menghormati guru,
teliti
ABM:
1)Pernyataan pengertian
2)contoh hasil karya
boneka span hasilan guru.
REFLEKSI GURU:
(Lampiran 1)
Penghasilan boneka span
1) Span diikat ditengah- tengah
2) Mengikat bucu dibahagian atas span
3) Menampal manik pada bahagian mata
4) Melukis mulut, hidung dan misai
5) Menampal tali pada bahagian belakang span
Hasil Karya Guru