rancangan pengajaran harian kassr tahun 4

31
RPH BMM3117 Norizat Jalil Page 1 Rancangan Pengajaran Harian [RPH] (Pengajaran Kemahiran Membaca: Pendekatan Tematik) Tarikh /Hari : Isnin Tahun : 4 Berlian Bil Murid : 34 orang Masa : 8.30 9.30 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Kesihatan Tajuk : Demam Denggi Wabak Membunuh STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul. 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur. 2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat daripada pelbagai bahan untuk membuat penilaian dengan betul. 4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu yang mengandungi nilai dan pengajaran yang dipersembahkan melalui nyanyian secara didik hibur. Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Menyebut dengan intonasi yang betul dan memahami lirik lagu Nyamuk Aedes yang didengari dengan betul. ii. Membaca dan menyatakan maklumat yang tersurat dengan tepat daripada teks “ Demam Denggi Wabak Membunuh” iii. Menulis maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat dalam borang grafik yang disediakan berpandukan teks “Demam Denggi Wabak Membunuh”. Sistem Bahasa Tatabahasa :Sebutan dan intonasi Kosa kata : keradangan , penguatkuasaan , berbahaya Pengisian Kurikulum Ilmu : PJK, Sains , Pendidikan Muzik Nilai Murni : Kebersihan fizikal dan mental Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaran Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , menghasilkan lakaran grafik yang menarik Elemen Keusahawanan EK 2: 2.2 Menganalisis dan menyatakan kebaikan/keburukan sesuatu EK 5: 5.1 Prinsip tanggungjawab sosial : menjaga persekitaran

Upload: norizat-jalil

Post on 08-Jul-2015

383 views

Category:

Education


3 download

DESCRIPTION

rph bm

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 1

Rancangan Pengajaran Harian [RPH] (Pengajaran Kemahiran Membaca: Pendekatan Tematik)

Tarikh /Hari : Isnin Tahun : 4 Berlian

Bil Murid : 34 orang Masa : 8.30 – 9.30 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Kesihatan Tajuk : Demam Denggi Wabak Membunuh

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai

bahan untuk memberi respons dengan betul.

4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.

2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang

tersurat dan tersirat dengan tepat daripada

pelbagai bahan untuk membuat penilaian dengan betul.

4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu yang mengandungi nilai dan pengajaran yang dipersembahkan melalui nyanyian secara

didik hibur.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menyebut dengan intonasi yang betul dan memahami lirik lagu Nyamuk Aedes yang didengari

dengan betul.

ii. Membaca dan menyatakan maklumat yang tersurat dengan tepat daripada teks “ Demam

Denggi Wabak Membunuh”

iii. Menulis maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat dalam borang grafik yang disediakan

berpandukan teks “Demam Denggi Wabak Membunuh”.

Sistem Bahasa

Tatabahasa :Sebutan dan intonasi

Kosa kata : keradangan , penguatkuasaan , berbahaya

Pengisian Kurikulum

Ilmu : PJK, Sains , Pendidikan Muzik

Nilai Murni : Kebersihan fizikal dan mental

Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaran

Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK

Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , menghasilkan lakaran grafik yang menarik

Elemen Keusahawanan EK 2: 2.2 Menganalisis dan menyatakan kebaikan/keburukan sesuatu EK 5: 5.1 Prinsip tanggungjawab sosial : menjaga persekitaran

Page 2: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 2

Kepelbagaian Kaedah dan teknik

KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman tentang bahaya penyakit bawaan nyamuk.

KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik

BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu

Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebersihan di rumah dan persekitaran dalam kehidupan seharian bagi mengelakkan nyamuk membiak.

Pembelajaran konstruktivisme , Pembelajaran konstektual

Bahan bantu mengajar

Jenis Bilangan

1 Komputer riba 1

2 LCD 1

3 Lirik lagu :Nyamuk Aedes 34

4 Grafik peta pemikiran : Carta alir 34

5 Lembaran Petikan : Demam Denggi Wabak Membunuh 34

6 Peta Grafik : Kitar Hidup Nyamuk 1

7 Lembaran Kerja Penilaian 34

8 Lembaran kerja pemulihan 34

9. Lembaran Kerja Pengayaan 34

10 Borang rekod penilaian 1

Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa melihat nyamuk dan pernah mengetahui tentang demam denggi berpunca dari nyamuk.

Langkah dan Masa

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Induksi Set (7 minit)

Didik Hibur

Nyanyian Lagu Aedes 1. Menyebut dan memahami

nyanyian yang didengari. .

2. Mengaitkan nyanyian

dengan isi pelajaran Perkaitan Nyamuk Aedes

dengan Demam Denggi

Guru mengaktifkan komputer riba dan

memasang video lagu Nyamuk Aedes

Murid mendengar lagu.

Murid menyebut dan memahami nyanyian lagu Nyamuk Aedes.

Guru menghubungkaitkan nyanyian dengan isi

pelajaran pada hari ini.

BBM

Komputer riba

LCD

KB

Menghubung kait

BCB

Memproses

maklumat Pembelajaran

Kontekstual

Menghubungkait kan kehadiran

nyamuk dalam kehidupan murid sehari-hari

Page 3: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 3

Langkah 1 (10 minit)

Membaca Petikan

“ Demam Denggi Wabak Membunuh “.

