rancangan harian 4

8
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH : 11FEBRUARI 2011 (KHAMIS) MASA : 0820 – 0920 (60 MINIT) TEMA : TERNAKAN TAJUK : CUBA TEKA 1

Upload: 810518136258

Post on 07-Jul-2015

258 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan harian 4

BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 11FEBRUARI 2011 (KHAMIS)

MASA : 0820 – 0920 (60 MINIT)

TEMA : TERNAKAN

TAJUK : CUBA TEKA

1

Page 2: Rancangan harian 4

Tarikh : 11 Februari 2010 (KHAMIS)Masa : 0820 - 0920 (60 minit)Tahun : Tahun 1 CemerlangTema : TernakanTajuk Pelajaran : Cuba TekaBilangan Murid : 25 orang

Fokus Utama 5.2 : Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami

perkara yang dibaca.

Aras 2 (ii) : Melafazkan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Fokus Sampingan 1.2 : Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.Aras 2 (ii) : Menjawab pertanyaan dengan sopan.

8.1 : Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.Aras 1 (i) : Menulis perkataan dan ayat tunggal yang diberikan dengan cara yang betul dan kemas.

Pengetahuan Sedia Ada :i) Murid-murid telah mengetahui tentang haiwan.ii) Murid-murid telah menguasai kemahiran menulis dan kemahiran membaca peringkat awal.

2

Page 3: Rancangan harian 4

Objektif Eksplisit :Pada akhir pelajaran murid dapat :i) Melafazkan dua daripada empat pantun teka-teki dengan sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan slaid

pantun yang dipaparkan.ii) Menjawab dengan betul dan sopan tiga daripada empat teka-teki yang diberi dalam lembaran kerja.iii) Menyalin dua daripada tiga rangkap pantun teka-teki yang mengandungi ayat tunggal dengan cara yang betul dan kemas di dalam buku tulis.

Sistem Bahasa i) Tatabahasa : Ayat Tanya dan Kata Nama Amii) Kosa kata : berdedai-dedai, berlindung, mengagak, janggut, sebentar

Pengisian Kurikulum :i) Ilmu : Sains dan Kajian Tempatanii) Nilai murni : Kerjasama, Rajin

Kemahiran Bernilai Tambah : i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Muzik,Kinestetik,Intrapersonal, Visualii) Kemahiran berfikir : Menjana ideaiii) Belajar Cara Belajar : Induktif, bacaan mekanis dan bacaan secara individu

Isi Pelajaran :i) PantunTeka-tekiii) Tatabahasa- Ayat Tanya, Kata Nama Am

iii) Kosa kata - berdedai-dedai, berlindung, mengagak, janggut, sebentar

3

Page 4: Rancangan harian 4

Bahan Sumber Mengajari. Kotak Ajaibii. Slaid Pantun Teka-tekiiii. Benda maujudiv. LCD Projektor & Laptopv. Lembaran kerja

vi. Carta pantun vii. Pensel

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set induksi(5 minit)

Isi Pelajaran“ Kotak Ajaib “

-Guru menunjukkan kotak ajaib.-Murid diminta meneka kandungan kotak ajaib.-Beberapa orang murid diminta mengambil satu daripada objek yang terdapat dalam kotak ajaib. -Murid lain menamakan objek tersebut.-Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan isi pelajaran.

TKP- Kinestetik - Verbal linguistik

Strategi - Berpusatkan murid

4

Page 5: Rancangan harian 4

BSM -Kotak ajaib -Benda maujud

Perkembangan Langkah 1( 18minit)

Slaid Pantun Teka - Teki - Guru memaparkan slaid pantun teka – teki.- Guru membaca pantun baris demi baris .- Guru membimbing murid membaca pantun.- Guru menerangkan cara melafazkan pantun dengan intonasi ,gaya dan bahasa yang betul. - Beberapa orang murid melafazkan pantun dengan intonasi ,gaya dan bahasa yang betul. - Guru dan murid bersoaljawab untuk mendapatkan jawapan kepada teka – teki pantun.

TKP: -Verbal linguistik-Interpersonal

Nilai- Rajin- Kerjasama

BSM:

-Slaid Pantun

Penilaian HPFS :5.2 aras 2 (ii)

Langkah 2(12 minit)

Permainan Bahasa - Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan. - Guru mengedarkan carta pantun kepada setiap kumpulan . - Murid dikehendaki melengkapkan pantun dengan kad ayat yang disediakan. - Murid mempamerkan hasil kerja di papan tulis. - Guru dan murid membuat pembetulan bersama

Kemahiran Berfikir

-Menjana idea

TKP:-Verbal linguistik-Kinestetik

5

Page 6: Rancangan harian 4

dan melafazkan semula pantun tersebut. - Guru memberi penghargaan kepada kumpulan yang memberi jawapan yang betul.

Nilai murni:-kerjasama

BSM:- Carta Pantun- Kad Ayat - Pensel

Penilaian HP FU : 5.2 Aras 2 (ii)

Langkah 3(10 minit )

Penerapan Tatabahasa:

Kata Nama Am

-haiwan-keris-itik-batu-budak-tanduk -burung-awan

-Guru memaparkan slaid pantun teka – teki.-Guru menyuruh murid menyebut dan membaca perkataan yang berwarna dalam slaid pantun yang dipaparkan.-Guru memberitahu murid perkataan berwarna adalah Kata Nama Am-Murid diminta membina ayat secara lisan menggunakan Kata Nama Am yang dibincangkan tadi.

TKP : - verbal linguistik

Sistem Bahasa- Kata Nama Am

Strategi-Pendekatan induktif

Kemahiran Berfikir-Menjana Idea

BSM- Slaid pantun teka-teki

6

Page 7: Rancangan harian 4

Penilaian HP2.2 Aras 2 (i)

Langkah 4(10 minit )

Lembaran kerja - Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.- Guru membahagikan lembaran kerja mengikut tahap kecerdasan murid – murid iaitu mengikut Kumpulan A,B dan C

Kumpulan A dan B-Mencari jawapan berdasarkan pantun teka – teki dan menyalin semula satu daripada pantun tersebut ke dalam buku garis empat dengan cara yang betul dan kemas.

Kumpulan C-Menyalin serangkap pantun ke dalam buku garis empat dengan cara yang betul dan kemas.

-Guru akan membimbing murid- murid kumpulan C sewaktu mereka melakukan aktiviti menulis.

Pengayaan

-Murid membuat latihan dalam lembaran kerja.( Melengkapkan petak kosong berpandukan rangkaikata yang diberi.)

TKP- verbal linguistik - Intrapersonal

Kemahiran Berfikir- Menjana Idea

BSM- Lembaran kerja

Penilaian HP- 8.1 Aras 2 (i)

7

Page 8: Rancangan harian 4

Pemulihan

-Murid membuat latihan dalam lembaran kerja . ( Memadankan suku kata berpandukan gambar dan menulis semula perkataan dari suku kata yang dicantumkan.)

Penutup ( 5 minit)

NyanyianLagu Enjit –Enjit Semut

-Guru memaparkan pantun teka - teki-Guru dan murid menyanyi pantun teka – teki tersebut mengikut melodi lagu Enjit – Enjit Semut.- Guru merumuskan isi pelajaran.

TKP

- kinestetik- muzik

Nilai murni: - kerjasama

BSM- Slaid power point

Aktiviti susulan : Murid membuat buku skrap gambar haiwan .TKP: Spatial

8