rancangan pengajaran harian pendidikan seni visualtahun 3

20
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4 NAMA: SALHAWATI YUSOF NO KAD PENGENALAN: 800107125600 KELAS: PENGAJIAN MELAYU 03 AMBILAN JUN 2011

Upload: salhawatiy

Post on 05-Dec-2014

179 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

TAHUN 4NAMA: SALHAWATI YUSOF

NO KAD PENGENALAN: 800107125600KELAS: PENGAJIAN MELAYU 03

AMBILAN JUN 2011

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual

Tarikh/ Hari: 03 September 2012 (Isnin)

Masa: 8.00-9.00 pagi

Tahun : 4 Airbus

Jumlah Murid: 30 orang

Bidang: Rekaan Dan Corak

Tajuk: Corak Sayur-sayuran

Aktiviti: Capan

Hasil Pembelajaran:i) Menyedari terdapat pelbagai jalinan pada keratan rentas sayur-sayuran.ii) Menghasilkan kemahiran memotong dan membuat capan.iii) Menghasilkan corak dengan pelbagai susunan.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

Alatan dan BBM:

i) Sayur-sayuran (bendi, bawang, kubis dan sebagainya)

ii) Pisau pemotong

iii) Kertas lukisan

iv) Warna air

v) Berus

vi) Contoh corak yang telah siap

vii) Klip video sayur-sayuran

viii) LCD

ix) Laptop

Penerapan Nilai: Kebersihan, kerjasama, menjaga kesihatan , menghargai alam

sekitar dan berhemah tinggi

Penyerapan Ilmu: Pendidikan Muzik, Sains ,Pendidikan Jasmani dan Kesihatan

Pengetahuan sedia ada murid: Murid-murid pernah melihat dan memakan sayur kubis.

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

SET INDUKSI

( 5 minit)

9.10 –

9.15 PAGI

1. Guru memaparkan rakaman klip video

lagu sayur-sayuran.

2. Guru mengemukakan soalan:

• Sayur apakah yang kamu lihat?

Jawapan: sawi, kubis, bawang, bendi dan

tomato.

• Pernahkah kamu makan sayur-sayuran?

Jawapan:

Pernah.

• Apakah kebaikan makan sayur-sayuran?

Jawapan: Mendapat khasiat vitamin.

1. Guru menayangkan klip video

sayur-sayuran menggunakan

LCD dan laptop.

2. Guru meminta murid

menyatakan nama sayur-

sayuran tersebut.

3. Guru bertanya beberapa

soalan kepada murid secara

spontan.

4. Guru menunjukkan bahan

maujud sayur kubis, bendi

dan bawang kepada murid.

5. Guru menerangkan keunikan

sayur –sayuran tersebut dan

khasiatnya.

Penyerapan:

Pendidikan

Muzik, Sains

dan Pendidikan

Jasmani dan

Kesihatan

BBM:

Slaid power point

-Gambar sayur-

sayuran

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

• Mengapakah kita digalakkan memakan

banyak sayur-sayuran?

Jawapan:

Sayur-sayuran mengandungi vitamin

yang dapat mengelakkan tubuh daripada

mendapat penyakit.

• Apakah aktiviti kita pada hari ini?

Jawapan:

Berkaitan sayur-sayuran.

6. Guru bersoal jawab dengan

murid tentang klip video sayur-

sayuran.

7. Guru mengaitkan klip video dan

sayur kubis dengan tajuk

pelajaran pada hari ini.

Bahan maujud:

Sayur kubis,

bawang dan

bendi

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

Klip Video Lagu Sayur-Sayuran

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

Contoh Bahan Maujud

Bawang BendiKubis

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

Contoh Bendi Yang Dipotong

Belah menegakBelah melintang

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

Contoh Bawang Yang Telah Di Potong

Belah melintang Belah menegak

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

Kubis Yang Telah Di Potong

Belah melintangBelah menegak

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

LANGKAH 1

( 15 minit)

9.15 – 9.25 PAGI

1.Maksud Capan

Capan ialah teknik mengecap dengan

bahan alam atau semula jadi yang

mempunyai jalinan tertentu. Capan adalah

berbeza dengan cetakan kerana tidak perlu

disediakan blok cetakan. Imej yang

dihasilkan hanya bergantung kepada jalinan

di permukaan bahan semula jadi atau

bahan alam tersebut. Contohnya, cap jari

menghasilkan kesan yang sama dengan

jalinan yang ada pada jari.