Aktiviti 1

Guru mengedarkan petikan kepada murid.

Murid membaca petikan dengan senyap.

Murid membaca teks secara mekanis dengan sebutan dan intonasi

yang betul secara individu , berpasangan dan kelas

Aktiviti 2 .

Guru dan murid berbincang tentang petikan yang dibaca

- Punca demam denggi

- Tanda-tanda demam

denggi - Langkah

pencegahan

- Kos rawatan

BBM

Laptop

Lembaran Petikan Teknik

Pemerhatian

Tunjuk cara sebutan yang betul

Pergerakan kreatif

KP

Intrapersonal

Verbal linguistik

Kinestatik

Nilai Murni

Kebersihan

Persekitaran

Pembelajaarn

kontekstual

Menghubungkaitkan dengan

kebersihan di rumah dan persekitaran untuk

mengelakkan nyamuk membiak

EK

EK 2: 2.2

Langkah 2 ( 15 minit)

Membaca dan mencatat

maklumat di dalam lakaran

grafik yang disediakan.

Aktiviti 1

Murid berada di dalam kumpulan seramai 4

orang.

Murid berbincang di

dalam kumpulan dan mencatatkan maklumat dengan betul

berdasarkan petikan yang dibaca.

Murid mencatat hasil perbincangan pada lakaran grafik yang

disediakan..

BBB

Lembaran Petikan

Lakaran Grafik

Pendekatan

Konstruktivisme

Teknik

Perbincangan

KP

Intrapersonal

Verbal linguistik

Nilai Murni

Bekerjasama

PAS

Bertanggungjawab terhadap

kebersihan rumah dan kawasan persekitarannya.

Page 4: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 4

Langkah 3

( 23

minit)

Membaca dan menyatakan

maklumat dari

Gambarajah

Aktiviti 1 (Penilaian)

1. Guru menayangkan gambar kitar hidup nyamuk menggunakan

LCD

2. Murid memerhati dan

menyatakan maklumat yang diperolehi dari gambarajah.

3. Murid membaca

penyataan yang diberi

dengan sebutan yang betul.

4. Murid menyusun penyataan tentang kitar

hidup mengikut urutan dengan betul

.

Aktiviti ii Pengayaan

1. Murid diminta menjawab soalan pemahaman yang diberi.

Pemulihan

1. Murid diminta melengkapkan ayat dengan

perkataan yang betul berdasarkan petikan.

BBM

Laptop

Paparan Gambarajah Kitar Hidup Nyamuk

Lembaran

Penyataan Kitar Hidup Nyamuk

KB

Mengubungkiatkan

KP

Verbal Linguistik

Intrapersonal

EK

EK 5: 5.1

Penilaian objektif Pemerhatian : Rekod Penilaian

Murid dapat membaca dan menyusun penyataan kitar hidup

nyamuk Lembaran kerja

aktiviti pengayaan

Lembaran kerja aktiviti pemulihan

Page 5: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 5

Penutup 5 minit

Kognitif :

Merumuskan isi pelajaran hari ini dengan soal jawab

Sosial :

Menyanyikan lagu “Aedes:

Murid bersoaljawab tentang apa yang telah

dipelajari hari ini

Menyanyikan lagu Aedes bersama-sama

BBB

LCD

Skrin

Lirik lagu KB

Merumus isi

pelajaran

Nilai Murni

Kebersihan

PAS

Bertanggungjawab

menjaga kebersihan rumah dan persekitaran

KP:

Verbal linguistik

Intrapersonal

Kinestetik

Catatan Refleksi:

Page 6: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 6

Baca dan fahami

teks di bawah

Deman Denggi merupakan sejenis

penyakit yang disebabkan oleh

jangkitan virus denggi yang

disebarkan oleh nyamuk Aedes

betina. Cara penyebarannya adalah

melalui gigitan nyamuk Aedes.

Terdapat dua jenis denggi yang paling

berat iaitu Deman Hemoragik Denggi

dan Sindrom Kejutan Denggi

Deman denggi bermula dengan

deman mengejut, sakit kepala

teruk, sakit di belakang bebola

mata, sakit sendi dan otot

serta gatal-gatal. Ciri-ciri

keradangan deman denggi ialah

bintik-bintik merah terang,

biasanya muncul pada anggota

bahagian bawah

Amalan pencegahan boleh dilakuakan

deangan menjaga kebersihan sekeliling

rumah samaada di dalam dan di luar

rumah bagi menghindarkan pembiakan

nyamuk. Cara untuk menghalang

pembiakan nyamuk adalah dengan,

menggunakan penyembur racun

serangga, memasukkan ubat pembunuh

jentik-jentik kedalam bekas simpanan air,

menutup bekas simpanan air untuk

mencegahnya daripada bertelur, sentiasa

menukar air di dalam bekas simpanan air,

jambangan bunga dan kolah mandi setiap

minggu serta gotong-royong

membersihkan kawasan persekitaran

Deman denggi merupakan

penyakit yang sangat

berbahaya dan mengancam

kesejahteraan hidup serta

masyarakat setempat. Pihak

berkuasa perlu

melaksanakan

penguatkuasaan berterusan

yang lebih berkesan agar

dapat menghapuskan

kawasan pembiakan

nyamuk. Sekirannya pekara

ini dilaksanakan secara

berterusan sudah pasti

masalah denggi dalam

kalangan masyarakat kita

dapat dikawal dan

dikurangan. Ingatlah

"DenggiMembunuh".

