rancangan pengajaran harian pendidikan jasmani tahun 2

12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 2 (KSSR) MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN JASMANI KELAS : 2 IMAM GHAZALI BIL. MURID : 20 ORG ( 10 LELAKI, 10 PEREMPUAN ) TARIKH/HARI : 18/6/2014 ( SELASA) MASA : 8.00 – 8.30 PG ( 30 MINIT) TUNJANG : Kemahiran (Manipulasi Alatan) TAJUK : Menggolek Bola STANDARD KANDUNGAN : 1.4 Berkebolehan melakukan kemahiran manipulasi alatan dengan lakuan yang betul. 2.3 Memahami konsep dan prinsip asas kemahiran manipulasi alatan. 5.2 Mempunyai keyakinan, dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal STANDARD PEMBELAJARAN : 1.4.2 Menggolek bola pada satu jarak. 2.3.2 Mengenal pasti postur badan semasa melakukan kemahiran manipulasi alatan. 5.2.1 Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif. OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid dapat Psikomotor : Menggolek bola dengan menggunakan sebelah tangan ke sasaran yang berbeza jarak (2meter, 3 meter, 5 meter) dengan lakuan yang betul semasa menjalankan aktiviti “Saya Menggolek Bola” dan “Menggolek Bolaku”. Kognitif : Menyatakan sekurang-kurangnya 2 daripada 4 fasa pergerakan yang perlu diambil perhatian semasa menggolek bola. (mata pandang bola, mengayun tangan dari belakang, ikut lajak)

Upload: mashitah-shaari

Post on 07-Dec-2015

579 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Tahun 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 2 (KSSR)

MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN JASMANI KELAS : 2 IMAM GHAZALI BIL. MURID : 20 ORG ( 10 LELAKI, 10 PEREMPUAN )TARIKH/HARI : 18/6/2014 ( SELASA)MASA : 8.00 – 8.30 PG ( 30 MINIT)TUNJANG : Kemahiran (Manipulasi Alatan)

TAJUK : Menggolek Bola

STANDARD KANDUNGAN : 1.4 Berkebolehan melakukan kemahiran manipulasi alatan dengan lakuan yang betul.

2.3 Memahami konsep dan prinsip asas kemahiran manipulasi alatan.

5.2 Mempunyai keyakinan, dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal

STANDARD PEMBELAJARAN : 1.4.2 Menggolek bola pada satu jarak.

2.3.2 Mengenal pasti postur badan semasa melakukan kemahiran manipulasi alatan.

5.2.1 Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid dapat

Psikomotor : Menggolek bola dengan menggunakan sebelah tangan ke sasaran yang berbeza jarak (2meter, 3 meter, 5 meter) dengan lakuan yang betul semasa menjalankan aktiviti “Saya Menggolek Bola”

dan “Menggolek Bolaku”.

Kognitif : Menyatakan sekurang-kurangnya 2 daripada 4 fasa pergerakan yang perlu diambil perhatian semasa menggolek bola. (mata pandang bola, mengayun tangan dari belakang, ikut lajak)

Afektif : Melibatkan diri secara aktif dan menunjukkan rasa keberanian semasa menerima cabaran permain”Bola Terowong”.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) : Keusahawanan ( berani menaggung risiko)

BAHAN BANTU BELAJAR : 20 Kon, 36 Biji Bola Keranjang .

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Tahun 2

BAHAGIAN/MASA AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN

PENGELOLAAN/STRATEGI P&P

ALATAN/CATATAN

1. Permulaan(± 5 min )

1. Set Induksia. Aktiviti Penyoalan :

- Siapa tahu maksud kardiovaskular?Jangkaan jawapan Jantung

2. Memanaskan Badan a. Melakukan

aktiviti “bangun jatuh.”

- Menarik minat murid.

- Memastikan murid bersedia untuk aktiviti pembelajaran.

- Meningkatkan suhu badan untuk aktiviti regangan.

