67056775 rancangan pengajaran harian pendidikan moral tahun 4

18
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4 Nama : Grace Goh Ming Chi No. Kad Pengenalan : 901003-13-6658 Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Tarikh : 11.7.2011 Masa : 0800-0900 (1 jam) Kelas : 4 Harmoni Bilangan Pelajar : 20 orang (2 lelaki dan 18 perempuan) Tajuk : Unit 20 – Persekitaran Berkualiti Hidup Sihat (Rujuk: Buku Teks Pendidikan Moral Tahun 4) Bidang Pembelajaran : BP4 – Nilai Berkaitan Dengan Diri Dan Alam Sekitar Nilai : 4.3 Nilai – Peka Terhadap Isu Alam Sekitar Nilai Sampingan : Kebersihan dan Keindahan Persekitaran, Menyayangi Alam Sekitar, Kesederhanaan. Kandungan Akademik: Keceriaan persekitaran melalui pemuafakatan. Kebersihan dan keindahan persekitaran setempat tanggungjawab bersama, Penglibatan diri dalam aktiviti kebersihan dan keceriaan setempat.

Upload: muhammad-adib-asniza

Post on 24-Dec-2015

113 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

RPH MOREL

TRANSCRIPT

Page 1: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

Nama : Grace Goh Ming Chi

No. Kad Pengenalan : 901003-13-6658

Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

Tarikh : 11.7.2011

Masa : 0800-0900 (1 jam)

Kelas : 4 Harmoni

Bilangan Pelajar : 20 orang (2 lelaki dan 18 perempuan)

Tajuk : Unit 20 – Persekitaran Berkualiti Hidup Sihat

(Rujuk: Buku Teks Pendidikan Moral Tahun 4)

Bidang Pembelajaran : BP4 – Nilai Berkaitan Dengan Diri Dan Alam Sekitar

Nilai : 4.3 Nilai – Peka Terhadap Isu Alam Sekitar

Nilai Sampingan : Kebersihan dan Keindahan Persekitaran, Menyayangi Alam Sekitar, Kesederhanaan.

Kandungan Akademik: Keceriaan persekitaran melalui pemuafakatan. Kebersihan dan keindahan persekitaran setempat

tanggungjawab bersama, Penglibatan diri dalam aktiviti kebersihan dan keceriaan setempat.

Pendekatan: Penjelasan nilai, pembelajaran kooperatif dan interpersonal.

Teknik: Perbincangan, Soal jawab

Bahan Bantu Belajar: gambar & video (Pencemaran), petikan teks Pendidikan Moral Tahun 4 (m/s 85 &86), grafik, powerpoint

Page 2: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

Hasil Pembelajaran Afektik Moral:

Pada akhir pelajaran ini, murid-murid akan dapat:

i. Bersikap prihatin terhadap masalah alam sekitar.

ii. Mengamalkan cara hidup yang bersih dalam kehidupan seharian.

Hasil Pembelajaran Kognitif Moral:

Pada akhir pelajaran ini, murid-murid akan dapat:

i. Menerangkan sebab alam sekitar tercemar.

ii. Menyatakan pencemaran alam sekitar terhadap manusia, haiwan dan tumbuhan.

Hasil Pembelajaran Perlakuan Moral:

Pada akhir pelajaran ini, murid-murid akan dapat:

i. Tidak melibatkan diri dalam kegiatan yang boleh mencemar dan memusnahkan alam sekitar.

Hasil Pembelajaran KBKK:

i. Dapat melengkapkan borang grafik yang diberikan berdasarkan petikan tentang sebad dan kesan serta langkah-langkah

mengelakkan pencemaran alam sekitar.

Page 3: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

KBKK BBM Catatan

Set

induksi

(5 minit)

a. Apakah yang anda dapati

daripada gambar tersebut?

b. Apakah yang sepatutnya

tidak ada dalam gambar

ini?

c. Mengapakah sampah ini

berselerak di merata-rata

tempat?

d. Apakah perasaan anda

terhadap alam sekitar

seperti gambar tersebut?

1. Guru menunjukkan gambar

kawasan yang kotor dan

bersampah.

2. Guru bersoal jawab dengan

murid perihal gambar

tersebut.

3. Guru mengaitkannya dengan

isi kandungan pelajaran ini.

Pengalaman

sedia ada murid.

Menjana idea.

Gambar

(Pencemaran)

Hasil Pebelajaran:

i. Bersikap prihatin

terhadap

masalah alam

sekitar.

Page 4: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

a. Apakah yang anda dapati

daripada gambar tersebut?

b. Betulkah tindakan

perempuan tersebut?

c. Di manakah sampah ini

patut dibuang?

Langkah 1

(15 minit)

Powerpoint

(petikan buku teks)

Grafik-grafik yang disediakan

(rujuk kepada lampiran):

a) sebab alam sekitar

tercemar.

b) kesan pencemaran

terhadap manusia, haiwan

dan tumbuhan.

c) langkah-langkah

mengelakkan masalah

pencemaran.

1. Murid dikehendaki membaca

teks utama pada powerpoint.

2. Guru membimbing murid

memahami kandungan teks

tersebut.

3. Murid dibahagikan kepada

beberapa kumpulan.