Page 7: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 7

Jenis-jenis Deman Denggi

Tanda-tanda

Deman Denggi

Langkah-lankah

mencegah denggi

Tuliskan maklumat

penting pada lakaran

grafik yang disediakan

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

____________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

____________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

________________________

____________

Page 8: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 8

Kitaranhidupnyamuk

Nyamuk betina

menghisap darah

Telur

Larva

Pupa

Page 9: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 9

Telur- selepas menghisap darah, nyamuk betina bertelur sekolompok iaitu kelompok telur berbentuk rakit. Telur yang mengandungi 40 hingga 400 telur halus yang berwarna putih terapung pada permukaan air bertakung atau air yang mengalir

Pupa- Pupa tinggal berhampiran dengan permukaan air, bernafas melalui dua tiub berbentuk seperti tanduk yang dipanggil sifon. Sifon terletak pada bahagian belakang pupa. Pupa tidak makan

Nyamuk- Nyamuk mengalami transformasi lengkap. Nyamuk mengalami empat peringkat perkembangan yang jelas. Empat peringkat itu ialah telur, larva, pupa dan nyamuk dewasa. Kitaran hidup lengkap nyamuk mengambil masa sebulan.

Larva- Dalam seminggu, telur itu akan menetas dan menghasilkan larva atau dipanggil jentik-jentik. Larva bernafas melalui tiub yang terkeluar pada permukaan air. Larva memakan bahan organik yang terapung dan juga makan sesama sendiri. Seterusnya larva akan bertukar menjadi pupa

Nyamuk dewasa keluar daripada pupa apabila kulit terbuka selepas beberapa hari. Nyamuk dewasa hanya boleh hidup beberapa minggu sahaja

Susun dan nomborkan peryataan

berikut mengikut urutan kitaran

hidup nyamuk

Page 10: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 10

Isi tempat kosong di bawah

dengan perkataan yang

sesuai berdasarkan teks

1. Deman denggi disebabkan oleh nyamuk

___________________.

2. Cara penyebarannya ialah melalui ___________________

gigitan nyamuk aedes.

3. Salah satu daripada tanda kita dijangkiti deman denggi ialah

________________________.

4. Kita boleh mencegah pembiakan nyamuk aedes dengan

_____________________ kawasan rumah.

5. Sentiasa ________________ di dalam bekas simpanan air

supayanyamuktidakmebiak.

Page 11: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 11

Baca dan jawab soalan-soalan

Pemahaman di bawah ini

Berapa jumlah kitaran hidup

nyamuk?

_____________________________

_____________________________

_____________________________

_________

Berap aanggaran seekor nyamuk

betina bertelur?

_____________________________

_____________________________

_____________________________

_________

Apakah nama peringkat kedua

sebelum nyamuk menjadi pupa?

_____________________________

_____________________________

_____________________________

_________

Nyatakan peringkat kitaran

hidupnya mukse cara ringkas

_____________________________

_____________________________

_____________________________

_________

Page 12: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 12

KONSEP STRATEGI, PENDEKATAN, KAEDAH, DAN TEKNIK

1.0 Pengenalan

Strategi, pendekatan,kaedah dan teknik merupakan satu gabungan yang

saling berkaitan dan melengkapi antara satu sama lain bagi mewujudkan satu

proses pengajaran dan pembelajaran. Ciri-ciri yang terdapat di antara konsep-

konsep ini , apabila diaplikasikan dalam bilik darjah akan membentuk satu

pembelajaran yang kondusif, ceria dan seterusnya objektif akan tercapai.

Nota grafik yang digunakan untuk memperjelaskan keempat-empat konsep ini

perlulah meliputi tentang kejelasan isinya walaupun ringkas, warna juga memainkan

peranan penting bagi menunjukkan sesuatu carta atau gambarajah. Huruf , bentuk

dan corak yang menarik dapat memberi satu gambaran tentang sesuatu nota yang

hendak disampaikan. Penerima maklumat akan mendapat maklumat dengan jelas

dan mudah faham tentang apa yang akan disampaikan oleh pemberi maklumat.

Rajah 1. Definasi Pendekatan, Strategi, Kaedah dan Teknik

Definasi

Pendekatan

strategi

Kaedah

-.

teknik

Page 13: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 13

2.0 Huraian definasi pendekatan, strategi, kaedah dan teknik

2.1 Pendekatan

2.2 Strategi

PENDEKATAN : Dalam pengajaran bahasa, pendekatan ialah satu

kumpulan andaian yang membentuk sifat bahasa pembelajaran dan

pengajaran yang dijalankan

Pendekatan juga bermaksud halatuju atau arah yang diambil untuk

menuju sesuatu sasaran. Selain itu, pendekatan juga diertikan sebagi "to come

near to in any sense" atau jalan yang diambil untuk melakukan sesuatu.

