rancangan pengajaran harian pendidikan islam … rancangan pengajaran harian pendidikan islam tahun:...

7
3 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun: 2 1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak) 2. Kelas Tahun 2 Murni 3. Tarikh/Hari 3 Jamadil Akhir 1435/3 April 2014/ Khamis 4. Masa (12.00-1.00 Tengahari) 60 minit 5. Bilangan pelajar 20 Orang (lelaki : 10, perempuan :10) 6. Tajuk Sekolahku Syurgaku 7. Pengetahuan sedia ada Murid-murid telah mengetahui peraturan-peraturan di sekolah yang mesti dipatuhi 8. Standard Kandungan 5.3 Memahami dan mengamalkan adab di sekolah 9. Standard Pembelajaran 5.3.1 Menyatakan adab-adab di sekolah 5.3.2 Menyatakan kebaikan adab di sekolah 5.3.3 Menyenaraikan akibat mengabaikan adab di sekolah Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Murid dapat menyebut lima adab-adab di sekolah dengan betul 2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga faedah beradab di sekolah dengan betul 3. Mengklasifikasikan perbuatan beradab dan tidak beradab dengan betul Kemahiran berfikir Membanding beza faedah amalan beradab dan tidak beradab semasa di sekolah Gabungjalin Akidah: Beriman kepada Allah

Upload: hathuan

Post on 25-Mar-2018

229 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam … Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun: 2 1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak) 2. Kelas Tahun 2 Murni 3. Tarikh/Hari

3

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Islam Tahun: 2

1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak)

2. Kelas Tahun 2 Murni

3. Tarikh/Hari 3 Jamadil Akhir 1435/3 April 2014/ Khamis

4. Masa (12.00-1.00 Tengahari) 60 minit

5. Bilangan pelajar 20 Orang (lelaki : 10, perempuan :10)

6. Tajuk Sekolahku Syurgaku

7. Pengetahuan sedia ada Murid-murid telah mengetahui peraturan-peraturan di sekolah yang mesti

dipatuhi

8. Standard Kandungan 5.3 Memahami dan mengamalkan adab di sekolah

9. Standard Pembelajaran 5.3.1 Menyatakan adab-adab di sekolah

5.3.2 Menyatakan kebaikan adab di sekolah

5.3.3 Menyenaraikan akibat mengabaikan adab di sekolah

Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. Murid dapat menyebut lima adab-adab di sekolah dengan betul

2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga faedah beradab di sekolah

dengan betul

3. Mengklasifikasikan perbuatan beradab dan tidak beradab dengan betul

Kemahiran berfikir Membanding beza faedah amalan beradab dan tidak beradab semasa di

sekolah

Gabungjalin Akidah: Beriman kepada Allah

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam … Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun: 2 1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak) 2. Kelas Tahun 2 Murni 3. Tarikh/Hari

4

Penyerapan Sivik

Penerapan nilai Taat, bekerjasama

E.M.K 1. Keusahawanan : Bekerjasama

2. Kreatif: Menjana idea dan membuat gambaran adab semasa di sekolah

3. Teknologi maklumat dan komunikasi: Powerpoint

Penilaian PdP 1. Lisan: Soal Jawab

2. Kuiz

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam … Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun: 2 1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak) 2. Kelas Tahun 2 Murni 3. Tarikh/Hari

5

Langkah Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan

Pendahuluan

3 minit

Bacaan doa dan Bacaan Syahadah

1. Seorang murid diminta oleh guru

mengetuai bacaan doa.

2. Murid-murid lain diminta mengikut

bacaan doa bersama-sama/

mengaminkan bacaan doa.

3. Semua murid melafaz kalimah

Syahadah bersama-sama

Penerapan nilai:

- Adab membaca doa

- Khusyuk

- Tawakal

Set Induksi

5 minit

Gambar sekolah, suasana di

perhimpunan, di perpustakaan, didalam

kelas berdasarkan slaid power point

Soalan:

Gambar apakah ini?

Bagaimana suasana di sekolah

ini?

Apa yang perlu dilakukan

semasa perhimpunan minggun?

- Murid ditayangkan gambar sekolah,

suasana di perhimpunan, di

perpustakaan, didalam kelas

- Murid diminta untuk memerhati

gambar tersebut

- Bersoal jawab dengan murid tentang

gambar yang diperhati

- Jawapan murid dirumuskan dan

dikaitkan dengan Adab di sekolah

E.M.K:

- Teknologi maklumat

dan komunikasi

Kaedah:

- Soal Jawab

- Sumbang saran

Bahan bantu mengajar

- Perisian exe

bergambar

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam … Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun: 2 1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak) 2. Kelas Tahun 2 Murni 3. Tarikh/Hari

6

Penerapan nilai:

- - Patuh dan berdisIplin

Penyerapan:

- - Pendidikan sivik dan

kenegaraan: Nyanyian

lagu Negaraku

-

Langkah 1

8 minit

6 adab di sekolah

1. Niat menuntut ilmu kerana Allah.

2. Hormat Warga sekolah.

3. Taati perintah guru.

4. Sayangi rakan sebaya.

5. Hargai dan sayangi warga sekolah.

6. Jaga nama baik sekolah

- Murid ditayangkan dengan video

situasi di sekolah

- Murid diminta untuk memerhati

tayangan video

- Murid diminta mengeluarkan pendapat

dan idea masing-masing berkenaan

adab-adab di sekolah.

