pk-rph

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN MODUL : PEMAKANAN KSSR TAHUN TIGA

Upload: kelvin-onn

Post on 11-Jan-2016

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

pk

TRANSCRIPT

Page 1: PK-rph

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN KESIHATAN

MODUL : PEMAKANAN

KSSR

TAHUN TIGA

Page 2: PK-rph

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan

Tarikh : 28 OGOS 2015

Masa : 10.00 pagi – 10.30 pagi

Tahun : 3 Merah

Bilangan Murid : L – 10 P – 10

Tajuk : Pemakanan

Standard Kandungan : 1.3 Mengetahui dan mengamalkan pemakanan yang sihat dan selamat

Standard Pembelajaran : 1.3.1 Mengenal pasti kumpulan zat makanan seperti karbohidrat, protein, lemak dan vitamin.1.3.3 Memilih makanan yang sesuai antara waktu makan harian seperti minum pagi, minum petang dan makan lewat malam.

Hasil Pembelajaran : Kognitif - Meletakkan sekurang-kurangnya 3 gambar makanan pada kategori yang betul.

: Afektif - Murid gembira dan bekerjasama dengan rakan semasa aktiviti dijalankan

: Psikomotor – Murid dapat koordinasi antara pelbagai anggota badan ketika menari dengan

muzik

Pengetahuan Sedia Ada : Makanan yang sihat dan tidak sihat

Penerapan Nilai : Bekerjasama, disiplin kendiri, mendengar arahan

Page 3: PK-rph

Kemahiran Berfikir :

EMK :

KBAT :

Pengabungjalinan /

Penyerapan :

Strategi Utama :

BBM :

Bahan Sumber P&P Bilangan Bahan Sumber P&P BilanganKlip video 1 Gambar jam 4

Pembesar suara 1 Slaid powepoint 1Kotak 1 Kad Gambar Makanan 7

Page 4: PK-rph

Langkah /Masa

IsiPelajaran

Fokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan

Induksi Set(5 minit)

1. Kehadiran2. Kesihatan3. Pakaian

Kehadiran murid direkodkan. Memberi perhatian kepada murid yang tidak

sihat. Memastikan pakaian murid kemas.

Fokus PembelajaranMemberi maklum balas berdasarkan kilp video yang ditonton.

Aktiviti Guru memainkan video bersama lagu “Ikan

Kekek” Murid-murid ikut lirik yang dipaparkan dan

mengikuti menyanyi. Murid-murid akan mengikuti pergerakan

anggota badan yang guru lakukan semasa video ditayangkan.

Ciri Strategi :Menghubungkait(Pemerhati)

BBM:1. video2. pembesar suara

Catatan:Menerusi aktiviti ini, murid-murid dapat menghubungkaitkan kepentingan perkara-perkara berikut:

a. Mewujudkan kesediaan diri.

Page 5: PK-rph

Langkah Aktiviti

(10 minit)

Aktiviti 1 Fokus PembelajaranMengenal pasti makanan yang sesuai untuk sarapan, tengah hari, dan malam.

Organisasi Kelas

1. Murid-murid dipilih melalui aktiviti “pass the sweets”

2. Murid yang dipilih akan memadankan kad gambar makanan yang diberi oleh guru.

3. Setelah padankan, murid memberi penjelasan tentang pilihan yang telah dibuat.

4. Murid diberi 1 gula-gula sebagai ganjaran selepas memadankan.

Ciri Strategi :Mengalami (Experiencing)

BBM1. Gula-gula2. Kad gambar

CatatanMenerusi aktiviti ini, murid-murid dapat menghubungkait pekerjaan yang membantu mangsa terutama kemalangan/ kecederaan.

EMK

Page 6: PK-rph

Aktiviti 2(5 minit)

Fokus PembelajaranMengenal pasti jenis-jenis makanan serta kategori mereka dalam piramid makanan.

Organisasi Kelas

1. Guru menjelaskan secara ringkas mengenai kelas-kelas dalam piramid makanan.

2. Murid-murid dibahagi kepada 4 kumpulan.3. Setiap kumpulan akan dipilih mengikut urutan

dan seorang ahli akan menjalankan tugasan yang diberi.

4. Tugasannya adalah menampal gambar makanan-makanan pada kelas yang betul dalam piramid.

5. Murid akan memberi penjelasan tentang pilihan yang telah dibuat.

Ciri Strategi :Mengalami(Experiencing)

BBM1. Kad gambar piramid

makanan2. Kad gambar

makanan

Catatan

EMKElemen Teknologi Maklumat & Komunikasi

Page 7: PK-rph

Aktiviti 3(10 minit)

Fokus PembelajaranMenjelaskan punca dan akibat pemakanan yang tidak seimbang dan tidak sihat.

Organisasi Kelas1. Murid-murid duduk dalam kumpulan yang telah

dibahagi sebelum ini.2. Setiap kumpulan akan diberi lembaran kerja.3. Dalam lembaran kerja tersebeut, murid-murid

perlu bincang dan menampalkan punca dan kesan pemakanan yang sihat dan tidak sihat.

4. Setiap kumpulan akan bentangkan jawapan mereka di hadapan kelas.

Ciri Strategi :Kerjasama(Cooperating)

BBM1. Lembaran kerja2. Gambar makanan

EMK

Penutup(5 minit)

Soal-jawab dan rumusan isi pelajaran

Fokus PembelajaranRumusan dan refleksi daripada murid dan guru.

Organisasi kelas

Memilih beberapa murid dan memberikan pendapat mereka mengenai apa yang mereka telah belajar.

Ciri Strategi :Mengaplikasi(Applying)

Catatan:Menerusi aktiviti ini, murid dapat menghubungkaitkan pengetahuan dan pengalaman sedia ada dengan kemahiran menjawab soalan.