Pendekatan-pendekatan yang dipilih biasanya berasaskan teori-teori atau

generalisasi yang tertentu.

STRATEGI : Ianya merupakan satu susunan pendekatan dan kaedah

yang digunakan untuk mencapai sesuatu matlamat atau tujuan dengan

menggunakan tenaga, masa dan kemudahan yang diperolehi secara optimum.

Menurut kamus Dewan, strategi ialah ilmu tentang cara-cara merancang

dan melaksanakan tindak-tanduk atau rancangan yang diatur untuk mencapai

matlamat atau kejayaan.

Page 14: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 14

2.3 Kaedah

2.4 Teknik

TEKNIK : Taktik yang digunakan untuk mencapai objektif pembelajaran

yang segera maksimum pada waktu pengajaran dan pembelajaran bagi sesuatu

bahagian.

Mengikut Kamaruddin Hj. Husin & Siti Hajar Hj. Abdul Aziz dalam bukunya

Pengajian Melayu III : Komunikasi Bahasa, teknik boleh didefinisikan sebagai

pengendalian suatu organisasi yang benar-benar berlaku di dalam bilik darjah di

mana ia digunakan untuk mencapai sesuatu objektif.

Teknik merupakan suatu alat yang digunakan oleh guru bahasa bagi

menyampaikan bahan-bahan pengajaran yang telah dipilih untuk pelajar-

pelajarnya. Teknik yang dipilih haruslah sejajar dengan kaedah yang

digunakan dan seirama dengan pendekatan yang dianuti.

KAEDAH : Satu rencana yang menyeluruh yang mengajar

sesuatu bahan bahasa dimana secara keseluruhannya berdasarkan kepada

pendekatan yang diaplikasikan tetapi tidak boleh bercanggah dengan

pendekatan tersebut.

Sharifah Alwiah Alsagoff (1986) mengatakan bahawa kaedah mengajar

ialah peredaran ke arah satu tujuan pengajaran yang telah dirancangkan

dengan teratur. Hasan Langgulung (1981) pula mengatakan bahawa kaedah

itu sebenarnya bermaksud jalan untuk mencapai tujuan. Jadi, apa saja cara

yang guru lakukan untuk memberi faham kepada pelajar bagi mencapai objektif

pengajaran, maka itu adalah kaedah.

Page 15: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 15

3.0 Konsep Pendekatan, strategi, kaedah dan teknik dalam pengajaran dan

pembelajaran

TEKNIK

Rajah 2: Konsep Pendekatan, strategi, kaedah dan teknik

3.1 Konsep pendekatan

PENDEKATAN

STRATEGI

tT

KONSEP

KAEDAH

TEKNIK

Sesuatu yang paling abstrak dan global. Ia merujuk kepada cara

bagaimana sesuatu mata pelajaran diajar berdasarkan objektifnya.Pendekatan

mestilah berlandaskan model, prinsip atau teori seperti ;Konkrit kepada abstrak,

mudah kepada susah, dan umum kepada spesifik. Pendekatan dianggap benar

tanpa memerlukan sebarang bukti atau alasan. Pendekatan yang baik serta

bijak mampu menjadikan sesi pengajaran dan pembelajaran menarik.Ia

merupakan satu pegangan dan falsafah bagi memahami dan mendekati

sesuatu perkara.

Page 16: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 16

3.2 Konsep strategi

3.3 Konsep Kaedah

3.4 Konsep teknik

Satu perancangan yang diatur untuk mencapai tujuan atau matlamat bagi

membentuk kejayaan. Dalam Pengajaran dan pembelajaran ,strategi diperlukan

oleh seseorang guru supaya murid dapat menguasai sesuatu kemahiran yang

diajar setelah merancangnya seterusnya memberi kejayaan dalam hasil

pembelajaran yang telah ditentukan

Satu tindakan yang bersistematik supaya dalam jangka pendek, objektif

pelajaran spesifik tercapai. Penyampaian haruslah tersusun. Terdapat berbagai

kaedah yang boleh digunakan dalam bilik darjah seperti inkuiri-penemuan,kaedah

penyiasatan,kaedah dapatan dan sebagainya.

Menurut Edward M. Anthony,(1963), Kaedah merujuk kepada satu ikhtiar

keseluruhan dikehendaki dalam satu set prosedur yang tersusun dan teratur.Ini

bermakna sesuatu kaedah yang dipilih haruslah berlandaskan kepada

pendekatan yang berkaitan dengan model dan prinsip.

Teknik digunakan dalam pengajaran dan pembelajaran adalah untuk

menarik perhatian murid supaya minat belajar dan tidak jemu ketika sesi guru

mengajar. Pelbagai teknik boleh digunakan seperti teknik main peranan

,improvisasi, permainan bahasa, bercerita, simulasi,sumbangsaran dan

sebaginya. Guru harus bijak memilih teknik ketika belajar mengikut aras

pencapaian murid , umur, minat dan kebolehan murid. Bahan yang digunakan

juga penting agar bersesuaian dengan teknik yang diajar dengan menggunakan

pelbagai bahan konkrit. Ia juga boleh diklasifikasikan kepada kategori yang

mementingkan isi kandungan ataupun proses.