- Meningkatkan kadar degupan jantung.

- Mewujudkan keseronokan.

- Minta beberapa murid meletakkan kon secara tidak teratur sama ada menegak atau menidur.

- Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan dan diberi nama. ( Power Puff Girl & Beng Ten)

- Murid pada kumpulan pertama diminta mengangkat kendudukkan kon dari terbalik kepada kedudukkan yang betul. Manakala kumpulan kedua sebaliknya.

- Dalam kawasan yang

- Permain cakera padat, CD lagu, pembesar suara

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Tahun 2

   

 

     

Guru

3. Regangan otot- Kepala- Badan - kaki

- Regangan otot di bahagian kepala, badan dan kaki untuk menggelakkan kecederaan.

- Meningkatkan julat pergerakkan.

telah ditetapkan

- Secara kelas

( beramai –ramai)

2. Perkembangan

(± 12 min )

Aktiviti 1 : Individu :

Berdiri tegak.Mata pandang ke hadapan Buka kaki seluas bahuKedua tangan memegang bola pada aras pinggangTolak tangan ke bawah untuk lantunkan bolaSambut bola

Melantun secara individu Melantun secara individu.

Murid berdiri secara memanjang di hadapan guruJarakkan kedudukan dengan rakan Lantun bola sebanyak lima kali ulangan

Kon berwarna -

4

Bola sederhana

besar - 4

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Tahun 2

Aktiviti 2: Berpasangan

dengan menggunakan dua belah tangan Serap daya lantunan dari bawah ke atas Kembali kepada kedudukan asal Ansur maju dengan berjalan ke hadapan

Berdiri dan

kaki dibuka

seluas bahu.

Menghadap

pasangan

hadapan

Kedua belah

tangan

memegang

bola aras

pinggang

Tolak bola ke

hadapan di

Secara berpasangan

menghadap antara

satu dengan lain

Tambah jarak untuk

setiap ansur maju

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Tahun 2

antara

pertengahan

kedudukan diri

sendiri dan

pasangan

Pasangan

sedia

menerima

lantunan bola

dari hadapan

Kedua belah

tangan dibuka

ke hadapan

dan sambut

bola yang

dilantun

Tarik bola ke

aras dada dan

serap daya

lantunan bola

Ulang

pergerakan

dengan

melantun

semula ke

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Tahun 2

arah pasangan

hadapan

3. Kemuncak

(± 15 min )

- 1. - 1 kotak beracun

- 4 kon- Tepung

untuk membuat garisan

- A4 nama kereta.

4. Penutup

(± 5 min )

Aktiviti gerak kendur:

1. Berjalan sekeliling kawasan permainan sambal menarik nafas.

2. Membuat regangan pada otot yang bannyak digunakan semasa beraktiviti dari membuat persembahan.

3. Guru bersoal jawab bersama murid berkaitan kesan aktiviti kepada setiap otot yang terlibat.

- merehatkan dan memulihkan degupan jangtung.

- mengendurkan otot yang telah diregang secara aktif ketika aktiviti.

- mengembalikan sistem fsikologi secara beransur –ansur selepas digunkan secara aktif.

-

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN:

a. Borang Penilaian

REFLEKSI:

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Tahun 2

Semasa menjalankan pengajaran, saya telah mendapat kesan kekuatan dan kelemahan dalam pengajaran saya. Bagi

bahagian set induksi saya telah melakukan teknik pemyoalan dan meminta murid menjawab dengan menunjukkan

teknik yang disoal. Kekuatannya disini, secara tidak langsung saya dapat membuat penilaian pada pengajaran

sekiranya masih diingati dan difahami oleh murid. Malahan aktiviti senamrobik yang dilakukan untuk memanaskan

badan juga dapat menarik minat murid. Ini kerana murid – murid suka akan lagu pilihan saya iaitu “ Chiken Dance”.

Murid – murid kelihatan gembira dan mengikut gerak senamrobik yang dilakukan oleh saya.