4. Murid dikehendaki mengisi

grafik yang disediakan oleh

guru pada papan tulis.

Pemahaman

teks

Pemikiran

kreatif dan kritis.

Kooperatif

Perbincangan

Powerpoint

Grafik

Hasil

Pembelajaran:

i. Menerangkan

sebab alam

sekitar tercemar.

ii. Menyatakan

pencemaran

alam sekitar

terhadap

manusia, haiwan

dan tumbuhan.

Page 5: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

Langkah 2

(10 minit)

a. Bolehkah air ini diminum?

Mengapa?

b. Apakah akan terjadi jika

bahan buangan

dimasukkan ke dalamnya?

c. Sekarang, bolehkah air ini

diminum? Mengapa?

a. Apakah yang anda lihat

daripada gambar tersebut?

b. Mahukah anda makan

ikan-ikan yang telah

dicemarkan?

1. Guru menyediakan 1 botol

plastik yang berisi dengan air

jernih.

2. Botol berisi air jernih itu

dianggap sebagai air sungai.

3. Guru memasukkan dakwat

hitam ke dalam air botol.

4. Guru bersoal jawab dengan

murid tentang kandungan air

botol tersebut.

1. Guru tayangkan satu gambar

dan bersoal jawab dengan

murid.

Permikiran

kreatif dan kritis.

1 botol plastik

berisi air

jernih.

Gambar

(Pencemaran)

Hasil

Pembelajaran:

i. Menerangkan

sebab alam

sekitar tercemar.

Page 6: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

Langkah 3

(15 minit)

a. Apakah yang anda teliti

daripada video yang

ditayangkan ini?

b. Siapakah sebenarnya yang

mencemarkan alam

sekitar?

c. Dapatkah kita

mengelakkan pencemaran

berlaku?

a. Apakah perasaan kamu

melihat lukisan

pemandangan masing-

masing dikotorkan?

b. Adakah kamu suka

pemandangan yang

sebegini? Mengapa?

1. Guru tayangkan satu video

yang berkaitan tentang

pencemaran.

2. Murid dikehendaki mengambil

perhatian terhadap video

tersebut.

3. Guru bersoal jawab tentang

kandungan video tersebut.

1. Murid dibahagikan kepada 2

kumpulan. Setiap kumpulan

mendapat sekeping kad

manila.

2. Murid dikehendaki melukis

pemandangan yang ringkas

atas kad manila tersebut dan

dipamerkan pada papan tulis.

3. Guru menyuruh murid

melekatkan hasil buangan ke

atas lukisan kumpulan lain.

4. Guru bersoal jawab dengan

murid tentang hasil tindakan

mereka.

Permikiran

kreatif dan kritis

Menghubungkait

nilai

Kooperatif

Video

(Pencemaran)

Kad Manila

(Lukisan

murid)

Hasil

Pembelajaran:

i. Tidak melibatkan

diri dalam

kegiatan yang

boleh mencemar

dan

memusnahkan

alam sekitar.

ii. Mengamalkan

cara hidup yang

bersih dalam

kehidupan

seharian.

Page 7: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

a. Apakah langkah-langkah

yang haruslah diambil

untuk memastikan alam

sekitar tidak tercemar?

1. Guru meminta murid

mengalihkan hasil buangan

yang dilekat pada lukisan

permandangan masing-

masing.

2. Guru mengaitkan aktiviti

tersebut dengan nilai-nilai

moral.

Langkah 4

(10 minit)

a. Kenapa ‘Ibu Alam’

bermuka sedih?

Contoh:

Minta maaf ‘Ibu Alam’. Saya

berjanji akan menjaga

kebersihan alam sekitar.

1. Guru mengagihkan gambar-

gambar ‘Ibu Alam’ yang

bermuka sedih atau sakit

kepada setiap murid.

2. Guru meminta murid

menuliskan perkataan yang

ingin mengucap terhadap ‘Ibu

Alam’ tersebut.

3. Hasil kerja tersebut akan

dipaparkan di sudut

Pendidikan Moral pada papan

notis.

Menjana Idea.

Interpersonal

Gambar-

gambar ‘Ibu

Alam’

Hasil

Pembelajaran:

I. Bersikap prihatin

terhadap

masalah alam

sekitar.

Page 8: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

Penutup

(5 minit)

Slogan:

Persekitaran Berkualiti Hidup

Sihat!

1. Guru membimbing murid-

murid membaca slogan yang

berkaitan secara bersama-

sama.

Menghubungkait

nilai

Powerpoint I. Mengamalkan

cara hidup yang

bersih dalam

kehidupan

seharian.

Ulasan Pensyarah:

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

Page 9: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

Refleksi Kendiri:

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

Page 10: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

Lampiran:

Set Induksi: gambar- gambaran berkaitan pencemaran

Page 11: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

Langkah 1: Grafik di papan tulis

(a) Sebab alam sekitar tercemar

(b) Kesan-kesan pencemaran

Page 12: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4
Page 13: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

(c) Langkah-langkah mengelakkan masalah pencemaran

Page 14: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4

Langkah 2:

(a) satu botol air jernih & dakwat hitam (b) gambar pencemaran

Langkah 3: Video pencemaran

Langkah 4: Kad ‘Ibu Alam’ bermuka sedih

Page 15: 67056775 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4