Page 17: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 17

4.0 Pendekatan pengajaran dan pembelajaran

Pendekatan wujud berdasarkan aspek-aspek yang ingin kita sampaikan

sebagai bahan utama dalam pengajaran dan pembelajaran, Ianya menyerupai

klasifikasi di mana jenis-jenis pendekatan wujud berdasarkan kriteria yang

digunakan untuk

meneliti proses

pengajaran.

Rajah 3 : Keberkesanan pendekatan

4.1 Keaktifan pengajaran dan pelajar

Pendekatan ini merujuk kepada memusatan guru ketika menyampaikan isi

dalam bilik darjah seperti guru memberi penerangan dalam aktiviti syarahan dan

demontrasi. Manakala pendekatan yang mementingkan pelajar ialah pendekatan

yang memusatkan murid untuk mendapatkan maklumbalas seperti aktiviti

permainan,perbincangan dan penyelesaian masalah dalam kumpulan untuk

mendapatkan bahan atau maklumat .

PENDEKATAN

keaktifan pengajaran dan pelajar

cara pegelolaan

murid

cara-cara fakta

disampaikan

pelajaran mata

pelajaran

pelajaran bahasa

Page 18: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 18

4.2 Cara- cara fakta disampaikan

Berdasarkan kriteria bagaimana fakta atau isi pelajaran disampaikan dan

diterangkan seperti pendekatan induktif iaitu menampilkan contoh dahulu sebelum

hukum-hukum tatabahasa dijelaskan kepada pelajar Manakala. pendekatan deduktif

pula ialah satu kaedah mengajar yang komplek., Bagi pendekatan eklektik, ia

merupakan gabungan antara pendekatan induktif dan deduktif. Cara –cara fakta lain

yang disampikan juga merangkumi pendekatan dari mudah ke susah dan

pendekatan dari maujud ke abstrak

4.3 Cara pengelolaan murid

Bagi pendekatan pengajaran yang berasaskan cara pengelolaan murid

adalah pendekatan individu, pendekatan pasangan, pendekatan kumpulan,

pendekatan kelas, pendekatan kelas bercantum dan sebagainya. Guru diberi

kebebasan memilih kaedah yang sesuai untuk aplikasikannya dalam bilik darjah

4.4 Pengajaran bahasa

Dalam pengajaran bahasa, pendekatan seperti pendekatan komunikasi,

pendekatan situasi, pendekatan psiko-linguistik, pendekatan terjemahan dan

pendekatan nahu. Semua pendekatan ini wujud berasaskan kepada teori-teori

pembelajaran yang berbentuk mentalis atau behavouris.

4.5 Pengajaran mata pelajaran lain.

Pendekatan ini digunakan ketika sesi pembelajaran yang mana guru menyelit

dan menggabungjalinkan dengan mata pelajaran yang lain mengikut tema-tema

yang diajar.

Page 19: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 19

5.0 Strategi pengajaran dan pembelajaran

Guru yang kreatis dan inovatif akan menggunakan gabunagan beberapa

pendekatan dan juga kaedah yang tertentu untuk mencapai hasil pembelajarannya

atau pun objektif pengajaran. Segala bentuk dan gabungan pendekatan dan kaedah

serta turutan kedua-duanya bila masa dilaksanakan merupakan strategi pengajaran.

Strategi pengajaran memainkan peranan utama apabila seseorang guru itu

mengajar pelajar-pelajarnya yang berbeza dari segi tahap kebolehan,

kecenderungan, bakat serta minat selain mempunyai aras pencapaian yang

berlainan antara seorang pelajar dengan pelajar yang lain. Contohnya bagi Kelas

Pemulihan dan Kelas Arus Perdana, pencapaian akademik dan tahap penerimaan

antara pelajar-pelajar tersebut amat berbeza. Guru harus bijak untuk meningkatkan

kualiti pembelajaran melalui perancangan strategi agar murid-murid ini dapat

menguasai kemahiran yang diperlukan. Oleh yang demikian guru perlu mencari

jalan bagaimana unuk mengintegrasikannya serta menyusun kaedah-kaedah yang

bersesuaian untuk memberi input kepada pelajar- pelajarnya

Rajah 4 : Strategi Pengajaran dan pembelajaran

•Guru sebagai fasilitator, murid sebagai penonton

•Interaksi sehala sahaja

•pencapaian murid diutamakan

•murid pasif dan tidak kreatif

•ciri kepimpinan guru bersifat autokratik

•mengutamakan keputusan ujian dan peperiksaan

•kaedah keseluruhan kelas

Pemusatan guru

•murid pemain utama, guru hanya pemimpin.

• interaksi dua hala.

•utamakan objektif pencaian murid

•murid lebih kreatif dan beinisiatif

•dapat memupuk nilai -nilai murni seperti kerjasama

pemusatan murid •Bergantung sepenuhnya kepada Bahan Bantu Mengajar

•utamakan kecekapan dan kemahiran menggunakan bahan.

•Sesi pembelajaran lebih mearik, berkesan dan bermakna.