- Murid mendengar penerangan guru

tentang adab-adab di sekolah

E.M.K:

- Teknologi maklumat

dan komunikasi

Kaedah:

- Sumbang saran

- Penerangan

Bahan bantu

mengajar:

-Perisian exe

- Video

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam … Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun: 2 1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak) 2. Kelas Tahun 2 Murni 3. Tarikh/Hari

7

Langkah 2

8 minit

Kebaikan beradab di sekolah

- Murid ditayangkan audio minusone

beserta lirik lagu “Adab mulia

sekolah ceria” menggunakan irama

lagu Rama-rama.

- Murid diminta menyanyi bersama-

sama secara kelas.

- Murid diminta mengeluarkan

kebaikan adab di sekolah yang

terdapat dalam lirik lagu yang

ditayangkan secara individu dan

lisan.

- Jawapan murid dikembangkan atau

diperbetulkan dengan penerangan

guru.

E.M.K:

- Teknologi maklumat

dan komunikasi

Kaedah:

- Nyanyian

- Penerangan

Bahan bantu

mengajar:

- Audio Minusone

Langkah 3

12 minit

Permainan kerusi berirama

- Amalan beradab dan tidak beradab di

sekolah

Amalan beradab di sekolah

1. Memberi salam ketika terserempak

dengan guru.

2. Mandi terlebih dahulu sebelum

kesekolah.

3. Menghormati guru.

4. Mendengar pengajaran guru dengan

- Murid diberi penerangan cara

permainan kerusi berirama

- Guru menyusun kerusi di dalam

bentuk bulatan

- Murid diminta mengelilngi kerusi

apabila muzik dimainkan

- Murid yang gagal mendapatkan

tempat duduk ketika muzik

diberhentikan diminta surat

membuat simulasi berdasarkan

E.M.K

-Teknologi maklumat

dan komunikasi

Kaedah:

- Permainan

- Simulasi

Penerapan nilai:

Tolak ansur

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam … Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun: 2 1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak) 2. Kelas Tahun 2 Murni 3. Tarikh/Hari

8

teliti.

Amalan tidak beradab di sekolah

1. Membuat bising ketika guru sedang

mengajar.

2. Tidak membaca doa sebelum

memulakan pembelajaran.

3. Tidak mengikut arahan guru.

amalan yang terdapat dalam

sampul surat yang disediakan oleh

guru.

- Murid lain meneka amalan yang

ditunjukkan sama ada beradab atau

tidak beradab.

Bahan bantu

mengajar:

- Audio

- Kerusi

- Sampul surat

beserta soalan

Langkah 4

15 minit

Kesan tidak beradab di sekolah

1.Murid tidak berdisiplin.

2.Didenda dan dimarahi.

3.Dibenci dan dicemuh orang.

4.Tersisih daripada rakan.

5.Lemah dalam pelajaran

6. Persekitaran sekolah kotor

- Murid ditayangkan gambar kes

disiplin di sekolah.

- Murid diminta untuk memerhati

gambar tersebut

- Bersoal jawab dengan murid

tentang gambar yang diperhati

- Jawapan murid dirumuskan dan

dikaitkan dengan kesan tidak

beradab di sekolah

- Seterusnya murid dibahagikan

kepada beberapa kumpulan.

- setiap wakil kumpulan diminta untuk

menjawab soalan kuiz yang

disediakan oleh guru dilaman web

E.M.K:

- Teknologi maklumat

dan komunikasi

Kaedah:

- Sumbang saran

- Kuiz

Bahan bantu

mengajar:

- Perisian exe

bergambar

- Perisian exe

- Lembaran kerja di

laman web

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam … Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun: 2 1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak) 2. Kelas Tahun 2 Murni 3. Tarikh/Hari

9

weebly.

- Jawapan murid disemak oleh guru.

- Murid diminta untuk menjawab

soalan latihan di laman web weebly

untuk aktiviti pengukuhan dengan

bimbingan guru.

Penutup

7 minit

Penutup kognitif:

Penutup Sosial:

1. Murid diminta mengingat kembali isi

pelajaran

2. Murid diminta untuk membuat

kesimpulan tentang pelajaran pada hari

ini.

1. Murid diingatkan supaya sentiasa

patuh pada peraturan sekolah.

2. Murid diingatkan supaya berusaha

meningkatkan prestasi diri untuk

kecemerlangan sekolah

3. Murid diedarkan lembaran kerja

sebagai kerja lanjutan

Penerapan nilai:

-Bertanggungjawab

Gabungjalin:

Ibadah: Taati perintah

Allah