Walaubagaimanapun, set induksi ini masih mempunyai kelemahannya iaitu pada teknik penyoalan. Teknik ini tidak

begitu menarik minat murid untuk memulakan sesi pembelajaran. Ini jelas kelihatan dengan raut wajah yang tidak

ceria pada sesi penyoalan itu berlangsung. Mungkin ada diantara mereka sudah lupa bentuk – bentuk posisi tersebut.

Jelas sekali teknik ini tidak sepatutnya dilakukan pada permulaan pengajaran saya. Secara tidak langsung ia akan

mengurangkan fokus murid itu sendiri.

Oleh sebab itu, bagi memastikan PdP berjalan dengan baik, saya akan menambahbaikkan set induksi saya dengan

memberi gambar bagi setiap posisi sebagai bahan rangsangan kepada murid. Contohnya saya akan membawa gambar

posisi yang telah dipelajari dan barulah menggunakan teknik penyoalan. Ini mungkin lebih berkesan dan menarik minat

murid kerana mempunyai bahan rangsangan untuk membantu mereka menjawab soalan yang diberi guru. Saya juga

akan memperuntukkan masa yang minima untuk set induksi ini. Carannya, saya akan mengurangkan masa semasa

langkah pertama.

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Tahun 2

Pada bahagian perkembangan dan kemuncak juga mempunyai kekuatan. Pada waktu perkembangan saya telah

mengadakan aktiviti stesen. Di sini saya dapat lihat murid – murid begitu teruja untuk bermain permainan stesen ini. Ini

kerana semua murid berpeluang melalui stesen tersebut kerana saya tidak mewujudkan kumpulan. Kekuatan pada

aktiviti kemuncak pula terletak pada pembahagian kumpulan dan mereka berlawan antara kumpulan untuk

memenangi aktiviti ini. Secara tidak langsung saya telah menerapkan nilai bekerjasama antara ahli kumpulan dan

mewujudkan persaingan sihat antara murid. Suara sorakkan memberi semangat ketika aktiviti kemuncak ini

berlangsung menunjukkan nilai yang saya terapkan iaitu sanggup mengambil risiko walaupun mereka tidak berpeluang

memilih ahli kumpulan sendiri. Ini jelas murid – murid memberi kepercayaan penuh pada ahli kumpulan masing –

masing ketika aktiviti ini berlangsung.

Namun kelemahan pada perkembangan dan kemuncak ini juga dapat saya kesan. Antaranya murid kelihatan sukar

melakukan posisi yang disebut guru kerana setiap murid akan diberi perbezaan posisi. Malahan pada aktiviti kemuncak

juga mengambil masa yang lama. Oleh itu saya perlulah membuat penambahbaikkan pada bahagian perkembangan

perkembangan dan kemuncak. Contonya saya boleh memilih permainan yang melibatkan semua murid dapat

melakukan aktiviti yang sama dan adil. Malahan pada waktu kemuncak saya boleh menukar kepada bentuk permainan

kecil yang lebih menarik minat murid – murid.

Kesimpulannya disini, semua murid kelihatan gembira dan mencapai objektif pdp. Kawalan murid juga dapat saya

lakukan dengan baik. Namun penambahbaikkan perlu saya lakukan untuk mengurangkan pembaziran masa ketika

menjalankan setiap aktiviti tersebut.

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani Tahun 2

RUJUKAN

Abd.Halim Md Salleh ( 2011).Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 4.Selangor Darul

Ehsan:Dewan Bahasa dan Pustakaka

http://www.kssronline.com/p/kssr.html

http://skguarjentik.edu.my/muat-turun-2/rancangan-pengajaran-harian-rph-kssr-tahun-1-2-dan-3/

http://www.slideshare.net/QasehSayang/panduan-pengajaran-pend-kesihatan-thn-2

http://syazalina83.blogspot.com/2011/12/kurikulum-standard-sekolah-rendah-thn-2.html