•Murid melalui pengalaman sebenar

Pemusatan bahan

Page 20: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 20

6.0 Kaedah pengajaran dan pebelajaran

Satu aktiviti yang dirancang dan dijalankan secara tersusun serta dimana

setiap langkah tersebut mempunyai kemahiran kemahiran dan latihan yang

dirancang. Keutamaan adalah bagi mencapai objektif yang dirancang bukannya cara

bagaimana proses pengajaran dan pembelajaran itu berjalan.

Rajah 5 : Kaedah Pengajaran yang baik dan proaktif

6.1 langkah-langkah yang teliti

Bagi mewujukan suasana pengajaran dan pembelajaran yang baik serta murid yang

proaktif, guru perlu menyusun langkah-langkah pengajaran dengan teliti agar tidak

berlaku keciciran ilmu ketika menyampai maklumat kepada murid-muridnya.

Sebelum memulakan sesi pengajaran, langkah-langkah perlu dirancang sebelum

melaksanakannya. Ianya mestilah mengandungi BBM/ABM dan aktiviti-aktiviti yang

tertentu untuk menolong pelajar mencapai objektif pelajaran.

Objektif yang tepat dan boleh

dicapai

Strategi yang

tersusun dan kemas

Langkah-langkah

yang teliti

Kaedah pengajaran yang baik

dan proaktif

Page 21: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 21

6.2 Strategi yang tersusun dan kemas

Strategi yang tersusun, kemas dan teratur memainkan peranan penting

dalam kaedah pengajaran yang baik ,yang merangkumi isi kandungan, objektif yang

ingin dicapai,pendekatan,kaedah dan teknik penyampaian yang menarik. Bahan

Bantu Mengajar perlulah sesuai dengan pembelajaran pada hari tersebut serta

penilaian yang akan dijalankan mestilah dibuat agar kita dapat mengetahui

pencapaian pengajaran terhadap murid. Strategi yang tersusun akan memberikan

sesi pengajaran dan pembelajaran yang menarik dan berkesan.

6.3 Objektif yang tepat dan boleh dicapai.

Perancangan dan pelaksanaan yang baik akan membantu guru mencapai

objektif pengajaran dan pembelajaran. Oleh itu, guru perlu merencanakan sesuatu

pengajarannya dengan meletakkkan objektif yang tepat dan sesuai dan objektif

tersebut mestilah boleh dicapai. Jangan meletakkan sasaran atau objektif yang

terlalu tinggi dengan aras pencapaian murid.

Page 22: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 22

7.0 Teknik Pengajaran dan pembelajaran

Seseorang guru yang berdedikasi dan berwibawa akan merancang dan

melaksanakan teknik atau alat yang digunakan untuk menyampaikannya. Guru perlu

mewujudkan suasana iklim bilik darjah yang boleh merangsang dan menarik minat

pelajar yang dipilih haruslah sejajar dengan kaedah yang digunakan dan seirama

dengan pendekatan yang dianuti.

7.1 Tujuan – tujuan teknik

Rajah 6 :Tujuan teknik diadakan

Menarik minat murid untuk terus belajar di dalam kelas.

Mengekalkan perhatian dan

memberi tumpuan

sepenuhnya ketika sesi pengajaran

dan pembelajaran

Membangkitkan rasa ingin tahu murid mengenai

pembelajaran yang ingin disampaikan oleh guru

Memberi satu pengalaman baru kepada murid untuk

diaplikasiakan semasa atau

selepas persekolahan

Page 23: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 23

7.2 Jenis-jenis teknik pengajaran bahasa

Rajah 7 : Jenis-jenis teknik

7.2.1 Teknik main peranan

1. Melakonkan situasi atau peristiwa yang dianggap penting.Proses berlaku di bilik

darjah.

2.Murid memainkan peranan utama dan bertindak sebagai watak-watak yang

ditentukan dalam situasi yang diberikan

3.Peranan yang dibawa atau dimainkan secara spontan tanpa menggunakan skrip

4.Dimulakan dengan pemikiran masalah yang sesuai setelah melihatnya atau

mendengar melalui filem, televisyen, rakaman ,radio atau direka oleh guru.

5.Penilaian prestasi para pelakon dan rumusan cara penyelesaian dibuat selepas

selesai aktiviti main peranan.

Teknik pengajaran

bahasamain

peranan

permainan bahasa

latih tubi

bercerita

inkuiri

perbahasan

kuiz sumbangsaran

soaljawab

simulasi

drama

perbincangan

forum

demontrasi

Page 24: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 24

7.2.2 Permainan Bahasa

Aktiviti pembelajaran sebagai aktiviti pengukuhan,pengayaan dan

pemulihan.

Contoh aktiviti seperti kuiz,puzzle, teka-teki,meneka, silangkata

,penyelesaian masalah, demontrasi, sisip sukukata, menangga

kekata dan sebagainya.

Boleh dilakukan secara individu, kumpulan , berpasangan atau kelas.

Penglibatan pelajar memberi peluang untuk mendapat pengalaman,

latihan intensif dan sebagai alat dianogstik.

Aktiviti yang dijalankan melibatkan kemahiran berbahasa pelajar

seperti

kemahiran mendengar, bertutur, membaca dan menulis.