2.Langkah menghasilkan capan

bawang(rujuk slaid power point)

1. Guru menerangkan pelajaran

pada hari ini iaitu membuat

rekaan dan corak

menggunakan teknik capan.

2. Guru menerangkan definisi

capan kepada murid.

3. Guru menunjukkan contoh

corak bawang menggunakan

teknik capan kepada murid.  

4. Guru memperkenalkan bahan-

bahan untuk membuat capan

kepada murid iaitu sayur-

sayuran, warna air, berus dan

kertas lukisan.

Bahan-bahan

Sayur –sayuran

(bawang, sayur

kubis, bendi, )

Kertas lukisan

Warna air

berus

BBM:

Slaid power point

langkah-langkah

menghasilkan

capan.

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITICATATAN

5. Guru mempamerkan slaid

power point yang

mengandungi langkah

membuat capan dari sayur-

sayuran.

6. Murid melihat dan membaca

langkah yang dipamerkan.

7.Guru menerangkan langkah-

langkah menghasilkan capan

bawang seperti yang tertera

dalam slaid power point.

8. Guru menunjukkan demonstrasi

menghasilkan capan di

hadapan murid.

9. Guru bersoal jawab dengan

murid tentang cara-cara

membuat capan dengan betul.

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

CONTOH HASIL CORAK CAPAN MENGGUNAKAN BAWANG

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

LANGKAH 2

(30 minit)

9.25–

9.55 PAGI

1. Murid menyediakan bahan-

bahan yang hendak

digunakan.

2. Murid menyusun di atas meja

masing-masing.

1. Murid dibahagikan kepada beberapa

kumpulan kecil (2-3 ahli).

2. Guru mengedarkan alatan dan bahan

iaitu bawang dan bendi, pisau atau

gunting, warna air, bekas bancuhan

warna dan berus .

3. Murid melakukan aktiviti dengan

memotong bawang dan bendi dengan

bimbingan guru.

4. Membancuh warna mengikut kreativiti

masing-masing.

 

Bahan-bahan

Sayur-sayuran

Pisau atau

gunting

Warna air

Berus

Tempat bancuhan

warna

Nilai:

Kerjasama

Kekemasan

Page 15: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

LANGKAH-LANGKAH MENGHASILKAN CORAK CAPAN DARIPADA SAYURAN

LANGKAH 1Sediakan peralatan dan bahan yang hendak digunakan.1.Sayur-sayuran2.Warna air3.Berus4.Kertas lukisan

Page 16: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

LANGKAH 2Potong sayur-sayuran mengikut kreativiti masing-masing sama ada melintang atau menegak.

Page 17: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

LANGKAH 3

(10 minit)

9.55–

10.05 PAGI

Hasil karya yang baik:

1. Kekemasan

2. Corak yang dihasilkan.

3. Gabungan warna corak yang

menarik.

1.Guru meminta murid-murid

mengemaskan bahan-bahan yang

digunakan.

2.Guru menerapkan nila-nilai menjaga

kebersihan kepada murid-murid.

3. Murid mempamerkan karya seni yang

dihasilkan.

4. Guru meminta murid membanding

dan membezakan hasil lukisan yang

baik atau sebaliknya dan memberi

pandangan mereka.

5. Murid bercerita secara ringkas

mengenai pengalaman mereka

menghasilkan capan sayur-sayuran.

6. Guru memberikan peneguhan dan

mengingatkan murid menghargai hasil

karya diri juga rakan.

Nilai:

Kebersihan

Berhemah tinggi

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

PENUTUP

(5 minit)

10.05–

10.10 PAGI

Peneguhan

- pujian

- pameran di papan pamer

Nilai

Dengan penghasilan capan

sayur-sayuran ini, murid dapat

mengetahui tentang sayur-

sayuran dan khasiatnya.

1.Guru membuat rumusan tentang hasil

yang telah dibuat dan mempamerkan

karya seni pada papan pamer.

2. Guru memuji hasil kerja murid sebagai

peneguhan kepada murid kerana

telah dapat menyiapkan corak capan

dengan baik.

Nilai:

Menjaga

kesihatan

Page 19: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

Contoh capan bawang dan bendi yang telah siap. Corak yang dihasilkan ialah bingkai gambar.

Page 20: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visualtahun 3

Setelah selesai proses capan tadi, murid-murid bolehlah melekatkan gambar sendiri atau gambar-gambar yang didapati di majalah. Setelah itu, murid mempamerkan hasil karya dan menceritakan hasil karya tersebut.