rancangan pengajaran harian 4 delima-1

7
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran Reka Bentuk Dan Teknologi Tarikh 15 Julai 2014 Hari Selasa Masa 8.45 pagi 9.45 pagi Tahun 4 Delima Bilangan murid ____/38 orang Unit Penghasilan Projek Standard Kandungan 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar elektrik Standard Pembelajaran 4.1.1 Mengenal pasti projek berpandukan manual. 4.1.2 Menyatakan bahan bukan logam yang akan digunakan seperti kayu, papan lapis, MDF, plastik,dan bod lekap.

Upload: thivya26

Post on 19-Jan-2016

56 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

penghasilan projek

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian 4 Delima-1

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran Reka Bentuk Dan Teknologi

Tarikh 15 Julai 2014

Hari Selasa

Masa 8.45 pagi – 9.45 pagi

Tahun 4 Delima

Bilangan murid ____/38 orang

Unit Penghasilan Projek

Standard Kandungan 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar elektrik

Standard Pembelajaran 4.1.1 Mengenal pasti projek berpandukan manual.

4.1.2 Menyatakan bahan bukan logam yang akan digunakan seperti kayu, papan lapis,

MDF, plastik,dan bod lekap.

4.1.3 Menbuat anggaran kos bahan dan komponen

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian 4 Delima-1

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

a) Membaca manual dengan betul.

b) Menyatakan bahan bukan logam berdasarkan manual diberi.

c) Menentukan kos bahan dan komponen

Ringkasan Murid dapat memahami manual, menentukan bahan dan kos.

Kemahiran a) Boleh membaca manual.

b) Mengenal pasti bahan yang akan digunakan.

c) Membuat anggaran kos berdasarkan maklumat guru.

Elemen Merentas Kurikulum a) Keusahawanan

EK 1- Boleh mencipta sesuatu

EK 3- Membuat anggaran kos

b) Kreativiti dan Inovatif- menjana idea

c) Nilai murni- Boleh berkomunikasi dengan baik, patuh pada arahan guru, Yakin

Bahan Bantu Mengajar a) Slaid powerpoint

b) Bahan bukan logam

c) Kotak soalan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian 4 Delima-1

d) Kit Projek

e) Lembaran kerja

f) Video

g) Laptop

h) Kad manila

Pengetahuan Sedia Ada Murid penah mempelajari bahan bukan logam dalam mata pelajaran Dunia Sains dan

Teknologi.

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

a) Lembaran Kerja

b) Penilaian secara lisan

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian 4 Delima-1

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Tayangan Video - Guru menayangkan video kepada murid.

- Murid diminta menonton video tersebut

dengan teliti.

- Guru bersoal jawab dengan murid.

- Guru mengaitkan video tersebut dengan

tajuk pengajaran.

BBM: Tayangan video

Strategi P&P: Berasaskan bahan,

Konteksual.

KBKK: Membuat inferens dan

menjana idea.

Nilai: Patuh pada arahan guru,

boleh berkomunikasi dengan baik.

Langkah 1

(25 minit)

Memperkenalkan jenis-

jenis bahan bukan logam

- Murid menonton slaid yang ditayangkan

oleh guru mengenai jenis-jenis bahan

bukan logam.

- Guru menunjukkan bahan bukan logam

dengan menggunakan bahan maujud

kepada murid.

- Penilaian: “ Kotak Misteri”

- Murid dipilih dengan menggunakan

cabutan nama.

- Murid diberi satu kotak yang mengandungi

nama serta gambar bahan bukan logam.

BBM: Powerpoint, Bahan maujud

Strategi P&P: Berasaskan bahan,

Konteksual.

KBKK: Menjana idea, mengingat

kembali

Nilai: Patuh pada arahan guru,

boleh berkomunikasi dengan baik,

yakin.

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian 4 Delima-1

a) Papan lapis

b) MDF

d) Plastik

- Murid akan mencabut salah satu nama

atau gambar daripada kotak tersebut.

- Murid memadankan nama atau gamabr

bahan bukan logam dengan betul pada

ruang yang disediakan.

- Guru memberi hadiah kepada murid yang

berjaya.

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian 4 Delima-1

c) Kayu

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian 4 Delima-1

Langkah 2

( 15 minit)

Mari Mengira - Guru meminta ketua kumpulan untuk

mengedarkan bahan kepada ahli

kumpulan.

- Murid diminta menganggarkan kos bahan

atau komponen untuk membuat projek

lampu meja.

- Guru memberikan maklumat kos bahan

mengikut harga semasa sambil

menunjukan bahan atau komponen

sebenar.

- Guru menerangkan kaedah mengira kos

dengan betul.

BBM: Kit Projek

Strategi P&P: Berasaskan bahan,

Konteksual.

KBKK: Membuat inferens dan

menjana idea.

Nilai: Patuh pada arahan guru,

boleh berkomunikasi dengan baik.

Langkah 3

(10 minit)

Latihan pengukuhan - Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada murid-murid.

- Murid-murid menjawab soalan-soalan

yang terdapat pada lembaran kerja pada

masa yang diberikan.

- Guru membimbing murid.

BBM: Lembaran kerja

KBKK : Mengimbas kembali.

Nilai: Patuh pada arahan guru,

Yakin.

Penutup Merumuskan isi pelajaran - Guru membuat rumusan hasil KBKK : Mengimbas kembali.

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian 4 Delima-1

(5 minit) pembelajaran pada hari ini sambil

bertanya dengan murid.

- Murid diberi arahan untuk mengemaskan

bengkel Kemahiran Hidup.

Nilai: Patuh pada arahan guru