7.2.3 Latih tubi

Aktiviti pengulangan fakta yang bertujuan untuk mencapai penguasaan

kemahiran.

Sesuai digunakan untuk mata pelajaran Bahasa Melayu terutamanya untuk

murid-murid yang mempunyai aras pencapaian yang rendah.

Digunakan untuk mencapai sesuatu kemahiran seperti kemahiran menyebut

suku kata perkataan, ayat-ayat atau mengingat fakta-fakta penting atau pun

huruf-huruf.

Pelajar didedahkan dengan aktiviti menyebut, mendengar dan memikirkan

maksud sesuatu perkataan atau makna ayat.

Berasakan pengajaran bahasa dengar dan sebut (audiolingual)

Digunakan sebagai teknik menghafal atau mengingat.

Page 25: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 25

7.2.4 Bercerita

Satu kaedah yang digunakan untuk menyampaikan isi pelajaran.

Cerita disampaikan secara lisan, melalui tontonan, mendengar

rakaman dan melalui pementasan boneka.

Tujuan bercerita untuk:

Menimbulkan minat murid untuk belajar

Melatih kemahiran mendengar

Memupuk nilai-nilai murni

Memperkayakan pengalaman murid

Mewujudkan suasana pembelajaran yang menyeronokkan

Penglibatan murid secara aktif dan menjana pemikiran murid

7.2.5 Inkuiri

Teknik yang dikenali juga sebagai teknik tinjau siasat.

Merangkumi aspek-aspek soal selidik untuk mendapatkan jawapan atau

kesimpulan yang berorientasikan masalah.

Dapat menimbulkan daya refleksi dikalangan pelajar.

Pengendalian teknik inkuiri ialah :

1. Proses mengenali masalah

2. Mengkaji ramalan

3. Mengumpul maklumat

4. Menganalisis

5. Membuat rumusan

Page 26: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 26

7.2.6 Perbahasan

Merupakan perbincangan formal yang terdiri daripada kumpulan kecil

Terdiri daripada 3 atau 4 orang ahli.

Satu kumpulan pencadang dan satu lagi pembangkang yang menentang

hujah.

Murid dilatih untuk mengembangkan idea dan menyampaikan isi secara

spontan .

Merupakan satu aktiviti yang member peluang kepada murid menyampaikan

hujah yang bernas, logik dan berfakta.

7.2.7 Kuiz

Guru dapat menperkukuhkan pengajaran dan memantapkan pemahaman

pelajar mengenai topik-topik tertentu.

Dapat menguji minda pelajar disamping belajar sambil bergembira.

Pelajar dapat menimba ilmu dengan mengemukakan soalan-soalan secara

teka-teki.

Mewujudkan cara belajar melalui pemikiran yang bernas.

Membantu pelajar memahami sistem Bahasa Melayu terutama dari segi

bentuk, makna dan penggunaan bahasa yang tepat.

Soalan adalah yang memberangsangkan minda dan mempunyai kemahiran

berfikir

7.2.8 Sumbangsaran

Topik perbincangan sesuai dengan kebolehan, aras dan minat murid

Segala cadangan, pendapat dan ideaperlu dicatat untuk dibincangkan

dalam sesi umum.

Pengerusi mestilah berkelayakan untuk menyampaikan idea dan setiap

ahli berpeluang memberi cadangan

Page 27: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 27

7.2.9 Soaljawab

7.3.0 Simulasi

@ Suatu situasi pembelajaran yang terkawal dan merupakan situasi yang sama

dengan keadaan sebenar untuk menyelesaikan masaah

@ Pembelajaran berlaku dalam bilik darjah dan membolehkan murid melakukan

aktiviti secara lakonan dengan tujuan mengemukakan masalah

@ Terdapat dua jenis simulasi iaitu sosiodrama dan main peranan.

@ Tujuannya ialah :

Murid dapat menguasai kemairan bertutur

Membina pemikiran yang kreatif dan kritis

Membina jati diri yang positif terhadap masalh yang dihadapi

Mengaitkan isi pelajaran dengan sifat yang baik dan berwibawa

Mewujudkan suasana situasi yang sebenar di dalam kehidupan seharian

Mewujudkan interaksi dua haladan cara pembelajaran yang berkesan.

Guru mengemukakan soalan-soalan yang berkaitan dengan isi pelajaran

dan pelajar dikehendaki memberi tindakbalas yang sewajarnya.

Soalan-soalan yang diberikan memerlukan pelajar berfikir dengan baik

di samping dapat menguji dan menilai apa yang diajar oleh guru

Soalan yang terancang dan bermutu dapat membantu menajamkan aras

pemikiran pelajar di samping dapat mewujudkan iklim bilik darjah dan

pembelajaran beretika, dinamik dan berkesan

Page 28: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 28

7.3.1 Drama

Mendorong dan merangsang minda pelajar untuk menghubungkan

perasaannya dengan matapelajaran yang dipelajarinya.

Pelajar diberi kebebasan untuk meluahkan pendapat, membuat penemuan,

memberi dan berkongsi sesuatu dengan orang lain

Drama dapat mempelbagaian ragam pembelajaran iaitu sebagai salah satu

alat bantu pengajaran dan pembelajaran.

Teknik ini boleh menimbulkan rasa keseronokan dan keberkesanan

pembelajaran kepada pelajar, disamping dapat menyuburkan sahsiah pelajar.

7.3.2 Perbincangan

Melibatkan aktiviti perbualan antara guru dengan murid di dalam kelas

Sebagai cara untuk bertukar pandangan dan pendapat untuk berkongsi

idea ataupun masalah.

Guru memberikan tajuk mengenai peristiwa, fakta, isu-isu atau konsep

kekeluargaan atau pencemaran, manakala murid berperanan

memberikan pendapat untuk pencambahan dan perkembangan idea.

Guru sebagai fasilitator dan akan membantu murid membuat rumusan

terhadap hasil perbincangan mereka.

Page 29: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 29

7.3.3 forum

Satu sesi perbincangan yang terdiri daripada beberapa ahli panel untuk menjana

idea dan mengemukakan pendangan tentang sesuatu topic dan dijalankan

secara formal.

Teknik forum merupakan aktiviti lisan yang ideal dan sesuai dijalankan dalam

pengajaran, di mana pelajar akan berkongsi ilmu pengetahuan dan pengalaman

mereka,

Secara langsung ianya dapat meningkatkan kemahiran menyampaikan idea dan

fikiran dengan jelas, bernas, proaktif ,berobjektif, kreatif dan rasional.

Bagi merealisasikan kejayaan aktiviti ini,topik forum yang dipilih haruslah mudah,

menarik dan mencabar selaras dengan kemahiran, pencapaian serta peringkat

umur pelajar.

7.3.4 Demontrasi

Kemahiran guru menunjukcara dan membuat demontrasi tentang

sesuatu aktiviti yang dijalankan di hadapan murid.

Melibatkan pancaindera telinga dan mata serta percubaan murid

untuk melakukannya.

Memerlukan pemahaman yang jitu serta berpetahuan luas ketika

melakukan sesuatu aktiviti

Murid akan dapat melakukan sesuatu aktiviti dengan lebih

mudah,kukuh dan tepat kerana sudah memahami konsep dan cara

melakukannya.

Membina keyakinan murid untuk melaksanakannya secara individu

walaupun aras pencapaian mereka rendah

Page 30: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 30

REFLEKSI KENDIRI

Syukur Alhamdulillah, pertamanya dipanjatkan syukur kehadrat Ilahi kerana

dengan limpah kurniaNya serta dengan rahmatNya maka dapatlah saya menyiapkan

kerja kursus BM 3117 yang telah diamanahkan kepada kami pelajar-pelajar sains 3

ambilan Jun 2011. Pada dikesempatan ini, saya ingin mengucapkan ribuan terima

kasih yang tidak terhingga kepada pensyarah pembimbing Dr. Hjh Maskiah bt Hj

Masrom yang begitu banyak memberi tunjukajar dan panduan bagi menghasilkan

satu kerja penulisan yang boleh dibanggakan.

Memandangkan subjek Bahasa Melayu ini bukanlah menjadi subjek major

saya dan kawan-kawan malahan sepanjang 20 tahun tempoh saya menjadi pendidik

saya tidak pernah mengajar subjek bahasa, maka saya merasakan subjek bahasa

ini sangat mencabar dan sangat kompleks. Setelah kami mendapat kerja kursus ini

daripada Dr. Hjh Maskiah bt Hj Masrom, maka kami mula mencari maklumat melalui

pelbagai sumber seperti internat dan penerbitan bahan bercetak dari pusat sumber

dan majalah-majalah pendidikan.

Sepanjang tempoh menyiapkan tugasan ini, pelbagai masalah yang saya

terpaksa tempuhi seperti untuk mendapatkan maklumat yang tepat untuk

menyiapkan RPH bagi tahun 4 berdasarkan DSKP baru. Ini menghadkan pencarian

maklumat dan contoh-contoh yang boleh dijadikan panduan semasa pembikinan

kertas kerja ini. Selain dari itu, tugas sebagai guru di SK Buloh Kasap menyebabkan

saya terpaksa mendahulukan tugas-tugas sebagai pendidik sebelum boleh

menumpukan perhatian kepada pencarian maklumat BM3117. Ditambah pula

dengan kerja-kerja krusus dari subjek major yang menuntut komitmen yang tinggi

dan disertai dengan kerja kursus ditalian.

Namun Alhamdulillah, hasil kesabaran dan perbincangan bersama-sama

rakan-rakan sekelas dan tunjuk ajar serta tolak ansur yang tak pernah jemu dari Dr

Hjh Maskiah bt Hj Masrom, memberi suntikan semangat kepada saya untuk terus

berusaha menghasilkan sesuatu yang boleh dibanggakan. Saya juga mendapat

bimbingan dari ketua panitia BM di sekolah yang tidak jemu memberi panduan

menyediakan RPH BM.

Page 31: Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4

RPH BMM3117

Norizat Jalil Page 31

Berdasarkan DSKP BM tahun 4 yang telah dibuat, saya dapati pendekatan,

kaedah, strategi dan teknik dalam pengajaran dan pembelajaran BM sangat

diperlukan ketika penghasilan RPH yang baik.